Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Deskové hry pro nejmenší děti

Způsobů, jak podpořit přirozený rozvoj vašeho dítěte, je hned několik. Jedním z nich jsou také deskové hry pro nejmenší. Hry jsou obvykle velmi prosté, založené zejména na obrázkovém zpracování. I tak však dětem pomáhají s rozvojem slovní zásoby, motoriky, soustředěnosti, trpělivosti i základních strategických dovedností. Některé deskové hry dokonce vyžadují spolupráci hráčů. Výhod je samozřejmě mnohem více.

Před nákupem takové hry se nejdříve podívejte na našich 11 tipů na nejlepší deskové hry pro nejmenší. Zaměřili jsme se v nich na deskové hry pro děti do 3 let.

Nejlepší deskové hry pro nejmenší děti

Název hry Určení
Top deskové hry
Kde a jak žijí zvířátka - tabulka Kde a jak žijí zvířátka? Desková hra pro děti od 2,5 let Zjistit cenu
Hmatej a najdi – Iceland - tabulka Hmatej a najdi – Iceland Stolní hra pro děti od 2 let Zjistit cenu
Hmatové loto – Zvířátka - tabulka Hmatové loto – Zvířátka Desková stolní hra od 2 let Zjistit cenu
Hmatej a najdi – Dřevěná hra - tabulka Hmatej a najdi – Dřevěná hra Stolní hra pro děti od 2 let Zjistit cenu
Ovocný sad - tabulka Ovocný sad Deskovka pro děti od 2 let Zjistit cenu
Dobble 1,2,3 - tabulka Dobble 1,2,3 Desková hra pro děti od 3 let Zjistit cenu
Auta - tabulka Auta Desková hra pro nejmenší od 2 do 4 let Zjistit cenu
Loto – Čtyři roční období - tabulka Loto – Čtyři roční období Stolní hra od 2 let Zjistit cenu
Malé dvojice - tabulka Malé dvojice Deskovka pro kluky i holky od 2,5 do 5 let Zjistit cenu
Pomáháme zvířátkům - tabulka Pomáháme zvířátkům Stolní desková hra od 2,5 do 5 let Zjistit cenu
Zvířátka v akci - tabulka Zvířátka v akci Hra pro nejmenší od 2,5 do 5 let Zjistit cenu

1. Kde a jak žijí zvířátka?

Kde a jak žijí zvířátka - deskové hry pro nejmenší

Agátinsvět.cz

Název této společenské hry pro nejmenší odkazuje také na to, o co se v ní jedná. Z obrázkových kartiček a modelů zvířátek se děti dozví, kde a jak žijí tato zvířátka a čím se živí. Mezi figurkami na ně čeká králíček, žabka a kravička. U dětí procvičí také paměť, postřeh a pohotovost reakcí. Neméně důležitý je také rozvoj komunikačních dovedností.

Tato hra je určená pro děti od 2,5 let. Zahrát si ji společně mohou 2 až 4 hráči a délku hry je možné si přizpůsobit podle potřeby. Rodiče ji oceňují díky pěknému barevnému zpracování, rozumné velikosti pro dětské ručky a jejímu přínosu dětem.

2. Hmatej a najdi – Iceland

Hmatej a najdi – Iceland - deskové hry pro nejmenší

Tlamagames.com

Mezi hry pro děti od 2 let zařaďte také ty, které pomáhají s rozvojem hmatových dovedností. Například tato zavede děti mezi obyvatele polárních krajin a oceánu. Během hry zůstávají všechny dřevěné figurky uvnitř kbelíčku, přičemž dítko do něj strčí ručku a pokusí se najít dílek totožný s obrázkem na kartě. Starší děti mohou využít obrázkové karty ke hře binga.

Hra je určená pro 2 až 5 hráčů ve věku od 2 let. Obsahuje 21 dřevěných figurek a 20 obrázkových karet. Výhodou je, že umožňuje různé herní varianty. Herní doba se odhaduje zhruba na 15 minut. Pravidla můžete přizpůsobit schopnostem dětí, které ji hrají.

3. Hmatové loto – Zvířátka

Hmatové loto – Zvířátka - deskové hry pro nejmenší

Agátinsvět.cz

K nejoblíbenějším deskovým hrám pro nejmenší řadíme také hmatové loto na téma zvířátek. Na ruletě si děti vytočí, co mají v sáčku hledat. Nebudou však rozpoznávat tvar, ale materiál připomínající srst daného zvířátka. Materiál je přítomný také na ruletě. Kromě toho jsou u něj vždy rovněž i tři příklady zvířátek, kterým by taková srst mohla patřit.

Tato deskovka se řadí mezi hry pro děti od 2 let. Zahrát si může dítě samo, ale klidně mu přizvěte 3 spoluhráče ve stejném věku. Pokud by varianta s ruletou byla pro děti příliš složitá, můžete společně třeba jen pojmenovávat zvířátka na obrázku.

4. Hmatej a najdi – Dřevěná hra

Hmatej a najdi – Dřevěná hra - deskové hry pro nejmenší

Tlamagames.com

Nejen hmatové, ale také komunikační dovednosti mohou děti procvičit s kyblíčkem plným dřevěných figurek. Mezi nimi jsou jak zvířátka, tak i ovoce, zelenina či dopravní prostředky. Pravidla si můžete určit svá, ale děti obvykle po hmatu hledají v kyblíčku figurku shodnou s obrázkem na kartičce. Větší děti si mohou zahrát i loto nebo bingo.

Největší přínosy má hra pro děti ve věku od 2 let. Smysl také dává, že by neměly hrát samy, ale s 1 až 4 spoluhráči. Herní doba záleží na míře soustředěnosti dětí, ale doporučuje se zhruba 15 minut. Praktické balení využijete během hry.

5. Ovocný sad

Ovocný sad - deskové hry pro nejmenší

Agátinsvět.cz

Dětské hry pro nejmenší mezi sebou přivítaly také tuto hru podporující rozvoj jemné motoriky a spolupráce s ostatními hráči. Obrázkové kartičky a modely ovoce zavedou děti do ovocného sadu, ve kterém mají za úkol sklidit veškeré plody z ovocných stromů. A to dříve, než dojde havran na konec cesty. Pohrají si s jablky, hruškami a švestkami.

Hry pro 2leté děti by měly být jednoduché a rychlé, a tato hra to splňuje. Dítě snadno pochopí pravidla a celou hru zvládnete projít do 10 minut. Dřevěné ovoce a kartičky jsou udělané tak, aby je do ruky dokázalo vzít právě i dvouleté dítě. Hrát mohou 2 až 4 osoby.

6. Dobble 1,2,3

Dobble 1,2,3 - deskové hry pro nejmenší

Albi.cz

Dobble by v našem výběru nemělo chybět. Tato oblíbená hra je dostupná ve variantách pro dospělé i pro děti, mezi nimi i ta pro nejmenší. Nejvíce ze všeho procvičuje postřeh, vaše děti však tato verze naučí i další věci. Osvojí si poznávání tvarů, čísel a barev. Hra tkví v hledání dvou stejných symbolů, které se nacházejí na různých kartách.

Charakter hry umožňuje vyzkoušet až pět odlišných herních variant. Všechny jsou sice vhodné pro děti od 3 let věku, ale šikovnější mrňousek je zvládne také. Hrát může společně až 5 dětí. Doba hraní většinou odpovídá 10 a více minutám.

7. Auta

Auta - deskové hry pro nejmenší

Agátinsvět.cz

Auta nemusejí být výsadou jen chlapečků. Obzvlášť, pokud jsou součástí skvělé deskové hry pro nejmenší. Čtyři různé herní varianty seznamují děti s informacemi o vozidlech, se kterými se mohou běžně setkat. K nim patří např. popelářské, hasičské či policejní vozy. Dozví se něco i o povoláních, která se k nim vztahují. Hra procvičuje jemnou motoriku i slovní zásobu.

Součástí balení jsou obrázky s profesemi, vozidly a souvisejícími předměty. Hra je vhodná pro děti ve věkovém rozmezí od 2 do 4 let. Hraní obvykle trvá 10 minut a déle. Pokud děťátko nemá žádného spoluhráče, může hrát i samo.

8. Loto – Čtyři roční období

Loto – Čtyři roční období - deskové hry pro nejmenší

Montessorihračky.cz

Další z námi doporučovaných her je zaměřená na seznamování s ročními obdobími. Děti mají k dispozici čtyři kartičky a každá z nich znázorňuje jedno z ročních období. Mezi tyto kartičky rozdělují 16 koleček s obrázky, které se k ročním obdobím vztahují. Vyhrává to z dětí, které zaplnilo svoji destičku správnými obrázky jako první.

Deskovku lze díky jednoduchým pravidlům zařadit mezi hry pro děti od 2 let. Ty ji mohou hrát s vrstevníky a soutěžit mezi sebou. Nebo je můžete nechat hrát samotné a jen sledovat, jaké pokroky dělají. V každém případě buďte jejich učiteli.

9. Malé dvojice

Malé dvojice - deskové hry pro nejmenší

Agátinsvět.cz

Tato desková hra pro nejmenší je karetní verzí hledání dvojic zvířátek. Jednoduchá pravidla a délka hry odpovídají tomu, co jsou malé děti schopny zvládnout. Cílem hry je zbavit se všech svých barevně ilustrovaných karet tím, že k sobě budou děti přiřazovat správné dvojice. Ty se musejí shodovat v barvě i druhu zvířátka. Druhy se opakují, avšak barvy se mění.

Tuto hru si mohou zahrát všechny děti ve věku od 2,5 do 5 let. Doba hraní jednoho kola činí zhruba 5 minut. Kolik kol bude, záleží jen na tom, jak dlouho budou děti schopné udržet pozornost. Tvrdé zpracování karet zajistí, že ustojí neopatrné dětské zacházení.

10. Pomáháme zvířátkům

Pomáháme zvířátkům - deskové hry pro nejmenší

Agátinsvět.cz

Tato hra si pro děti připravila pravidla, která vyžadují spolupráci. Díky ní se naučí hrát společně, ne proti sobě. Hrou je provázejí čtyři zvířátka, konkrétně lední medvěd, tučňák, polární liška a zajíc. Ta se ve hře snaží dostat k sobě domů, tedy do iglú. Během své cesty však musejí přejít most, kterému každým okamžikem hrozí zhroucení.

Hru si zahrají 2 až 4 děti, jejichž věk by se měl pohybovat mezi 2,5 až 5 lety. Aby děti udržely pozornost, je doba jedné hry omezena zhruba na 10 minut. Rodiče si u této společenské hry pro nejmenší obecně chválí její bytelné zpracování, povedený design a snadné pochopení cíle.

11. Zvířátka v akci

Zvířátka v akci - deskové hry pro nejmenší

Agátinsvět.cz

Oblíbené téma zvířátek zabrousilo také do této stolní hry pro nejmenší. Tygřík, koala, opička, ptáček, gepard a krokodýl si pro ně připravili takovou malou olympiádu. Na základě instrukcí na obrázkových kartách budou děti skládat jedno zvířátko na druhé, samy na sebe či plnit jiné jednoduché úkoly. Dojde i na házení a chytání figurek.

Hra umožňuje rozvoj dětí ve věku od 2,5 do 5 let. Hráči by měli být minimálně 2, maximálně 4. Délka hry se pohybuje jako již standardně kolem 10 minut. Prodejci této deskové hry pro nejmenší zaručují zdravotní nezávadnost všech svých hraček.