Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Nejlepší knihy

Nejlepší encyklopedie – TOP 10 tipů

Když dnes potřebujeme zjistit nějakou informaci, je to internet, kam se vydáváme pro odpověď. Napíšeme, co hledáme, a obvykle to do pár vteřin víme. Dříve to tak ale nebylo. Bádání zabralo mnohem více času, ale o to poctivější bylo. Jeho nedílnou součástí byly encyklopedie. Naštěstí ale máme pořád školáky, kterým můžeme krásnou encyklopedií udělat radost. Mohou objevovat na zahradě i v postýlce před spaním, nebo i tam, kde není internet.

V tomto článku jsme pro vás vybrali TOP 10 encyklopedií, které jsou zaměřené na různá témata i věkové skupiny. Článků na téma „nejlepší knihy“ máme mnohem více, inspirovat se můžete zde.

Nejlepší encyklopedie pro děti i dospělé

Kniha Kategorie
TOP encyklopedie
Albi Encyklopedie pro předškoláky - tabulka Albi Encyklopedie pro předškoláky
Kolektiv autorů
Interaktivní encyklopedie Zjistit cenu
Animalium - tabulka Animalium
Katie Scottová a Jenny Broomová
Naučná kniha o zvířatech Zjistit cenu
Encyklopedie akčního filmu - tabulka Encyklopedie akčního filmu
Kolektiv autorů
Průvodce akčními filmy Zjistit cenu
Školní encyklopedie - tabulka Školní encyklopedie
Kolektiv autorů
Encyklopedie pro školáky Zjistit cenu
Ottova encyklopedie A-Ž - tabulka Ottova encyklopedie A-Ž
Kolektiv autorů
Slovník s více než 10 000 pojmy Zjistit cenu
Profesor Astrokocour Hranice vesmíru - tabulka Profesor Astrokocour: Hranice vesmíru
Dr. Dominic Walliman a Ben Newman
Obrazová encyklopedie vesmíru Zjistit cenu
Kuk pod okénko Co se děje v mém těle - tabulka Kuk pod okénko: Co se děje v mém těle?
Katie Daynes
Encyklopedie pro nejmenší Zjistit cenu
Velká encyklopedie koní - tabulka Velká encyklopedie koní
Edwards Elwyn Hartley
Obsáhlá encyklopedie ze světa koní Zjistit cenu
Můj stát Putování za prezidenty - tabulka Můj stát: Putování za prezidenty
Martin Velíšek a Milan Starý
Průvodce našimi prezidenty od dob T. G. Masaryka Zjistit cenu
Encyklopedie šití Praktický průvodce technikami šití - tabulka Encyklopedie šití: Praktický průvodce technikami šití
Kolektiv autorů
Průvodce technikami šití a potřebnými pomůckami Zjistit cenu

1. Albi Encyklopedie pro předškoláky – Interaktivní encyklopedie

Albi Encyklopedie pro předškoláky - encyklopedie

Knihydobrovský.cz

Titul nejlepší encyklopedie pro předškoláky od nás získává tato od Albi. Je zástupcem knih z Kouzelného čtení, které se vyznačuje svou interaktivní formou. Děti se prostřednictvím kompatibilní tužky dozvídají informace z knihy, která k nim tímto způsobem promlouvá. Konkrétně v této knize mají k dispozici více než 11 000 zvukových stop.

Kniha nabízí 58 kapitol, ve kterých jsou obsaženy všechny důležité informace o životě, které by měli předškoláci znát. Přiblíží jim důležitost zaměstnání, rodiny i toho, proč by ve svém životě měli mít koníčky. Na cestě za poznáním bude dětem dělat společnost stejně starý předškolák Šimon. Společně se podívají na různá místa a zažijí různé situace.

Kniha děti připraví na základy, které se budou ve škole učit. Poznávání jim zpříjemní hra i zábavné dialogy. Je vhodná pro děti už od 3 let. Kouzelné čtení od Albi je díky svému provedení mezi rodiči vysoce ceněno.

2. Animalium – Naučná kniha o zvířatech

Animalium - encyklopedie

Agátinsvět.cz

Animalium je dětská encyklopedie pro kluky i holky, tedy pro všechny děti, které milují zvířátka. Kniha se popisuje jako unikátní muzeum zvířat a opravdu tomu tak je. Připomene jim zvířátka, se kterými se můžeme na planetě setkat. Čítá na dvě stě živočichů a kromě toho seznamuje děti také s biotopy na planetě. Navíc upoutá i svým vzhledem.

Po otevření knihy se dětem nabídne spousta čtení i obrázků. Každá kapitolka odkazuje na jiný živočišný druh. Samozřejmostí jsou popisky k obrázkům, které dětem představí jednotlivé zástupce. K nim je přiřazen český i latinský název, jejich obvyklá výška či délka a stručný popis. Dozví se, čím se daná skupina zvířat živí i kde bychom je mohli najít.

Ilustrace jsou velice povedené a chválí si je nejeden rodič. Na výrobu byl použit kvalitní papír, riziko roztržení stránek je tak minimální. Kniha je určená pro děti od 6 let, obsažené informace však ocení i starší děti.

3. Encyklopedie akčního filmu – Průvodce akčními filmy

Encyklopedie akčního filmu - encyklopedie

Knihydobrovský.cz

A máme zde něco i pro velké badatele. Encyklopedie akčního filmu potěší každého dospěláka, který se vyžívá ve sledování Ramba, Terminátora a dalších kultovních akčňáků. Kniha vznikla proto, aby fanouškům představila ty nejlepší akční filmy z posledních dekád. Možná v ní naleznete inspiraci pro filmové večery nebo se o filmech dozvíte něco nového.

Kniha nabídne vcelku široký vhled do světa akčního filmu. Kromě těch největších trháků totiž představí i životy představitelů hlavních rolí či režisérů. Získáte tak možnost nahlédnout do života Alaina Delona, Angeliny Jolie či Alberta Pyuna. Dozvíte se i takové klenoty, jako například jaká přestřelka je považována za tu vůbec nejlepší.

Pokud vás nově vznikající akční filmy už příliš neohromují, je pro vás kniha jako stvořená. Vrací se totiž k těm poctivým, nefalšovaným akcím, které si každý fanoušek tohoto filmového žánru možná přeje bez následku zažít.

4. Školní encyklopedie – Encyklopedie pro školáky

Školní encyklopedie - encyklopedie

Svojtka.cz

Povinnou domácí výbavu představuje tato Školní encyklopedie. Jakožto encyklopedie pro školáky může děti doprovázet při tvorbě referátů i jejich dobrovolném zjišťování informací. Nedivte se, pokud u ní prosedí celé odpoledne. Je nabitá 96 tématy a 550 hesly. To vše je doplněné o nepřehlédnutelné barevné ilustrace, kterých je v knize více než 600.

Mezi tématy se objevuje příroda, lidské tělo, zvířata, rostliny, vesmír, historie Země i lidstva, věda a technologie. Každé dítě si tak najde to, co ho zajímá. Encyklopedie je poměrně podrobná, ale nezabíhá do zbytečných detailů. Ilustrace vždy přesně odpovídají danému tématu. Pro přehlednější studium zvídavých školáků nechybí ani tabulky.

Kniha je vhodná pro děti školního věku, ale pokud ji pořídíte mladšímu dítěti, které ještě neumí číst, také neuděláte chybu. Můžete si ji společně třeba jen prohlížet. Všechny zajímavé informace na něj v knize počkají.

5. Ottova encyklopedie A-Ž – Slovník s více než 10 000 pojmy

Ottova encyklopedie A-Ž - encyklopedie

Knihydobrovský.cz

Ottova encyklopedie představuje rozsáhlý encyklopedický slovník, který obsahuje více než 10 000 pojmů a hesel. Ottovy encyklopedie a slovníky mají v naší zemi nesmírně dlouhou tradici, jejíž počátek sahá až do konce 19. století. Patří nejen k nejstarším, ale také k nejobsáhlejším českým encyklopediím všech dob. Má tak velkou hodnotu.

Tato encyklopedie pro děti i dospělé byla vytvořena předními odborníky. Ti společně vytvořili ucelený přehled všech možných informací, které pravidelně aktualizují. Pojmy uspořádali pro snadnější hledání v abecedním pořadí. Uvedená hesla se týkají všech vědních oborů i života společnosti. Zpestření poskytují fotografie, ilustrace či grafy.

Čtenáři si knihy cení pro její obsáhlost, při které si dokáže zachovat mimořádnou výstižnost i stručnost. Podrobnější informace k jednotlivým tématům si sice možná budete muset dohledat, ale dá vám odpovědi na hledané otázky.

6. Profesor Astrokocour: Hranice vesmíru – Obrazová encyklopedie vesmíru

Profesor Astrokocour Hranice vesmíru - encyklopedie

Agátinsvět.cz

Zpracování encyklopedie vesmíru záleží na tom, jaká je věková kategorie čtenářů, na kterou autoři cílí. V tomto případě se pohybujeme ve věku od 6 let, případně mezi předškoláky. Proto je encyklopedie poseta hlavně obrázky a stručnými popisy. Její úspěch na sebe však nenechal dlouho čekat a získala si nejen děti, ale i jejich rodiče.

Profesor Astrokocour dětem objasní všechny zajímavé informace o vesmíru. Povídat bude o galaxii, sluneční soustavě, planetě i naší hvězdě. Tohle všechno nosí ve své hlavičce a se čtenáři se o to rád podělí. Věrnými společníky na vesmírné pouti mu jsou i další zvířátka – králík, pes, ptáček i myška. Grafické ilustrace děti ihned pochopí.

Rodiče si na této knize nejvíce pochvalují právě krásné ilustrace a srozumitelnost textů. Encyklopedie byla přeložena z anglického originálu. Stejně tak jako její původní verze, i tato si zachovává vtipný a sympatický charakter.

7. Kuk pod okénko: Co se děje v mém těle? – Encyklopedie pro nejmenší

Kuk pod okénko Co se děje v mém těle - encyklopedie

Svojtka.cz

V našem seznamu jsou naučné knihy pro různé věkové skupiny, proto nesmí chybět ani encyklopedie pro nejmenší. Nemusíte se bát, že by na dětičky vychrlila spoustu odborných informací, kterým by nemusely rozumět. Odbornost informací, jestli se o nějaké dá mluvit, je naprosto přiměřená jejich věku. Pořídit ji tak můžete dětem už od dvou let.

Název Kuk pod okénko odkazuje na způsob zpracování této encyklopedie. Disponuje totiž odklápěcími okénky, ve kterých se skrývají odpovědi na ty nejčastější otázky dětí. V tomto případě se autoři zaměřili na otázky o lidském těle. Jaké orgány máme v těle? Co je to krev a z čeho je vytvořená? Kde v těle máme nejdelší kosti? To a mnohem více se děti dozví.

Edice knih Kuk pod okénko nabízí dětem odpovědi na otázky nejen o lidském těle. Další vydání se zaměřují například na hvězdy, spánek nebo čištění zubů. Jejich interaktivní a zábavný charakter si děti zamilují.

8. Velká encyklopedie koní – Obsáhlá encyklopedie ze světa koní

Velká encyklopedie koní - encyklopedie

Knihydobrovský.cz

O tom, že se encyklopedie dotýkají téměř všech témat, svědčí i Velká encyklopedie koní. Asi ji neocení všichni, ale tomu, kdo miluje koně a třeba se jim i věnuje, udělá rozhodně velkou radost. A i když mají pocit, že už o nich vědí všechno, tato encyklopedie je vyvede z omylu. Jedná se totiž o doplněné vydání předchozí Velké knihy o koních.

Tato encyklopedie koní poskytuje ucelený přehled o jednotlivých plemenech, u kterých uvádí informace o základních znacích a celkové stavbě, o jejich původu, vývoji hříbat, zbarvení a tak dále. Nechybí ani rady pro péči o koně. Dotýká se také tématu závodního jezdectví, drezúry či dalšího využití koní. Pochopitelně je doplněná také o fotografie.

Knihu můžete pořídit jako dárek milovníkovi koní, tomu, kdo s nimi má zkušenosti, nebo s nimi teprve začíná. Každému dá komplexní avšak srozumitelnou představu o tom, co všechno péče o koně obnáší, a bude tak lépe připraven.

9. Můj stát: Putování za prezidenty – Průvodce našimi prezidenty

Můj stát Putování za prezidenty - encyklopedie

Agátinsvět.cz

Děti by měly postupně rozšiřovat své znalosti napříč různými oblastmi. Určitě tedy přijde moment, kdy se budou pídit po tom, v jakém státě žijí. Možná se také začnou zajímat o jeho historii, ke které neodmyslitelně patří i hlavní představitelé dané doby. A proto vznikla tato encyklopedie, která děti seznámí se všemi našimi prezidenty.

Prvním představeným prezidentem je v knize T. G. Masaryk. Od něj se děti dostanou až do současnosti, přičemž poslední zmíněnou hlavou státu je Miloš Zeman. Autoři si dali záležet, aby o našich prezidentech obsáhli hlavně ty nejzajímavější informace, které by se děti jinak možná ani nedozvěděly. Až si rozšíří své obzory, budou ve škole určitě za hvězdu.

Kniha podává informace zábavnou a vtipnou formou. Úvod k daným prezidentům vytvářejí jejich podpisy a citáty. Příjemným zpestřením této encyklopedie je komiks, který předesílá, ke kterému prezidentovi povede další cesta.

10. Encyklopedie šití: Praktický průvodce technikami šití – Průvodce šitím

Encyklopedie šití Praktický průvodce technikami šití - encyklopedie

Knihydobrovský.cz

Encyklopedie šití je možná trochu překvapivý zástupce, ale o to pestřejší je alespoň náš výběr. Říkáte si, jak taková kniha vypadá? Tak si představte, že začínáte se šitím a vybíráte si pomůcky, které budete potřebovat. Ale nevíte si moc rady a hodil by se vám nějaký jednotný přehled, kde se všechny informace dozvíte. A právě ty vám poskytne tato kniha.

Tato kniha je vhodná pro začátečníky, ale i zběhlejší uživatele šicího stroje. Seznámí vás se základními šicími potřebami i pokročilými krejčovskými technikami. Naučí vás šít sukně i kabáty. Podrobně rozebrán je zde také samotný šicí stroj. Provede vás zkrátka šitím od A do Z, ať už je to váš koníček, nebo se z něj chystáte těžit finančně.

Veškeré informace doprovázejí odpovídající fotografie, pojmy jsou dostatečně vysvětlené. V knize naleznete vše potřebné. Na základě kladných recenzí si troufáme tvrdit, že její hodnotu oceňují začátečníci i pokročilí.