Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Deskové hry

Deskové hry pro rodinu

Desková hra je jedna z věcí, kterou by měla mít doma každá rodina. Na dlouhé chvíle, rodinné oslavy i dny, které nepřejí procházkám. Taková hra by měla být srozumitelná i pro mladší rodinné příslušníky, aby se i oni mohli zapojit. Deskové hry pro rodinu se vyznačují svým zábavným charakterem, velmi často ovšem narazíte i na vědomostní hry. Výjimkou však nejsou ani hry strategické. Nejdůležitější je správně zvolený věkový limit a počet hráčů.

Jak už je v našich článcích zvykem, i v tomto případě jsme pro vaši inspiraci připravili konkrétní deskovky. Níže naleznete 13 tipů na rodinné deskové hry.

Nejlepší deskové hry pro rodinu

Název hry Stručný popis hry
1. Matěj a Kačka Hledej a najdi - deskové hry pro rodinu Matěj a Kačka: Hledej & najdi Rodinná hra rozdělená do kategorií podle obtížnosti. Je vhodná pro děti už od 4 let věku. Zjistit cenu
2. Hedbanz Lightspeed - deskové hry pro rodinu Hedbanz Lightspeed Zábavná desková hra plná zvuků, světla a barev. Hádáte, co je napsané na kartě na vašem čele. Zjistit cenu
3. Člověče, nezlob se - tabulka Člověče, nezlob se Typická rodinná hra v jednom z mnoha vydání. Zahrát si může až 6 hráčů od 6 let. Zjistit cenu
4. Jumanji - tabulka Jumanji Legendární desková hra, která vás zavede do světa zvířat. Dobrodružství mohou zažít všichni od 8 let. Zjistit cenu
5. Gump - tabulka Gump Desková hra zpracovaná podle knižní/filmové předlohy. Zahraje si až 5 osob od věku 8 let. Zjistit cenu
6. Kde domov můj - tabulka Kde domov můj? Kvízová hra vhodná pro 3 až 7 hráčů od 12 let. Otestuje znalosti ve třech různých okruzích. Zjistit cenu
7. Dixit - tabulka Dixit Hra pro maximální počet hráčů 8 ve věku od 8 let. Každý hráč je vypravěčem vlastního příběhu. Zjistit cenu
8. Na lovu - tabulka Na lovu Známá TV show zamířila z obrazovek na herní desku. Minimální věk hráčů by měl být 12 let. Zjistit cenu
9. Se Sťim Smiř - tabulka Se Sťim Smiř! Deskovka příbuzná se sérií komiksů Opráski sčeskí historje. Přivede vás zpět do zemí Koruny české. Zjistit cenu
10. Pelíšek - tabulka Pelíšek Hra s útulným názvem odkazuje na hru pro členy rodiny od 13 let. Hrát mohou až 4. Zjistit cenu
11. Tik Tak Bum Family - tabulka Tik Tak Bum Family Napínavá hra založená na hledání těch správných slov. Zahraje si 3 až 8 hráčů ve věku od 8 let. Zjistit cenu
12. Harry Potter Mdloby na tebe - tabulka Harry Potter: Mdloby na tebe! Rodinná hra pro všechny milovníky tohoto rodinného filmu. Dostanete vlastní hůlku i odznak jedné z kolejí. Zjistit cenu
13. Ostrov koček - tabulka Ostrov koček Společenská hra se zjednodušeným režimem pro rodinné hraní. Zahrát si mohou až 4 osoby od 8 let. Zjistit cenu

1. Matěj a Kačka: Hledej & najdi

Matěj a Kačka Hledej a najdi - deskové hry pro rodinu

Knihydobrovský.cz

Po knize Kačka a Matěj se oblíbení hrdinové objevují také v příběhu deskové hry. Jak napovídá nápis na krabici, jedná se o rodinnou pátrací hru, při které se 2 až 4 hráči ve věku od 4 do 99 let zabaví až na tři čtvrtě hodiny. Vzhledem k širokému věkovému rozmezí jistě oceníte fakt, že je hra rozdělená do tří kategorií podle stupně obtížnosti.

Další výhodou této hry je oboustranný plán, který umožňuje výběr mezi jednodušší a složitější variantou hry. A o co tedy ve hře jde? Každý hráč má za úkol splnit každou z pěti kategorií. Za jejich plnění dostává žetony. Ten, kdo je nasbírá nejrychleji, vyhrává. Úkoly spočívají v hledání motivů z kartiček na herním plánu. Nepřítelem je časový limit.

2. Hedbanz Lightspeed

Hedbanz Lightspeed - deskové hry pro rodinu

Spinkids.cz

Pokud vaší pozornosti neunikl televizní pořad Partička, pak také možná znáte jednu z jeho her. Při ní mají účastníci pořadu na čele papírek s nápisem, který označuje, kým se pro daný moment stali. Cílem každého hráče je, aby tento nápis uhodl. Hedbanz je desková hra se stejným principem. Má ovšem trochu jiná pravidla, která se mohou měnit i v průběhu hry.

Čelenka, která je součástí balení, je opatřena třemi světelnými efekty v různých barvách. Zelená barva znamená, že musíte zahrát scénku. Oranžová vás donutí odpovídat co nejrychleji. Modrá barva si vás získá – slibuje totiž tři nápovědy. Do toho všeho se ještě mísí zvukové efekty. Jakmile začne hrát hudba, znamená to, že váš čas vypršel.

Důvod, proč jsme tuto zábavnou deskovku zařadili mezi deskové hry pro rodinu je ten, že je vhodná pro hráče již od 6 let. Navíc si můžete zahrát v počtu dvou až šesti osob.

3. Člověče, nezlob se

Člověče, nezlob se - deskové hry pro rodinu

Knihydobrovský.cz

Nestárnoucí klasikou, která zastupuje společenské hry pro celou rodinu, je Člověče, nezlob se. Hra, kterou by měl mít doma každý. Všichni známe její pravidla, i když se mohou u každé rodiny maličko lišit. To pak bývá předmětem nedorozumění a menších hádek, proto doporučujeme, abyste si je před hraním sjednotily.

Z největší části je hra ovlivněna náhodou. Nevíte přeci, jaké číslo vám na kostce padne. Pokud ale dokážete přijít se zajímavou taktikou, nezdráhejte se. Tato hra byla vyrobená v Česku a zahrát si ji můžete s dětmi již od 6 let věku. Společně si zahraje od 2 do 6 hráčů. Jakmile jednoduchá pravidla vysvětlíte mladším hráčům, zapamatují si je napořád.

K této hře asi není co více říci. Člověče, nezlob se zkrátka neomrzí. Každý ji zná, ale v našem seznamu chybět nesmí. Snad proto, aby na ni někdo náhodou nezapomněl.

4. Jumanji

Jumanji - deskové hry pro rodinu

Tlamagames.com

Znáte Jumanji? Jistěže ano, kdo by deskovku neznal. Deskovku, která pohltila hráče a zavedla je z reálného světa do světa tajemné a místy i nebezpečné hry. V ní se střetávají s různými zvířaty a dostávají se do situací, které je mohou stát život. Alespoň takový příběh tedy vypráví stejnojmenný film. Nebojte, při hraní této deskovky vám nic podobného nehrozí. Nebo ano?

I v této hře se setkáte s divokými zvířaty, se lvy, nosorožci, krokodýly a podobně. I zde musíte z nebezpečných situací zachraňovat sebe či své spoluhráče. Vše ale v bezpečí domova. Pokud se vašemu hernímu dvojníkovi nepodaří uniknout, zůstane v džungli už napořád. S dokončením hry mizí i veškerá nebezpečí.

Hru si s vámi mohou zahrát děti od 8 let. Počet hráčů se pohybuje v rozmezí od 2 do 4. Určitě vás potěší pěkné grafické zpracování. Jde spíše o oddechovou než strategickou hru.

5. Gump

Gump - deskové hry pro rodinu

Knihydobrovský.cz

Tomu, kdo četl knihu nebo viděl film, snad příběh pejska Gumpa nemusíme připomínat. Ale těm ostatním ho převyprávíme rádi. Gump byl toulavý pejsek, který si prošel nelehkým životem. Příběh vypráví o lidské i zvířecí lásce, naději i obětavosti. Je o to skutečnější, že vychází z opravdových zkušeností člověka, který se věnuje záchraně psů.

Hra inspirovaná tímto silným příběhem je založená na spolupráci hráčů. Ti se stanou postavami, které známe z knihy, a budou se snažit opětovně spojit cesty Gumpa a jeho páníčka Bédi. Ve společném životě jim brání nejedna překážka, jednou za všechny je například odchytávač toulavých zvířat. Možná se vám podaří zachránit více než jeden psí život.

Hra je vhodná pro 2 až 5 hráčů ve věku od 8 let. Může být například skvělým námětem na dárek pro osobu, která se již zamilovala do knižního či filmového zpracování.

6. Kde domov můj?

Kde domov můj - deskové hry pro rodinu

Tlamagames.com

Mezi nejlepší deskové hry pro rodinu jsme zařadili také hru nazvanou Kde domov můj? Její tvůrci se nechali inspirovat stejnojmennou televizní soutěží. Stejně jako ona testuje znalosti hráčů z různých oblastí vědění. Ke hře můžete přizvat děti od 12 let. Počet hráčů začíná na 3, maximálně si však zahrajete v 7 osobách. Pojďme se na hru podívat blíže.

Vaše znalosti prověří celkem 3 kola. První kolo je zaměřené na využití vaší bystré mysli, postřehu a rychlosti. Znalosti z různých všeobecných okruhů prověří kolo druhé. Posledním, tedy třetím kolem projdete teprve tehdy, odpovíte-li správně na otázky o krajích České republiky. Vyhrává ten, kdo během své cesty hrou nasbíral nejvíce bodů.

Balíček obsahuje kromě herního plánu také téměř 240 karet s otázkami z daných okruhů, 3 hlasovací karty a figurky pro hráče. Kromě Česka hra testuje také vědomosti o Evropě.

7. Dixit

Dixit - deskové hry pro rodinu

Knihydobrovský.cz

Deskové hry pro rodinu nemusí už z dálky křičet, že jsou hlavně pro děti. Hru Dixit si můžete stejně tak dobře zahrát například s partou přátel. Je sice vhodná pro děti již od věku 8 let, za její hraní se však nemusí stydět ani teenageři nebo osoby v nejlepším věku. Pokud však zvolíte rodinné hraní, hráčů může být až osm. Je tak ideální pro větší rodiny.

První věty popisu hry hlásají, že se stáváte vypravěčem a vytváříte vlastní příběhy. A o tom to přesně je. Jste držitelem několika karet, z nichž si jednu vyberete, svými slovy ji shrnete a rubem nahoru položíte na stůl. Ostatní hráči pak ze svých karet vyberou tu, která by se nápovědě mohla blížit. Všechny karty se pak otočí a hráči musejí hádat, která karta byla vaše.

Vypravěčem je v každém kole někdo jiný. Pokud se nechcete pouštět do dlouhých příběhů, stačí jako nápověda slovo. Hra je nesmírně zajímavá, rozvíjí představivost a kreativitu.

8. Na lovu

Na lovu - deskové hry pro rodinu

Knihydobrovský.cz

Také rodinné hry zavítaly mezi televizní pořady. Nebo možná spíš naopak. V tomto případě se jedná o hru Na lovu. Také její herní koncept byl zpracován do deskovky pro 2 až 9 hráčů od 12 let. Od TV pořadu se však liší tím, že proti lovci stojí hráči rozdělení do dvou týmů. Cíl je však stejný – nasbírat co nejvíce peněz a ty posléze neprohrát.

Ve hře je k dispozici 300 karet s otázkami. Ty jsou rozdělené do 4 kategorií. Jelikož se jedná o vědomostní hru, je logické, že mají prověřit vaše znalosti z různých oblastí. Stejně jako v TV show. Díky vychytanému počítadlu nechybí ani proslulá finálová štvanice. Neméně důležitým herním komponentem jsou přesýpací hodiny, které měří čas na danou odpověď.

Otázky jsou zajímavé, hra je zábavná a pěkně zpracovaná. Právě tím vším se snaží získat rodiny na svou stranu. Bude i ta vaše jednou z nich?

9. Se Sťim Smiř!

Se Sťim Smiř - deskové hry pro rodinu

Knihydobrovský.cz

Nebojte, nezapomněli jsme ctít pravidla českého pravopisu. K jejich porušení došlo schválně, stejně jako u série komiksů nazvané Opráski sčeskí historje. Možná už jste se s ní setkali v tištěné či on-line verzi na sociálních sítích. Jestliže je vám humor tohoto typu blízký, nad pořízením hry bychom neváhali. Existuje velká pravděpodobnost, že vás osloví.

To, že je vhodná pro celou rodinu, o sobě tvrdí hra sama. A to prostřednictvím své krabice. Laťka obtížnosti je nastavena nízko. Hra je vhodná až pro čtyři hráče a díky snadným pravidlům se mohou zapojit i děti. Právě proto si zaslouží patřit mezi společenské hry pro celou rodinu. Zabaví vás zhruba na 20 minut.

Cílem hry je obsadit alespoň 4 ze 7 měst, která se nacházejí v zemích Koruny české. Přidat se můžete na stranu husitů či císaře. Nezapomeňte, že vaše rozhodnutí ovlivní budoucnost země.

10. Pelíšek

Pelíšek - deskové hry pro rodinu

Knihydobrovský.cz

Deskové hry pro rodinu rozšiřujeme o hru s názvem, který vybízí možná spíše ke spinkání. Ale nenechte se zmást! Pelíšek má sice na krabici spící kočičku, ale během hraní rozhodně usínat nebudete. Ne, pokud vás baví skládačky a zároveň milujete kočky. Do hry se může zapojit od 1 do 4 členů rodiny ve věku od 13 let.

Z barevných dílků skládáte pro své domácí mazlíčky dečky. Ta by měla být co nejkrásnější a vybízet zvířátka k odpolednímu šlofíku. Při hodnocení pelíšků a před vyhlášením vítěze se přihlíží k bodům získaným za plnění úkolů. Ty získáváte šitím deček, které by měly nalákat co nejvíce kočiček. U hry si lze zvolit takovou náročnost, která vám bude vyhovovat.

Herní komponenty jsou zpracované z kvalitního pevného kartonu. Ilustrace jsou natolik krásné, že si je budete chtít vystavit. Pravidla jsou jednoduchá, avšak je zapotřebí taktiky.

11. Tik Tak Bum Family

Tik Tak Bum Family - deskové hry pro rodinu

Tlamagames.com

Tik Tak Bum ve verzi rodinné hry je zábavným prostředkem, který oživí nudné večery. Ačkoliv se primárně jedná o slovní hru, využijete i své šikovné ruce. Procvičí tak mnohem více než vaši myslivnu. Otázkou je, nakolik dokážete své chytré hlavičky a šikovné ruce využívat při hraní, když vás znervózňuje tikající bomba.

Ve hře si v poklidu hledáte ta správná slova, která vás zavedou dál. Může se ovšem ozvat ona tikající bomba, která upozorňuje na to, že je čas předat ji dál. V tuto chvíli přichází na scénu vaše šikovnost. K předání bomby ovšem nesmí dojít, jestliže se vám nepodařilo splnit zadaný úkol. Dostupné jsou celkem 3 slovní a 2 dovednostní úkoly.

Minimální věková hranice ke hraní je 8 let. Zahrát si může 3 až 8 hráčů. U hry oceníte její zábavnou formu, která jde ruku v ruce s jednoduchými pravidly.

12. Harry Potter: Mdloby na tebe!

Harry Potter Mdloby na tebe - deskové hry pro rodinu

Tlamagames.com

Nebyly by to hry pro celou rodinu, kdyby nám tady chyběly ty, které jsou zpracované na motivy rodinných filmů. Proto zde máme zastoupenu také hru ze světa Harryho Pottera. Pocit ze hry umocňuje fakt, že máte k dispozici hůlky, které můžete využít během hry. A ano, přijde řada také na kouzla. I na výběr jedné ze čtyř kolejí.

Ve hře na vás čeká celkem 8 kol. V každém z nich je potřeba mít připravené kouzlo, které použijete na své protivníky. Buď se rozhodnete útočit, nebo chránit. Výběr kouzel je tedy jasný – mdloby na tebe nebo protego. Pokud vás ale protihráčovo kouzlo ochromí, nezmůžete toho mnoho. Navíc se může stát, že tím vaši kolej připravíte o body.

Hra je určena pro 4 až 8 hráčů od 8 let. Nebojte, o hůlky se dělit nemusíte, každý bude mít svou. Vyhrává ta kolej, která má na konci hry nejvíce bodů.

13. Ostrov koček

Ostrov koček - deskové hry pro rodinu

Tlamagames.com

Ostrov koček patří mezi rodinné deskové hry díky tomu, že je jeden z jejích herních režimů zjednodušený pro rodinné hraní. Z tohoto důvodu si hru mohou zahrát až 4 hráči ve věku od 8 let. K dispozici je také varianta pro sólo mód. Přichystejte ale ke hraní něco dobrého na zub, herní doba se totiž může vyšplhat až k 90 minutám.

Jak již název napovídá, příběh hry se točí kolem kočiček. Úkolem hráčů je umisťovat dílky, které představují kočky, do čtvercové sítě. Za tím se skrývá záchrana těchto tvorečků z ostrova, na kterém by se mohly ocitnout v nebezpečí. Kočky zachraňujete prostřednictvím přistavené lodě. Měl by vám zbýt čas i na plnění dalších úkolů.

Hra je vysoce ceněná právě díky možnosti zjednodušeného režimu pro rodinné hraní. Až děti vyrostou, nevzdávejte se jí. Jen plynule přejděte na složitější režim hraní.