Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Kooperativní deskové hry

Kooperativní hry se do povědomí hráčů zapsaly jako ty, které je nenutí mezi sebou soupeřit, ale spolupracovat. Vyrážejí na dobrodružství společně. Takové deskové hry jsou různé. Objevují se varianty, ve kterých všichni hráči bojují společně proti nějakému z prvků ve hře, může se ale také stát, že se jako hráči rozdělíte do skupin a ty jsou pak nuceny spolupracovat v rámci svého týmu. Kooperativní deskové hry ve vás probudí týmového ducha.

Ani tentokrát jsme nezaháleli, a i tento článek pro vás může být inspirací při výběru. Přichystali jsme pro vás 15 tipů na kooperativní deskové hry.

1. Velká pětka

Velká pětka - kooperativní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Kooperativní desková hra Velká pětka je určená pro dva až pět hráčů ve věku od 8 do 99 let. Zabaví vás až na 60 minut. Dlouhou dobu ale strávíte i prohlížením všech herních komponentů, mezi než patří například 9 herních plánů, džípy, ohýnky, žetony, karty či hrací kostky. Tato kooperativní deskovka z vás učiní průvodce v safari parku.

Velkou pětkou je myšlena pětice zvířat, které se v safari nachází. Jedná se o slona, lva, nosorožce, buvola a levharta. Součástí výpravy do safari jsou však i nejrůznější nepříjemnosti, na které může dojít. Jakožto průvodci budete muset se svým týmem tyto situace řešit, abyste si zapsali úspěšné pozorování všech pěti zvířat. Jedině spolupráce vás dovede k vítězství.

2. Detektiv: Po stopách zločinu

Detektiv Po stopách zločinu - kooperativní deskové hry

Tlamagames.com

Mezi nejlepší kooperativní deskové hry se velice často probojují detektivní hry. A není se čemu divit. Řešení tajemných záhad a prostředí temných příběhů láká nejednoho z nás. Časté zastoupení takovýchto her tkví také v tom, že na řešení případů musíte opravdu poctivě spolupracovat. Každý může přispět tím, co mu jde nejlépe.

Také kooperativní desková hra Detektiv: Po stopách zločinu je detektivkou. Se spoluhráči si navzájem pomáháte při řešení jednoho komplexního případu, který je rozdělen do pěti menších. Pro jejich vyřešení musíte navštěvovat archivy i místa činu, probírat se pitevními zprávami i výpověďmi svědků. Na konci případu vyhodnotí vaše odpovědi nadřízení.

Vyhraďte si na hraní této kooperativní deskovky dostatek času. Herní doba se totiž může vyšplhat až ke 3 hodinám. Zahrát si můžete až v 5 hráčích ve věku od 16 let.

3. Chaos na farmě

Chaos na farmě - kooperativní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Chaos na farmě je hra plná zvířat a dobrodružství. Její název znamená jediné – na farmě se zvířaty zavládl zmatek, když se rozutekla po celém pozemku. Úkol zní jasně: zahnat je zpět do jejich výběhů. Hra má dvě herní varianty. Buď ji můžete hrát jako kooperativní hru a spolupracovat, nebo v běžné variantě a soupeřit mezi sebou, kdo dosáhne cíle jako první.

Tuto hru si mohou zahrát děti již od 3 let. Horní věková hranice pochopitelně není stanovena. Pokud vás zaujme, zahrajte si s dětmi. Stanoven je ovšem počet hráčů, který se pohybuje mezi jedním a pěti. Hra netrvá dlouho, obvykle kolem 15 minut. Každý si zamiluje dřevěné postavičky, které symbolizují koníky, slepice, prasátka, kozy, kravičky či farmáře.

4. Nemesis

Nemesis - kooperativní deskové hry

Tlamagames.com

Ani kooperativní deskové hry se nevyhnuly sci-fi tématům. Je vidět, že toto téma stále láká. Takové hry nás berou do situací, které bychom ale ve skutečném životě zažít nechtěli. Podívat se na vesmírnou loď sice může být lákavým zážitkem, ale ne v případě, že by nám při tom šlo o život. V deskové hře si ale takové riziko můžete dovolit.

V této hře tvoříte se svými spoluhráči posádku vesmírné lodi. Na té však nastala systémová chyba a kvůli ní se nemůžete vrátit zpět na Zemi. Vaším úkolem je chybu odhalit, opravit a nepřijít při tom o život. Mimo loď totiž číhá nebezpečí, které už připravilo o život jednoho ze členů posádky. Držíme palce, aby se vám podařilo úkol splnit.

Hra je mimořádná díky svému detailnímu zpracování i velké variabilitě, kterou zajišťuje více než 300 obsažených karet. Herní plán je oboustranný. Zahrajete si ji až v 5 hráčích.

5. Kronika zločinu

Kronika zločinu - kooperativní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Kooperativní deskové hry vás často přimějí společně řešit záhady či zachraňovat životy. Kronika zločinu je první zmíněnou. Abychom ale byli přesnější – jedná se o detektivní hru, ve které hledáte vraha oběti mladé dívky. Nejedná se však o tuctové hledání vraha. Jak příběh pokračuje, zjišťujete, že případu budete muset věnovat veškerou svoji pozornost.

Pátrání po vrahovi vám znesnadňuje časový limit. Během něj musíte posbírat veškerý důkazní materiál, vyslechnout všechny podezřelé a nakonec i usvědčit vraha. Hra je natolik komplexní, že bylo nutné využít technologie Scan & Play, aby se do ní vešly všechny příběhy. Při hraní tak dojde i na použití vašeho mobilního telefonu pro skenování QR kódů.

Zda se vám podaří vyřešit vraždu, která se odehrála v současném Londýně, to se teprve ukáže. Už teď však víme, že se jedná o unikátní koncept hry, který si získal nejednoho fanouška.

6. Kroniky Avelu

Kroniky Avelu - kooperativní deskové hry

Tlamagames.com

A máme zde hru s pohádkovým námětem. Je důkazem, že kooperativní hry jsou vytvářeny na motivy různých témat a jejich princip je pokaždé jiný. Mohou se týkat existujících i fantasy světů. Kroniky Avelu vás zavedou na místa, na kterých potkáte tvory a bytosti, které jste znali zatím možná jen ze svých kouzelných představ. Ty ve hře získávají nový rozměr.

Svět Avelu je obklopen desítkami měsíců, které obyvatelům posílají kouzelné dary. Ti je pak mohou využívat tak, jak zrovna potřebují. Jeden z měsíců se nyní blíží k Avelu také, avšak nepřináší nic dobrého. Naopak, probouzí síly zla a začínají se objevovat nebezpeční tvorové. Vaším úkolem je ochránit drahokam, který se skrývá na hradě a kterému hrozí zničení.

Abyste ve hře uspěli, musíte opět spolupracovat. Zajímavým prvkem ve hře je tvorba vlastního hrdiny. Zahrát si můžete maximálně ve 4 hráčích od 8 let.

7. Nightmare – Horrorové dobrodružství

Nightmare – Horrorové dobrodružství - kooperativní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Při vašem brouzdání po e-shopech narazíte na kooperativní hry s různými tématy. Proto nebuďte překvapeni, když objevíte hry hororové. I ty mají na trhu své místo. Vždy se totiž najde někdo, kdo se rád bojí. A tak si možná i vy rádi mezi návštěvou opuštěných míst a sledováním hororů najdete čas na pořádné hororové dobrodružství při hraní deskovky.

Nightmare vás zavede do sídla rodiny Craftonových, kde se každý z hráčů stane jedním z jejích pěti dětí. Ty potkala obrovská tragédie, při které byli zabiti jejich rodiče. Společně se snažíte najít jejich vraha. K tomu ale potřebujete najít vodítka, která jsou ukrytá právě na tomto panství. Během pátrání po vrahovi jde o život i dětem samotným.

Obsah balení skrývá i nečekané předměty, ke kterým patří například také pásky přes oči. Je to však předzvěstí neotřelé hry, ve které na vás kromě napětí čeká i spousta zábavy.

8. Cthulhu: I smrt může zemřít

Cthulhu I smrt může zemřít - kooperativní deskové hry

Imago.cz

Tato kooperativní desková hra je jednou z těch, které nalákají už svým názvem. Co znamená Cthulhu? A jak může smrt zemřít? Jestliže vás to zajímá, nezbývá než si ji zahrát. Strávíte s ní až dvě neuvěřitelné hodiny. Přizvěte další čtyři hráče od 14 let a pokuste se společně zjistit, co dělá tuto hru tak mimořádnou a oblíbenou. Něco málo prozradíme i my.

Děj hry se odehrává ve 20. letech minulého století. Stáváte se v něm vyšetřovateli, kteří se vydávají pátrat po Prastarých. Tito kultisté nepřinášejí na náš svět nic dobrého. Vy máte možnost zaútočit na jejich slabiny a zmařit temné rituály. Hra se představuje v šesti různých scénářích, které se liší příběhem i pravidly. Každý z nich je samostatně hratelný.

Jestliže je vám mýtus Cthulhu včetně záhadného světa vytvořeného H. P. Lovecraftem známý, bude pro vás mít tato hra velkou cenu. Možná začnete postupně odhalovat všechny příběhy.

9. Odysea – Společně k deváté planetě

Odysea – Společně k deváté planetě - kooperativní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Těšili jste se na dalšího zástupce kooperativních deskovek? Tak tady ho máme. Hra Odysea s podnázvem Společně k deváté planetě z vás neudělá vědce ani policistu, ale astronauta! Jde o karetní hru, díky které zavítáte až na okraj naší Sluneční soustavy. Nebude to však zadarmo. Vaším úkolem je zde potvrdit existenci záhadné deváté planety.

Při vašem putování Sluneční soustavou budete plnit 50 různých misí. Ty vás ve hře posouvají dále. Ovšem za předpokladu, že se vám podaří úspěšně spolupracovat s ostatními hráči. Přizvat můžete další čtyři přátele, kolegy či členy rodiny. Vzhledem k laťce obtížnosti, která je nastavena na střední úroveň, by však jejich věk neměl být nižší než 10 let.

Zmíněných 50 úkolů má různou obtížnost. Lze tak předpokládat, že si hru mimo jiné zamilujete i pro její velkou rozmanitost. Tvořit si navíc můžete i vlastní scénáře.

10. Harry Potter – Boj o Bradavice

Harry Potter – Boj o Bradavice - kooperativní deskové hry

Tlamagames.com

Desková hra Harry Potter – Boj o Bradavice nám zde nesmí chybět. Je krásně zpracovanou karetní hrou, která vás převtělí do hlavních hrdinů bradavické školy. Jako Harry, Ron, Hermiona a Neville se znovu vrátíte do světa čas a kouzel, jehož příběhy nás baví i po tisícerém zhlédnutí filmů a přečtení knih. Okusit jej nyní můžete i jako deskovku.

Zmínění čtyři hrdinové mají za úkol ubránit bradavickou školu před silami zla. K výhře vás dovede pouze spolupráce a využití balíčku karet, které můžete během hry neustále vylepšovat. Stejně jako filmová a knižní série, i hra je rozdělena na sedm částí. Během nich postupně přibývají silnější nepřátelé, ale také pokročilejší pravidla a lepší kouzla.

Hru si zahrajete s dětmi ve věku od 11 let. Vzhledem k počtu hlavních hrdinů zůstal i maximální počet hráčů na 4. Herní doba se obvykle pohybuje kolem jedné hodiny.

11. Minecraft: Portal Dash

Minecraft Portal Dash - kooperativní deskové hry

Alza.cz

Deskové hry s kooperativním charakterem vznikají také na motivy již existujících počítačových her. A právě to je případ kooperativní hry Minecraft: Portal Dash. Tato napínavá deskovka zabaví celou rodinu. Může vás spojit s dětmi od 10 let, které Minecraft hrají a baví je. Třeba to bude jeden ze způsobů, jak je na chvíli dostat od počítače.

Cílem této hry je dostat se z ohnivého Netheru. Využívejte při tom své bystrosti, odvahy i vybavení. To vám bude postupným plněním úkolů přibývat. Pravidla hry umožňují využití různých úrovní obtížnosti. K vítězství nad hrou je zapotřebí odkrýt portálový pás a porazit bosse, který vám v tom bude bránit. Do cesty se vám postaví i Piglini.

Hra je určena až pro 4 hráče. Herní komponenty jsou díky netradičním světu Minecraft poměrně rozmanité. Naleznete dřevěné bloky, kostky i postavičky příšer.

12. MikroMakro: Město zločinu

MikroMakro Město zločinu - kooperativní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Říká se, abychom nesoudili knihu podle obalu. Nezapomeňte si ale toto rčení aplikovat také na deskovky! Třeba zrovna kooperativní desková hra MikroMakro trochu klame tělem. Usmívající se postavička s balónkem ve tvaru srdíčka překvapivě odkazuje na hru, ve které se ocitnete ve městě protkaném zločinem. Ve městě se jménem Velké Zlosyny.

Toto městečko nutně potřebuje vaši pomoc. Dochází v něm k častým přepadením, výjimkou však nejsou ani vraždy. Místní policie už si neví rady a někdo jako vy by se jí určitě hodil. Přizvěte si na pomoc další tři hráče od 8 let a pokuste se společně vyřešit všechny kriminální případy. Pokud si troufnete, můžete se pokusit řešit případy sami.

Hra není příliš složitá, proto si ji s vámi mohou zahrát i děti. Stejně jako vy si tak mohou vychutnat zábavnou detektivku, při které přijde vhod pozornost i bystrá mysl.

Feelinks – Hra emocí - kooperativní deskové hry

Agátinsvět.cz

Feelinks – Hra emocí sice patří primárně do kategorie kooperativní deskové hry pro děti, ale něco si z ní odnesou i dospělí. Jedná se o unikátní hru, ani my jsme ještě na podobný námět nenarazili. Je zaměřená na rozvoj empatie a rozeznávání emocí. Poznáváte při ní své spoluhráče ale i sami sebe. Ve vývoji dítěte může být důležitým prvkem.

Hra je určená pro 2 až 8 hráčů ve věku od 8 let. Stane se jejich průvodcem ve světě emocí a během 30 minut je naučí chápat, že různé osoby mohou situace prožívat odlišně. Ve hře nastane několik scénářů, které přinutí hráče, aby na ně reagovali. Otevřete se tak svým spoluhráčům, které vám to poté vrátí tím, že budete hádat emoce jejich.

Ve hře neexistují správné ani špatné odpovědi. Odložte na chvíli vaši soutěživost a uzavřenost stranou a naučte se se svými dětmi chápat, proč bychom neměli ostatní soudit.

14. Hladové příšerky

Hladové příšerky - kooperativní deskové hry

Tlamagames.com

Hladové příšerky patří mezi kooperativní hry pro děti. Ano, i pro děti od 6 let existuje tento typ her. U dětí, které se všemu teprve učí, mají deskové hry obecně velkou váhu. Díky nim mohou rozvíjet vlastnosti a dovednosti, které se jim budou v životě hodit. A spolupráce je bezpochyby jednou z nich. Pojďme se na hru podívat trochu blíže.

Jedná se o interaktivní hru, ve které mají hráči za úkol míchat barvičky z různých předmětů. Těmi pak mohou nakrmit hladové příšerky, po kterých se hra v českém překladu jmenuje. Interaktivní charakter hry je dán využitím aplikace, ve které probíhá míchání barev. Ve hře narazí děti na příšerky s různými schopnostmi a barvami.

Rodiče si tuto hru chválí díky krásnému zpracování aplikace i karet a jednoduchým pravidlům. Ale co více – na svých dětech vidí, že je hra opravdu baví.

15. Zombie Kidz: Evoluce

Zombie Kidz Evoluce - kooperativní deskové hry

Agátinsvět.cz

Také deskovka Zombie Kidz: Evoluce patří mezi kooperativní deskové hry pro děti. Kvůli slovíčku „zombie“, které se ukrývá v názvu, by snad mohla působit strašidelným dojmem. Ale nebojte. Nemá za cíl nikoho vyděsit, jen pobavit. Jinak by to ani nešlo, je totiž určena pro děti od 7 let. Počet hráčů začíná na 2, zahrát si však mohou až ve 4 osobách.

Děj se odehrává ve škole, kam se skrze vchody začínají dobývat zombie. Úkolem hráčů je vymyslet plán, jak se jich zbavit a cestu do školy jim znemožnit. V boji proti zombie se pochopitelně musejí spojit, aby uspěli. Prostřednictvím obálek můžete svoji hru rozšířit a dát jí zcela nový charakter. Postup ve hře označujete samolepkami.

Tato hra zabaví celou vaši rodinu i s malými školáky. Postupné přidávání nových úkolů a pravidel zaručí, že se hra neohraje a děti mohou mít pokaždé z nových prvků radost.