Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Dárky k narozeninám

Nejlepší tequila – zlatá, stříbrná, reposado i anejo

27. 9. 2022 aktualizováno

Mexiko – to je sombrero, tacos a samozřejmě tequila. Užijte si chuť exotiky a seznamte se s těmi nejslavnější druhy tohoto jedinečného alkoholického nápoje. Ať už jsou vaše chutě jakékoliv, tequila vás rozhodně nezklame.

Na trhu můžete najít opravdu nespočet druhů a značek tequily. Jak si ale vybrat tu správnou? V následujícím článku vám představíme ty nejlepší a nejkvalitnější druhy tequily, podíváme se na historii tohoto nápoje a dáme vám tipy, jak pít tequilu a náležitě si ji vychutnat.

5 tipů na nejlepší tequily

Název Druh
Nejlepší tequily
Don Julio Tequila Anejo Don Julio Tequila Aňejo Tequila Aňejo Zjistit cenu
El Jimador Reposado El Jimador Reposado Tequila Reposado Zjistit cenu
Zlatá tequila - Sauza Gold Sauza Gold Zlatá tequila Zjistit cenu
Tequila El Jimador Blanco El Jimador Blanco Stříbrná tequila Zjistit cenu
Del Maguey Mezcal Vida Del Maguey Mezcal Vida Mezcal Zjistit cenu

Don Julio Tequila Anejo – nejlepší tequila Aňejo

Don Julio Tequila Anejo

Alkohol.cz

Tequila Don Julio patří mezi nejslavnější a nejoblíbenější tequily. Vyrábí se v Mexiku ze 100% agáve a po dlouhých 18 měsíců zraje v menších dávkách v sudech ze dřeva bílých dubů. Don Julio patří mezi nejproslulejší výrobce tequily. Výsledkem je vyvážená a komplexní chuť, kterou nelze zapomenout.

Tequila Don Julio má světle jantarovou barvu a je proslulá svou bohatou chutí agáve, dřeva a vanilky. Získá si vás svou nezaměnitelnou vůní limetky, mandarinky a grapefruitu. Typickou chuť ji dodává med, pečené agáve a jemně kořeněný závěr.

El Jimador – nejlepší tequila Reposado

El Jimador Reposado

Alkohol.cz

Mezi nejlepší tequily druhu Reposado bezesporu patří tequila El Jimador. O její kvalitě hovoří mimo jiné i fakt, že se již několik let drží na žebříčku nejprodávanějších tequil v samotném Mexiku.

Než se tato lahodná tequila dostane k Vám na stůl, zraje 2 měsíce v sudech z bílého dubu. Výsledkem je jedinečná, jemná chuť agáve, která si získala nespočet zastánců po celém světě.

Sauza Gold – nejlepší zlatá tequila

Zlatá tequila - Sauza Gold

Alkohol.cz

Zlato v láhvi – i tak by se dala popsat jedinečná zlatá tequila Sauza Gold. Zlatá tequila často dostává přednost před tequilou stříbrnou. Své fanoušky si získává především svou lehce karamelovou příchutí.

Tequila Sauza Gold se počítá mezi nejoblíbenější zlaté tequily. Vedle tradiční agáve se tato tequila vyrábí také z třtinového cukru. Díky své lehce nasládlé chuti je ideální pro přípravu populárních koktejlů, jako je například margarita.

El Jimador Blanco – nejlepší stříbrná tequila

Tequila El Jimador Blanco

Alkohol.cz

Mezi nejlepší stříbrné tequily bezpochyby patří tequila El Jimador Blanco. Narozdíl od tequily zlaté, tequila stříbrná neobsahuje žádný karamel a Vy si tak můžete vychutnat pravou chuť agáve.

Stříbrná tequila El Jimador nezraje v sudech, a proto je pro ni typická ostrá chuť čerstvého agáve. Právě svou nezaměnitelnou svěží chutí pravého agáve si tato tequila získala celé řady fanoušků po celém světě, včetně Mexika.

Del Maguey Mezcal Vida – nejlepší mezcal

Del Maguey Mezcal Vida

Alkohol.cz

Když se řekne mezcal, nemůžeme opomenout mezcal Del Maguey. Tento jedinečný nápoj, který se stal populární přísadou do nejrůznějších koktejlů, se vyrábí v mexickém San Luis del Rio.

Tento organický mezcal vzniká řemeslným způsobem z odrůdy agáve Espadín. Dvakrát se pomalu destiluje v měděných kotlích. Mezcal Del Maguey je známý svým ovocným aroma, chutí zázvoru, skořice a santalového dřeva a lehkým dotykem medu a vanilky.

Kde se vzala tequila a jak se vyrábí?

Často se můžete doslechnout, že tequilu vynalezli indiáni z Jižní Ameriky. Ve skutečnosti se však jedná o vynález španělských kolonizátorů. Tequila svůj název získala podle stejnojmenného města v mexickém státě Jalisco, které je spjato s její výrobou. Tradičně se tequila destiluje z modré agáve, což jí dodává její nezaměnitelnou a nezapomenutelnou chuť.

Tequila se vyrábí z Weberovy modré agáve, která se sklízí po deseti až dvanácti letech růstu. Ze srdce agáve se speciálním nožem ořezávají tuhé listy, které následně putují do palírny, kde se nařežou na půlky a vaří v kotlích nad parou. Tuhá hmota, která varem vznikne, se následně ředí vodou a dvakrát až třikrát se destiluje. Výsledný destilát je pak uložen do speciálních nádob či dubových sudů, aby získal požadovanou chuť a vůni.

Jak se vyrábí tequila

Rozdělení tequily

Tequila Aňejo

Tequila označovaná jako Aňejo či Extra Aňejo patří mezi ty nejkvalitnější a je vhodná k pomalém upíjení. Tequila Anejo zraje v dubových sudech po dobu jednoho roku až tří let. Vedle chuti agáve se vyznačuje také chutí a vůní vanilky či ovocným aroma. Tequila Extra Aňejo pak zraje v sudech po dobu delší, než jsou tři roky.

Tequila Aňejo

Tequila Reposado

Reposado v překladu znamená odpočatý nebo uleželý. Tento typ tequily obvykle zraje v sudech po dobu 2 měsíců až 1 roku. Co se doby zrání týče, Tequila Reposado stojí mezi tequilou Aňejo a Blanco. Tequily typu Reposado se perfektně hodí pro přípravu drinků jako je například margarita.

Tequila Reposado

Tequila Gold (zlatá)

Zlatá tequila se vyrábí z tequily stříbrné a to tak, že se do ní přidá karamel. Přestože je u nás zlatá tequila velice populární a je často vnímána jako ta nejlepší, jedná se o nejméně kvalitní druh tequily.

Zlatá tequila

Tequila Blanco (silver, stříbrná)

Tequila Blanco neboli stříbrná tequila bývá také označována jako mladá tequila. Jedná se o druh tequily, který nezraje v sudech. Stříbrná tequila se vyznačuje čerstvou chutí agáve, která je díky absenci zrání v sudech chutí dominantní.

Tequila Blanco

Mezcal

Ačkoliv mezcal není vyloženě druhem tequily, má s tímto nápojem mnohé společné. Mezcal se také vyrábí z rostliny agáve, ale z jiného druhu než tequila. Také pochází z jiné oblasti Mexika, a to ze států Oaxaca či Sonora. Nejvýznamnějším rozdílem mezi oběma nápoji je pak způsob výroby. Při výrobě mezcalu se listy agáve před samotným pálením vyudí. Díky tomuto postupu se mezcal vyznačuje specifickou nakouřenou chutí.

Mezcal – nejlepší tequila recenze a inspirace

Růžová tequila

Mezi speciální typ tequily patří Tequila Rose. Jedná o krémový likér, který vznikl kombinací tequily, smetany a jahod. Tento jedinečný alkoholický nápoj osloví především ty, kteří holdují krémovým likérům, ale dokáží ocenit i ostřejší chuť.

Tequila Rose

Tequila s červem

Dalším specialitou mezi tequilami je tequila s červem. Pokud se v láhvi tento živočich nachází, jen málokdy se však jedná o pravou tequilu. Červ se mnohem častěji přidává do lahví s mezcalem. Jedná se o druh červa, který žije v srdci agáve, ze kterého se tequila vyrábí. Někteří milovníci tequily věří, že pití nápoje s červem působí jako afrodiziakum. V každém případě se jedná o neobvyklé zpestření již tak skvělého nápoje.

Jak se pije tequila?

Na otázku jak správně pít tequilu neexistuje správná odpověď. Stejně jako není pouze jeden druh tequily, existuje také více způsobů, jak si tequilu náležitě vychutnat. Druhy jako Aňejo a Extra Aňejo se hodí pro pomalé upíjení. Postup je velmi podobný pití vína. Nejprve je třeba ocenit barvu a vůni nápoje a poté malý doušek poválet několik sekund na jazyku, abyste náležitě posoudili komplexní chuť a kvalitu tequily.

Pokud si chcete tequilu dopřát v podobě rychlého panáku, je lepší zvolit druhy jako je Blanco, Reposado či zlatou tequilu. Často se traduje, že ke stříbrné tequile patří sůl s limetkou, případně citronem a ke zlaté pomeranč a skořice. V Mexiku se skutečně tequila pije se solí a limetkou, ale obě přísady se přidávají přímo do sklenice s nápojem.

Speciální způsob, jak pít tequilu je takzvaná bouchaná tequila. Podobně jako rituál se solí a citronem, je tento způsob velmi oblíbený zejména v zemích mimo Mexiko. Nejčastěji se používá stříbrná tequila a Sprite, případně jiný šumivý sladký nápoj. Do větší skleničky nalijeme panáka tequily, přidáme limonádu a sklenku přikryjeme dlaní či táckem. Se sklenkou párkrát bouchneme o stůl a rychle vypijeme. V tomto případě chuť tequily příliš neoceníte, zato si užijete kopu legrace.

Koktejly z tequily

Mezi nejznámější koktejly obsahující tequilu rozhodně patří Tequila Sunrise. Na přípravu toho drinku, který svým vzhledem připomíná východ slunce, budete potřebovat kvalitní stříbrnou tequilu, grenadinu a pomerančový džus.

Dalším populárním drinkem je již zmiňovaná Margarita. Jedná se o natolik slavný drink, že i široké sklenici ve tvaru V, ve které je drink podáván, se přezdívá margaritová sklenka. Tento drink se skládá ze stříbrné tequily, francouzského likéru Cointreau a limetkové šťávy.

V neposlední řadě si tequilu můžete vychutnat v drinku s názvem Long Island Iced Tea. Tento oblíbený drink podávaný ve vysoké sklenici obsahuje hned několik druhů alkoholu – vodku, tequilu, bílý rum a francouzský likér Triple sec. Dále do drinku patří gin, sirup Gomme a trochu Coca – Coly. Namíchaný nápoj svou barvou připomíná ledový čaj, jak napovídá již samotný název drinku.

tequila sunrise

Nejznámější značky tequily

Tequila Olmeca

Mezi nejslavnější výrobce tequily bezpochyby patří Olmeca. Značka založená v roce 1967 vyrábí tequilu pomocí takzvané Tahona metody. Jedná se o postup, při kterém je uvařené agáve rozdrceno dvoutunovým kamenem vulkanického původu. Značka Olmeca Vám přináší všechny druhy tequily; od vyzrálé Aňejo po mladou Blanco a karamelovou zlatou.

Tequila Sierra

Neméně proslulou značkou vyrábějící tequilu je Sierra. Tequilu Sierra si nelze splést, neboť se vyznačuje unikátní lahví s uzávěrem ve tvaru mexického sombrera. Také tequilu Sierra si můžete vychutnat v odleželé či neodleželé formě.

Tequila El Jimador

Jednou z nejpopulárnějších značek v samotné domovině tequily, Mexiku, je El Jimador. Značka ve svém názvu nese označení sběračů agáve – základní suroviny pro výrobu tequily. Jedná se o prémiovou tequilu, kterou si můžete vychutnat v podobě Aňejo, Reposado či Blanco.

Tequila cena – kolik stojí tequila

Podobně jako u jiných druhů alkoholu, i v případě tequily je cenové rozpětí poměrně široké. Láhev o objemu 0,7l můžete pořídit již za cenu kolem 200 Kč, její kvalita ovšem nebude nijak závratná. Kvalitní zlatou či stříbrnou tequilu pak můžete nakoupit okolo 600 Kč. Tequily Reposado a Aňejo se pak pohybují i kolem 1 000 Kč. Samozřejmě jsou na trhu k dostání také prémiové značky, kdy se cena za láhev může vyšplhat i nad částku 2 000 Kč. Tyto tequily bývají skvělým dárkem k narozeninám pro milovníky tohoto jedinečného mexického nápoje.

Bohatou nabídku tequil nabízí kupříkladu web www.alkohol.cz.

Další tipy na skvělou lahev:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.4 (5 hlasů)

Autor článku

Michaela
Michaela

Kromě dobré kávy a hudby miluju nakupování. A především nakupování online. Ve světě e-shopů jsem jako doma a vždy vím, kde se co šustne. Proto vám mohu přinášet ty nejlepší tipy na dárky pro vaše blízké.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář