Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Únikové deskové hry – Escape room, Exit, Odemkni a další

Únikové hry si vybojovaly čestné místo na poli zábavy. Z psychiatrických léčeben, laboratoří, vězení či strašidelných komnat se snaží unikat party nadšených přátel, kolegů či celé rodiny. Staly se skvělou odpovědí na otázku: „Co budeme o víkendu dělat?“. Doba však jde dál a možná i vlivem covidových restrikcí se dnes těší velké oblibě také deskové únikové hry, které si můžete zahrát doma.

Připravili jsme pro vás výběr 13 nejlepších a nejzajímavějších únikových deskovek. Pro milovníka deskových her a únikovek zároveň jsou jako stvořené.

1. Escape Room: Rodinná edice

Escape Room Rodinná edice - únikové deskové hry

Knihy Dobrovský.cz

Mezi nejlepší deskové únikové hry musíme zajisté zařadit ty od Escape Room. Pointa hry tkví ve vašem uvěznění a snaze uniknout. Na útěk máte 60 minut a k dispozici řadu hádanek, které vás dostanou ke kódům. Po nalezení správných kombinací klíčů vyhráváte hru a jste volní.

Abyste se do děje lépe vžili, na začátku je potřeba si přečíst úvodní příběh. Poté můžete začít hrát jeden ze tří různých scénářů, všechny však pocházejí z prostředí džungle a jsou vzájemně propojené. Hra je vhodná pro tři až pět osob ve věku od 10 let. Součástí balení je chrono dekodér, do kterého zasouváte klíče.

2. Escape Room: Dobrodružné puzzle

Escape Room Dobrodružné puzzle - únikové deskové hry

Albi.cz

Únikové deskové hry mají spoustu podob. Došlo to tak daleko, že nyní si můžete zahrát únikovku a ještě přitom skládat puzzle. Pokud jste starší 16 let, můžete jí sami nebo s jedním herním parťákem dát šanci a zjistit, v čem je výjimečná.

Něco vám však prozradíme již nyní. Hra má dva módy – puzzle a úniková hra. Puzzle jsou o poznání klidnější variantou, při únikové hře a nastaveném časovači ale zažijete mnohem více adrenalinu. Hra vás provede tajemným domem a puzzle jeho tajemstvím. Díky nim se vám začne záhada doslova řešit před očima.

3. Exit: Loupež na Mississippi

Exit Loupež na Mississippi - únikové deskové hry

Knihy Dobrovský.cz

Také deskové únikové hry Exit si zaslouží pozornost. V Německu jsou držiteli prestižního ocenění a hry jsou odstupňované podle obtížností. Konkrétně tato je vhodná spíše pro pokročilejší hráče. Lze ji hrát sám či až ve 4 lidech ve věku od 12 let.

Téma hry vás zavede na loď, kde toho před jejím zakotvením musíte spoustu stihnout. Je potřeba zjistit, kde jsou důležité dokumenty, které byly ukradeny, kdo je zlodějem a zda je do krádeže zapletený také kapitán lodi. Pokud se rozhodnete hrát ve více lidech, pak je velice důležitá spolupráce. Dešifrovací kotouč prozradí, zda jste v řešení rébusů úspěšní.

4. Odemkni! Na stopě bílého králíka

Odemkni! Na stopě bílého králíka - únikové deskové hry

TLAMAgames.com

Alenku v Říši divů možná znáte, ale její herní zpracování vám nejspíš představujeme jako první. Únikovka, kterou můžete hrát až v celkovém počtu 6 hráčů je vhodná pro každého, kdo je starší 10 let. Všechny úkoly musíte stihnout vyřešit během 60 minut.

Hrát můžete začít ihned po stažení bezplatné aplikace. Je založená na řešení hádanek, které vyžaduje spolupráci se všemi spoluhráči. Budete však mít prostor i na objevování Říše divů a jejích obyvatel. Dejte si však pozor, abyste objevováním neztratili příliš mnoho času. Nezachraňujete pouze sebe, ale i křehkou Alenku.

5. Únikové příběhy: Potomci lesa

Únikové příběhy Potomci lesa - únikové deskové hry

Imago.cz

Únikové příběhy obohatily trh s únikovými deskovými hrami o nezvyklou fantasy verzi. Možné je ji hrát v maximálním počtu 4 hráčů a je doporučována osobám starším 16 let. Náročnost se vyšplhala zhruba ke střední úrovni, zato délka hry může přesáhnout 7 hodin.

Společnost již dříve začala vydávat sérii únikových her, zde se ovšem jedná o samostatný díl a znalost těch předchozích není pro hraní relevantní. V tomto příběhu se ocitáte v roli mladíka, který putuje po záhadném lese a současně je nucen řešit nejrůznější hádanky. Jejich náročnost je různá. Vzhledem ke komplexnosti hry je možné ji hrát opakovaně.

6. Escape Room: Exit

Escape Room Exit - únikové deskové hry

Knihy Dobrovský.cz

Tato stolní úniková hra vám dává 60 minut na únik z vězení, chrámu Aztéků, před virem či jadernou hrozbou. Osoby ve věku od 16 let ve tříčlenné až pětičlenné partě budou mít možnost zjistit, jak jsou na tom s řešením hádanek a rébusů.

Každý ze čtyř různých scénářů obsahuje tři části, a vy musíte v každé z nich najít správnou kombinaci čtyř klíčů. Ale pozor, těch je celkem šestnáct, je tedy potřeba určitá dávka trpělivosti a soustředění. Hru lze začít přečtením úvodního příběhu, ukončení je možné pouze zasunutím správných klíčových kombinací do chrono dekodéru.

7. Frostpunk

Frostpunk - únikové deskové hry

Imago.cz

Svět ochromila další doba ledová a přežilo jen jediné město. To ale nutně potřebuje silné osobnosti, které se zhostí jeho správy, pomohou s jeho opětovným rozvojem a vytvoří pro přeživší bezpečné místo k bydlení. A právě to je úkolem hráčů Frostpunku.

Tato stolní úniková hra sice nemá klasický scénář úniku, ale zapotíte se u ní úplně stejně. Čeká na vás nelehký úkol, který si žádá velmi strategická řešení. Neusnadní vám to ani obyvatelé města, kteří přicházejí s vlastními požadavky na to, jakým směrem by se město mělo ubírat. Hra vám může připomínat stejnojmennou videohru, což není náhoda.

8. Exit: Prokletá horská dráha

Exit Prokletá horská dráha - únikové deskové hry

Knihy Dobrovský.cz

Deskové únikové hry se vyznačují strašidelnou atmosférou s nádechem tajemna. A tato to má přímo v názvu. I tak je ale vhodná pro děti již od 10 let. Zahrát si ji navíc díky nepříliš vysoké náročnosti mohou i úplní začátečníci v oblasti únikovek.

A jakým způsobem je tedy tato horská dráha prokletá? Po nasednutí s vámi a s dalšími pasažéry zamíří do brány, která má vzhled nenasytné tlamy. Jakmile projedete skrz, uvězní vás neviditelná příšera. Uniknout můžete po vyřešení rébusů. Pokud nemáte strach, můžete hrát sami. Pokud pociťujete i jen maličký strach, společnost vám můžou dělat další tři hráči.

9. Room 25

Room 25 - únikové deskové hry

TLAMAgames.com

Zdá se vám také, že jakmile dostane nějaká budova, místnost či nějaký objekt ke svému názvu také číslo, začnou se s nimi dít podivné věci? Zde tomu není jinak. Unikáte před smrtícími pastmi, které se můžou nebezpečně podobat těm z filmu Kostka.

Pravidla hry jsou v angličtině a francouzštině, proto doporučujeme přibrat do party někoho, kdo se alespoň jedním z těchto jazyků domluví. Ujistěte se ale, že jsou všichni hráči starší 10 let. Výhodou hry je přítomnost několika herních módů, můžete si ji tak zahrát na několik způsobů a pořád vás bude bavit. Herní doba činí zhruba 30 minut.

10. Únikovka Golem

Únikovka Golem - únikové deskové hry

Albi.cz

Mnohé únikové hry vás mohou překvapit svou náročností. Z tohoto důvodu není vždy možné zúčastnit se hry s dětmi, které zapeklitým hádankám nemusejí rozumět, nebo jim atmosféra hry nahání strach. Únikovka Golem je však vhodná pro školáky již od 8 let.

Tato úniková hra pro děti v deskové verzi zavede malé hráče do tajné pracovny, kde byl vytvořen Golem. Jeho tvůrce však nemá vše, co je nutné k oživení a potřebuje s tím pomoci. Na děti čeká 10 místností s úkoly a hádankami, pomocí kterých procvičí své logické uvažování. V neposlední řadě na ně však také čeká netradiční zážitek ze hry.

11. Exit: Katakomby hrůzy

Exit Katakomby hrůzy - únikové deskové hry

Alza.cz

Exit úniková hra deskového charakteru se v našem výběru již objevila. Tentokrát je to však jiné – v tomto balíčku totiž máte 2 herní varianty. Obě jsou cíleny na pokročilejší hráče starší 16 let a spolupracovat na vyřešení rébusů mohou až 4 osoby.

Katakomby hrůzy se odehrávají v Paříži, kde hledáte svého ztraceného přítele. Musíte také zlomit kletbu, která ho postihla. V cestě vám stojí množství záhad a rébusů, při jejich řešení je nutné zapojit logické myšlení. I když to možná nebude vždy jednoduché, mohlo by pomoci, že vám na vyřešení hádanek byl poskytnut čas v délce 90 minut.

12. Odemkni! Vhoďte minci

Odemkni! Vhoďte minci - únikové deskové hry

TLAMAgames.com

A máme zde dalšího zástupce her od Unlock!, tedy Odemkni!. Tato, stejně jako i její jmenovci, se od ostatních deskových únikovek liší tím, že se jedná o karetní verze. Hrát tak můžete pořád dokola. Maximální počet hráčů je 6 a minimální věk každého z nich 10 let.

Při hraní se neobejdete bez mobilní aplikace, která pro ni byla vytvořena. Slouží jako časovač i nápověda. Tato kooperativní hra vám, podobně jako klasické únikové hry, dává 60 minut na únik. Již obal vám napoví, kam se tentokrát vydáte. Pokusíte se totiž o splnění všech úrovní v jednom virtuálním dobrodružství.

13. Cool Games: Otevři zámek

Cool Games Otevři zámek - únikové deskové hry

Alza.cz

Otevři zámek od Cool Games je velice zajímavou verzí deskových únikových her. Při hraní využíváte zámku, který zavěsíte na dveře. Tím hra dostává reálnější charakter a atmosféra je o to napínavější. Spojit síly můžete s dětmi již od 8 let a celým arzenálem hráčů.

Pro odemknutí zámku potřebujete znát číselný kód. Ten zjistíte následujícím způsobem – po vyřešení rébusu získáte tři nápovědy, které vás dovedou ke správným žetonům. Na nich se skrývají čísla, která přečtete pouze pomocí baterky, červeného filtru či zrcátka. Hádanky mají čtyři stupně náročnosti a hru můžete hrát ve dvou různých módech.