Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejhranější deskové hry 2023 – TOP 10 deskovek

Myslíte si, že už vás žádná desková hra nepřekvapí? Že už jste si vyzkoušeli všechny možné deskové hry, a víte, ke které se rozhodně chcete (nebo nechcete) vracet? Ty, které vám představíme níže, patří mezi nejhranější deskové hry. Najdete mezi nimi deskové hry pro děti i pro dospělé. A pokud by vám snad tyto tipy nestačily, v tomto článku si vyberete kategorii, která je vašemu hráčskému srdci nejbližší. O které deskové hry se vaše sbírka rozroste?

Nejhranější deskové hry pro děti i dospělé

Název hry Popis
TOP deskovky
1. Karak - deskové hry - tabulka Karak Typ hry: Desková
Značka: Albi
Zjistit cenu
2. Mlsné medvědí příběhy Mlsné medvědí příběhy Typ hry: Kooperativní
Značka: Albi
Zjistit cenu
3. Matěj a Kačka hledej & najdi Matěj a Kačka: hledej & najdi Typ hry: Desková
Značka: MNKY
Zjistit cenu
4. Dixit - deskové hry - tabulka Dixit Typ hry: Desková
Značka: ADC Blackfire
Zjistit cenu
5. Dixit Disney Edition Dixit Disney Edition Typ hry: Desková
Značka: ADC Blackfire
Zjistit cenu
6. Desítka - nejhranější deskové hry Desítka Typ hry: Vědomostní
Značka: Mindok
Zjistit cenu
7. Desítka - Junior Desítka Junior Typ hry: Vědomostní
Značka: Mindok
Zjistit cenu
8. Divukraj Divukraj Typ hry: Desková
Značka: REXhry
Zjistit cenu
9. Hra Diamantový les Diamantový les Typ hry: Desková
Značka: Dino Toys
Zjistit cenu
10. Karak 2 Karak 2 Typ hry: Desková
Značka: Albi
Zjistit cenu

1. Karak

Karak - nejhranější deskové hry

Knihydobrovský.cz

Karak patří mezi tradiční stálice mezi deskovými hrami. Jedná se o originální českou hru s jednoduchými pravidly, která je vhodná pro 2-5 hráčů už od věku 7 let.

Vyrazte do tajemného labyrintu pod hradem jménem Karak, kde na vás v tajuplných katakombách číhají zákeřné nestvůry, ale i účinné zbraně a cenné poklady. Hráč ovládá hrdinu se speciálními schopnostmi, které musí dokázat ve hře účinně použít, aby dosáhl na vítězství.

2. Mlsné medvědí příběhy

Mlsné medvědí příběhy

Knihydobrovský.cz

Které dítě by neznalo pohádky o Nedvědovi a Miškovi. Nyní si navíc tyto dva hrdiny mohou užít i v zábavné kooperativní hře pro 2-4 hráčů. Všichni hráči mají za úkol spolupracovat a společně vyhrát nad celou hrou, a to pomocí sbírání zásob jídla na zimu v lese.

K tomu slouží názorné kartičky, v lese jsou ale kromě hráčů i další zvířátka či pomocníci fungující jako bonusy pro sběr. Hra je vhodná zejména pro mladší hráče již od věku 4 let.

3. Matěj a Kačka: hledej & najdi

Matěj a Kačka hledej & najdi

Knihydobrovský.cz

Zábavná desková hra, která vychází z populárních dětských knih o Kačce a Matějovi. Hráči mají za úkol najít ve skládacím herním plánu vybrané motivy dříve než soupeři a také než vyprší časový limit. Hráči navíc dostávají úkoly, které musí plnit a za ně pak získávají žetony.

Kdo získá pět žetonů jako první, ten vyhrává. K dispozici jsou různé obtížnosti a herní plán má dvě strany, každou s jinou náročností. Díky tomu lze hru přizpůsobit věku a schopnostem dětí. Hra je vhodná pro 2-4 hráče již od 4 let.

4. Dixit

Dixit - nejhranější deskové hry

Knihydobrovský.cz

Deskovka Dixit je také již dlouhodobou stálicí na herním trhu, která má příznivce ve všech generacích. Vznikly pro ní i různá rozšíření, přesto původní Dixit je stále nejžádanější variantou. V této hře se z vás stane vypravěč, jehož úkolem je vymýšlet vlastní příběhy.

To napomáhá rozvoji fantazie dětí a nekomplikuje hraní složitými pravidly. Hráči se v roli vypravěče střídají a ostatní hádají jeho kartu pomocí poskytovaných nápověd. Jeho cílem je, aby ostatní navedl na správnou cestu, ale zachoval současně i určité tajemství. Hra je určena pro 3-8 hráčů ve věku od 8 let.

5. Dixit: Disney Edition

Dixit Disney Edition

Knihydobrovský.cz

Hra Dixit: Disney Edition (CZ) není rozšíření původního Dixit, ale celou samostatnou hrou, která vás vtáhne do světa disneyovek. Tato edice vychází k příležitosti výročí založení studia Disney, která baví malé i velké po celém světě už sto let. I tentokrát se hráči stanou vypravěčem příběhů a budou mít k dispozici karty s ilustracemi, které vám pomohou vyhrát nad ostatními.

Nově máte k dispozici kartičky s ilustracemi z populárních filmů a pohádek ze studií Disney a Pixar a na základě příběhu, který vypravěč vymyslí, se snaží ostatní uhádnout jaká karta mu patří. Karet je celkem 84 a hra je vhodná pro 3-6 hráčů od 8 let.

6. Desítka

Desítka - nejhranější deskové hry

Knihydobrovský.cz

Známá herní klasika pro 2-8 hráčů, která si získala srdce již desítek tisíc fanoušků nejrůznějšího věku. A další její nadšení hráči stále přibývají, stejně tak jako nové varianty a rozšířené k této hře. Protože se jedná o vědomostní hru, rozvíjí v prvé řadě znalosti hráče a protože je v balení celkem 200 okruhů otázek, dále 2000 konkrétních otázek a stejný počet možných odpovědí, je o zábavu na dlouhou dobu postaráno. Hra je vhodná i na cesty a je doporučena od věku 10 let.

Jak již bylo řečeno, pro Desítku existuje celá řada rozšíření. Aktuálním hitem je rozšíření Jídlo a pití, to přináší 50 nových oboustranných karet, dále 100 nových okruhů a 1000 nových otázek a odpovědí, které se nějakým způsobem dotýkají jídla a pití.

7. Desítka: Junior

Desítka - Junior

Knihydobrovský.cz

V tomto případě se nejedná o další rozšíření k oblíbené Desítce, ale o samostatnou verzi speciálně určenou pro hraní mladšími hráči. Principy zůstávají stejné, ale vše je zjednodušené tak, aby to vyhovovalo hráčům již od věku 8 let.

Tato hra je tedy vhodná zejména pro rodiny s dětmi. Opět se zde pracuje s otázkami a variantami odpovědí, za jejichž správné zodpovězení získává hráč bod. K dispozici je celkem 200 okruhů, 2000 otázek a rovných 2000 správných odpovědí. Hra je dodávána v kompaktním balení Smartbox, které se hodí i na cesty a je určena pro 2-8 hráčů.

8. Divukraj

Divukraj

Knihydobrovský.cz

Úžasně zpracovaná desková hra pro starší hráče od 13 let, která je srovnatelná s pokročilými počítačovými budovatelskými strategickými hrami. Cílem je vybudovat městečko pro zvířata v lese. Hráč sbírá suroviny, které pak pořizuje vybrané budovy, pokouší se do města přivést nové obyvatele a celkově jej rozvíjí.

Podle řady komentářů se jedná o jednu z nejlépe vypadajících deskových her na trhu, která je v zahraničí známá pod názvem Everdell. Pojďte si vyzkoušet českou verzi pojmenovanou Divukraj a propadněte jejímu kouzlu. Hra je vhodná pro 1-4 hráče.

9. Diamantový les

Hra Diamantový les

Knihydobrovský.cz

Zajímavá, původně česká dětská hra, ve které se proměníte v trpaslíky a budete pátrat po diamantech v temném lese. Diamanty jsou celkem čtyři a cílem je najít je jako první.

Temnota zakrývá celý les a během pohybu jsou odkrývána okolní políčka, takže hráči prozkoumávají okolí a hledají drahokamy. Projdou si různými lokalitami, objeví při tom poklady a potkají třeba i tajemné rarášky. Hra kombinuje paměť a strategické uvažování a je vhodná pro 2-4 hráče od 5 let.

10. Karak 2

Karak 2

Knihydobrovský.cz

Očekávaná novinka roku 2023, která navazuje na oblíbený Karak, ale přináší úplně nový a komplexnější zážitek ze hry. V Karaku 2 budete opět bojovat s nepřátelskými tvory, ale také stavět města a budovat armády. Právě budovatelská část je do hry přidaná zbrusu nově, ale i samotný boj se vylepšil, aby méně závisel na náhodě a více na přípravě hráče. Celkem je na výběr šest hrdinů, kteří objevují krajinu a rozvíjejí svá království. Hra je určena pro 2-5 hráčů starších 10 let a nevyžaduje předchozí znalosti ze hry Karak.

Dříve v top 10 deskových her

11. Desítka Harry Potter

Desítka Harry Potter - nejhranější deskové hry

Knihydobrovský.cz

Typ hry: Vědomostní
Značka: Mindok

Stolní hra Desítka Harry Potter není jen běžné rozšíření, ale celá samostatná varianta postavená na principu původní Desítky. Je ovšem zaměřena čistě na fenomenální postavu mladého čaroděje Harryho Pottera, jeho přátel i nepřátel. Princip hry zůstává stejný jako u původní Desítky, přičemž tato edice přináší celkem 100 okruhů a tisícovku otázek a odpovědí, které otestují vaše znalosti ze série filmů Harry Potter. Hra je doporučena od věku 12 let a je vhodná pro 2-8 hráčů.

12. Bananagrams

Bananagrams - nejhranější deskové hry

Knihydobrovský.cz

Typ hry: Vědomostní
Značka: Mindok

Slovní hra, ve které hraje nejdůležitější roli rychlost hráče. Hráči, kterých může být 1-8, mají za úkol tvořit co nejrychleji slova z kamenů s písmeny. Ta musí být čitelná z některé ze stran a můžou se navzájem prolínat. Před hráči tak vzniká mřížka ze slov, která lze podle potřeby i přeskupovat. Pokud kameny s písmeny dojdou a jeden z hráčů všechny své kameny již využil, má tak šanci na vítězství. Ale jen v případě, že všechna jím vytvořená slova jsou skutečně správná.

13. Úniková hra: Pán Prstenů

Úniková hra Pán Prstenů - nejhranější deskové hry

Knihydobrovský.cz

Typ hry: Úniková
Značka: Dino Toys

Myslíte, že únikové hry se dají hrát jen ve speciálních prostorách a lokacích k tomu určených? O opaku vás přesvědčí společenské hry ze série Exit, které získaly i ocenění hra roku v sousedním Německu. Únikovka Pán prstenů vám umožní z pohodlí domova zúčastnit se výpravy po Středozemi, jejímž cílem je zničení Jednoho prstenu a záchrana celého světa. Čeká vás spousta výzev a luštění tajemných šifer pomocí speciálního kotouče. K dispozici jsou i nápovědy, které vám pomohou posunout se dále. Hra je vhodná pro 1-4 hráče od 10 let.

14. Dostihy a sázky

Dostihy a sázky - nejhranější deskové hry

Knihydobrovský.cz

Typ hry: Desková
Značka: Dino Toys

Kdo by neznal legendární Dostihy a sázky, hru, na které vyrostly celé generace českých dětí, a její kouzlo si s sebou nesou až do dospělosti. Jedná se o nové vydání původní hry s nezměněnými pravidly i výbavou. Je vhodná pro děti od 10 let, ale samozřejmě i pro starší hráče, kterých může být celkem 2-6. Princip hry je odvozen od známých Monopolů. Je potřeba chytře investovat do koní, kteří vyhrávají dostihy, a zůstat ve hře co nejdéle ze všech. Pro mladší hráče pak existuje i zjednodušená verze Junior.

15. Máme rádi Česko

Máme rádi Česko - nejhranější deskové hry

Knihydobrovský.cz

Typ hry: Vědomostní
Značka: Dino Toys

Patříte mezi fanoušky televizního pořadu Máme rádi Česko, který se vysílá na Primě již od roku 2013? Pak je tato hra přesně pro vás a nabídne vám stejnou míru zábavy i napětí, jakou můžete zažít v televizi. I zde proti sobě stojí dva týmy, jejichž úkolem je předvést svoje znalosti. A jak již název napovídá, půjde o znalosti o České republice. Konkrétně jsou zde otázky na slavné osobnosti, zeměpisné úkoly, ale třeba i kreativní záležitosti. Tím může být například poznat, co značí nakreslený obrázek a nebo hádat správné pojmy. To vše je navíc časově omezené a je potřeba stihnout vše dříve, než vybuchne bomba.

16. Desítka Česko

Desítka Česko - nejhranější deskové hry

Knihydobrovský.cz

Typ hry: Vědomostní
Značka: Mindok

Opět další varianta oblíbené Desítky, která se tentokrát zaměřuje na naši vlast. Jedná se o samostatnou hru, ale pokud vlastníte i tu původní, můžete si kartičky promíchat a zdvojnásobit jejich počet. Celkem je zde k dispozici 200 okruhů, 2000 otázek a stejný počet odpovědí. Hra je podobně jako původní Desítka vhodná pro 2-8 hráčů od 10 let a dá se díky balení Smartbox snadno vzít s sebou i na cesty a výlety.

17. Lovci Pokladů

Lovci Pokladů - nejhranější deskové hry

Knihydobrovský.cz

Typ hry: Strategická
Značka: Dino Toys

Tato dětská strategická hra, v níž se vžijete do rolí lovců pokladů, vznikla již v 80. letech a mnozí z nás si ji pamatují ze svého dětství. Díky jednoduchým pravidlům je vhodná pro 2-4 hráče již od 6 let. Cílem je na hrací ploše tvořené náhodně rozmístěnými kartičkami hledat skryté poklady a odnášet si je na svoji loď. Je ale potřeba dávat pozor nejen na skrytá nebezpečí, ale i na protihráče, jejichž cílem je také odnést co nejvíce pokladů – klidně i těch, které jste objevili předtím vy. Jedná se o ideální hru pro procvičování postřehu, strategického myšlení i počítání u dětí.