Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Deskové hry

Deskové hry pro jednoho

K tomuto článku vás nejspíš přivedl fakt, že nemáte herního spoluhráče ani protihráče. Nezoufejte! Právě pro tuto příležitost vznikly deskové hry pro jednoho, které si můžete zahrát i úplně sami. Dokážou vám, že se skvěle zabavíte i sami se sebou. A až ostatní uvidí, jak dobře se bavíte, třeba dojde i hraní dalších společenských her. Deskové hry pro jednoho hráče však můžete dát do ruky i dětem, když se zrovna potřebujete věnovat něčemu jinému.

V tomto článku vám přinášíme 13 tipů na nejlepší deskové hry pro jednoho hráče.

Nejlepší deskové hry pro jednoho

Název hry Stručný popis
1. Kvadrilion - deskové hry pro jednoho tabulka Kvadrilion Hlavolamová hra pro každého hráče od 7 let. Patří do sady zábavných her Smart Games. Zjistit cenu
2. Citrusy - deskové hry pro jednoho tabulka Citrusy Hra zaměřená na pěstování citrusů. Pro hraní nemusíte být opravdovým zahradníkem. Zjistit cenu
3. Sherlock Holmes – Trojitá výzva - deskové hry pro jednoho tabulka Sherlock Holmes – Trojitá výzva Tři logické hry ze světa Sherlocka Holmese. Každá prověří vaše schopnosti jinak. Zjistit cenu
4. Comanchería - deskové hry pro jednoho tabulka Comanchería Skvěle hodnocená hra pro hráče od 14 let. Zavede vás zpět do říše mocných Indiánů. Zjistit cenu
5. Anti-virus – Original - deskové hry pro jednoho tabulka Anti-virus – Original V této hře se pokusíte ochránit buňky před zrádným virem. Je zástupcem Smart Games. Zjistit cenu
6. Archa Nova - deskové hry pro jednoho tabulka Archa Nova Oblíbená deskovka, ve které budete budovat ZOO. Připravte se na dlouhou hrací dobu. Zjistit cenu
7. Mazescape – Ariadna - deskové hry pro jednoho tabulka Mazescape – Ariadna Hra, která vám zamotá hlavu. Je plná bludišť, ze kterých musíte najít cestu ven. Zjistit cenu
8. Šampioni Jablečného království - deskové hry pro jednoho tabulka Šampioni Jablečného království Roztomilý název láká na hru pro děti od 8 let. Za výhry v soutěžích získávají poháry. Zjistit cenu
9. Zápalky - deskové hry pro jednoho tabulka Zápalky Cestovní hra pro malé i velké hráče. Obsahuje 50 jedinečných hlavolamů se sirkami. Zjistit cenu
10. Vítejte ve svém vysněném domově - deskové hry pro jednoho tabulka Vítejte ve svém vysněném domově Tato hra vám umožní popustit uzdu fantazii. Dostanete na povel stavbu městské čtvrti. Zjistit cenu
11. Komiks, v němž jsi hrdinou – Rytíři - deskové hry pro jednoho tabulka Komiks, v němž jsi hrdinou – Rytíři Desková hra ve stylu komiksu pro osoby od 10 let. Jejich rozhodnutí utvářejí děj. Zjistit cenu
12. Catan – Logická hra - deskové hry pro jednoho tabulka Catan – Logická hra Solitérní verze oblíbené strategické hry. I zde budujete, je ale hratelná samostatně. Zjistit cenu
13. Nebe v plamenech - deskové hry pro jednoho tabulka Nebe v plamenech Vaším úkolem v této hře je zachránit Zemi před mimozemšťany. Důležitá je strategie. Zjistit cenu

1. Kvadrilion

Kvadrilion - deskové hry pro jednoho

Knihydobrovský.cz

O hře Kvadrilion bychom vám rádi něco řekli. Pořádně se u ní zapotíte. Nebude vás sice nutit nikde běhat, ale vaše hlava pojede při řešení hlavolamů na plné obrátky. Patří mezi nejlepší deskové hry pro jednoho hráče. Tento odvážlivec během hraní zjistí, jak dobře nebo špatně na tom s řešením hlavolamů opravdu je. Hra pochází z řady Smart Games.

Hra sestává ze čtyř magnetických čtverců a dvanácti dílků skládačky. Vaším úkolem je sestavit ony magnetické čtverce do různých tvarů. Podmínkou ovšem je použít všech 12 barevných dílků skládačky. Teprve potom lze hlavolam považovat za vyřešený. Kniha zadání obsahuje několik vzorových příkladů, které jsou seřazeny od snadných po ty nejnáročnější.

Jednoduché příklady na prvních stránkách knihy by měly zvládnout děti již od 7 let. Horní věková hranice neexistuje. Může si zahrát každý a zjistit, jak na tom s hlavolamy je!

2. Citrusy

Citrusy - deskové hry pro jednoho

Tlamagames.com

Mezi stolní hry pro jednoho patří také Citrusy. Tedy, hra, která se tak jmenuje. Ne ty opravdové. Je nástupcem hry Orchard, ve které byla vaším úkolem péče o ovocný sad a následná sklizeň. Zde jde v podstatě o totéž. I v tomto případě budete pečovat o ovocné stromky a snažit se o to, aby vaše úroda byla co nejbohatší.

Oproti původní hře se v této verzi dostanete ze sadu na mýtinky. Na této ploše jsou místa, kde se nenacházejí žádné stromy. Pro vás to znamená více příležitostí, ale i nutnost strategických tahů. Ve hře nebudete sami, společnost vám bude dělat veverka. Být vámi, dali bychom si na ni pozor. Tato hra je vhodná pro všechny hráče od 8 let. I ty, kteří nemusejí citróny.

Ačkoliv patří mezi společenské hry pro jednoho, je reálné si zahrát i ve více hráčích. Je však nutné, aby každý z nich vlastnil svoji kopii této hry. Pak už vám nic nebrání.

3. Sherlock Holmes – Trojitá výzva

Sherlock Holmes – Trojitá výzva - deskové hry pro jednoho

Knihydobrovský.cz

Nesuď knihu podle obalu, říká se. A právě zde bychom vám toto rčení rádi připomněli. To, co se na první pohled totiž tváří jako kniha, knihou vůbec není! Jedná se o soubor tří her příhodně nazvaných Trojitá výzva. Výzva to totiž opravdu je. Pochází z edice Mozkovna, která už názvem napovídá, že při hraní procvičíte své mozkové závity.

Hra obsahuje několik různých úkolů, které doprovází výtvarné ilustrace. Logické hry jsou rozděleny do již zmíněných tří okruhů. První se zaměří na vaši schopnost přemýšlet, druhá prověří vaše dovednosti v řešení hádanek a třetí otestuje vaši dedukci. Trojitá výzva obsahuje celkem 150 karet s úkoly a rébusy. Je vhodná pro jednoho či více hráčů od 12 let.

Obsažené úlohy se vyznačují různou náročností. Pokud se rozhodnete ji vytáhnout před partou přátel, doporučujeme zůstat střízliví. Ve stavu opilosti při řešení úkolů moc úspěšní nebudete.

4. Comanchería

Comanchería - deskové hry pro jednoho

Tlamagames.com

Některé hry nás nepřestávají překvapovat svou originalitou. Nemusí se nutně jednat o deskové hry pro jednoho. Každá kategorie má své klenoty. V tomto případě je to hra Comanchería. Upoutala nás svým obdobím i celkovým příběhem, do kterého je zasazena. Vrátíte se totiž do doby, kdy se Indiáni volně pohybovali po pláních a měli před sebou velkou budoucnost.

Ve hře se stanete vládcem svého kmene, který má za cíl dobýt Jižní pláně a začít jim vládnout. Cesta k vašemu snu je ale dlouhá. Abyste se mohli prosadit, musíte porazit nejen další indiánské kmeny, ale také Nové Mexiko, Texas či Spojené státy. Během hry se vám naskytne příležitost nahlédnout do nitra některých klíčových událostí historie.

Tuto hru oceníte zejména v případě, že se o téma zajímáte. Cesta k ní je ale otevřená komukoliv. Doporučujeme ji hráčům starším 14 let. Herní doba může být delší než 3 hodiny.

5. Anti-virus – Original

Anti-virus – Original - deskové hry pro jednoho

Knihydobrovský.cz

Téma, které se na dlouhou dobu dotklo našich životů, se opět objevuje ve hře. Ale nemějme jí to za zlé. Tentokrát alespoň můžeme přiložit ruku k dílu a pokusit se virus porazit sami. Hra patří mezi Mindok hry pro jednoho a je zástupcem řady Smart Games. Budete i vy smart? To se během hraní ukáže. Není ovšem nijak náročná, dokonce je vhodná pro hráče již od 7 let.

Vaším úkolem v této hře je zbavit tělo nebezpečného viru. Ten napadl buňku a hrozí, že se bude množit a šířit dál. A to nikdo z nás nechce. Hru komplikuje to, že se mohou molekuly pohybovat pouze diagonálně a ve skupinkách. Jen tím uvolňují prostor, abyste mohli virus dostat úspěšně ven z buňky. K dispozici máte celkem 60 promyšlených rébusů.

Ke hře dostanete cestovní pouzdro, díky kterému ji budete moct vzít s sebou na jakoukoliv cestu. Rébusy se vyznačují různými stupni obtížnosti, které potrénují děti i dospělé.

6. Archa Nova

Archa Nova - deskové hry pro jednoho

Imago.cz

Přebal krabice ke hře Archa Nova působí, jako by lákal na remake filmu Jumanji. Zvířata na krabici vás však zavedou do zoologické zahrady. Tu si ale musíte nejdříve naprojektovat a vybudovat. A právě to bude v této hře vaším úkolem. Vybudovat moderní zoologickou zahradu, která nemá na světě obdoby. Její úspěch a budoucnost závisí jen na vás.

Ve hře máte k dispozici více než 250 karet, které náleží jednotlivým druhům zvířat, projektům i konkrétním akcím. Skrze ně se vaše zoologická zahrada postupně stává úspěšnější a úspěšnější. Nezapomeňte během svého budování na podporu ochranářských projektů, ke které jste se zavázali. Ochrana zvířat je heslo, které celou výstavbu vaší ZOO doprovází.

Tuto hru jsme zařadili mezi společenské hry pro jednoho, můžete však přizvat další tři hráče. Minimální doporučený věk hráče je 14 let. Herní doba se může vyšplhat až na 2,5 hodiny.

7. Mazescape – Ariadna

Mazescape – Ariadna - deskové hry pro jednoho

Tlamagames.com

A máme zde dalšího zástupce deskovek pro jednoho. Tentokrát jde o hru Mazescape – Ariadna. Je trochu jiná než ostatní hry. Zavede vás totiž do bludišť, aniž byste museli někam chodit. Je určená pro hraní pouze a jen vám, tedy jednomu hráči. Hrací doba se pohybuje od 5 do 90 minut. A už to ji dělá zajímavou. Ale u toho její atraktivita samozřejmě nekončí.

Vaším úkolem je projít přes 7 různě řešených bludišť. K dispozici máte mapy a ukazovátko. Za úspěšným nalezením cesty ven stojí také překonání řady zkoušek. Mimo to však můžete na své cestě nalézt několik pokladů, které se zde skrývají. Na konci se postavíte proti minotaurovi, který vězní Ariadnu. Abyste jí mohli pomoci uniknout, musíte nad ním vyhrát.

Zkušení hráči si na této hře chválí zejména inovativní způsob, se kterým bylo přistupováno k jejímu vytvoření. Obtížnost jednotlivých bludišť postupně vzrůstá.

8. Šampioni Jablečného království

Šampioni Jablečného království - deskové hry pro jednoho

Albi.cz

Znáte Scythe? Jde o strategickou hru, ve které se Evropa snaží zotavit po válce. Jako jeden z vůdců skupiny národů se snažíte získat velice důležité území. S ním také můžete rozhodovat o budoucnosti daného místa. Hra Šampioni Jablečného království je jakousi dětskou verzí. Některé herní mechanismy jsou totiž inspirované právě hrou Scythe.

Tato hra je vhodná pro jednoho až šest hráčů, můžete si ji tedy zahrát s celou rodinou. Stanete se zvířecím hrdinou, který se pokouší získat čtyři poháry v celkem osmi různých soutěžích. Ve hře soutěžíte, hledáte a tvoříte. Ve hře plné ovoce nesmí chybět ani koláčový souboj. Hru doprovází jednoduché ilustrace, které pochopí všichni hráči od 8 let.

Může se stát, že tuto hru pořídíte jednomu ze svých dětí, ale postupně se budou přidávat sourozenci. Nakonec zjistíte, že hraje celá rodina. A celou rodinu bude tato hra bavit.

9. Zápalky

Zápalky - deskové hry pro jednoho

Knihydobrovský.cz

Mezi deskové hry pro jednoho jsme zařadili také hru Zápalky. Nejde o tahání sirek ve snaze uniknout nepříjemnému úkolu. Na rozdíl od něj pro vás bude čas strávený u této hry příjemný. Jedná se o cestovní hru, která prostřednictvím hlavolamů prověří vaši prostorovou představivost a logické uvažování. Pečlivě je potrénuje a vylepší. Pokud to tedy ještě jde.

Hra sestává z celkem 50 hlavolamů. Nečekejte však tuctové úkoly, na které můžete narazit kdekoliv jinde. Zde si například budete lámat hlavu s přemístěním jedné zápalky. Tento pohyb může mít vliv na situaci, která s tím zdánlivě vůbec nesouvisí. Hru si užijí děti i dospělí. Jestliže si hráč samotný neví rady, určitě rád přispěchá na pomoc někdo další.

Obtížnost jednotlivých hlavolamů se liší. Narazíte na jednodušší i složitější. Na kartičkách je z jedné strany úkol a z druhé jeho řešení. Oceníte skladnost i způsob zpracování.

10. Vítejte ve svém vysněném domově

Vítejte ve svém vysněném domově - deskové hry pro jednoho

Imago.cz

Název hry je větou, kterou by každý z nás chtěl ve svém životě slyšet. Ale než se to stane, musíte najít místo, na kterém chcete žít. Tato hra vám dá možnost si jedno takové vytvořit. Budete budovat městskou čtvrť, obytné bloky a domy. Kombinace karet a herního plánu vás jakožto architekta zavede zpět do Ameriky 50. let minulého století.

My jsme tuto hru zařadili mezi deskové hry pro jednoho hráče, ale pravdou je, že u jednoho to zůstat nemusí. Ve skutečnosti není počet hráčů nijak omezený. Ke hře vám postačí obsažené karty s herním plánem a dále tužka a papír. Bude totiž potřeba zapisovat si výsledky, kterých jste během hraní dosáhli. Hra vám nabídne spoustu možností, jak si splnit své sny.

Ti, kdo se k pořízení této hry již odhodlali, si pochvalují její kompaktnost i komplexní zpracování. Doporučený věk hráčů činí minimálně 10 let.

11. Komiks, v němž jsi hrdinou – Rytíři

Komiks, v němž jsi hrdinou – Rytíři - deskové hry pro jednoho

Tlamagames.com

Ne všechny hry zakoupíte v papírové krabici. Některé nemají krabici žádnou. Dokonce ani nevypadají jako klasické hry. Jednou takovou jsou i Rytíři, kteří patří do edice Komiks, v němž jsi hrdinou. Název vzbuzuje spoustu otázek, ale není to zase až tak složité, jak by se mohlo zdát. Hra je určena pro jednoho hráče ve věku od 10 let.

Jedná se o gamebook v kombinaci s komiksem, na jehož ději se mohou hráči podílet. Stanou se jedním ze tří bratrů, kteří se rozhodli stát rytířem. Rozhodnout se ale nestačí. Je také potřeba projít rytířskou zkouškou. Čeká je tedy spousta úkolů, které spočívají například v boji s lupiči, hledání pokladu či získávání zbraní. O osudu rytíře a jeho krocích rozhoduje hráč.

Tato hra je mezi mladšími hráči velice oblíbená. Možná si sami ani neuvědomují, jak moc hra trénuje jejich pozornost a přemýšlení. Mnohem více pravděpodobně ocení zajímavý příběh.

12. Catan – Logická hra

Catan – Logická hra - deskové hry pro jednoho

Albi.cz

Strategickou hru Catan zná téměř každý vášnivý hráč. Kdo ji nehrál, minimálně o ní slyšel. Vždy jste si ji chtěli zahrát, ale neměli jste k sobě parťáka? Tak nyní zbystřete, na trhu je totiž její solitérní verze. Tato varianta je navíc samostatně hratelná, k jejímu pořízení tedy nepotřebujete žádnou z dalších herních verzí Catanu. Nejde o rozšíření.

V této hře na vás čeká budování obchodní cesty. Ta je absolutně nezbytná pro další stavbu vesniček a měst. Musíte si poradit s nepřístupným terénem i zloději. Ti se pokusí ukrást vaše zboží. Je nutné pečlivě zvážit všechny možnosti a vybudovat tuto cestu tak, aby se na ni zloději pokud možno vůbec nedostali. Hra je vhodná pro hráče od 8 let.

Hra vás osloví svým herním provedením i pěkným balením. Má zajímavý koncept, který je zaměřený na logické uvažování hráčů i schopnost plánovat.

13. Nebe v plamenech

Nebe v plamenech - deskové hry pro jednoho

Veselý-drak.cz

Mezi české deskové hry pro jednoho hráče patří Nebe v plamenech. Je pro vás skvělou volbou zejména v případě, že se považujete na náročného hráče a svůj hlas dáte pouze takové hře, která si to opravdu zaslouží. Zde byste neváhali. Odtajníme vám důvody, proč by sami hráči zařadili tuto hru mezi nejlepší deskové hry pro jednoho hráče.

Ve hře se setkáte tváří v tvář s mimozemšťany, kteří se snaží získat nadvládu nad Zemí a vším, co k ní patří. Zachránit lidstvo může speciální zbraň. Jestliže se ji podaří vytvořit včas, má lidstvo naději. Ale pokud ne… Ve hře musíte činit důležitá rozhodnutí, která mohou stát život nejen vás. V principu jde o strategické umisťování hracích kostek.

Kladné recenze k této hře nejčastěji zmiňují ryze solitérní charakter hry, široké možnosti variací, znovuhratelnost, snadná pravidla i kvalitní zpracování herních komponentů.