Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší knižní thrillery a horory – TOP 10 tipů

Na to, proč se rádi bojíme, nemá psychologie jasnou odpověď. Nabízí několik teorií, z nichž jedna věří, se lidé dávají skrze horory průchod svým temným myšlenkám, které jinak nedostávají možnost vyplout. Což je vlastně dobře. Jestliže z nás thrillery a horory odplaví to špatné, co už se nevrátí, měli bychom to jedině podpořit! Pokud je i vám po přečtení hororové knihy nebo thrilleru lépe, pak radíme neodcházet a vybrat další kousek do knihovny.

Na rozdíl od filmů nám knihy umožňují zapojit 100 % své fantazie a představivosti. Proto jsme jim v tomto článku dali přednost a vybrali pro vás top 10 knižních thrillerů a hororů. Jestliže nevyberete nebo byste raději jiné žánry, můžete se inspirovat našimi dalšími žebříčky.

Nejlepší hororové knihy a knižní thrillery

Kniha Kategorie
TOP hororové knihy
To – Stephen King - tabulka To
Stephen King
Jeden z nejčtenějších hororů Zjistit cenu
Šepot z lesa – Kateřina Surmanová - tabulka Šepot z lesa
Kateřina Surmanová
Novinka ve světě českého hororu Zjistit cenu
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti – Ransom Riggs - tabulka Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Ransom Riggs
Nejvyhledávanější hororová kniha Zjistit cenu
Nečekané přiznání – Lisa Reganová - tabulka Nečekané přiznání
Lisa Reganová
Jeden z neprodávanějších thrillerů současnosti Zjistit cenu
Osvícení – Stephen King - tabulka Osvícení
Stephen King
Jeden z nejlépe hodnocených hororů Zjistit cenu
Muži, kteří nenávidí ženy – Stieg Larsson - tabulka Muži, kteří nenávidí ženy
Stieg Larsson
Nejvyhledávanější knižní thriller Zjistit cenu
Sněhulák – Jo Nesbø - tabulka Sněhulák
Jo Nesbø
Mrazivý severský thriller Zjistit cenu
Návod na vraždu pro hodné holky – Holly Jacksonová - tabulka Návod na vraždu pro hodné holky
Holly Jacksonová
Detektivní thriller zastupující Young Adult literaturu Zjistit cenu
Řbitov zviřátek – Stephen King - tabulka Řbitov zviřátek
Stephen King
Jeden z nejvyhledávanějších a nejlépe hodnocených hororů Zjistit cenu
Nepříliš šťastná rodina – Shari Lapena - tabulka Nepříliš šťastná rodina
Shari Lapena
Novinka ve světě psychothrilleru Zjistit cenu

1. To – Jedna z nejčtenějších hororových knih

To – Stephen King - knižní thrillery a horory

Knihydobrovský.cz

V roce 2017 zamířil do kin očekávaný horor s názvem To, v anglickém originále It. Byla by ovšem škoda, kdyby se kvůli němu zapomnělo na úspěšnou knižní předlohu od Stephena Kinga. Ten příběh vytvořil v roce 1986 a již od svého vydání se zařadil mezi nejlepší hororové knihy. Děsivě vyhlížející přebal láká na fobie vyvolávajícího klauna Pennywise.

Pojďme se podívat na děj knihy. Klaun Pennywise se pravidelně vrací do městečka Derry, aby za sebou tak jako před lety zanechal strach a oběti, které před ním nestihly utéct. Přemoci ho může pouze parta starých přátel, která se s ním tváří v tvář setkala již v dětství. Jsou dospělí, ale strach je stále reálný. Čeká je náročný a životu nebezpečný úkol.

Postupným čtením zjistíte, že Pennywise není pouhým hrůzu nahánějícím klaunem. Je ztělesněním našich strachů a nočních můr. Kniha pochází z pera Stephena Kinga a fanoušci si ji nemohou vynachválit. Dokonce ji považují za pomyslný vrchol jeho tvorby.

2. Šepot z lesa – Novinka ve světě českého hororu

Šepot z lesa – Kateřina Surmanová - knižní thrillery a horory

Knihydobrovský.cz

Ačkoliv ty nejúspěšnější knižní horory obvykle přisuzujeme americkým spisovatelům, pojďme s knihou Šepot z lesa udělat výjimku. Na pulty knihkupectví přistála v roce 2022 a svým hodnocením se může bez obav vyrovnat i světovým bestsellerům. Oproti nim ale její děj zůstává na území naší malé země, konkrétně v tajemných lesích Orlických hor.

Kniha vypráví příběh novináře Petra, který se vrací zpět do svého rodného kraje poblíž Orlických hor. Zde se ale začnou vynořovat vzpomínky na kamaráda, který před lety zmizel beze stopy v lesích. A jak se Petr dozví, nebyl jediným. Proto se rozhodne sebrat veškerou svoji odvahu a začne sám pátrat po tom, co všechna tato zmizení způsobilo.

Správně očekáváte, že jeho zjištění odpovídají těm nejhorším představám. A možná se jich během procházek v podhůří Orlických hor nezbavíte ani vy. Autorka totiž neváhala začlenit do svého příběhu existující místa, kterými dojem z knihy ještě více podtrhla.

3. Sirotčinec slečny Peregrinové – Nejvyhledávanější hororová kniha

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti – Ransom Riggs - knižní thrillery a horory

Knihydobrovský.cz

Divíte se, že je mezi našimi tipy také kniha, kterou čtou i dospívající? A proč by ne? I oni musejí zjistit, kam až sahá jejich odvaha. Série knih o sirotčinci slečny Peregrinové navíc patří mezi nejlepší hororové knihy, pokud jde o oblíbenost a hodnocení. Čím je tak zajímavá a ohromující, že čtenáře stále láká? Něco málo vám o jejím příběhu rádi prozradíme.

Rodinná tragédie přivede mladého Jacoba na ostrov, který ani zdaleka nepřipomíná ráj na Zemi. O to spíš, když narazí na trosky sirotčince, ve kterém nevyrůstaly jen tak nějaké děti. Obrázek si o nich může udělat z dobových fotografií, které si můžete prohlédnout i vy jako čtenář. Děti už svým vzhledem připomínaly podivné, možná trochu nebezpečné bytosti.

Příběh má ještě hrůzostrašnější nádech, když se Jacob dozvídá, že by děti mohly být stále naživu. Nemůžeme se divit, že příběh svou netradičností zaujal i Tima Burtona, který se ho rozhodl zfilmovat. Je napsán tak, aby byl čtivý pro teenagery i dospělé.

Náš tip

Nechcete zůstat jen u jednoho titulu? Můžete si vybrat z celé řady sérií za zvýhodněnou cenu.

4. Nečekané přiznání – Jeden z neprodávanějších thrillerů současnosti

Nečekané přiznání – Lisa Reganová - knižní thrillery a horory

Grada.cz

Nečekané přiznání, ale rozhodně ne nečekaný zástupce v kategorii thriller knihy. Její autorkou je totiž Lisa Reganová, která napsala famózní detektivní sérii s nádechem thrilleru s Josie Quinnovou v hlavní roli. Na žebříčcích nejprodávanějších knih, které si vytvářejí e-shopy, je zaslouženě vidět. Josie Quinnová je v tomto díle opět důležitou postavou.

Pátrání po vrahovi se rozjíždí po nalezení těla mladého studenta, kterému byla z nějakého důvodu připnuta na límec fotografie. S vraždou je spojována Josiina kolegyně. Detektivka tomu ale odmítá uvěřit, a tak s ještě větším odhodláním pátrá po vrahovi. S další vraždou se vyšetřování komplikuje. Záhady kolem obou případů na sebe nenechají dlouho čekat.

Z knihy je značně cítit silný ženský charakter, který se skrze autorku prolévá do hlavní postavy. Kniha je plná napětí, dramatu a překvapení. Je součástí série knih s Josie Quinnovou, která se stala bestsellerem a získala si pozornost řady zahraničních médií.

5. Osvícení – Jeden z nejlépe hodnocených hororů

Osvícení – Stephen King - knižní thrillery a horory

Knihydobrovský.cz

V roce 1977 napsal Stephen King knihu Osvícení. Její zastoupení na trhu je i v současnosti natolik důležité, že se kniha stále tiskne. Ptáte se, zda je představitelem nejděsivější hororové knihy? Na to budete muset přijít sami. Bezesporu ale patří k vůbec nejpovedenějším knihám tohoto autora a nikoho nepřekvapí, že i ona se dočkala svého filmového zpracování.

Kniha přináší mimořádný náhled do osobnosti Jacka Torrance, který se s rodinou odstěhoval za lepší prací v horském hotelu. Hotel je krásný, ale straší v něm. Navíc se zdá, že se toto zlo probudilo s jejich příjezdem. Důležitou roli v celém příběhu hraje Jackův syn Danny, u kterého se začnou projevovat telepatické a jasnovidecké schopnosti, po kterých ale netouží.

Pokud jste viděli film, přečtěte si knihu. A naopak. Ale knihu rozhodně nevynechejte. Stojí u zrodu příběhu, ze kterého i po letech mrazí. Jak čtenáři při svých recenzích rádi říkají: „Přečetl jsem ji jedním dechem.“ A to ji snad vystihuje lépe než tisíc dalších slov.

6. Muži, kteří nenávidí ženy – Nejvyhledávanější knižní thriller

Muži, kteří nenávidí ženy – Stieg Larsson - knižní thrillery a horory

Knihydobrovský.cz

Prvním dílem série nazvané Milénium, která slučuje knižní thrillery od autora Stiega Larssona, je kniha Muži, kteří nenávidí ženy. Úspěch knihy o sobě dal vědět hned po jejím vydání. V roce 2005 získala cenu za nejlepší skandinávský kriminální román. Podobně na tom byly i další díly ze série Milénium. Co tedy stojí za úspěchem prvního dílu?

Hlavní postavou knihy je novinář, který se začne zabývat odloženým případem zmizení mladé ženy. Jednalo se o vnučku průmyslníka, což, jak se ukáže, hraje v případu svoji roli. Novinář si pozve na pomoc při řešení případu bystrou hackerku, se kterou utvoří skvěle fungující pracovní tým. S její pomocí zjišťuje, že minulost této rodiny je všelijaká, jen ne nevinná.

Při čtení na vás dýchne atmosféra švédského města, které máte i přes jeho tajemno chuť navštívit. Autor zkrátka dokonale pochopil, co čtenář lačnící po napětí potřebuje. Svými mistrovskými knihami si každého fanouška udržuje a ti jsou mu věrni.

7. Sněhulák – Mrazivý severský thriller

Sněhulák – Jo Nesbø - knižní thrillery a horory

Knihydobrovský.cz

O úspěchu této knihy i autora svědčí hodnocení, které na většině webů přesahuje 90 %. Jo Nesbø píše ty nejlepší knižní thrillery z prostředí Skandinávie. Autorů, kteří by dokázali psát tak čtivě jako on, je jen pár. Fascinující je, že tuto knihu napsal již v roce 2007 jako součást série příběhů o Harrym Holeovi, přitom jí fanoušci stále přibývají.

Důvod, proč se kniha jmenuje Sněhulák, naznačuje její děj. Když se Birte Beckerová vrací domů z práce, všimne si sněhuláka, který se objevil na zahradě. Chválí za něj syna a svého muže, oni ho ale nepostavili. Kdo tedy? Druhý den rodina zjišťuje, že Birte zmizela. Vše, co po ní zbylo, je její šála. Ne na lavici, ne na věšáku. Ale na sněhulákovi.

Kniha je volným pokračováním ostatních knih z dané série, které mají společného detektiva – Harryho. Ačkoliv jsou všechny knihy autora brilantním dílem, u této často narazíte na názor, že se jedná o jednu z jeho nejlepších. To však už budete muset posoudit při svém čtení.

Návod na vraždu pro hodné holky – Holly Jacksonová - knižní thrillery a horory

Grada.cz

Návod na vraždu pro hodné holky je oxymóron jako vyšitý. Stydět by se za něj nemusel ani Karel Hynek Mácha. Ale balady stranou. Tady jde o knižní thrillery! A že jsme si s výběrem dali opravdu záležet, dokazuje i zástupce Young Adult literatury. Tento detektivní thriller si na své konto připsala nadějná britská spisovatelka. A máme ho zde tak trochu pro odlehčení.

Po zmizení středoškolačky Andie je většina společnosti přesvědčena, že ví, kdo je do toho zapleten. Vrahem má být Sal Singh, který následně spáchá sebevraždu. Jeho vinou si ale není jistý soud ani Pipa. Proto se rozhodne do případu vložit a začít pátrat na vlastní pěst. I za cenu, že hrozí nebezpečí jí samotné. Své pátrání reprezentuje jako školní projekt.

V rámci své kategorie byla kniha bestsellerem ve Spojených státech i Velké Británii. Nabízí trochu temné čtení pro čtenáře již od 13 let. Stejně jako další čtenáři máte i vy možnost ocenit zajímavý námět knihy včetně nečekaně zpracovaných hlavních hrdinů.

9. Řbitov zviřátek – Jeden z nejvyhledávanějších a nejlépe hodnocených hororů

Řbitov zviřátek – Stephen King - knižní thrillery a horory

Knihydobrovský.cz

Další dílo od Stephena Kinga? Ale snad vás to nepřekvapuje. Na poli knižních hororů patří společně se svými knihami k nejvyhledávanějším pojmům. Této knize navíc neuškodilo ani to, že je napsaná pravopisně nesprávně. Bystrý čtenář ale brzy pochopí všechny slovní hříčky a také to, že je to tak schválně. Anglický originál totiž zní Pet Sematary (cemetery – hřbitov).

Co jste schopni udělat pro získání vašeho zvířecího miláčka zpět? Pokud by bylo možné ho oživit, udělali byste to? A co kdyby to znamenalo, že se nevrátí on, ale jeho temnější druhé já? Tyto otázky si musel položit otec rodiny Creedových, které zemřel milovaný kocourek. Jeho rozhodnutí má na další vývoj života celé rodiny až příliš velký vliv.

Dechberoucí příběh, který ve vás kromě strachu a napětí vyvolá také soucit a dojetí, napsal Stephen King v roce 1983. I tato kniha se dočkala svého filmového zpracování, což svědčí o její kvalitě. Stále stejně ohromeni ji budete číst pořád dokola.

10. Nepříliš šťastná rodina – Novinka ve světě psychothrilleru

Nepříliš šťastná rodina – Shari Lapena - knižní thrillery a horory

Knihydobrovský.cz

Pokud se podíváme mezi psychothrillery, knihy, které v sobě mísí prvky psychologie a thrilleru, narazíme na dílo nazvané Nepříliš šťastná rodina. Na trhu je teprve od roku 2021, ale za tu dobu si stihla získat srdce mnoha čtenářů. Stejně tak jako její autorka Shari Lapena, která se od právničiny a výuky angličtiny dostala až ke psaní knih.

Tento čtivý příběh sleduje osudy jedné velice bohaté rodiny. Nevypráví ovšem o idylickém setkání rodičů s dětmi, spíše naopak. Dojde k vraždě rodičů a stopy mohou vést k některému z potomků. Rozhodl se snad pro vraždu, aby urychlil snové dědictví? Měl s rodiči špatný vztah? Nebo za tím nikdo z dětí vůbec není? K rozuzlení se budete muset pročíst.

Kniha sleduje psychologii jednotlivých postav, přičemž u každé vás přiměje si myslet, že by snad vrahem mohla být právě ona. Autorčin styl psaní se vyznačuje poutavými a překvapivými závěry, a ani tato kniha není výjimkou.