Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Nejlepší knihy

Nejlepší historické romány – 10 skvělých tipů

Historické romány patří mezi nejoblíbenější knižní žánry. A vůbec to není jen o romantických šlechtických dynastiích. Historické romány pojednávají například i o středověkých kazatelích, církevních zákoutích, vojenských taženích, válkách, holokaustu… Které z témat je vám nejbližší? Z těch nejznámějších spisovatelů, kteří se zabývali psaním historických románů, můžeme jmenovat třeba sestry Brönteovy, Lva Nikolajeviče Tolstého či Umberta Eca. Ale nebojte, zápisky do čtenářského deníku vám už nehrozí. Najděte si historický román přesně podle sebe, jen tak vás bude čtení bavit.

Nejlepší historické romány

Kniha Kategorie
TOP historické romány
Listopád - nejprodávanější historický román Listopád
Alena Mornštajnová
Nejprodávanější historický román Zjistit cenu
Vražda v Ambitu hříšní lidé Království českého nejlépe hodnocený historický román Vražda v ambitu
Vlastimil Vondruška
Nejlépe hodnocený historický román Zjistit cenu
Šikmý kostel románová kronika ztraceného města nejlepší český historický román Šikmý kostel
Karin Lednická
Nejlepší český historický román Zjistit cenu
Měli jsme štěstí historický román podle skutečnosti Měli jsme štěstí
Georgia Hunterová
Historický román podle skutečnosti Zjistit cenu
Cizinka romantický historický román Cizinka
Diana Gabaldon
Romantický historický román Zjistit cenu
Zemřít s přílivem historický román z Anglie Zemřít s přílivem
Karen Harperová
Historický román z Anglie Zjistit cenu
Tajný život knížete z Musaši japonský historický román Tajný život knížete z Musaši
Džuničiró Tanizaki
Japonský historický román Zjistit cenu
Manželské zrcadlo historický detektivní román Manželské zrcadlo
Letopisy královské komory 14. díl
Vlastimil Vondruška
Historický detektivní román Zjistit cenu
Rivalky u dvora Tudorovců nejlepší historický román pro ženy Rivalky u dvora Tudorovců
D. L. Bogdanová
Nejlepší historický román pro ženy Zjistit cenu
Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu erotický historický román Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu
Edmond de Grammont
Erotický historický román Zjistit cenu
Náš tip

Nevybrali jste si? Podívejte se na naše další doporučení na nejlepší knihy.

1) Listopád – nejprodávanější historický román

Listopád - nejprodávanější historický román

Knihydobrovský.cz

Alena Mornštajnová je česká spisovatelka, která si svými knihami o ženách získala přízeň mnoha čtenářek. Její nejznámější kniha se jmenuje Hana, Listopád je prozatím jejím posledním kouskem. Doporučujeme především pro ty, kdo pamatují období kolem roku 1989, ale možná i pro ty, kdo toto období nezažili – aby si jej dokázali živě představit a především si uvědomit, jak by se nyní žilo, kdyby se nepodařilo svrhnout komunistický režim.

Knížka je dostupná i v audio verzi, kterou naleznete zde.

Jedná se o příběh rodiny, kterou listopadové události rozdělí a postaví proti sobě. Prolínají se zde dvě dějové linky – Marie je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení, Magdalenu vezmou rodičům a umístí ji do „ozdravovny“, kde vychovávají nové komunistické kádry.  Osudy hlavních hrdinek se jednoho dne přece jen protnou. Ale úplně jinak, než si obě představovaly.

2) Vražda v ambitu – nejlépe hodnocený historický román

Vražda v Ambitu hříšní lidé Království českého nejlépe hodnocený historický román

Knihydobrovský.cz

Další český spisovatel Vlastimil Vondruška patří k nejlépe hodnoceným českým autorům vůbec. Napsal desítky knih a všechny jsou mezi čtenáři velmi oblíbené. I tuto knihu popisují v recenzích jako „dobře napsanou, poutavou i napínavou“. Autora oceňují za jeho neskutečnou představivost. Jedná se o první příběh Oldřicha z Chlumu, který je hlavní postavou mnoha dalších knih.

Knížka je dostupná i v audio verzi, kterou naleznete zde.

V knize najdete tři detektivní příběhy. Odehrávají se v polovině 13. století, tedy v době mládí Oldřicha z Chlumu. Ten se v prvním příběhu stane nechtěným svědkem tajemné vraždy, a vrah tak usiluje o jeho život. V druhém příběhu přichází Oldřich z Chlumu poprvé na Pražský hrad a poté, co pomůže panošovi Otovi ze Zástřizlí ze svízelné situace, je jmenován královským prokurátorem. Ve třetím příběhu vyšetřuje případ boje o moc mezi nejmocnějšími severočeskými šlechtickými rody, odhalí tajemnou vraždu a díky krvavému souboji si vybojuje srdce Ludmily z Vartemberka. Ta se později stane jeho manželkou.

3) Šikmý kostel – nejlepší český historický román

Šikmý kostel románová kronika ztraceného města nejlepší český historický román

Knihydobrovský.cz

Příběh knihy Šikmý kostel je postaven na skutečných událostech, mnohé z nich jsou v české románové tvorbě zachyceny úplně poprvé. Kniha je psána opravdu věrohodně, vyprávění je podle čtenářů poutavé a struhující. Zobrazuje drsný život v malé vesničce, který si dnes už ani neumíme představit. Hrdinové se musí vypořádávat s krutými zásahy velkých dějin, každý z nich čelí životním výzvám po svém.

Knížka je dostupná i v audio verzi, kterou naleznete zde.

Kniha začíná obrovským důlním neštěstím v roce 1894, které zasáhlo do života celého kraje. Příběh zachycuje rodiny horníků a jejich osud. Ten byl původně spjatý pouze se šachtami, událost v roce 1894 však všechno změnila. Barbora, Julka a Ludwik, to jsou hlavní postavy knihy. I když každý z nich prožívá naprosto odlišné věci a události, na mnoha místech se jejich příběhy proplétají a realisticky tak zobrazují drsný život v pastevecké vesnici, která vzrostla, a později naopak padla kvůli těžbě uhlí.

4) Měli jsme štěstí – historický román podle skutečnosti

Měli jsme štěstí historický román podle skutečnosti

Knihydobrovský.cz

Další historický román, který je postavený na skutečných událostech. Tentokrát se díky americké autorce Georgie Hunterové a jejímu knižnímu debutu podíváme do celého světa. Kniha líčí neuvěřitelný příběh členů spisovatelčiny rodiny a je založený na téměř 10letém výzkumu. Každou kapitolu v knize vypráví jeden člen rodiny, jeho subjektivní vyprávění je zakončené faktografickým popisem historických událostí z dané kapitoly.

Historický román začíná v roce 1939 a rodina Kurcových se snaží vést normální život. Válečné události je však donutí rozprchnout se do nejrůznějších koutů světa. Čeká je nejen dramatický útěk ze země, ale také pracovní lágry a skrývání židovské identity. Spisovatelka odhalila opravdu zajímavé rodinné příběhy, které se odehrávaly na pěti kontinentech – dostanete se díky nim do pařížských jazz klubů, na pobřeží Severní Afriky, do brutálního krakovského vězení i do sibiřských gulagů.

5) Cizinka – romantický historický román

Cizinka romantický historický román

Knihydobrovský.cz

Cizinka je první knihou z dnes už osmidílné historické ságy. Oblíbenost této série potvrzuje i fakt, že se stala námětem pro stejnojmenný TV seriál. Ten je mimochodem také velmi populární. Kromě historie najdete v tomto románu také prvky fantasy, mystery i sci-fi. A jak knihu hodnotí sami čtenáři? Jako čtivou, místy provokativní, dobrodružnou, překvapující, plnou vášně, ale i historických zajímavostí.

Knížka je dostupná i v audio verzi, kterou naleznete zde.

Bývalá armádní zdravotní sestra Claire Randallová se v roce 1945 vrací z války a s manželem se vydává na druhé líbánky. Při prohlídce starověké ruiny se dotkne jednoho z menhirů a… Stane se z ní Sassenach, cizinka. Ocitá se v roce 1743, ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich usilují o její život, někteří zase o její srdce. Tak třeba galantní skotský bojovník James Fraser ji zahrne obrovskou láskou. A Claire se musí rozhodnout – věrnost, nebo touha? Manžel, nebo galantní skot? Její starý život, nebo život cizinky?

6) Zemřít s přílivem – historický román z Anglie

Zemřít s přílivem historický román z Anglie

Knihydobrovský.cz

Historické romány z prostředí Anglie jsou mezi čtenáři velmi oblíbené. Možná je to díky královské rodině, možná díky popisu nádherné krajiny a úžasné anglické architektury… Román „Zemřít s přílivem“ si své publikum získal především díky tomu, že si v něm Alžběta I. hraje na detektiva. Ano, je to mírně přitažené za vlasy, ale pobavíte se a užijete si i spoustu napětí a dobrodružství. Zajímavý a praktický je souhrn událostí a rodokmen na začátku knihy.

Detektivní příběh se odehrává v době, kdy se Alžběta vrací z venkovského vyhnanství do Londýna. Přišel den její korunovace, ale ve chvíli, kdy se průvod blíží k Westminsterskému paláci, se ozve výstřel. Až po korunovaci se nová anglická královna Alžběta I. dozvídá o vraždě sestry své blízké přítelkyně. Je pochopitelné, že nemůže odmítnout žádost přítelkyně, aby se postarala o dopadení vraha. Hlavní podezřelý má navíc blízko k trůnu, takže Alžběta musí být opatrná a důvěřovat těm správným lidem.

7) Tajný život knížete z Musaši – japonský historický román

Tajný život knížete z Musaši japonský historický román

Knihydobrovský.cz

Tento historický román se odehrává v 16. století a zavede vás do života japonské středověké vojenské šlechty a do prostředí samurajských rodů. Právě zkázou jednoho z nich končí celý tento příběh s bizardní zápletkou. V románu se vyskytují fiktivní postavy, místa i události, ale nebojte se, jsou zasazeny do historických událostí a dat, jsou zde zmíněny také skutečné osobnosti

Hlavním hrdinou je bojovník, kterému sekunduje pomstychtivá urozená žena. Jejich milostný a spiklenecký vztah končí zkázou významného samurajského rodu a zohavením tváře jeho představitele. Autor se ve svém románu snaží s úsměvem „demytizovat“ oficiální japonskou historii, která v té době oslavovala pouze samurajské ctnosti a hrdinství. Podle jeho příběhu tak ve vojenské třídě panovala krutost, na druhou stranu v čistě mužské společnosti i jistá volnost ve věcech sexu. Naopak ženy prý měly omezené možnosti, jejich úkolem během krutých bojů bylo omývat a zdobit uříznuté hlavy nepřátel.

8) Manželské zrcadlo (Letopisy královské koruny) – historický detektivní román

Manželské zrcadlo historický detektivní román

Knihydobrovský.cz

V našem souhrnu 10 nejlepších historických románů se jméno tohoto spisovatele objevuje již podruhé, a to zcela zaslouženě. Vlastimil Vondruška je českým top autorem historických románů. Nyní se podíváme na jeho detektivní sérii Letopisy královské komory, konkrétně na prozatím poslední čtrnáctý díl. Jedná se (jako u všech Vondruškových knih) o čtivý a do poslední chvíle napínavý historický román, který je psaný krásnou češtinou.

Knížka je dostupná i v audio verzi, kterou naleznete zde.

Hospodyně Jiřího Adama z Dobronína dostane jako dárek knihu Manželské zrcadlo. Ta obsahuje nejen rady pro vdané ženy, ale také poučné příběhy. Jednou o knize vypráví své přítelkyní ze sousedství a ta si vzpomene, že o případu z knihy už někdy slyšela. Napadne je tedy, že může jít o utajený zločin. Manžel hospodyně se nakonec nechá přemluvit a vyrazí za autorem knihy. V tu chvíli začíná sled podivných událostí, ve kterých figuruje nevěra, hamižnost, a dokonce i démoni.

9) Rivalky u dvora Tudorovců – nejlepší historický román pro ženy

Rivalky u dvora Tudorovců nejlepší historický román pro ženy

Knihydobrovský.cz

Skvělý čtivý román plný intrik a emocí, v němž jsou skutečné historické události přiblíženy odlehčenou formou. Pokud tento styl knih máte rádi, určitě splní vaše očekávání. Spisovatelka napsala ještě další dva historické romány ze stejného prostředí, s podobným „intrikářským“ a vášnivým duchem.

Příběh tohoto historického románu je zasazený do prostředí anglického královského dvora 16. století. Alžběta Staffordová se na pokyn otce vdá za vévodu Thomase Howarda z Norfolku. Není to však sňatek pouze z rozumu, cítí k němu obrovskou vášeň. Její muž si však najde milenku, kterou zahrnuje dary i obdivem. A tak Alžběta s milenkou celá léta soupeří o jeho city. Vévoda má kromě žen i jinou posedlost – dostat jméno svého rodu do královského rodokmenu. Jeho intriky by ale mohly být krutě potrestány. Obě ženy jsou tak vystaveny velké životní zkoušce.

10) Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu – erotický historický román

Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu erotický historický román

Knihydobrovský.cz

Spousta historických románů pro ženy je plná milostných vztahů a vášně. Tento román je však jiný – jednak svou formou, jednak svým obsahem. Možná se u něj dokonce i začervenáte. Kromě lásky, dobrodružství, intrik, rafinovaných zápletek a vtipu v něm totiž najdete i několik zajímavých způsobů uspokojení. Ano, je to tak.

Chevalier Edmond de Grammont se ve dvanácti dopisech svěřuje své tetě, vévodkyni z Richelieu, se svými erotickými příběhy. Během válečných let totiž nezažil jen strasti vojenského života, ale také pár milostných epizod. Ve svých dopisech tak barvitě vypráví například to, jak se ze zajatého pážete vyklubala hezká dívka, jak zbožné dámě pomohl vyřešit morální dilema, jak si užíval s cizími manželkami i dcerami svých hostitelů, jak bojoval s pásem cudnosti půvabné jeptišky, jak se jeho mužství stalo obětí surové perverznosti…