Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší manga – TOP 10 tipů na japonský komiks

Žánr manga zbořil mýtus, který tvrdí, že komiksy jsou pouze pro děti. Ovšem, že nejsou. Tento japonský komiks si podmanil i dospělé. Je důkazem, že tištěná forma příběhů ještě zdaleka neřekla své poslední slovo. Manga komiks překonal hranice svého státu a uhnízdil se i na našem trhu. Díky tomu mají dnes i čeští čtenáři možnost si ve svém rodném jazyce přečíst a prohlédnout fenomén, který se zcela vymyká všem komiksovým pravidlům.

Komiksů je mnoho a můžete je zakoupit i ve výhodných balíčcích. V tomto článku se zaměříme na nejzajímavější série, které jsou u nás na trhu k dostání. Druhou část článku jsme věnovali žánru samotnému. Dá vám odpovědi na otázky ohledně jeho vzniku a formy. Máme ovšem i další články zaměřené na nejlepší knihy z různých kategorií a žánrů.

Nejlepší manga komiksy

Kniha Kategorie
TOP mangy
Dívka ze země Venku - manga tabulka Dívka ze země Venku
Nagabe
Melancholická fantasy manga Zjistit cenu
Sbohem, má růžová zahrado - manga tabulka Sbohem, má růžová zahrado
Dr. Pepperco
Historická manga Zjistit cenu
Zdál se mi zase ten stejný sen - manga tabulka Zdál se mi zase ten stejný sen
Yoru Sumino
Adaptace románu Zjistit cenu
Tokijský ghúl - manga tabulka Tokijský ghúl
Sui Išida
Dark fantasy manga Zjistit cenu
Naruto - manga tabulka Naruto
Masaši Kišimoto
Nejvíce knih v sérii Zjistit cenu
Pokémon - manga tabulka Pokémon
Hidenori Kusaka
Oblíbená tematika Zjistit cenu
Usagi Yojimbo - manga tabulka Usagi Yojimbo
Stan Sakai
Z prostředí samurajů a róninů Zjistit cenu
Bleach - manga tabulka Bleach
Tite Kubo
Jedna z nejoblíbenějších mang v Japonsku a USA Zjistit cenu
Útok titánů - manga tabulka Útok titánů
Hadžime Isajama
Anime krvák Zjistit cenu
Death Note - manga tabulka Death Note
Cugumi Óba, Obata Takeši
Klasika mezi manga komiksy Zjistit cenu

1. Dívka ze země Venku – Melancholická fantasy manga

Dívka ze země Venku - manga

Knihydobrovský.cz

Manga s velkou dávkou melancholie a fantasy. Přesně to je Dívka ze země Venku. Příběh vytvořil japonský autor Nagabe a postaral se o jeden z nejoblíbenějších manga komiksů současnosti. Celá série má prozatím 11 dílů a můžete ji celou zakoupit ve výhodném balíčku. Knihy mají trochu temný charakter a s ostatními manga komiksy si je zkrátka nespletete.

Děj nás přivádí do oblasti dvou zemí s názvem Uvnitř a Venku. V zemi Uvnitř žijí obyčejní lidé, Venku se ale usídlily prokleté bytosti. Mezi nimi ale žije i holčička Shiva, která vyrůstá s jednou z prokletých bytostí. Jeden druhého se nesmějí dotknout, s prohlubujícím se vztahem je to ale těžší a těžší. Příběh komiksu cílí na postupné objevování skutečnosti daného světa.

Čtenáři si pochvalují čtivost tohoto manga komiksu i jeho dojemný a lehce hororový děj. U mnoha z nich se stal úvodem do světa mangy, díky kterému se stali fanoušky tohoto žánru.

2. Sbohem, má růžová zahrado – Historická manga

Sbohem, má růžová zahrado - manga

Knihydobrovský.cz

O další z oblíbených mang se postaral japonský umělec Dr. Pepperco. Tentokrát se jedná o historickou mangu okořeněnou o námět juri. Nebál se tedy vstoupit do oblasti dívčí lásky, ženské sexuality a intimních vztahů mezi ženami. Nic hrubého ale nečekejte. Tento žánr může cílit čistě jen na duševní podstatu vztahů a témata sexuální povahy se nemusejí vůbec objevit.

Série Sbohem, má růžová zahrado vás zavede na začátek 20. století, kdy se Hanako Kudžó přestěhuje do Anglie, aby byla její cesta za vytouženou dráhou spisovatelky o něco snazší. Mezitím se stane komornou jedné šlechtičny, což odstartuje cyklus zcela neočekávaných momentů. Uznejte sami, kdo by čekal, že se v podobném příběhu objeví slova o vraždění?

Příběh o zakázané lásce, pochybách a stínech minulosti je rozepsaný do tří poutavých dílů. Je psán s jemností, nebojí se ale zabrousit do nepříjemných témat, která potkala hlavní hrdinky.

3. Zdál se mi zase ten stejný sen – Adaptace románu

Zdál se mi zase ten stejný sen - manga

Knihydobrovský.cz

Když se v roce 2015 na pultech knihkupectví objevil román Zdál se mi zase ten stejný sen, málokdo by možná čekal, že se o sedm let později dočká svého komiksového zpracování. Žánru manga neunikl ani v tomto případě a komiksová adaptace japonské spisovatelky Yoru Sumino si rychle našla své fanoušky. Dostupný je v sérii tří samostatných knih.

Pozornost příběhu se upírá k mladé dívce Nanoka Kojanagi, která ze všeho nejraději tráví svůj čas sama u knih. V knihách hledá i řešení nejrůznějších domácích úkolů. Když ale dostane za úkol vysvětlit, co znamená štěstí, tuší, že na to bude muset přijít sama. Hledání odpovědi pro ni ale nakonec bude mít mnohem více přínosů, než by na začátku vůbec mohla čekat.

Čtenáři příběhy hodnotí spíše jako oddechové čtení zaměřené převážně na psychologii postav. I díky tomu se může rychle stát, že si k nim vytvoříte hluboký vztah plný pochopení.

4. Tokijský ghúl – Dark fantasy manga

Tokijský ghúl - manga

Knihydobrovský.cz

Ghúl je výraz odkazující na strašlivé bytosti, které obvykle obývají prostředí hřbitovů a lidmi neobydlená místa. Zajímavé je, že ačkoliv se zde bavíme o japonském komiksu, má toto slovo svůj původ v arabské kultuře. Na tom ale až tolik nezáleží. Jeho popis totiž zcela jasně definuje to, o čem série knih Tokijský ghúl vlastně je. Tato manga je dostupná v 15 dílech.

V příběhu se prvky hororu objevují v mafiánském prostředí. Už samotná zápletka vypovídá o jeho temnotě – hlavnímu hrdinovi jsou transplantovány orgány převzaté z mrtvého ghúla. Jeho život se tím razantně změní, získá ale příležitost se o tomto tajemném a mnohdy zvrhlém světě něco dozvědět. Pronikne mezi ně natolik, aby se dobrovolně stal jedním z nich?

Tuto mangu můžete srovnat s jejím seriálovým zpracováním, které vyšlo roku 2014. V dalších letech bylo vytvořeno pokračování s vlastní dějovou linií bez závislosti na komiksu.

5. Naruto – Nejvíce knih v sérii

Naruto - manga

Knihydobrovský.cz

Naruto komiks je typickým představitelem tohoto žánru. Prozatím je v češtině dostupný v neuvěřitelných 59 příbězích a my nepochybujeme o tom, že přibydou další. Jedná se o rozsáhlou ságu, kterou vytvořil brilantní Masaši Kišimoto. Z této mangy vychází stejnojmenný oblíbený seriál typu anime, který pronikl i na české obrazovky.

Hlavní postavou mangy je chlapec Naruto, podle něhož je příběh pojmenován. Už od útlého věku je v něm vtělen démon, o čemž se ale chlapec dozví až později. Bez možnosti vrátit se kvůli tomu do své rodné vesnice, kde je nenáviděn, se rozhodne převzít nad svým životem i démonem kontrolu a stane se ninjou. Knihy sledují jeho životní kroky, vzestupy i pády.

Naruto komiks včetně svého seriálového zpracování baví velké i malé milovníky anime. Pokud máte Naruto tematiku rádi, neváhejte a rozšiřte si obzory i o tento manga komiks.

6. Pokémon – Oblíbená tematika

Pokémon - manga

Knihydobrovský.cz

Japonský komiks Pokémon je naprostou klasikou. Japonský umělec Hidenori Kusaka začal jeho prostředí utvářet už v roce 1997 a je neuvěřitelné, že si od té doby stále drží svoji fanouškovskou základnu. Ve formě manga komiksu si cestu do českých knihkupectví otevřel v roce 2020. Od té doby vyšlo v českém jazyce 11 knih zaměřených na legendární Pokémony.

Počáteční první příběh se nese v duchu zahájení velké výpravy, která má z nebojácného chlapce jménem Red udělat nejlepšího trenéra Pokémonů, který kdy existoval. V následujících dílech je příběh obohacen i o další postavy, které mu v jeho cestě za dosažením snu ne vždy pomáhají. Příkladem za všechny jsou například mazaní Rakeťáci.

Podmaní si vás příběh o dobrodružství Pokémonů a jejich trenérů i v této podobě? Pořízená série možná poputuje celou rodinou napříč všemi věkovými kategoriemi.

7. Usagi Yojimbo – Z prostředí samurajů a róninů

Usagi Yojimbo - manga

Knihydobrovský.cz

Samurajové jsou s japonskou historií neodmyslitelně spjati. Není proto divu, že tato tematika pronikla i do současného komiksového trendu. O jeho zpracování se postaral Stan Sakai, který sice působí na území Spojených států, ale narodil se v Japonsku. Usagi Yojimbo spatřil světlo světa již v roce 1984 a jeho motivy pronikly i do světa módy a hraček pro malé fanoušky.

Série, která u nás prozatím vyšla v 33 knihách, nás vrací zpět do 17. století. Hlavním hrdinou celého příběhu je rónin Miyamoto Usagi. Na tomto komiksu je zajímavé, že v něm neobjevíte lidské postavy, pouze zvířata s lidskými vlastnostmi. Miyamoto Usagi není výjimkou, jedná se totiž o králíka. Koneckonců, pokud umíte japonsky, bylo vám to jasné už z názvu mangy.

Ačkoliv se jedná o jednoduché čtení, budete udiveni, kolik dojmů ve vás příběhy zanechají. Nebýt jeho kvalit, nemohl by tento manga komiks získat několik ocenění.

8. Bleach – Jedna z nejoblíbenějších mang v Japonsku a USA

Bleach - manga

Knihydobrovský.cz

Manga Bleach se v současnosti umisťuje na prvních příčkách žebříčku hodnotícího oblíbenost tohoto žánru japonského komiksu. Za jejím zrodem stojí japonský autor Tite Kubo. O tom, že se stane tvůrcem manga komiksů, si rozhodl už na základní škole. Díla Bleach bylo vytištěno více než 130 milionů kopií, což svědčí o jeho kvalitě a oblíbenosti napříč generacemi.

Jelikož se předpokládá, že Bleach svým příběhem zaujme spíše chlapce, byl zařazen do tzv. šónen literatury. Děj se točí kolem chlapce jménem Ičigo Kurosaki, který má schopnost vidět duchy. Této své dovednosti v příbězích patřičně využívá a postupně se učí, jak likvidovat zlé duše. Svět Bleache je poměrně komplexní, vzhledem k 74 svazkům se ale nemůžeme divit.

Příběhu sice nechybí akční momenty, celkově se ale jedná spíše o jednoduché čtení. Nic to však nemění na tom, že si knihy dlouhodobě drží mezi čtenáři vysoké hodnocení.

9. Útok titánů – Anime krvák

Útok titánů - manga

Knihydobrovský.cz

Manga může mít různé podoby. Objevuje se v ní hororová tematika, pohádky, nadpřirozené bytosti, zvířata, a tak bychom mohli pokračovat dále. Útok titánů nese prvky hororu, dark fantasy, akce, antiutopie a postapokalyptického světa. Ze 34 svazků u nás byly v českém jazyce vydány už téměř všechny, budete tak mít možnost je přečíst bez delších rozestupů.

Hlavní hrdinové mangy Útok titánů jsou jasní – titánové. Jsou typickými záporáky, kteří se snaží zničit vše živé. Při každém jejich zjevení je lidstvo v ohrožení. Bojovat se proti nim dá, ale snadné to není. Je totiž zapotřebí zaútočit na jejich šíji, kde jsou nejslabší. Propracovaný děj doplňují možnosti některých osob se ve snaze uniknout smrti přeměnit v titána.

Oproti seriálovému zpracování si v komiksové verzi můžete všimnout mnohem více detailů, které přispějí k lepšímu pochopení příběhu. Netýká se to jen grafického zpracování, ale i děje.

10. Death Note – Klasika mezi manga komiksy

Death Note - manga

Imago.cz

Death Note komiks je ve světě mangy velice dobře známý. V českém překladu ho hledejte pod názvem Zápisník smrti. Vyšel ve 12 svazcích, které doplňují další dvě speciální vydání. Na jeho tvorbě se podílela dvě jména, Cugumi Óba a Obata Takeši. Každý z nich splnil svoji úlohu bravurně a dali tak vzniknout dílu, které v USA patří k nejprodávanějším mangám.

Poutavá zápletka se vyznačuje originalitou a zajímavými zvraty. Název mangy totiž odkazuje na skutečný zápisník, jehož majitelem se náhodou stane student Light Yagami. Ten brzy odhalí jeho smysl. Ten, jehož jméno do zápisníků napíšete, brzy zemře. K jakým účelům Light zápisník využije a co všechno ho na jeho cestě ještě potká? To si budete muset přečíst.

Tato manga je plná překvapivých momentů, díky kterým ji přečtete jedním dechem. S každým dílem se stupňuje napětí, které ve vás vyvolá pocit, že nemůžete přestat číst.

11. Manga jako žánr

Pojďme se v této části podívat na to, jaká jsou specifika tohoto žánru, kde se japonský komiks manga vzal a proč je mezi čtenáři tak oblíbený. Jeho obliba totiž narůstá i u nás.

Co je manga?

Výraz manga se používá pro označení japonských komiksů. Styl kresby, která se v těchto komiksech objevuje, se vyznačuje několika výraznými prvky. Pokud by byla řeč o vzhledu postaviček, pak si můžete všimnout, že mají obvykle velké oči a malý nos. V bublinách odkazujících na mluvu a zvuky se také často vyskytují zvukomalebné citoslovce.

Japonský komiks manga se od běžných komiksů, které známe, odlišuje také tím, že se čte zprava doleva. Pro tisk vnitřní části knihy je pak obvykle zvolena jedna jediná barva. Ve světě odkazuje termín manga především na japonský komiks, v Japonsku ale toto slovo může znamenat také právě již zmiňovaný styl kresby používaný v tomto žánru.

Náměty z mangy se po komiksovém úspěchu často objevují v animovaných seriálech či filmech (anime), počítačových hrách či dalších volně navazujících knihách. Manga se stala komplexním a uceleným žánrem, který lze rozdělit do dalších druhů (např. shounen, shoujo).

Historie mangy

Díla nesoucí prvky mangy se v Japonsku začala objevovat v období mezi 11. a 13. stoletím. Tato díla ovlivnila umělce v století 16., kdy největší rozmach zažívaly žánry toba-e a ukijo-e. Lze se domnívat, že se současná manga začala vyvíjet právě z těchto žánrů. Jisté to ale není.

Manga jako slovo se v Japonsku poprvé použilo na přelomu 18. a 19. století. Tehdy se začaly objevovat první kreslené příběhy s erotickým či komickým námětem. Autoři se nezdráhali zabrousit do detailních kreseb vyobrazujících intimní chvíle milenců, v průběhu 19. století se jim proto nevyhnula cenzura. Ani tento moment tedy nelze považovat za zrod mangy.

Skutečným obdobím, které je pro vznik mangy klíčové, jsou roky po 2. světové válce, které se nesly ve znamení okupace Japonska. Manga komiks tehdy získal jasnou podobu a umělec Osamu Tezuka dal vzniknout prvkům, které si japonský komiks manga zachoval dodnes. Se stárnutím fanouškovské základny se jeho podoba začala přizpůsobovat různým generacím.

Manga na českém trhu

Manga v japonštině je výzvou stejně jako jazyk samotný. Tento japonský komiks se ovšem vydává i v češtině. Neoficiální překlady se začaly objevovat kolem roku 2004, oficiálního vydávání se pak u nás žánr dočkal po roce 2008. V současnosti se manga vydává převážně pod nakladatelstvím Crew, které má na svém kontě např. Death Note komiks.

Tipy na další manga komiksy

Drtivou část našeho článku jsme věnovali nejlepším manga komiksům, bohužel se ale do našeho výběru nevešly všechny. Pozornost si pravděpodobně zaslouží každé jedno dílo, které vyjde. Za jeho zpracováním je totiž spousta času. Kromě výše zmíněných top 10 jsou ovšem na trhu ještě další, která patří mezi ty nejoblíbenější nejen u nás, ale i v Japonsku a USA.

Mezi další známá díla tedy patří např. tyto:

Představitelem české mangy je pak sborník Vějíř, který taktéž získal skvělé hodnocení.

Spy x Family ukázka - manga