Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Deskové hry

Strategické deskové hry

Když se řeknou strategické deskové hry, také si vybavíte některou ze scén ze seriálu Teorie velkého třesku, kdy parta kluků hraje jednu ze svých oblíbených deskovek? Přitom však není nutné přikládat oblibu v hraní strategických her pouze „nerdům“. Strategické stolní hry vás mile překvapí tím, jakých zajímavých témat se dotýkají. Zaměřeny jsou však na jediné – otestovat, jak moc jste schopni přemýšlet a plánovat své kroky. A to klukům z Teorie šlo.

Níže jsme pro vás přichystali seznam 11 tipů na nejlepší strategické deskové hry. Nechybí hry zaměřené na budování, plánování, obydlování planet či záchranu lidstva.

1. Catan – Osadníci z Katanu

Catan – Osadníci z Katanu - strategické deskové hry

Knihydobrovský.cz

Nejlepší strategické deskové hry bezpochyby reprezentuje hra Catan – Osadníci z Katanu. Jedná se o jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších strategických deskovek. A není divu. Má přesně to, co byste od takové hry očekávali a chtěli. Vyzkoušíte si osidlování, budování, pěstování i zakládání vlastní rodiny. To vše se odehrává na ostrově Katan.

Hra vás vezme zpět do doby velkých objevů. Připlouváte na ostrov bez známek obydlení a rozhodnete se na něm zůstat. Správně ale předpokládáte, že jste se zde nevylodili sami. Vaším cílem je získat nadvládu nad ostrovem a jeho přírodním bohatstvím. Stavíte silnice a vesnice rozvíjíte v města. Každý krok na cestě k vytouženému vítězství musíte pečlivě zvážit.

Hra je sama o sobě velice komplexní, ale pokud by vám to nestačilo, snad vás potěší řada různých rozšíření. Mezi nimi například Zámořské objevy, Duel či Junior verze.

2. Hvězdní kapitáni

Hvězdní kapitáni - strategické deskové hry

Veselý-drak.cz

Všichni máme rádi, když po otevření balíčku nebo krabice objevíme něco, co je tam vlastně navíc. A při pořízení strategické hry Hvězdní kapitáni se vám to poštěstí. Kromě samotné hry totiž získáte také promo kartu k Meziplanetárnímu veletrhu. Ale teď už k hernímu obsahu. Co hráče v této vesmírné pouti čeká? Název mnohé napoví.

V této hře započnou hráči svoji kariéru kapitána vesmírné lodi. To obnáší trénink posádky, která čítá mnoho členů. Patří k nim například kadeti a důstojníci. S pomocí získaných medailí můžete členy své posádky dále povyšovat a vylepšovat. Nezapomínejte ale ani na svůj vesmírný koráb, který si péči zaslouží stejně tak. Budete ho při svých cestách potřebovat.

Když už je vaše posádka i loď připravená, můžete se vydat na další cestu. Přizvěte k sobě další tři hráče ve věku od 12 let a zažijte společně hodinu (nebo více) plnou zábavy.

3. Carcassonne

Carcassonne - strategické deskové hry

Knihydobrovský.cz

Deskové hry strategického rázu vám umožní cestovat v čase a navštěvovat nejrůznější místa, na kterých se pak odehrává samotný děj. Hra Carcassonne vás zavede do stejnojmenného středověkého města, které na svoji největší slávu teprve čeká. Patří mezi budovatelské deskové hry, protože vaším úkolem je zde stavět, obsazovat města, kláštery a podobně.

Při každém hraní se hra trochu odlišuje od té předchozí. Přikládáním dílků vytváříte krajinu všichni společně. Do vytvořených míst poté posíláte svou družinu. Figurek družiníků máte k dispozici celkem 40. Ne ve všech situacích je však nutné soupeřit – občas se vám spíše vyplatí spolupráce. Spravedlivé počítání bodů usnadní přiložené počítadlo.

Podobně jako další strategické stolní hry, i tato má k dispozici řadu rozšíření. Vydat se můžete na safari či do období lovců a sběračů. Prostor pro hraní však můžete nechat i dětem.

4. Jízdenky, prosím! – Evropa

Jízdenky, prosím! – Evropa - strategické deskové hry

Knihydobrovský.cz

Na základě názvu této hry můžete zkusit odhadnout, co vás v ní čeká. Napovíme, že ji bez obav řadíme mezi budovatelské deskové hry. Avšak prostředí, ve kterém se odehrává, může být trochu netypické. Pokud hádáte vlakové nádraží, hádáte správně. Vaším hlavním úkolem je totiž vytvořit funkční železniční síť, v tomto případě napříč Evropou.

Hra vám umožní stavbu nádraží, projíždění již postavených tunelů, využívání trajektů a spojování tratí. Evropské prostředí znamená, že projedete ta nejdůležitější města Evropy. Ovšem konce 19. století. Vaše kroky rozhodnou o vašem úspěchu a bohatství, které z budování může plynout. Nebojte se překazit protihráči jeho plány.

Součástí balení je herní plán potištěný mapou Evropy, vagóny, herní karty, žetony a nádraží. Hra vychází i v dalších verzích, podívat se můžete i do USA nebo Japonska.

5. Karetní desková hra Ashes Reborn

Karetní hra Ashes Reborn - strategické deskové hry

Veselý-drak.cz

Rise of the Phoenixborn – tak takový je podnázev hry Ashes Reborn. Ta si díky němu připsala další skvělé rozšíření. Ačkoliv rozšíření v tomto případě možná není ten nejvhodnější termín. Jedná se totiž v podstatě o totožnou hru, avšak s neokoukanými prvky na jednotlivých kartách, které jako komplet získaly naprosto odpovídající název Master Set.

Hra vás zavede doprostřed souboje polobohů, kteří mezi sebou bojují o záchranu lidstva a světa. Ale pokaždé toho svého. Ve hře využíváte karet a kostek, díky nimž se obklopujete magií a dalšími mocnými bytostmi. Hra pro vás připravila 6 polobohů s určitými vlastnostmi, při troše kreativity si ale můžete vytvořit své vlastní herní balíčky a kombinace.

Strategické kroky v této hře mohou učinit všichni hráči od 14 let. Minimální počet hráčů je 2, maximálně si zahrajete ve 4 osobách. Balení obsahuje 200 karet a 40 kostek.

6. Mars: Teraformace

Mars Teraformace - strategické deskové hry

Tlamagames.com

Objevování vesmíru nás láká od nepaměti. Osidlování dalších planet bylo ještě donedávna pouhým námětem pro sci-fi filmy, ovšem dnes jsme k tomu blíže než kdy dřív. Nemusíme s tím všichni souhlasit, snahy tu jsou, ať chceme nebo ne. Není tedy divu, že toto téma láká také tvůrce deskových her. Ty nám skrze ně umožňují zažít, jaké by to bylo.

Díky této hře se stanete majitelem korporace, která usiluje o přetvoření Marsu na obyvatelnou planetu. Nejste ovšem jedinou společností, která se o to pokouší. Vaším úkolem je důmyslně řídit produkci zdrojů, budovat města a zeleň a zejména vyhrávat dílčí soutěže. Vaše promyšlené investice povedou do využití technologií ke zvýšení teploty či obsahu kyslíku.

Pokud je vám toto téma blízké, neváhejte. Tato hra patří k jedněm z nejoblíbenějších. Oceníte opakovatelnou hratelnost, kvalitní zpracování, komplexnost a propracovanost.

7. Les bratří Grimmů

Les bratří Grimmů - strategické deskové hry

Tlamagames.com

Že vám strategické stolní hry připomenou říši pohádek, to by asi čekal málokdo. Ovšem v tomto případě tomu tak je. Stanete se postavou z pohádky Tři malá prasátka a ocitnete se v Čarovném lese. V roli jednoho z jejich synovců či neteří soutěžíte o to, komu se nejrychleji podaří postavit 3 domy. Odměnou je titul Královského stavitele a lákavá odměna.

Domy stavíte ze slámy, dřeva a cihel. Pro suroviny si tajně chodíte do lesa, ve kterém však můžete potkat i další prasátka, tedy své protihráče. Pokud se tak stane, musíte se s nimi o suroviny podělit. Během hry využíváte karet pohádek, díky kterým můžete obelstít ostatní prasátka. Se stavbou domu vám pomáhají další pohádkové bytosti.

Dojem ze hry umocňují krásně ilustrované desky daných lokací a figurky zúčastněných postaviček. Úkoly a fígle vycházejí z karet pohádek a karet přátel.

8. Duna: Impérium

Duna Impérium - strategické deskové hry

Tlamagames.com

Hra Duna je založena na knize Franka Herberta, bližší vám možná bude aktuální filmové zpracování. Ať tak či tak, jestliže jste fanouškem tohoto světa, neměla by vám hra doma chybět. Zahrát si ji ale můžete i bez znalosti příběhu, pravidla vám vše vysvětlí. Hra je velice kladně hodnocená, přesně zapadá do světa Duny a zajistí mimořádné napětí.

Protihráči se ve hře střetnou v boji o nadvládu nad planetou Arakis. Každý z vás si může vybrat, za jaký rod chce hrát. Jako zástupci těchto rodů poté těžíte velice vzácné koření a vysíláte vojáky, aby za vás bojovali. Hra je kombinací deckbuilding, tedy stavění balíčku, a workerplacement, čili ekonomických strategií a rozmisťování pracovní síly.

Ke hře si můžete přikoupit rozšíření v podobě luxusní sady. Získáte další figurky agentů, jednotek, žetony aliancí i pořadač na karty a další herní komponenty.

9. Vysoké napětí

Vysoké napětí - strategické deskové hry

Albi.cz

Mezi strategické společenské hry patří také hra s neobvyklým názvem – Vysoké napětí. Je určená pro dva až šest hráčů ve věku od 12 let. U her tohoto typu je běžné, že herní doba stoupá poměrně vysoko. A zde tomu nebylo jinak, může totiž klidně překročit dvě hodiny. Doporučujeme si na ni tedy vyhradit dostatek času, ať můžete hrát bez přerušení.

Cílem této hry je vytvoření elektrické sítě, ke které můžete následně připojit města a dodávat do nich energii. Čím více měst připojíte, tím blíže jste vítězství. Tomuto všemu ovšem předchází promyšlený výběr typu elektrárny, investice do technologického rozvoje a důmyslná strategie. Možností je mnoho a je jen na vás, jakou cestu zvolíte.

Kromě budování elektráren vás čeká také dražba surovin, které jsou pro vaši elektrárnu nezbytné. S penězi tedy nakládejte rozumně a nezapomeňte, že cena surovin je pohyblivá.

10. Pandemic

Pandemic - strategické deskové hry

Imago.cz

Doufejme, že už opět nastala doba, kdy si můžete hru s názvem Pandemic zahrát bez výčitek. Z názvu si pravděpodobně dokážete odvodit, jakou situaci si pro vás přichystala. V tomto případě ale čistě teoreticky, ve vašich herních představách a na herní desce. Umožní vám také připadat si možná mnohem přínosnější než během reálné verze této hry, kterou jsme si prošli.

Otázka na krabici hry zní jasně. Dokážete zachránit lidstvo? Po světě se šíří čtyři epidemie chorob, které musíte vy jako vědci zlikvidovat. Důležitým mezníkem je pro vás vytvoření léků, který všechny tyto choroby vymýtí. Dává tedy smysl, že je v této hře důležitá spolupráce mezi spoluhráči. Nehrajete proti sobě ale proti hře.

Vaší rolí v této hře může být například výzkumník, vědec či lékař. Rolí je celkem 7, přičemž hráči mohou být až čtyři. Klíčové je využívat dovedností daného odborníka a nemoci porazit.

11. Ztracený ostrov Arnak

Ztracený ostrov Arnak - strategické deskové hry

Alza.cz

Lákaly vás vždy dobrodružné filmy, ve kterých hlavní hrdinové podnikají cestu na neprobádané ostrovy zahalené tajemstvím? Ztracený ostrov Arnak je hra, která vám umožní si podobnou cestu vyzkoušet. Strategické společenské hry, jako je tato, se těší velké oblibě. Hra si udržuje velkou rozmanitost při zachování jednoduchých pravidel.

A o co tedy jde? Každý z hráčů vede svoji vlastní expedici po neprobádaném území objeveného ostrova. Pro její úspěšné zvládnutí si musíte zajistit potřebné vybavení, pátráte po odpovědích k tajemstvím, bojujete se strážci a postupně odhalujete další a další informace. Vítěz je jen jeden. A bude to ten, kdo vede tu nejúspěšnější expedici.

Pokud zrovna nemáte žádné parťáky, kteří by si s vámi zahráli, nezoufejte. Výhodou hry je to, že ji můžete hrát i v jednom hráči. Uvnitř balení na vás čekají propracované ilustrace.