DobráVíla.cz - vaše průvodkyně světem dárků DobráVíla.cz - vaše průvodkyně světem dárků
Menu

Nejlepší karibský rum a cachaca (nejen jako dárek)

Datum 19.10.2020 Dobrá Víla Dobrá Víla

Širé moře, spalující slunce, písčité pláže a pirátské koráby. Přesně tohle si většinou představíme, když se řekne Karibik. První místa by zcela jistě okupoval také rum, který k této oblasti neodmyslitelně patří.

Správnému výběru tohoto oblíbeného alkoholu věnujeme následující článek. Nabídneme vám v něm přehled nejlepších rumů z celého světa, seznámíme vás s důležitými zásadami pro jeho pití a detailně popíšeme proces jeho výroby. Zkrátka průvodce rumem se vším všudy.

7 tipů na nejlepší rumy světa

Bumbu XO (0,7l 40%) – Nejlepší karibský rum

Rum Bumbu XO - Nejlepší karibský rum

Cena od 1 199 Kč na Alkohol.cz

Rum Bumbu je živoucí legendou a v České republice patří dlouhodobě k těm nejoblíbenějším. Vyráběn v místech, kde údajně vznikla receptura pro vaření rumu, nezapomíná na věrnost tradici. Nebojí se však ani experimentů, jejichž výsledkem jsou různorodé chutě. Ani panamský Bumbu XO 0,7l 40% není žádnou výjimkou.

Během 18 let zrání mok navštívil sudy po bourbonu a sherry. Charakteristické rysy obou nápojů v jeho chuti jistě rozeznáte. Vše načíná jemný karamel s nádechem vanilky, aby se následně v ústech rozlila chuť pomerančové kůry a kávy. Jemnost, plnost a dokonalá harmonie všech složek stojí za celosvětovou oblibou tohoto karibského zázraku.

Havana Club Anejo 3y (1l 40%) – Nejlepší rum bílý

Havana Club Anejo - Nejlepší bílý rum

Cena od 499 Kč na Alkohol.cz

S ostrovem Kuba se pojí dokonale romantické představy. Nekonečné písčité pláže, luxusní doutníky, tanec a rum tekoucí proudem… takto může vypadat jedna z nich. V hlavním městě ostrova má své sídlo stejnojmenná likérka Havana Club. Její white rum Havana Club Anejo 3y 1l 40% jistě uspokojí chuťové buňky všech, kteří preferují sladké světlé rumy.

Tři roky zrání v sudech po bourbonu potvrzuje chuť po karamelu. Ucítíte také tóny citrusu, mletého zázvoru, oříšků a mandlí. Zkrátka kombinace plné a současně pronikavé chuti. Nelze se tedy divit, že je tento kvalitní rum považován za nedílný základ mnoha druhů koktejlů, včetně tolik oblíbeného mochita.

Ypióca 150 (0,7l 39%) – Nejlepší brazilský rum (cachaca)

Ypióca 150 - nejlepší brazilský rum

Cena od 939 Kč na Alkohol.cz

Třtinový rum Cachaca považuji Brazilci za svůj národní nápoj. Obrovská země nedá na své tekuté zlato dopustit a vychutnává jej samostatně nebo jako součást koktejlů při všech myslitelných příležitostech. Ypióca, nejstarší a největší společností zabývající se produkcí tohoto luxusního alkoholu, se pyšní tradicí sahající až do roku 1846. Prémiová řada Ypióca 150 0,7l 39% byla připravena jako velkolepá oslava 150. výročí.

Celkem 6 let zrání se projevuje plnou a velmi pronikavou chutí. Silný nádech exotického ovoce zkrátka ducha samby nezapře. Mnozí odborníci řadí cachacu do jiné sféry alkoholu, neboť při její výrobě se neužívá melasa, ale třtinová šťáva. Pravdou ovšem zůstává, že v posledních letech na tuto surovinu přešla valná většina významných producentů rumu.

Legendario Aňejo 9y (0,7l 40%) – Nejlepší kubánský rum

Legendario Aňejo 9y - Nejlepší kubánský rum

Cena od 666 Kč na Alkohol.cz

Jen málo věci jde k sobě tak jako rum a Kuba. Ostrovní stát je znám pro jednu z nejlepších produkcí luxusního alkoholu na světě. Společnost Legendario, hrdá na svou více než 70letou tradici, představuje pravou záruku odpovídající kvality a chuti. Za zmínku také stojí, že na rozdíl od mnoha jiných podniků svůj domov nikdy neopustila.

Rum Aňejo zraje 9 let v sudech po bourbonu, což se projevuje v jeho charismatické chuti. Té zcela dominují ovocné, vanilkové a karamelové tóny. Aby byl kubánský dojem úplný, s každým douškem pocítíte lehkou dávku tabákového aroma. Aňejo 9y je držitelem několika ocenění „Nejlepší kubánský rum“.

Rum Diplomatico No. 2 Barbet Rum Distillery Collection 2013 (0,7l 47%)

Rum Diplomatico No. 2 Barbet Rum Distillery Collection

Cena od 1 699 Kč na Alkohol.cz

Tradice hraje významnou roli a v případě kvalitního alkoholu to platí dvojnásob. Zářným příklad spatřujeme ve značce rumu Diplomatico, která spatřila světlo světa již v 18. století, kdy její otec zakladatel, Don Juancho, začal experimentovat s exotickými chutěmi. Dodnes je považována za pojem v oblasti výroby luxusního alkoholu.

Kvalitní třtinový rum zraje šest let v sudech po bourbonu a sladové whisky, které mu dodávají typické karamelové aroma. Již v prvních doušcích se vám v ústech rozhostí bohatá chuť ovoce a vanilky, v závěru rozvinutá do sladké tečky. Třešničkou na dortu je unikátní láhev, jenž jen podtrhuje exkluzivní charakter výrobce.

Ron Zacapa Reserva Limitada 2015 (0,7l 45%) – nejlepší rum z Guatemaly

Rum Ron Zacapa Reserva Limitada 2015

Cena od 6 468 Kč na Alkohol.cz

Městečko Zacapa na východě Guatemaly by asi nebylo příliš proslulé, kdyby zde v roce 1976 nevznikla destilerie Ron Zacapa. Během své 50leté existence se propracovala na naprostou špičku. Na rozdíl od většiny svých rivalů používá při destilaci panenský sirup, tedy hlavní produkt vznikající během zpracování cukrové třtiny. Valná většina společností se totiž stále drží odpadu v podobě melasy.

Ron Zacapa Reserva Limitada 2015 vznikla jakožto limitovaná edice pomocí blendingu několika různých ročníků toho nejlepšího rumu. Zrála v opálených sudech po whisky dodávajících tolik oblíbené kouřové aroma. V chuti nejvýrazněji pocítíte projev exotického ovoce ve spojení s jemným bylinným extraktem.

Božkov Republica Exclusive (0,7l 38%) – český rum

Rum Božkov Republica Exclusive

Cena od 369 Kč na Alkohol.cz

Co by to byl za přehled, kdybychom opomenuli ryze českého zástupce – starý dobrý Božkov? Ačkoliv se kvůli našim přírodním podmínkám musí uchýlit k blendingu dovozových artiklů, udržuje si u nás výraznou oblibu. Kombinace rozumné ceny a lákavé chuti z něj činí výbornou volbu pro jakoukoliv společenskou akci.

S tuzemským rumem Božkov Republica Exclusive vás čeká návrat do zlatých časů první republiky. Spojením jamajského a dominikánského rumu o době zrání až osmi let došlo k vytvoření lákavé a chutné kombinace. S prvním doušky se ve vašich ústech rozezní jemná, nasládlá chuť, přičemž dokonale rozeznáte tóny ovoce, vanilky a lehkého bylinného koření. Jednoznačně patří mezi nejlepší rumy z Česka.

Náš tipNáš tip

Rádi byste darovali originální lahev rumu? Pak využijte možnost gravírování.

Jak se pije rum?

Myslíte si, že na filmech a knihách o pirátech popíjejících rum přímo z lahve je alespoň zrnko pravdy? Nenechte se zmýlit, opak je totiž pravdou. Rum je naproti všem romantickým představám považován za luxusní alkohol a jako k takovému byste k němu měli přistupovat. Zlehka, v poklidném tempu, a pořádně vychutnat každý doušek. Popíjení čistého nápoje je obřadem, v jehož průběhu dojde k zapojení vícero smyslů – čich, chuť i zrak.

Nedovedete si představit party bez několika sklenek rumu s ledem nebo vodou? Potom vězte, že v názoru na styl konzumace se komunita milovníků karibského rumu rozchází. Výhoda pití s ledem spočívá ve zvýraznění zemitějších tónů kořeněných a dřevitých, na které mnozí milovníci nedají dopustit. Na druhé straně se musíte rozloučit s příjemnou nasládlou chutí.

Rum s vodou mírně potlačí sílu alkoholu. Vyniknou tak jemnější, ovocnější tóny a nápoj si lépe vychutnáte. I tento způsob je samozřejmě mnohými kritizován právě pro omezená agresivity čistého alkoholu.

Poslední skupina konzumentů nedá dopustit na pití rumu v pokojových teplotách bez zředění. Tím naplno vynikne síla nápoje, stejně jako jeho jednotlivé složky. Mnohé však může odradit agresivita 40% alkoholu a potlačení kořeněných tónů ve prospěch těch sladkých.

Kvalitní rum si také skvěle užijete v kombinaci s drahým doutníkem nebo kvalitní čokoládou. Upíjejte pomalu a užívejte si neopakovatelného momentu.

Rum Sklenice

Sklenice na rum

Každý nápoj bývá spojován s typem sklenice, v níž jeho chuť vynikne nejlépe. U rumu nemusíte jednat zbytečně úzkoprse, stačí jej nalít do jakéhokoliv skla.

Chcete-li ovšem pití rituálně vychutnávat všemi smysly, určitě se poohlédněte po sklenicích kónického tvaru. Jejich tvar se zužuje směrem nahoru, díky čemuž se zvýrazňuje aroma po přivonění. Další parametry a tvarové kreace již nejsou příliš významné.

A co koktejly?

Cuba Libre, Mojito, Daiquiri. To je jen krátký výčet nejoblíbenějších koktejlů, jejichž základem je rum. Standardně se využívá bílý rum, jehož bezbarvá konzistence a jemná chuť představují dokonalý základ. Naproti tomu klasické zlatavé moky jsou určeny pro přímou konzumaci.

Mojito

Druhy rumu

Většina druhů tvrdého alkoholu má jasné postupy, jimiž se destilerie musí řídit, aby výsledný mok získal své jméno. Ne tak rum. Pro jeho výrobu je využito bohaté škály surovin, kombinací a postupů, takže v zásadě nelze stanovit jednoznačné rozdělení do několika jednoznačných druhů. Jedna z obecně přijímaných klasifikací spočívá v dělení dle barvy, příměsí a obsahu alkoholu:

Světlé rumy

Také známy jako bílé nebo white rumy oplývají nejmenší škálou různých chutí. Jsou sladké, díky čemuž se staly vítaným základem míchaných koktejlů. Několikaleté zrání v sudech se nezřídka podepisuje na jejich zabarvení, pro zajištění dokonale světlé barvy bývají filtrovány.

Zlaté rumy

Nejpočetnější skupiny tvoří tzv. zlaté rumy vyzrávající obvykle v dubových sudech po bourbonu nebo whisky. Jsou charakteristické svou středně plnou chutí, v níž snadno rozeznáte několik různých tónů a aromat. Svou barvu získávají dobarvováním karamelem, jenž ucítíte v ústech již po požití několika prvních kapek.

Tmavé rumy

Toužíte po tom nejsilnějším aromatu a chuti? Potom se poohlédněte po lahvince pořádného tmavého rumu nebo též spiced rumu. Černé zbarvení je dáno zejména dlouhým zráním ve vypálených sudech. Aroma je silné a intenzivní. Chuti dominuje silné koření a melasa. Široké uplatnění nacházejí černé rumy také v kuchyních, protože představují ideální přísadu do pečených moučníků.

Ochucené rumy

Máte zájem o kávový rum či rum s příchutí exotického ovoce? Proč ne, vyberte si vhodný druh ochuceného destilátu a přijdete si na své. Ochucené varianty obsahují méně alkoholu než ostatní druhy, proto jsou považovány za ideální vstupní bránu pro všechny, kteří chtějí s pitím rumu začít.

Silné rumy

Do silných rumů byste se naopak měli pustit až s dostatečnými zkušenostmi. Jedná se o likéry, jejichž obsah alkoholu se pohybuje vysoko nad 50 %. Naprostá většina dosahuje i hranice 75 %, díky čemuž je zapotřebí k pití přistupovat zodpovědně. S největší pravděpodobností se nevyhnete ředění, velmi často se používá jako základ oblíbeného rumu s colou.

Značky rumu

Značky rumu

Dokázali byste z hlavy vyjmenovat alespoň pět nejznámějších značek rumu? Pokud ano, gratulujeme, s největší pravděpodobností patříte do rodiny znalců tohoto kvalitního alkoholu. Jestliže si ale nedovedete vzpomenout ani na jednu destilerii, jistě vás budou alespoň některá jména zajímat. Pojďme se proto společně podívat na pětici nejvýznamnějších společností, které své podnikání postavily na výrobě lahodného alkoholu. Hledáte-li nejlepší rum, s těmito značkami nebudete zklamáni.

Rumy Ron Zacapa

První místo právem patří guatemalskému podniku Ron Zacapa. Daří se mu naplno využít příhodné klimatické podmínky, díky němuž může namísto melasy využívat panenský sirup. Zrání probíhá v „Domě nad mraky“, nacházejícím se výšce 2 333 metrů nad mořem. Kombinace tradičních postupů, dokonalého řemeslného vybavení a příhodných klimatických podmínek činí z Ron Zacapa bez nadsázky nejlepšího producenta rumu na světě.

Rumy Legendario

Nekonečné písečné pláže, luxusní doutník a sklenička výběrového rumu Legendario. Takto se dají v kostce shrnout romantické představy o ostrovu Kuba. Jenže v tomto případě nejsou příliš daleko od pravdy. Receptura stará více než 70 let dala vzniknou fenoménu, jenž již dávno přesáhl hranice ostrova. Kombinace kvalitní cukrové třtiny, melasy a macerovaných rozinek rozeznají odborníci již v prvním loku.

Rumy Bumbu

Barbados rozhodně nepatří k nejznámějším zemím světa. Tento drobný ostrov se nemůže pochlubit ani velkými vědeckými vynálezy, ani silnou politickou reprezentací. Jedno prvenství mu ale nikdo upřít nemůže – vznikl zde před 400 lety vůbec první rum v pravém slova smyslu. Tradiční receptura se jen s mírnými úpravami dochovala dodnes. Stejně jako spousta dalších velkých potravinářských koncernů, i Bumbu si tajemství své jedinečné chuti úzkostlivě střeží.

Rumy Vizcaya

Reputace dominikánského rumu sice nedosahuje úrovně jeho kubánských nebo guatemalských protějšků, i přesto na něj mnozí nedají dopustit. Dokladem budiž i bohatá škála ocenění, jichž se rumu této destilerie dostalo na celé řadě mezinárodních festivalů, kde se její produkty rozhodně neztratily v mohutné konkurenci dalších karibských značek. Hlavním poznávacím znamením alkoholu Vizcaya je jejich silné kouřové aroma.

Rumy Appleton Estate

Ve výčtu rozhodně nemůžeme zapomenout ani na jamajský rum. Appleton Estate. Území Appleton bylo pro pěstování cukrové třtiny a výrobu alkoholu užíváno již od 50. let 18. století. Základem je poctivé kvašení melasy v kotlících pomocí speciálně vypěstovaných kvasinek. Dlouholeté zrání a míchání následně dodává rumu jeho specifickou chuť s bohatými tóny ořechů, kávy a kakaa.

Výroba rumu

Poslední kapitolu věnujeme alespoň zběžnému popisu způsobu výroby rumu. Copak vás také nezajímá způsob, jakým se z hromady cukrové třtiny stane luxusní alkohol, jehož chuť milují miliony lidí po celém světě?

Na počátku všeho stojí cukrová třtina. Její odrůda a charakter způsobuje výrazné rozdíly v chuti produktů jednotlivých destilerií. Valná většina výrobců používá pro výrobu rumu melasu, jeden z nejslavnějších producentů rumu, společnost Zacapa, potom užívá přímo cukrové šťávy, která je charakteristická svou pronikavou sladkou chutí. Chuť výsledného produktu nejvíce ovlivňují místo pěstování, klimatické podmínky a doba sběru cukrové třtiny.

Bez kvašení by to nešlo! Druhý krok spočívá v přidání kvasnic a vody k základní surovině. Charakter kvasinek se liší podnik od podniku a většina významných producentů pro tyto potřeby pěstuje vlastní pomocníky. Zatímco uměle vyrobené kvasinky jsou schopny úkol splnit během několika hodin, těm přírodním to trvá i několik dnů. Odměnou za čekání je silnější chuť.

Vstupujeme do další fáze, jíž je destilace. Ve většině případů se používá destilační kolony, typické pro většinu likérů. Výsledný nápoj je charakterizován jemnou, a přitom velmi pronikavou chutí. Silnější rumy vznikají prostřednictvím destilačního přístroje alembik.

Není vám jasné, odkud se v destilátu vezmou na první pohled naprosto rozdílné chutě jako vanilka, čokoláda nebo tropické ovoce? Jednoduše, nápoj je získává v průběhu procesu zrání, které probíhá v dubových sudech o různém obsahu v průběhu několika dlouhých let. Nejčastěji jsou využívány sudy po bourbonu nebo whisky, dodávající alkoholu další chuti a aromata.

Místo zrání se projevuje také v zabarvení rumu, přičemž tmavší odstín bývá dosažen pomocí vnitřního vypalování a několikanásobným přeléváním do jiných nádob. Naproti tomu white rumy obvykle zrají v jediném, nevypalovaném sudu. Době zrání je neomezená, přičemž některé země stanovují minimální hranici dvou let.

Po dostatečném vyzrání se přistupuje k dávkování do lahví nebo filtraci. Ta je užita pro odstranění nečistot a zbytků, které v alkoholu zůstaly po zrání. Podaří se tak získat jemnou chuť a aroma.

V závěrečné fázi nastupují speciálně proškolení zaměstnanci, tzv. Master Blenders. Jejich úkolem je smíchání několika různých ročníků a druhů rumu do jednoho, za účelem zisku nové, unikátní chuti. Pak probíhá stáčení do lahví a rozvoz do obchodů.

Další tipy na skvělou lahev:

Zdroje:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 1.5 (8 hlasů)

Autor článku

Dobrá Víla
Dobrá Víla

Ať již nakupujete dárek pro přítelkyni, manžela, prarodiče nebo novorozence, Dobrá Víla přináší tipy a inspiraci na nejlepší dárky k narozeninám, Vánocům, Valentýnu či Dni Matek.

Podobné články