Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Šest až třináct let, to je křehký věk. Dítě si zvyká na školní režim a nové prostředí, a když už si konečně zvykne, přijde přechod na 2. stupeň základní školy. Je to období spousty změn a příliš tomu nepomáhá ani nastupující puberta. Umožněte dítěti pomocí deskových her znovu zaplout do vlastní představivosti a učiňte mu tak toto období co nejpříjemnějším. Nebo ještě lépe – zahrajte si s ní/ním a utužujte vzájemné vztahy.

Seznam 14 tipů na deskové hry pro děti od 6 let jsme připravili za vás, vám stačí vybrat tu, která vás oslovila a pořídit ji vašemu milovanému potomkovi, synovci nebo třeba sestřičce.

Nejlepší deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Název hry Stručný popis hry
1. Mňauštejnové - deskové hry pro děti 6 až 13 let Mňauštejnové Deskovka plná koček, jejichž úkolem je lov ptáčků a sbírání bodů. Zjistit cenu
2. Activity Junior - tabulka Activity Junior Známá společenská hra vhodná na narozeninové oslavy. Zjistit cenu
3. Superfarmář de luxe - tabulka Superfarmář de luxe Ve hře je hlavním úkolem chov domácích zvířat a farmaření. Zjistit cenu
4. Papírové Doupě Čmarovné dobrodružství - tabulka Papírové Doupě: Čmarovné dobrodružství Dobrodružná hra o velké výpravě, nebezpečí, drahokamech a bojích. Zjistit cenu
5. Strážcové lesa - tabulka Strážcové lesa Hráči od 10 let v roli duchů lesa chrání posvátný strom. Zjistit cenu
6. A mám tě - tabulka A mám tě! Zábavná hra na kočku a myš vhodná až pro 5 hráčů od 6 let. Zjistit cenu
7. Desítka Harry Potter - tabulka Desítka Harry Potter Vědomostní hra v edici zaměřené na kouzelný svět Harryho Pottera. Zjistit cenu
8. Karak - tabulka Karak Hra pro děti i rodiče, ve které jako hrdinové bojujete s nestvůrami. Zjistit cenu
9. Bananagrams - tabulka Bananagrams Hra pro děti od 7 let, která potrénuje jejich slovní zásobu. Zjistit cenu
10. AZ Kvíz Junior - tabulka AZ Kvíz Junior Televizní soutěž ve verzi deskové hry pro děti od 10 let. Zjistit cenu
11. Hypergrid - tabulka Hypergrid Hra z názvu těžko čitelná, která si získá hráče od 7 let. Zjistit cenu
12. Příšerky z podzemí - tabulka Příšerky z podzemí Srandovní fantasy hra pro hráče od 10 let, kteří rádi obchodují. Zjistit cenu
13. Krycí jména - tabulka Krycí jména Trochu nečekaný zástupce deskové hry pro děti 10 let. Zjistit cenu
14. Tajná výprava čarodějů - tabulka Tajná výprava čarodějů Hra pro děti od 6 let plná čar a kouzel, která je zavede na magický trh. Zjistit cenu

1. Mňauštejnové

Mňauštejnové - deskové hry pro děti 6 až 13 let

Knihydobrovský.cz

Připomíná vám název této hry nějaký urozený rod a zároveň kočky? To není náhoda. Obojí totiž v deskové karetní hře Mňauštejnové naleznete. Délka hry se může vyšplhat až na 60 minut, proto je vhodná pro děti ve věku až od osmi let. Limit pro horní věkovou hranici ovšem neexistuje. Hra trvá přibližně půl hodiny a zúčastnit se může dva až pět hráčů.

A v čem tedy tato karetní hra spočívá? Kromě 110 karet obsahuje také 6 žetonů. S touto výbavou se můžete pokusit nasbírat co nejvíce opeřenců, za které získáváte body. Ve sbírání opeřenců a tedy i bodů vám mohou zabránit divoké kočky, které ptáčky chytají. Vítězem je ten, kdo nasbíral nejvíce bodů. Tento hráč se pak stává kočičím aristokratem.

2. Activity Junior

Activity Junior - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Knihydobrovský.cz

Společenská hra Activity vyšla v několika edicích, z nichž každá je vhodná pro jinou věkovou skupinu. Naleznete ji ve verzi pro nejmenší i dospělé, ale ani jedna z těchto možností není náš případ. Abychom ji našli, zabrousili jsme mezi hry pro 8 leté kluky a holky. Právě od věku osmi let je tato varianta hry doporučována. Podporuje rozvoj vyjadřování i reakcí.

Princip hry je všem verzím společný, ovšem toto vydání je svými pojmy přizpůsobené dětem v dané věkové kategorii. Pomocí pantomimy, kresby či vysvětlování slovy se hráč snaží protihráčům objasnit výraz napsaný na kartičce. Ten, kdo výraz uhodne jako první, se může posunout na herní desce dál. Vítězem je ten, kdo jako první dorazil do cíle.

Hru lze samozřejmě hrát i ve známějším módu, tedy v družstvech. Daný výraz pak hráč předvádí spoluhráčům. Hrací kartičky disponují téměř tisícem pojmů.

3. Superfarmář de luxe

Superfarmář de luxe - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Agátinsvět.cz

U dalšího tipu padla volba na deskové hry pro děti od 7 let. Jedná se o známou společenskou hru Superfarmář, zvolili jsme ovšem její luxusní verzi. Ta byla speciálně vydaná k 10. výročí obnovení výroby již zmíněné základní hry. A v čem je tato verze tak významná? Obsahuje neobyčejně vymodelované figurky, které dělají z hraní ještě lepší zážitek.

Díky názvu vás nepřekvapí, že hra zavede hráče na farmu. Úkolem je chov domácích zvířat a péče o rozrůstající se stádo. Je potřeba se mít na pozoru před liškou a vlkem, kteří farmu obchází a zvířátka by se jim mohla stát kořistí. Ať už si děti zahrají na vesnici, ve městě, doma či venku, díky poutavému grafickému zpracování je bude bavit kdekoliv.

Kromě zábavy je hra velkým přínosem také v dalších oblastech. Děti si procvičí počty, plánování, strategii a odhad rizik. Tyto vlastnosti pak mohou zúročit v reálném světě.

4. Papírové Doupě: Čmarovné dobrodružství

Papírové Doupě Čmarovné dobrodružství - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Tlamagames.com

Hra, kterou definují realistické ilustrace, propracovaný svět a zajímavé postavy. To je Papírové Doupě s podnázvem Čmarovné dobrodružství. Hra je v předprodeji, ale čekání se vyplatí. Odměnou dětem bude příjemná oddechovka, kterou si mohou zahrát během prázdnin, o víkendu, nebo kdykoliv jindy. Hra je navíc pokaždé trochu jiná.

Jakožto vůdci svých družin se hráči utkávají v boji proti netvorům. Po úspěšné bitvě přijde čas sklízet ovoce, nebo spíše otevírat truhly s poklady. Své hrdiny mohou hráči postupně vylepšovat, vyrábět kouzelné předměty pro své účely a postupovat dále v objevování. Na cestě na ně číhá spoustu zla a nebezpečných postav.

Hrát společně může až 8 hráčů ve věku od 10 let. Herní doba se pohybuje mezi 16 a 30 minutami. Při troše odvahy mohou děti vyzkoušet sólo herní verzi.

5. Strážcové lesa

Strážcové lesa - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Agátinsvět.cz

K dalším hrám pro děti od 10 let patří Strážcové lesa. Název je stejně magický jako nádherně ilustrovaná krabice. A co teprve samotné hraní. Děj hry zavede děti do kouzelného lesa, ve kterém stojí posvátný strom. Ale kvůli zničujícímu ohni už možná dlouho stát nebude. A právě jeho záchranu mají děti v rolích duchů lesa na starost.

Ve hře mají děti na výběr jednu ze tří cest. Na každé z nich se objevuje magická 12, ovšem pokaždé v jiné podobě. Na první cestě musejí hráči sesbírat 12 květů, na druhé zasadit 12 stromů a na třetí uhasit 12 ohňů. Každá z těchto cest však vede k záchraně posvátného stromu. Kartami mohou zamíchat ještě zvířecí strážci, kteří mají své vlastnosti a moc.

V případě přimíchání zvířecích strážců je nutné se mít na pozoru a své kroky promýšlet. Hra je určena pro 2 až 4 hráče a doba hraní se pohybuje kolem 40 minut.

6. A mám tě!

A mám tě - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Agátinsvět.cz

A mám tě! je hra na kočku a myš. A sýr. Možná to zní složitě, ale není to složité. Kočka chce myš a myš zase sýr. Hra patří mezi deskové hry pro děti od 6 let, ale baví i mnohem starší děti. Dokonce i dospěláky. Společně si zahraje 3 až 5 hráčů, u kterých se hraním rozvíjí schopnost spolupráce. Nehledě na obří porci zábavy, která na vás čeká.

Trvání jednoho kola hry se odhaduje zhruba na 15 minut. A jak takové kolo vypadá? Nejspíš dost chaoticky! Představte si situaci, kdy se myš snaží posbírat svůj sýr, ale honí ji přitom kočka. Aby myš vyhrála, musí nasbírat 10 kousků sýra. Aby se vítězem stala kočka, musí jí v tom zabránit a co nejrychleji pochytat 4 myši.

Hra svým principem i zpracováním zabaví celou rodinu. V balení jsou obsaženy čtyři roztomilé figurky myší a jedna kočička. Ta se vyjímá na dřevěném stolku.

7. Desítka Harry Potter

Desítka Harry Potter - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Knihydobrovský.cz

To, že je hra Desítka dostupná v několika nejrůznějších edicích, už o ní možná víte. A víte také, že zabrousila i do knižního/filmového fantasy světa? Verze Harry Potter je představitelem hry pro děti od 12 let. Znalost filmové série či knižních předloh je v tomto případě nutností. Desítka je totiž tak trochu vědomostní hrou.

Znalost světa Harryho Pottera u hráčů prověří celkem 100 okruhů, ve kterých se vystřídá 1000 otázek. Ke každému okruhu tedy spadá 10 otázek a s nimi 10 odpovědí. Hráči mají možnost odpovídat v každém z okruhů a získat za své správné odpovědi bod. Všechny nahrané body ovšem mohou ztratit v případě, že při dalším tahu odpoví špatně.

Pokud se hráč zdrží odpovědi, body mu zůstávají. A právě to může být cesta k vítězství – hrát na jistotu. Říká se ovšem také, že risk je zisk. Jakou cestu hráči zvolí, to je jen na nich.

8. Karak

Karak - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Agátinsvět.cz

Krátký a úderný název této stolní hry pro děti od 7 let odkazuje na stejnojmenný hrad, do jehož podzemního labyrintu se hráči vydávají. Hra je určená pro dva až pět hráčů, z nichž každý se ocitá v roli jednoho z hrdinů. Proti nim bojují nestvůry, které se skrývají právě v podzemí hradu. Za každý vyhraný boj získávají hráči zbraně a cenné poklady.

Nestvůry své poklady ukryté v truhlách pečlivě střeží a nikomu je nedají zadarmo. Vybavení a zbraně získané v bojích mohou hráči využít na posílení své postavy. Boj proti nestvůrám a získávání pokladů však není to jediné, o co ve hře jde. Hra končí v momentě, kdy některý z hrdinů porazí draka, který podzemí vládne. Vítězem je ale ten, kdo nasbíral nejvíce pokladů.

Tato hra se řadí k nejoblíbenějším na trhu. Rodiče si cení nutnosti zapojení strategického uvažování, lehce uchopitelných pravidel, jejího svižného charakteru i pěkných ilustrací.

9. Bananagrams

Bananagrams - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Knihydobrovský.cz

S výběrem další deskové hry pro děti od 7 let jsme si dali záležet. Její design je naprosto netradiční. Zajímavá je také v tom, že ji může hrát od jednoho až do osmi hráčů. Když se na banán zadíváte, těžko odhadnete, čeho by se hra mohla týkat. S hádáním vyčkejte na moment, kdy otevřete zip umístěný na obalu a uvidíte, co se skrývá uvnitř.

Vypadnou na vás dílky popsané jednotlivými písmeny. Jedná se totiž o čistě slovní hru, ve které je nejdůležitější rychlost. Po otočení dílků písmeny nahoru mají hráči za úkol vytvořit slovo. Z vytvořených slov pak před sebou vytvářejí mřížku. Se slovy mohou dále pracovat a využitá písmenka přeskupovat. Dílky jim během hry ubývají i přibývají.

Vyhrává ten hráč, který dokázal použít všechny své dílky. Podmínkou výhry však je, že v zásobě už není dostatek písmen na vytažení. Všechna slova navíc musejí dávat smysl.

10. AZ Kvíz Junior

AZ Kvíz Junior - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Knihydobrovský.cz

Vaše děti možná stejnojmenný televizní pořad zatím nesledovaly, ale vy o něm zajisté povědomí máte. A to stačí. Víte totiž, že jde v podstatě o vědomostní a určitým způsobem také strategickou soutěž. Právě to se pro deskové hry pro děti od 10 let hodí. Dva hráči poměřují své strategické dovednosti a znalosti v nejrůznějších tématech.

Každou otázkou se děti učí. Kdo ví, získává dané pole, kdo neví, alespoň se přiučil. Překvapením není, že aby se některý z hráčů stal vítězem, musí propojit tři strany herního plánu. Políčka hráči obsazují přidělenými žetony. Na rozdíl od televizní verze, hrací doba deskového zpracování soutěže činí zhruba jen 30 minut.

Hru mohou děti hrát znovu a znovu. Na 60 kartičkách je celkem 360 otázek, které jsou upravené dle předpokládaných znalostí desetiletých hráčů.

11. Hypergrid

Hypergrid - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Tlamagames.com

Stolní hry pro děti od 7 let mezi sebou schovávají také hru Hypergrid. Ta je jedinečná, fascinující, propracovaná a pro milovníky praktična také voděodolná. Věříme, že na její nákup už jsme vás nalákali, a to jsme ještě ani nepopsali princip hry. Pro jeho pochopení je potřeba překročit hranice své vlastní představivosti a možná se vydat do jiné dimenze.

Hrací plocha svádí k návštěvě dosud neprobádaných míst. Objevují se prvky multidimenzionality, které umocňuje přiložený herní soundtrack. V této abstraktní hře se hráči snaží zorientovat v neustále se měnící herní ploše, na které musejí vytvořit linii žetonů stejné barvy. Cílem je zbavit se všech svých žetonů v pěti různých barvách.

Ačkoliv je hra snadná na pochopení, neustále vybízí k přemýšlení. Komponenty jsou bytelné, možností tahu je neuvěřitelné množství. Herní doba může vystoupat až k jedné hodině.

12. Příšerky z podzemí

Příšerky z podzemí - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Imago.cz

Jedním z dalších zástupců kategorie deskové hry pro děti 10 let je hra Příšerky z podzemí. Ta nás vrací k fantasy tématům, zde se ovšem objevuje i velká dávka humoru. Na to koneckonců lákají i legračně vypadající ilustrace na krabici od hry. Nechybí na ní trolové, ďáblíci, různí kříženci fantasy zvířat ani téměř psychedelické scenérie.

Neméně zajímavá je také herní zápletka. Hráči se ocitnou v roli impů, kteří obchodují s příšerkami. Nakupují mláďátka, o která se posléze starají. A to se vším všudy – čistí jim klece, hrají si s nimi a krmí je. Podnikání impů se podobá tomu lidskému, vyžaduje promýšlení dalších kroků i fyzickou práci. Za to ale nechybí zasloužená odměna.

Hra vám může připomínat Vládce podzemí, což není náhoda. Odehrává se totiž ve stejném světě. Není ale nutné předchozí hru znát ani ji vlastnit, nenavazují na sebe.

13. Krycí jména

Krycí jména - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Tlamagames.com

Mezi společenské hry pro děti od 10 let možná trochu překvapivě řadíme také Krycí jména. Tato svižná hra pro 2 až 8 hráčů však momentálně patří k nejoblíbenějším hrám na našem trhu, proto zde nesmí chybět. Jako rodič si ji pro své dítě budete pochvalovat, ve hře je totiž důležitá komunikace a strategie. Kromě zábavy má tak i praktické přínosy.

Hráči jsou rozděleni na dva týmy, které se snaží zkontaktovat všechny své agenty. Vyjma hlavního špióna však neznají jejich pravá jména, ale jen ta krycí. Hlavní špión pomáhá s odkrytím jmen prostřednictvím indicií. Týmy se v odkrývání jmen předhánějí a snaží se odhalit všechna jména dříve než soupeř. Do hry se míchá postava nájemného vraha.

Během jednotlivých her vystřídají hráči 200 karet se 400 krycími jmény. Jestliže hra u dětí nesklidí úspěch, můžete si ji přetransformovat na párty hru.

14. Tajná výprava čarodějů

Tajná výprava čarodějů - deskové hry pro děti od 6 do 13 let

Dobré knihy.cz

A jsme zpět u kategorie společenské hry pro děti od 6 let. A vy nejspíš správně očekáváte, že se jedná o oddechovku, která děti vezme do kouzelného světa čar a kouzel. V něm se, v roli čarodějnických studentů, setkají s přísným duchem i přátelskými bludíky. Hraní je o to napínavější, že probíhá v přítomnosti strašibudíku, který měří čas.

Studenti čarodějné akademie se v příběhu hry vydávají na kouzelnický trh. Snaží se je však dohnat přísný duch, a v ten moment přicházejí na scénu bludíci. Cílem hry je, aby se studenti včas vrátili zpět do školy, aniž by je duch chytil. Hra patří mezi kooperační, úkolem hráčů je spolupracovat a zachránit studenty. Pokud duch chytí byť jen jednoho z nich, prohrávají.

Pravidla hry jsou jednoduchá a i malí školáci je pochopí. Výhodou je také téměř nezničitelný pevný karton, ze kterého je vyrobena hrací deska. Samozřejmostí je krásná grafika.