Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Dárky ke křtinám – 13 tipů na dárky ke křtu

28. 10. 2023 aktualizováno

Křtiny jsou církevním obřadem, při kterém se stává děťátko členem církve a získává křestní jméno. To je druhým jménem a obvykle bývá voleno podle kmotra nebo svatého, který je patronem dítěte a bude ho chránit. Křest by měl následovat co nejdříve po narození miminka a nejčastěji probíhají v kruhu nejbližších členů rodiny a přátel. Nejhodnotnější dary ke křtu dávají dítěti kmotři. Ostatní hosté a nejbližší rodina obvykle obdarují dítě nějakou drobností. Dárky by měly mít trvalou hodnotu, aby dítěti vydržely pokud možno celý život. Pokud nevíte, co dát za dárek ke křtinám, rádi vám poradíme v našich 13 tipech.

1. Přívěsek na řetízek

Dárek ke křtinám s duchovním symbolem

Dárek ke křtinám pro chlapce - přívěsek na řetízek

Hodnotnější dárek ke křtinám pro chlapečka ale i pro holčičku je zlatý nebo stříbrný přívěsek na řetízek. Přívěsek můžete darovat samotný, nebo i s řetízkem. Velmi vhodný je tento dárek ke křtinám od kmotra, který by měl darovat dražší dárek a tím nejčastěji bývá nějaký šperk. U chlapců bývá výběr složitější a přívěsek by měl být méně zdobený než pro holku.

Nejčastěji bývají darovány přívěsky ve tvaru andělíčka, který dítě chrání. Pro kluka jsou vhodnější andílci bez kamínků nebo s jedním malým decentním kamínkem. Pro holčičky můžete vybírat z andílků vykládaných kamínky nebo se zdobnými detaily. Dárek ke křtinám pro chlapce v podobě přívěsku na řetízek můžete vybírat také s motivem svatého, podle kterého je chlapci vybráno jméno a který je jeho patronem. Holčičkám mohou být darovány přívěsky s motivem Panny Marie. Vhodné pro chlapce i dívky jsou i přívěsky s počátečním písmenem jejich jména.

2. Krabička na upomínkové předměty

Originální dárek ke křtu

Originální dárek ke křtu - krabička na upomínkové předměty

Užitečný dárek ke křtu, který obdarovanému děťátku vydrží velmi dlouho a přinese mu spoustu krásných vzpomínek, je krabička na upomínkové předměty. Materiálem s nejdelší životností je v tomto případě nejspíš dřevo. Můžete samozřejmě volit i papírovou nebo lepenkovou krabičku, např. s vlastnoručním polepem, ale životnost nemusí být tak dlouhá, jako u pevnějších materiálů. Jedná se o velmi vhodný dárek pro miminko ke křtinám sloužící k ukládání předmětů už od narození, které dítěti v pozdějším věku a v dospělosti připomenou důležité okamžiky jeho života.

Bedýnka k ukládání vzpomínek ze dřeva vydrží obdarovanému opravdu dlouhá léta. Borovicové dřevo je vhodnější než třeba smrkové, protože je tvrdší, má delší životnost a také zajímavější strukturu, která dodává bedýnce atraktivnější vzhled. Na víko krabičky můžete nechat vyrýt laserem motiv dle vlastního návrhu, který vám zdarma zpracuje grafik. Vhodné je nechat na krabičku vyrýt jméno dítěte a k tomu datum narození či datum křtu, ke kterému upomínkovou bedýnku darujete. Rozměry bedýnky jsou 30 × 20 cm, takže by se do ní měly vejít všechny důležité předměty.

3. Bible ke křtu

Tradiční dárek ke křtu

Křtiny dítěte dárek - bible ke křtu

Skvělý dárek ke křtinám od babičky a dědečka může být bible. Jedná se o velmi častý dárek ke křtinám, který bývá darován proto, že děťátko je přijímáno jako člen církve a mělo by být seznámeno s hodnotami přijímané církve. Bible bývá graficky upravena, aby se dětem dobře četla, a bývá doplněna množstvím hezkých obrázků, aby si děti mohly biblické příběhy lépe představit.

Vybírat můžete z poměrně velké nabídky biblí pro děti. Zajímavou volbou je Bible ke křtu, která obsahuje biblické příběhy a první modlitby. Její součástí je ale také část, do které můžete vyplnit rodokmen dítěte a doplňovat jeho pokroky ve vývoji v prvních letech jeho života. Kniha tak spojuje nejen duchovní ale i osobní stránku křtěného dítěte, pro které je kniha prvním průvodcem v jeho církvi, ale zároveň ho provází až do dospělosti, kdy si může připomenout důležité milníky z dětství.

4. Řetízek s křížkem

Klasický dárek ke křtu od kmotra

Dárek na křtiny od kmotra - řetízek s křížkem

Klasický dárek na křtiny od kmotra je řetízek s křížkem. Vhodný je pro chlapce i dívky. Volit můžete stříbrný nebo zlatý. U stříbrných variant můžete často kopit už rovnou sadu s řetízkem, ale u dražších variant ze zlata je nutné koupit zvlášť křížek a zvlášť řetízek. Nabízí se pak třeba i varianta kombinace kovů, kdy může být křížek z hodnotnějšího bílého zlata a řetízek stříbrný. Výběr je opravdu velký a s žádnou variantou jistě neuděláte chybu.

Křížky pro chlapce byste měli volit méně zdobené a buď úplně bez kamínků, nebo s jedním kamínkem z kategorie dražších briliantů. Pro holčičky je výběr křížků větší a také jednodušší. Vybírat můžete z mnoha kombinací s kamínky i bez nich. Kamínky mohou být i různobarevné, nejčastěji rudé. Křížek může být vykládán kamínky celý nebo pouze jeho část, což obvykle bývá u dražších typů kamínků.

5. První botičky

Dárek ke křtinám od babičky

Dárek ke křtinám od babičky - první botičky

Velmi častým a praktickým dárkem ke křtu jsou první botičky tzv. capáčky. Velice vhodný je tento dárek ke křtinám od babičky s dědou nebo od tety. Vybírat byste měli modely z kvalitních materiálu a s kvalitním zpracováním, aby nedošlo k narušení vývoje dětské nožičky. Nejvhodnějším materiálem pro první botičky je pravá kůže.

Capáčky bývají často v univerzální velikosti pro malá miminka, která se ale ještě neumí postavit na nožičky a jedná se tak spíše o módní doplněk. Pokud chcete věnovat dárek ke křtinám, který dostojí svému účelu, vybírejte z dražších modelů prvních botiček, které je možné zakoupit podle velikosti nožičky křtěného miminka. Důležité je vybírat první botičky z pravé kůže s podrážkou buď z kůže, nebo z měkké gumy. Pro správný vývoj nožičky byste se měli také zaměřit na kulatou špičku, aby měly prstíčky dostatek místa pro volný pohyb, správně tvarovanou podešev a tvar botičky až ke kotníkům, ale s dostatečnou flexibilitou, pro správný pohyb dětských kloubů.

6. Fotoalbum

Dřevěný dárek ke křtu se jménem

Dárek pro dítě ke křtinám - fotoalbum

Zajímavý dárek pro dítě ke křtinám je fotoalbum. Sloužit mu bude až do dospělosti a uchová mu spoustu vzpomínek v podobě fotografií z dětství a dospívání. Fotoalbum jako dárek ke křtinám pro kluka i holku vybírejte z dražších kvalitnějších kousků. Vhodné je zvolit album se jménem dítěte nebo motivem, který je pro křtěné děťátko charakteristický.

Fotoalbum s 25 listy určenými pro nalepení fotografií je opatřeno dřevěnými deskami a kvalitní kovovou vazbou. Listy z tvrdého papíru můžete polepit fotkami z obou stran, a aby se vám k sobě fotky neslepily, nachází se mezi listy na fotografie pauzovací papíry. Na dřevěné desky můžete nechat vytvořit vlastní motiv metodou gravírování. Umístit můžete obrázek s nápisem nebo samotný nápis. Vzhledem k tomu, že se jedná o dárek ke křtu, v textu by se mělo objevit jméno dítěte a datum křtu, popřípadě datum narození miminka.

7. Náušnice

Dárek ke křtinám holka

Dárek ke křtinám holka - náušnice

Typický dárek ke křtinám pro holčičku jsou náušnice. Nejčastěji se jedná o dárek ke křtinám od kmotra nebo kmotry, ale náušnice mohou být i hezkým dárkem ke křtinám od babičky. Tento dárek ke křtu by měl být hodnotnější, takže je nevhodnější vybírat náušničky ze zlata. To navíc na rozdíl od jiných kovů nezpůsobuje alergické reakce dětských oušek.

Vybírat můžete z různých vzorů a tvarů náušnic. Velmi oblíbené je bílé zlato, nebo kombinace bílého a žlutého zlata. Volit můžete i stříbrné náušničky. Velmi hezké jsou pro malé holčičky náušničky se zdobením kamínky. Ty mohou být syntetické nebo můžete zvolit dražší brilianty. Zdobení z kamínků může být jednobarevné či vícebarevné, kdy se nejčastěji jedná o kombinaci bílé a výraznější barvy. Náušničky doporučujeme ve tvaru kytiček, které vypadají na malých miminkách moc hezky, ale pěkné jsou i srdíčka nebo zdobená kolečka.

8. Kniha pohádek

Křtiny dítěte dárek ke čtení

Dárek ke křtinám - kniha pohádek

Krásný a oblíbený dárek na křtiny je velká kniha pohádek. Nabídka je velmi pestrá. Vhodnější jsou dražší knihy s hezkou kvalitní vazbou, které obsahují větší počet pohádek. Na první stranu můžete napsat osobní věnování pro obdarované děťátko. Z knihy pak mohou rodiče předčítat dítěti pohádky před spaním. Dítě samotné může knihu využít, až se bude učit číst a knihu si může uchovat až do dospělosti jako vzpomínku a číst z ní pak pohádky svým dětem.

Doporučujeme vybírat pohádkové knihy českých autorů, aby se dítko již od útlého věku mohlo seznámit s klasickými českými pohádkami. V nabídce jsou knihy s pohádkami jednotlivých autorů, jako například Boženy Němcové nebo Karla Jaromíra Erbena. Volit můžete i z knížek, které obsahují výběr pohádek českých autorů. Velmi hezké jsou knihy s klasickými českými pohádkami převyprávěnými současnými autory. Většina pohádkových knížek obsahuje krásné barevné ilustrace.

9. Dětský příbor

Dárek ke křtinám kluk i holka

Dárek ke křtinám kluk - dětský příbor

Symbolický dárek ke křtinám je dětský příbor. Tradičně bývají děti obdarovávány stříbrným příborem, který je ale vzhledem k hodnotě skoro škoda používat a jeho pořízení může být finančně náročnější. Pokud chcete, aby děťátko příbor používalo místo toho, aby sloužil spíše k dekoračním účelům, můžete volit z jiných materiálů než je stříbro a určitě s ním potěšíte.

Velmi vyhledávaným materiálem dnešní doby je nerezová ocel, která je kvalitní a zdravotně nezávadná. Velmi dobře se také myje a udržuje v hygienické čistotě pro malé děťátko. Vybírat můžete z příborů s vyrytým nebo tištěným dětským obrázkem. Tištěný barevný obrázek je pro dítě atraktivnější a vzbuzuje v něm větší zájem o samotný příbor a jeho používání.

10. Láhev vína k archivaci

Netradiční dárek ke křtinám

Dárek na křtiny - láhev vína k archivaci

 

Velmi zajímavým dárkem ke křtinám může být láhev kvalitního vína. Tu rodiče uchovají a předají dítěti v den 18. narozenin, kdy už je z vína kvalitní archivní kousek s vysokou hodnotou. Doporučujeme vybírat vína, která jsou určena k archivaci, abyste měli jistotu, že bude víno po 18 letech stále možné konzumovat. K takovým vínům patří například francouzská vína z oblasti Bordeaux nebo italská vína z oblasti Piemonte.

Vína z francouzského regionu Bordeaux se řadí k jedněm z nejkvalitnějších na světě a v nabídce můžete najít i nejdražší vína, která se vyrábí. Vybírat můžete z bílých a červených vín proslulých francouzských vinařství s dlouholetou tradicí. Obvykle se jedná o směs několika odrůd vinné révy. Vína bývají určena k archivaci delší než 10 let. K lahvi vína v dárkovém balení doporučujeme sepsat osobní vzkaz pro obdarované dítě s vysvětlením, proč jste mu darovali tento dar ke křtinám.

11. Deník miminka

Dárek pro miminko ke křtinám

Dárek pro miminko ke křtinám - deník miminka

Hledáte-li na křtiny dárek, který křtěnému dítěti připomene nejdůležitější okamžiky prvních let jeho života, můžete děťátku darovat deník miminka. Jedná se o knížku, do které mohou rodiče zaznamenávat nejdůležitější okamžiky miminka od jeho narození až po několik let. Obvykle se jedná o deník do tří let nebo do okamžiku počátku školní docházky. Pro obdarované dítě znamená tento deník cennou vzpomínku po celý život.

Deník pro miminko je vhodný jako dárek ke křtu chlapce i holky. Zpětně je do něj možné dopsat důležité okamžiky těhotenství, narození a první týdnů života miminka až do období křtu a poté již rodiče mohou zaznamenávat významné chvíle průběžně. Do knihy je možné vlepovat i fotografie, které mohou být názornou ukázkou zaznamenané události. Až bude vaše dítě dospělé, jistě rádi společně zavzpomínáte na to, kdy udělalo první krůčky či jaké řeklo první slovo. Vaše dítě může tento deník vzpomínek také procházet se svými dětmi a později i vnoučaty. Tento dárek ke křtu je darem, který bude dítě provázet celý život.

12. Miska na jídlo s vlastním potiskem

Dárek ke křtu s originálním potiskem

Originální dárek ke křtu - miska s vlastním potiskem

Tradičním dárkem ke křtu bývá miska, která má svou náboženskou symboliku jako miska na kaši. Vhodná je jako dárek ke křtinám pro kluka i holku. Pokud jste kmotry děťátka a očekává se od vás hodnotnější dar, tak je vhodné darovat misku ze stříbra s vyrytým osobním vzkazem. Jestliže chcete investovat menší finanční obnos, můžete dítěti darovat porcelánovou misku s vlastním potiskem, která je krásným osobním dárkem ke křtinám.

Misku s potiskem vytvoříte podle vlastního návrhu. Vybrat můžete zaoblený nebo rovný tvar misky v bílé barvě. Potisknout můžete fotografií či animovaným motivem s textem i bez textu a můžete zvolit i natisknutí pouze textu. Vhodná je například fotografie miminka nebo motiv anděla či svatého, který je patronem děťátka. Text by měl obsahovat jméno dítěte a datum křtu. Při šetrném zacházení a ručním mytí vydrží dítěti miska i po celý život a bude mu stále připomínat významný den jeho života.

13. Senzorická hračka

Dárek ke křtu pro rozvoj miminka

Dárek pro miminko ke křtu - senzorická hračka

Skvělými dary ke křtinám mohou být i hračky, ze kterých bude mít obdarované dítě obrovskou radost. Nejvhodnější jsou hračky, které rozvíjí smysly dítěte. Většina takových hraček je uzpůsobena tomu, že si s nimi mohou děti hrát i v dalších letech.

Senzorické kostky ze dřeva, mají díky použitému materiálu velkou životnost. Děťátko se naučí, jak vypadají různé tvary a díky výplni kostek se mohou naučit i to, jak vypadají různá skupenství a druhy náplní, jako třeba písek nebo kulička. Tyto náplně vydávají při otočení i zvuky. Výplně jsou různě barevné, aby se dítě naučilo rozpoznávat barvy. Se senzorickými kostkami si děti skvěle procvičí zrak, sluch a hmat a zlepší se také v motorice při skládání kostek do různých staveb. Skládání kostek a stavění třeba hradů a domů děti baví i v pozdějším věku, takže se nejedná o dárek pouze pro batolata, ale vydrží dítěti několik let.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (160 hlasů)

Autor článku

Adéla
Adéla

Miluji život a vychutnávám si ho plnými doušky. Momentálně mě definují tři věci: cestování, poznávání a posouvání vlastních hranic. Obdarovávání mých nejbližších mám spojené s úsměvem na jejich tváři. S úsměvem, který mě pokaždé zahřeje u srdce.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář