Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Nejlepší knihy

Nejlepší knihy o osobním rozvoji – Top 14 knih

Chcete začít pracovat na svém lepším, spokojenějším a efektivnějším já, můžete začít právě tady. Stačí si vybrat tu správnou knihu, pořádně se do ní začíst a to by bylo, aby vám alespoň v něčem nepomohla, popř. neposunula vás tím správným směrem. Knihy jsou přehledně rozdělené do 11 kategorií, z každé jsme se snažili najít to nejlepší. Zajímavou volbou mohou být i výhodné balíčky několika knih.

Nejlepší knihy o osobním rozvoji

Kniha Kategorie
TOP 11 seberozvojových knih
Cvičení mentální kondice: 365 úkolů na celý rok – Nejlepší kniha na trénink mozku a paměti Cvičení mentální kondice
– 365 úkolů na celý rok

Jana Bílková
Nejlepší kniha na trénink mozku a paměti (nejen pro seniory) Zjistit cenu
Řeč těla – Nejčtenější kniha o komunikačních dovednostech a řeči těla Řeč těla
Allan Pease, Barbara Peaseová
Nejčtenější kniha o komunikačních dovednostech a řeči těla Zjistit cenu
Etika pro dnešní svět – Nejlépe hodnocená kniha o etice Etika pro dnešní svět
Jeho Svatost Dalajláma
Nejlépe hodnocená kniha o etice Zjistit cenu
Maminko, nekřič! – Nejčtenější knihy o osobním rozvoji a poznání Maminko, nekřič!
Mik Jeannina, Teml-Jetter Sandra
Nejčtenější kniha o osobním rozvoji a poznání Zjistit cenu
Mnich, který prodal své Ferrari – Nejlepší motivační kniha Mnich, který prodal své Ferrari
Robin S. Sharma
Nejlepší motivační kniha Zjistit cenu
Umění žít pozitivně – Nejoblíbenější kniha o štěstí a pozitivním myšlení Umění žít pozitivně
Cope Andy, Whittaker Andy
Nejoblíbenější kniha o štěstí a pozitivním myšlení Zjistit cenu
Méně mít, více žít – Nejhledanější kniha o životním stylu Méně mít, více žít
Haunerová Klára
Nejhledanější kniha o životním stylu Zjistit cenu
Umění být zdráv – Nejlepší kniha o rozvoji harmonie těla a duše Umění být zdráv
Jan Vojáček
Nejlepší kniha o rozvoji harmonie těla a duše Zjistit cenu
Empatická a asertivní komunikace – Slovní sebeobrana a manipulace Empatická a asertivní komunikace
Olga Lošťáková
Slovní sebeobrana a manipulace Zjistit cenu
Jak se zbavit starostí a začít žít – Nejlepší rozvojové audioknihy Jak se zbavit starostí a začít žít
Dale Carnegie
Nejlepší rozvojové audioknihy Zjistit cenu
Emoce funkce a měření kniha Emoce: Regulace a vývoj v průběhu života
Iva Poláčková Šolcová
Porozumění vlastním pocitům Zjistit cenu
Náš tip

Nevybrali jste si? Podívejte se na další zajímavé knihy.

Cvičení mentální kondice: 365 úkolů na celý rok – Nejlepší kniha na trénink mozku

Cvičení mentální kondice: 365 úkolů na celý rok – Nejlepší kniha na trénink mozku a paměti

Knihy Dobrovský.cz

Ranní rozcvičky zná z táborů snad každý. Věděli jste, že existuje i tzv. mentální rozcvička? V knize „Cvičení mentální kondice“ jich najdete rovnou 365 a dohromady je dala psycholožka Jana Bílková. Ta učí na univerzitách a akademiích třetího věku, vede přednášky v knihovnách a centrech pro seniory. Je autorkou další podobné knihy Trénink mentální kondice.

365 úkolů, ale je samozřejmě jen na vás, jestli dáte jeden denně, nebo jich zvládnete více najednou. Každopádně každý den je fajn si mozek procvičovat a nějakým dobře postaveným úkolem jej odstartovat. Kniha obsahuje různé typy úkolů, některé jsou jednodušší, u jiných je potřeba zkoušet a hledat. I když je autorka zaměřená na práci se seniory, její mentální cvičení jsou určená pro všechny, kdo rádi luští, přemýšlejí a hrají si s písmeny, slovy a jazykem. Jste to právě vy?

Kavárna na konci světa – Příběh o smyslu života

John Strelecky Kavárna na konci světa

Knihy Kazda.cz

Hlavním poselstvím této útlé knihy, světového bestselleru, je návod, jak vykročit na cestu k plnohodnotnému životu. Člověk by neměl snít o tom, co bude dělat v důchodu, až bude mít čas všechno si užít. Život se nemá odkládat, ale žít. I když jsme přesvědčení, že o smyslu své existence už víme všechno, opravdu jsme se nad ním hluboce zamysleli?

Reklamní manažer John se cestou na dovolenou, kde chce uniknout frustraci z práce, účtů a do jisté míry i života obecně, ocitne v malé kavárně uprostřed ničeho – chce si tam odpočinout a dát si v klidu něco k jídlu. Na zadní straně jídelního lístku ho ale zarazí tři neobvyklé otázky:
Proč jste tady?
Bojíte se smrti?
Cítíte se naplnění?

Cesta na vytouženou dovolenou se tak stává exkurzí do vlastního nitra a hledáním východiska z koloběhu života a pocitu ztráty kontroly nad svým osudem.
Jednoduchý příběh, který dokáže změnit život každému, kdo se v něm snaží najít své místo.

Řeč těla – Nejčtenější kniha o komunikačních dovednostech a řeči těla

Řeč těla – Nejčtenější kniha o komunikačních dovednostech a řeči těla

Knihy Dobrovský.cz

Jak sami čtenáři píší, jedná se o „přehledný a obsáhlý úvod do problematiky řeči těla“. Kniha „Řeč těla“ obsahuje velké množství témat, u každého najdete jednoduché příklady. I díky tomu se prý dobře čte a jednoduše orientuje. Pro koho je tedy kniha určená? Pro ty, jež zajímá, jak by měli vystupovat, aby působili sebevědomě, ale zároveň mile a přátelsky. Zároveň i pro ty, kteří touží proniknout do tajů nonverbální komunikace a odhalit díky tomu své okolí.

Jedná se o aktualizované a o dvě třetiny rozšířené vydání původní knihy Řeč těla. Autor ji tentokrát nepsal sám, ale se svou manželkou – protože i ženský pohled na věc je v tomto případě rozhodně žádoucí. Mezi témata, která v knize najdete, jsou například: osobní prostor, gesta, polohy nohou, oční signály, společenská gesta, úsměv a smích, kulturní odlišnosti, interview apod. I když je kniha opravdu obsáhlá, je velmi přehledně strukturovaná a napsaná čtivou až zábavnou formou. Nesmí tu samozřejmě chybět ani ilustrativní fotografie a kresby.

Etika pro dnešní svět – Nejlépe hodnocená kniha o etice

Etika pro dnešní svět – Nejlépe hodnocená kniha o etice

Knihy Dobrovský.cz

Kdo jiný, když ne on. Jeden z těch nejpovolanějších lidí, kteří nám mohou něco říct o etiketě. To je tibetský duchovní vůdce Dalajláma, jeden z nejvýznamnějších myslitelů současnosti. I proto je kniha velmi dobře hodnocená, objevují se pochvaly jako „úžasné myšlenky“, „úžasný vhled“. V knize „Etika pro dnešní svět“ najdeme výsledky Dalajlámových celoživotních úvah. O čem jeho úvahy jsou? O člověku, jeho životní cestě i hodnotách.

Nemusíte se bát, pokud vám Tibet nebo duchovno nic neříkají. Ano, čerpá z vlastní náboženské tradice, ale jeho přístup k etice překračuje hranice náboženství. Pro všechny by tak měl být srozumitelný a přijatelný. Základem jeho etického „systému“ je soucítění (to je vlastní všem lidským bytostem), ale také kritické myšlení a spravedlnost. Kniha se věnuje jednak konkrétním způsobům, jak dosáhnout klidu mysli a jak v sobě rozvíjet schopnost soucítění a opravdovou lidskost (pro snesitelnější, hlubší a bohatší život), jednak i akutním problémům dnešního světa.

Udělej to jako racek. Vy… se na to!

Lea Blumenthalová Udělej to jako racek. Vy... se na to!

Knihy Kazda.cz

Nesnášíte konflikty a je pro vás těžké s někým nesouhlasit či vyjádřit svůj názor? Nejspíš jen v hloubi duše toužíte být oblíbení a nechcete upadnout v nemilost. Všechno to vyhýbání se hádkám a odmítání vyjádřit svůj názor ale škodí zdraví, způsobuje poruchy spánku, bolesti hlavy a celkovou nevolnost. Nevytváříte prostor pro vlastní potřeby a to je z dlouhodobého hlediska vyčerpávající. V určitém okamžiku člověk pod takovým tlakem exploduje nebo se zhroutí.

S pomocí psychologických rad a cvičení mohou i ti největší odmítači konfliktů udělat krok k sebevědomému nastavení mysli, kdy výměnu názorů začnou vnímat ne jako hrozbu, ale jako příležitost. Protože věřit, že mlčením se problémy vyřeší, je jako zakrývat si oči ve snaze stát se neviditelným.

Když se naučíte vyjadřovat svůj názor a stát si za svými přesvědčeními, pomůžete i ostatním rozvíjet jejich vlastní sebevědomí a vystoupit ze stínu.

Maminko, nekřič! – Nejčtenější knihy o osobním rozvoji a poznání

Maminko, nekřič! – Nejčtenější knihy o osobním rozvoji a poznání

Grada.cz

Podtitul knihy vyjadřuje celou její podstatu a zní „Jak zkrotit emoce a porozumět dětem“. V dnešní hektické době, kdy jsou na nás kladeny stále větší nároky, se lehce stane, že se dětem nevěnujeme tak, jak bychom chtěli a měli, popř. je od sebe odháníme a jsme na ně nepříjemní až zlí. Rozhodně v tom nejste sami. A pokud jste došli až sem, tak je jasné, že s tím chcete něco udělat, a to je skvělá zpráva. Navíc, co si budeme povídat, zkrocení emocí se netýká jen dětí, ale bude se vám hodit i v dalších oblastech vašeho života.

O tom, že děti dokáží své rodiče velmi jednoduše rozčílit, není pochyb. A není pochyb ani o tom, že rodiče mnohdy reagují přehnaně a pak svého jednání litují. Pokud to chcete změnit a rádi byste se naučili své emoce vnímat, dívat se na ně zvenčí a správně s nimi zacházet, bude tato kniha přesně pro vás. Poradí vám, jak se vypořádat s hněvem a impulzivností, umožní vám dívat se na situace očima vašeho dítěte. Naučí vás, že emoce není dobré potlačovat, ale ani se jimi nechat převálcovat.

Mnich, který prodal své Ferrari – Nejlepší motivační kniha

Mnich, který prodal své Ferrari – Nejlepší motivační kniha

Knihy Dobrovský.cz

Určitě jste o této knize alespoň slyšeli. Její název je tak jedinečný, že zaujme snad každého. Kniha „Mnich, který prodal své Ferrari“ patří celosvětově mezi nejznámější díla (byla přeložena do třiačtyřiceti jazyků) s duchovní a psychologickou tematikou. I samotný Paulo Coelho ji vychválil jako „úchvatnou knížku, která přináší potěšení i poznání“. Naši čtenáři ji hodnotí také skvěle. Podle nich „je pro lidi, kteří věří, že pozitivní myšlení dokáže ovlivnit jejich životy“, „má své velké kouzlo“ a „dokáže dát životu ten správný směr“.

Kniha vypráví příběh o slavném a bohatém právníkovi, který v soudní síni utrpěl infarkt, a ocitl se tak na pokraji smrti. Fyzický kolaps ho donutí zamyslet se nad celkovým stavem svého života. Vydá se do indických končin, které jsou obydlené prastarou východní kulturou, a snaží se najít štěstí a splnění svých snů. Slavný advokát se postupně oprošťuje od svého dosavadního životního stylu a prochází hlubokou osobní proměnou. Starobylé moudrosti a filozofie ho učí objevovat, kultivovat a ovládat skrytý potenciál vlastního vědomí, těla i ducha.

Les, čtyři otázky, život a já

Tessa Randau Les, čtyři otázky, život a já

Knihy Kazda.cz

Každý z nás někdy zažil únavu, vyčerpání a pocit, že náš život je jen nekonečným koloběhem povinností a stresu. Stejně se cítí i hrdinka této knihy, mladá matka dvou dětí, která se snaží zvládat každodenní balancování mezi prací a rodinou, ale není šťastná a přemýšlí, proč tomu tak je.

A právě ve chvíli, kdy se prochází lesem a přemýšlí o svém životě, potká starou dámu. Ta jí vypráví o “čtyřech otázkách života”, které mají moc změnit všechno k lepšímu. Na začátku je hlavní hrdinka skeptická, ale postupně si začne pokládat otázky sama. Zjistí, že se její život začíná měnit. Čím více se odvažuje experimentovat, tím vícero dveří se jí otevírá. Stává se šťastnější, plnější a spokojenější.

Autorka knihy, Tessa Randau, novinářka, která se rozhodla věnovat poradenství pro lidi trpící stresem a vyhořením. Vlastní zkušenost s touto tématikou ji inspirovala k napsání knihy. A jak ukazují reakce čtenářů, její příběh a rady mají opravdu moc.

Umění žít pozitivně – Nejoblíbenější kniha o štěstí a pozitivním myšlení

Umění žít pozitivně – Nejoblíbenější kniha o štěstí a pozitivním myšlení

Grada.cz

U této knihy začneme stručným představením autorů: Andy Cope je prý závislý na vzdělávání, Andy Whittaker je kouč neurolingvistického programování a až obsedantně se zajímá o oblast osobního rozvoje. Oba autoři do knihy vložili své příběhy, ale samozřejmě i příběhy dalších lidí ze svého života. Kniha „Umění žít pozitivně“ je psaná jednoduchým, ne nijak odborným stylem, takže je opravdu pro každého, kdo by chtěl být šťastný a pozitivní.

Základem knihy je šest jednoduchých zásad, které by vám prý měly změnit život. Chcete být úspěšní? Šťastní? Mít krásný život? Potom podle autorů stačí zjistit, co vás těší a v čem vynikáte. A přesně tohle dělat častěji. Kromě otázek, které nás nutí k zamyšlení na sebou samým, prací i osobním životem, obsahuje kniha také zajímavé citáty, rady, příběhy ze života, moudrosti a humor. Díky tomu všemu objevíte své silné stránky, naučíte se naplno využívat své schopnosti a zjistíte, kterým směrem byste se měli vydat. Podívejte se také na další zajímavé psychologické knihy od nakladatelství Grada.

Méně mít, více žít – Nejhledanější kniha o životním stylu

Méně mít, více žít – Nejhledanější kniha o životním stylu

Grada.cz

Minimalismus je v poslední době velmi oblíbeným životním stylem. Nejvíce jde tento přístup vidět v oblékání nebo třeba v interiérovém designu. Co takhle pustit minimalismus celkově do svého života? Podtitul knihy zní totiž jasně „Najděte si vlastní cestu k minimalismu“. Od čtenářů přichází samá pozitivní hodnocení: „ohromně motivující“, „knížka mi otevřela oči“, „krásně a přehledně napsaná“, „příběhy v knize jsou dechberoucí“. Asi nejhezčí je tato recenze: „Doporučila bych ji každému, kdo marně hledá štěstí ve světě, ve kterém už všechno máme.“.

Máme kolem sebe tolik věcí, že přes ně nemůžeme najít to, co nás činí šťastnými. Kniha nám tak černé na bílém odkrývá, že omezením věcí a srovnáním si priorit můžeme vlastně jednoduše získat život, o kterém sníme. Obsah je rozdělený do dvou částí: 1. Méně mít – tato část se věnuje materiálnímu vlastnictví ve všech ohledech, 2. Více žít – druhá část hledá odpovědi na zásadní otázku: proč ve světě, kde máme všechno, nemůžeme najít štěstí, harmonii a klid? Kniha obsahuje také silné příběhy lidí, kteří si nějakou tou minimalistickou proměnou už prošli. Přidáte se k nim?

Umění být zdráv – Nejlepší kniha o rozvoji harmonie těla a duše

Umění být zdráv – Nejlepší kniha o rozvoji harmonie těla a duše

Knihy Dobrovský.cz

Skvěle hodnocená kniha od českého autora Jana Vojáčka je plná osvědčených rad, jak si zlepšit život. Ale pozor, nejedná se o podrobný návod, co a jak změnit. Pouze vás nabádá k tomu zamyslet se nad různými aspekty života a případně je změnit. Proč neustále roste počet chronicky nemocných lidí? Proč si s těmito chorobami klasická medicína nedovede poradit? Jak naslouchat signálům těla?

Jan Vojáček je jedním z nejuznávanějších představitelů funkční medicíny. Prostřednictvím knihy „Umění být zdráv“ vám napoví, jak ve vlastním organismu probudit schopnost samoléčby a najít ztracenou harmonii. V knížce najdete hodně témat a může se stát, že vás některá zaujmou natolik, že si k nim budete chtít zjistit další a další informace. Na závěr přidáme shrnutí čtenářky: „Díky této knížce se u mě dostavil AHA moment. Poznání, které jsem tak nějak nosila v sobě, někdo dokázal pojmout a uchopit komplexně tak, aby mi vše docvaklo.“.

Empatická a asertivní komunikace – Slovní sebeobrana a manipulace

Empatická a asertivní komunikace – Slovní sebeobrana a manipulace

Grada.cz

Další kniha od českého autora, resp. autorky. Olga Lošťáková je psycholožka, zkušená lektorka, trenérka a koučka, která pomáhá klientům s rozvojem emoční inteligence, efektivní komunikace a prezentace. Je spoluautorkou knihy „Obchodní a manažerská prezentace“, v roce 2015 získala ocenění LIGS AWARDS: Osobnost vzdělávání dospělých 2014 v kategorii „Praktická aplikace vzdělávání dospělých a andragogiky“. Rádi byste se v komunikaci naučili asertivně bránit? Stát si za svým a nenechat se jen tak zmanipulovat? Tato kniha by pro vás mohla být tím pravým.

V knize „Empatická a asertivní komunikace“ najdete spoustu praktických příkladů a ukázkových dialogů, které vám ukážou, jak někoho slušně odmítnout a jak se zase zachovat, když někdo odmítne vás. A teď se přiznejte – umíte dát negativní zpětnou vazbu? Dokážete správně přijmout kritiku? Poznáte, když s vámi někdo manipuluje? Jste schopní ovládnout své emoce? Kniha by vám v tomto všem mohla pomoci – naučíte se, jak co nejlépe zvládat obtížné situace v komunikaci s druhými lidmi, a to nejen s těmi nejbližšími, ale především s kolegy, nadřízenými i podřízenými.

Jak se zbavit starostí a začít žít – Nejlepší rozvojové audioknihy

Jak se zbavit starostí a začít žít – Nejlepší rozvojové audioknihy

Progresguru.cz

Věděli jste, že kniha „Jak se zbavit starostí a začít žít“ je jednou z nejužitečnějších knih o osobním rozvoji? Po celém světě se jí prodalo více než 7 milionů výtisků. Audiokniha trvá celkem 13 hod. 54 min., ale nebojte se – obsahuje více než 40 samostatných kapitol, takže se v ní jen tak neztratíte. Posluchači ji navíc hodnotí velmi pozitivně, zaznívá od nich hodnocení jako „inspirativní příběhy“, „skvěle zpracováno“, nejlepší kniha na restart“, „jestli mi nepomůže tahle audio kniha, tak už nic“, …

Velmi zajímavé na audioknize je to, že autor v ní používá rady, které fungovaly za první světové války nebo ve starém Římě. Pátral totiž také hluboko v dějinách a inspiroval se praxí dávných myslitelů. Audiokniha obsahuje spoustu příkladů ze života a každá kapitola končí krátkým shrnutím, ke kterému je dobré se občas vrátit. Chcete zlepšit vlastní život? Dlouhodobě v sobě nosíte různé obavy a stres? Trpíte úzkostmi či depresemi? Zaposlouchejte se do této motivační audioknihy. Odhalíte tajemství, jak dojít k pocitu sebejistoty i štěstí, získáte energii a dobrou náladu.

Emoce: Regulace a vývoj v průběhu života

Emoce, city, pocity a nálady tvoří zásadní složku naší existence. Někdy je vítáme, jindy se s nimi potýkáme. Často jsou pro nás nesrozumitelné. Nejen ty cizí, ale i naše vlastní. Pokud však chcete sobě i jiným lépe porozumět, alespoň po emoční stránce, není nic jednoduššího než vzít do ruky chytrou knihu. Třeba právě Emoce: Regulace a vývoj v průběhu života od Ivy Poláčkové Šolcové.

Emoce: Regulace a vývoj v průběhu života – Iva Poláčková Šolcová

Afektivní procesy pod vědeckou pod lupou

Po nepříliš dlouhém úvodu nás autorka vrhá do víru psychologických teorií o emocích. Už nyní je zřejmé, že nepůjde o odpočinkovou četbu nebo motivační či seberozvojovou literaturu. Kniha je odborné psychologické dílo. Zejména první část má přísně akademickou povahu a začíná vysvětlením pojmu afekt a afektivní procesy…

Není afekt jako afekt

Autorka se snaží odklonit od zavedeného chápání afektů coby jakýchsi intenzivních emočních výbojů. Uvádí nás spíše do moderního anglosaského pojetí. Seznamuje čtenáře s pojmy jako core affect (jádrový afekt) a s různými stěžejními teoriemi afektů. Afekt hraje roli spíše jakéhosi základního „podloží“ pro emoce a citové prožívání obecně – afektivní procesy jsou pák rámujícím pojmem, který autorka dále používá v celé knize.

Tato kapitolka je trochu obtížněji stravitelná a hodně sémantická. Kapitola o náladách je přístupnější. Následně autorka shrnuje dominantní teorie o emocích. Věnuje se emocím z fyziologického, kognitivního i sociálně kulturního hlediska. Osvětluje pojmy, jako je emoční nákaza. Velmi zajímavá je podkapitolka o funkcích a zákonitostech emocí. Dozvíme se taky, jaká jsou úskalí měření emocí.

Emoce: Regulace a vývoj v průběhu života – Iva Poláčková Šolcová 2

Exkurze do světa výzkumu emocí

Autorka vytvořila jakási skripta shrnující důležité teorie a přístupy. Včetně známých teorií P. Ekmana (u nás např. skrze skvělou knihu Odhalené emoce) a C. Izarda, Richarda Lazaruse, N. Frijdy a dalších. Opírá se nezřídka i o „české klasiky“ v oblasti emocí – jako je M. Nakonečný nebo I. Stuchlíková. Oba zmínění autoři mají na svém kontě i podobné shrnující knihy o emocích. Už jsou staršího data, i když zejména Základy psychologie emocí od Stuchlíkové (2002) patří dle mého dodnes k nejčtivějšímu českému počinu tohoto druhu. Ve vědě je ale nutné jít s dobou. Co bylo včera, to už nemusí platit.

Pokud jde o srozumitelnost a přehlednost, povedlo se autorce dílo spíše částečně než zcela. Ze strohé vědecké mluvy ustupuje v zájmu čitelnosti jen zřídka. Tato část bude zajímavá pro studeny a vážnější zájemce o psychologii, byť především jako tahák plný odkazů na další literaturu. Je ale chvályhodné, že autorka se snaží o objektivitu a nadhled a skutečně pěkně vysvětluje úskalí výzkumů a žádné teorii citelně nenadržuje.

Emoce pod dohledem

V druhé části se autorka zaměřuje na regulaci emocí. To zní poněkud praktičtěji a líbivěji, ale opět nečekejte příručku osobního rozvoje. Autorka opět především popisuje různé přístupy a způsoby regulace. Ta zde není míněna jako nějaké „ovládání“ emocí, ale jako komplexní souhrn nástrojů, které člověk během života získává a používá (vědomě či nevědomě) k práci s afektivními procesy.

Zajímavost této části nelze upřít a významných informací zde není málo. Opět se můžete snadno odrazit k další literatuře. Tato kniha, která je protkaná odkazy, přímo nutí k dalšímu čtení. Koneckonců, seznam literatury na konci knihy má přes 50 stran. Kdo už má náskok (tedy něco načteno), bude více v obraze a leccos si připomene a sesumíruje. Tuto část knihy osobně vnímám jako asi nejpodnětnější.

Emoce: Regulace a vývoj v průběhu života – Iva Poláčková Šolcová 3

Emoce v průběhu života

Poslední část knihy už se zabývá vývojem emocí v průběhu života – a to s důrazem na vývoj regulačních nástrojů. Po určitém úvodu zde najdete kapitolky, které se přímo věnují novorozencům a kojencům, batolatům, předškolákům a tak dále až po seniory. Tato část knihy už je přístupnější a méně náročná, přitom rozhodně nezabředává do popularizujícího tónu.

Zejména rodiče zde pravděpodobně mohou najít spoustu velmi užitečných a praktických poznatků. Možná je čtení přiměje k dalšímu rozvoji v této oblasti, či dokonce k určitým změnám v přístupu k výchově.

Celkové hodnocení knihy

Emoce: Regulace a vývoj v průběhu života od Ivy Poláčkové Šolcové představují hodnotný přírůstek do české psychologické literatury a kniha má možná i potenciál stát se jednoho dne tuzemskou „klasikou“ jako některá výše zmíněná díla.

Autorka odborný jazyk tu a tam vyváží vtipnou nebo ryze praktickou pasáží. Nejde o odpočinkové čtení do vlaku, ale Emoce mají potenciál dát čtenáři základní kompendium vědomostí a poznání o tom, co se v nás odehrává, jak to funguje a proč se to děje.

Nakladatelství: Grada
Autor: Iva Poláčková Šolcová
Rok vydání: 2018
Počet stran: 240

Emoce: Regulace a vývoj v průběhu života – Iva Poláčková Šolcová