Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Dárky k narozeninám

Nejlepší brandy – 5 tipů pro rok 2023

16. 1. 2023 aktualizováno

Brandy – to je elegance a styl. Tento vytříbený alkoholický nápoj s dlouholetou tradicí si našel miliony příznivců po celém světě. Víte, odkud pochází a jak se vyrábí? Znáte způsoby, jak správně brandy pít? A víte, která brandy je nejlepší? Vstupte s námi do světa brandy a seznamte se blíže s tímto elegantním nápojem.

5 tipů na nejlepší brandy

Název Druh
Nejlepší brandy
Brandy Ararat 20y Brandy Ararat 20y Nejlepší arménská brandy Zjistit cenu
Sarajishvili XO Sarajishvili XO Nejlepší gruzínská brandy Zjistit cenu
Mos Ros Moscato Rosa Mos Ros Moscato Rosa Nejlepší italská brandy Zjistit cenu
Metaxa 12 Metaxa 12* Nejlepší řecká brandy Zjistit cenu
Soberano Brandy Soberano Brandy Nejlepší španělská brandy Zjistit cenu

1) Brandy Ararat 20y – Nejlepší arménská brandy

Brandy Ararat 20y

Alkohol.cz

Arménie je domovinou opravdu vynikajících brandy. Tou nejlepší je pak brandy Ararat 20y. Jak už samotný název napovídá, jedná se o brandy zrající 20 let v dubových sudech vyrobenou jen z těch nejlepších hroznů.

Ararat spolehlivě poznáte podle jeho syté karamelové barvy. Během dlouhého zrání brandy Ararat získala bohatou chuť, ve které poznáte piniové ořechy, skořici, hřebíček, med a špetku pepře. Tuto symfonii chutí si rozhodně nesmíte nechat ujít.

2) Sarajishvili XO – Nejlepší gruzínská brandy

Sarajishvili XO

Alkohol.cz

Gruzie skýtá mnoho zajímavostí, ale opravdovým gruzínským pokladem je brandy Sarajishvili XO. Tato sytě jantarová brandy zraje až 30 let, než se dostane k vám na stůl a vy ochutnáte její bohatou chuť.

Při výrobě této brandy byly použity vinné destiláty ze sbírky Davida Sarajishviliho, které se pyšní stářím v rozmezí od 14 do 18 let. Díky tomu získala jedinečnou sametovou chuť, která obsahuje tónu dubu, vanilky a čokolády.

3) Mos Ros Moscato Rosa – Nejlepší italská brandy

Mos Ros Moscato Rosa

Alkohol.cz

Itálie není jen domovem těstovin a dobrého vína, ale dala světu také unikátní brandy Mos Ros Moscato Rosa. Lahodná brandy tradiční značky Bertagnolli se vyznačuje jemnou medovou barvou a získá si vás svou specifickou chutí.

Brandy se zvučným jménem Mos Ros Moscato Rosa zraje v sudech z dubového dřeva po dobu deseti let. Během zrání získá bohatou chuť, kterou si zamilujete do prvním doušku.

4) Metaxa 12* – Nejlepší řecká brandy

Metaxa 12

Bottles & Stories.cz

Asi málokdo nikdy neslyšel o Metaxe, ale ne každý ví, že se jedná o kvalitní brandy pocházející z Řecka. Počet hvězdiček v názvu symbolizuje dobu zrání, tato Metaxa tedy zrála v sudech z dubového dřeva po dlouhých 12 let.

Metaxa se vyrábí hned ze tří druhů vysoce kvalitních hroznů. Vinný destilát se po uplynutí doby zrání ještě mísí s archivními muškátovými víny a typicky řeckými rostlinami a bylinami. Díky tomuto postupu získá Metaxa svou unikátní sladkou chuť, kterou si nelze splést.

5) Soberano Brandy – Nejlepší španělská brandy

Soberano Brandy

Alkohol.cz

Také Španělsko obohatilo svět o lahodnou brandy a tou není žádná jiná než brandy Soberano. Na první pohled ji poznáte podle zlatavé barvy jantaru. Brandy Soberano je velice oblíbená jako kvalitní základ pro přípravu koktejlů.

Vyznačuje se ovocnou vůní, ve které ucítíte dřevo, vanilku, ale i oříšky a pečené jablko. Díky svému složení získala bohatou a komplexní chuť, která je zároveň velice svěží.

Co je brandy, jak se vyrábí a jak ji pít

Ačkoliv můžeme mít brandy spojenou s anglickými či americkými gentlemany, brandy je původem z Francie. První brandy spatřila světlo světa již v průběhu 12. století, jedná se tedy o alkoholický nápoj s opravdu dlouholetou tradicí.

Brandy je poměrně široký pojem. Obecně jej můžeme chápat jako ovocnou pálenku, tradičně je však tento termín vyhrazen pro vytříbené vinné destiláty. Mezi nejznámější druh brandy patří koňak; vinný destilát pocházející výhradně z okolí francouzského městečka Cognac, a armaňak.

Stejně jako u koňaků, u brandy rozlišujeme několik typů podle délky stáří. Jako VS označuje brandy zrající alespoň 3 roky. Aby brandy získala označení VSOP, musí zrát alespoň 5 let a pod zkratkou XO brandy rozumíme nápoj zrající v sudech po dobu minimálně 6 let.

Brandy ararat

Z čeho se vyrábí brandy

Jelikož brandy, na rozdíl od koňaku a armaňaku, není pevně svázána s konkrétním regionem, může se výrobní proces u některých druhů lehce lišit. Základní surovinou pro výrobu brandy jsou hrozny, které se před samotnou destilací kvasí.

Destilace, během níž se zásadním způsobem mění chuť i aroma, nejčastěji probíhá v měděných kotlích. V některých případech je destilace posledním krokem výroby, vzniká tak takzvaná nezrající brandy, kterou poznáte podle její čiré barvy. Některé druhy se nechávají dozrát v dubových sudech, pak hovoříme o brandy zrající.

Z čeho se vyrábí brandy

Jak se pije brandy

Existuje více způsobů, jak si vychutnat dobrou brandy. Záleží na druhu brandy i na vašich preferencích. Na brandy je vhodné použít speciální sklenky, abyste mohli plně ocenit její chuť i aroma. Jedná se o skleničky na krátké noze, které jsou ve spodní části rozšířené a nahoře naopak zúžené.

Brandy můžete pomalu upíjet čistou, bez ledu. Brady se nepije vychlazená, proto je vhodné ji před samotnou konzumací nechat zhruba hodinu venku ze sklepa či lednice, aby získala pokojovou teplotu. Zejména u kvalitní brandy se vyplatí před prvním douškem ke sklence lehce přičichnout a vychutnat si tak její aroma. Ale pozor, nikdy nestrkáme nos až do sklenky. Místo lahodné vůně bychom čichové buňky zahltili alkoholovými výpary.

Speciálním způsobem, jak si užít dobrou brandy, je lehce ji ohřát nad plamínkem svíčky. Jedná se o zajímavý rituál, který vám konzumaci již tak skvělého nápoje ještě více zpříjemní. Jednoduše nalijte menší množství nápoje do sklenky a tu na pár chvilek přidržte nad plamenem. Abyste mohli plně ocenit chuť i aroma brandy, obvykle stačí sklenku lehce zahřát v dlani.

Pochopitelně i brandy si můžete vychutnat jako součást dobrého koktejlu. Existuje nespočet koktejlů, kterým právě brandy dodává jejich specifickou chuť. Jedním z nich je například Brandy Cobbler, v němž si kromě dobré brandy užijete bílé víno, citronový sirup a ovoce. Osvěžujícím koktejlem ideálním pro parné letní dny je Brandy Cooler. Pro jeho přípravu je potřeba pouze brandy, perlivá voda a spirálka z pomerančové kůry. Specialitou je horký koktejl Bombardino, který se perfektně hodí na chladné zimní večery. Do sklenky s ouškem nalijete brandy, vaječný likér dle vlastního výběru a navrch přidáte šlehačku.

Nejlepší brandy

Brandy a koňak – jaký je rozdíl?

Jak jsme již výše zmiňovali, mezi druhy brandy patří i koňak. Jaký je tedy rozdíl mezi brandy a koňakem? Aby se nápoj mohl pyšnit názvem koňak, je třeba, aby splňoval hned několik kritérií. Musí se vyrábět v okolí francouzského městečka Cognac a hrozny na jeho výrobu musí pocházet z proslulých vinařských oblastí v daném regionu. Další zásadou je pravidlo dvojité destilace, bílé víno se při výrobě koňaku vždy destiluje dvakrát.

Nejznámější značky brandy

Brandy Ararat

Ararat je slavná arménská značka vyrábějící brandy již od roku 1887. O úspěšnosti této značky hovoří, kromě vynikajícího portfolia, také fakt, že na počátku 20. století se společnost stala hlavním dodavatelem brandy pro dvůr císaře Mikuláše II. Což je nepochybně obrovská pocta.

Ararat brandy dosahuje takových kvalit, že kromě císaře si ji oblíbili i tací velikáni jako byl Winston Churchill či Frank Sinatra. V nabídce najdete pouze vysoce kvalitní a vyzrálou brandy.

Brandy Sarajishvili

Mezi slavné značky produkující brandy bezesporu patří i Sarajishvili. Tato gruzínská společnost začala vyrábět brandy v roce 1884, kdy ji založil vědec, filantrop a podnikatel David Sarajishvili. Od této doby se společnost drží stejných tradičních výrobních postupů.

Brandy Sarajishvili si získala své příznivce především pro svou vytříbenou chuť. Průměrné stáří destilátů, z nichž je brandy vyrobena, se pohybuje mezi 14 až 18 lety. Pro ještě bohatší chuť jsou však přidávány i destiláty se stářím přes 30 let.

Brandy Metaxa

Když je řeč o slavných značkách brandy, nesmíme opomenout Metaxu. Metaxa je řecká značka produkující specifický druh brandy. A co dává této brandy její jedinečnou chuť? Je to speciální směs bylinek a rostlin typických pro řecké podnebí.

Asi každý ví, že vedle názvu Metaxa se vždy objevuje určitý počet hvězdiček. Víte, co tento počet znamená? Hvězdičky symbolizují dobu zrání. Kolik hvězdiček, tolik let brandy zrála v sudech z dubového dřeva.

Brandy Torres

Na seznam nejznámějších značek bezpochyby patří také Torres. Torres je španělská značka vyrábějící brandy tradiční metodou s názvem Solera. Při této metodě brandy nezraje pouze v jednom sudu, jak je zvykem u ostatních druhů, ale postupně je přeléván mezi sudy různého stáří.

Brandy Torres poznáte na první pohled podle její tmavě jantarové barvy. Je typickou svou květinovou vůní, ve které poznáte nádech vanilky a skořice. Její bohatá chuť si získala příznivce po celém světě.

Brandy Soberano

Ze slunného Španělska pochází i další slavná značka vyrábějící brandy, Soberano. Pod touto značkou do světa proudí kvalitní brady a sherry již od poloviny 19. století. Jedná se o nejprodávanější značku ve Španělsku.

Brandy Soberano je oblíbená především pro její všestranné použití při přípravě lahodných koktejlů. V koktejlech perfektně vynikne její svěží ovocná vůně se stopami oříšků a pečeného jablka.

Brandy cena – Kolik stojí brandy

Cenové rozpětí u brandy je velice široké. Mladou či nezrající brandy můžete pořídit již do 300 Kč. Tato brandy se hodí spíše do koktejlů než jako digestiv. Pokud si chcete vychutnat brandy čistou, vyplatí se vám sáhnout po uleželých brandy. Ty se pohybují již okolo 400 Kč, ale za ty lepší obvykle zaplatíte okolo 800 Kč. Ceny prémiových a velmi uleželých brandy se pohybují od 1 300 Kč. Můžete se také setkat se sběratelskými a limitovanými edicemi, kde se cena může vyšplhat až ke stotisícovým částkám.

Další tipy na skvělou lahev:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.8 (5 hlasů)

Autor článku

Michaela
Michaela

Kromě dobré kávy a hudby miluju nakupování. A především nakupování online. Ve světě e-shopů jsem jako doma a vždy vím, kde se co šustne. Proto vám mohu přinášet ty nejlepší tipy na dárky pro vaše blízké.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář