DobráVíla.cz - vaše průvodkyně světem dárků DobráVíla.cz - vaše průvodkyně světem dárků
Menu

Nejlepší dárky a hračky pro roční dítě – 24 tipů

5.12.2022 Gabriela Gabriela

První narozeniny se musí pořádně oslavit! Lámete si hlavu, jaký dárek pro roční dítě přinést, aby byl zajímavý, užitečný a udělal velkou radost? Co takové malé miminko potřebuje, s čím si hraje a co zaručeně potěší i jeho rodiče?

Abyste mohli zvolit dobrý dárek pro roční holčičku nebo kluka, musíte vědět, co vše už takové roční miminko ve svém věku umí. Už se samostatně pohybuje – leze po kolenou, bere do ruky nejrůznější věci a zkoumá je. Za chvíli se i postaví a začne chodit.

Miminko také rádo komunikuje – vymýšlí si svá slova, napodobuje zvuky, rychle se učí. Dobrou volbou jsou proto i knížky a různé naučné hračky pro roční dítě. Že se vám nechce nic vymýšlet? Tady je 24 originálních tipů na dárky pro roční dítě, které rozhodně nebudou ležet v koutě. Pro nerozhodné jsme připravili spoustu dalších tipů na dárek pro děti. Co tedy vyberete za dárek k 1 narozeninám. Skvělou volbou mohou být oblíbené Montessori hračky, které podporují rozvoj osobnosti dítěte.

1. Montessori duhová houpačka 5 v 1

Montessori duhová houpačka – nejlepší dárek pro roční dítě

ELISdesign.cz

Barevná dřevěná houpačka, to je trend posledních let. Jedná se o velice oblíbenou Montessori hračku, a to u dětí od 1 až do 6 let. Někteří rodiče by se mohli bát, aby se dětem na této originální interiérové houpačce něco nestalo. Ale nebojte se, postranní madla poskytnou jistotu i nejmenším dětem a horní držadla zajišťují stabilitu houpačky.

Vybrala jsem duhovou houpačku Fresh 5in1 v pestrých barvách. Děti ji využijí nejen jako houpačku, ale také jako skluzavku, skrýš, prolézačku nebo sedačku. Děti a jejich fantazie si s tímto Montessori dárkem rozhodně poradí. Houpačka je vyrobena z kvalitních materiálů, ručně opracovaná a lakovaná atestovanými barvami pro dětské hračky. Holčičky i kluci od 1 roku mohou na houpačce rozvíjet svoji motoriku – houpat se, přelézat ji, podlézat, houpat na ni své plyšáky, vždy pod dohledem dospělé osoby. A pozor, tato Montessori houpačka má nosnost 150 kg, takže si ji v pohodě můžete vyzkoušet i vy. Tuto multifunkční houpačku můžete propojit s Piklerové trojúhelníkem, prknem k houpačce případně přidat bazének s míčky.

2. Dřevěná didaktická hračka pro roční dítě

Dřevěná didaktická hračka

Agátin svět.cz

Jste zastánci kvalitních dřevěných hraček, které podporují vývoj dítěte a učení? Tak to vás určitě potěší velký výběr didaktických hraček, které pomáhají rozvíjet prostorové vnímání a jemnou motoriku dítka.

Pořídit dítěti k narozeninám můžete třeba tuto logickou hru vhodnou pro miminko starší jednoho roku, která je vyrobená pouze z přírodních materiálů.

3. Skákadlo / hopsadlo do dveří

Skákadlo / hopsadlo do dveří

Feedo.cz

Skvěle zabaví děťátko i když na něj nemáte moc času. Můžete se věnovat své práci v domácnosti a dítě si spokojeně samo hopsá ve dveřích.

Na skákadlo můžete upevnit nejrůznější hračky, některé jsou i součástí balení. Je to prostě nikdy nekončící skákací zábava!

4. Samolepky na zeď pro ten nejhezčí pokojíček

Nálepka na zeď – dárek do pokojíčku pro miminko

ELISdesign.cz

I když ve svém pokojíčku nejbližší měsíce spát nebude, spousta maminek chce mít pokojíček pro své děťátko dopředu připravený. Je dobré v něm už od začátku trávit nějaký čas, aby miminko vědělo, kam patří, a později si lépe zvykalo na přechod z ložnice do dětského pokoje. V dnešní době existuje tolik nádherných věcí i pro ty nejmenší. Nábytek jako dárek pro novorozence úplně nedoporučuji – je těžké se správně trefit do designerského záměru maminky. Doporučuji spíše dekorace, doplňky nebo… Krásné, barevné a veselé samolepky na zeď.

Je tolik možností na výběr. Novorozenec ještě dlouhou dobu neuvidí barevně, můžete tak zvolit velké černobílé obrázky – od mráčku až po tygra. V dnešní době velmi letí pastelové barvy, které rostou s dítětem – budou se líbit jak novorozenci, tak později i většímu dítěti. Moc mě zaujaly veselé barevné pastelové puntíky, ale pro holčičky například také barevná postavička veselá Amálka. Dalším trendem je příroda v interiéru, kterou do dětského pokojíčku můžete dostat také díky samolepkám – mátové hory pro kluky nebo růžové pro holky.

5. Dětská lampička

Dětská lampička

Alza.cz

Taky se vaše dítko bojí usínat po tmě, ale klasické lampy dávají prostě moc světla? Tak to potřebujete roztomilé světýlko, které vykouzlí z pokojíčku jedním bliknutím útulné místečko na spaní.

A když půjdete v noci vaše maličké nakojit či podat lahvičku, nezakopnete už o haldu hraček před postýlkou, jelikož na ni uvidíte! 🙂 Udělejte prostě vše pro to, aby se vaše děti nebály usínat. Za svitu veselé lampičky bude vše pohádkovější.

6. Odrážedlo 2v1

Odrážedlo 2v1

Alza.cz

Odrážedlo je pro mnohé symbolem prvních narozenin. Dítko se začíná samo pohybovat a objevovat svět. K tomu bude potřebovat pořádný stroj! Toto skvělé odrážedlo je vyrobeno ze dřeva a můžete jej později předělat i na balanční kolo. Vydrží vám tedy ještě dlouhá léta.

7. Pokladnička pro malé šetřílky

Pokladnička pro malé šetřílky

Balabim.cz

Co se v mládí naučí… Jestli vaše dítko začíná v obchodě pokukovat po zboží, jestli u pokladny vyžaduje vaši peněženku a chce platit, možná je na čase začít s vlastními korunkami.

Nejoblíbenějším tvarem pokladničky je samozřejmě stále prasátko. Vybrat můžete klasické porcelánové, nebo i velké plyšové. Z dalších zvířátek a tvarů pro děti to je například panda a jednorožec.

8. Zvonkohra

Zvonkohra

Kytary.cz

Hudební dárky potěší spíše děti, než jejich rodiče, ale co byste pro jejich rozesmátý obličej a oči plné radosti neudělali, že? Navíc, čím více hraček, tím více volného času pro vás, třeba na vychutnání odpoledního kafíčka.

Děti totiž u hraček, které vydávají zvuky, vydrží extrémně dlouho. Osobně ověřeno! 🙂 Co mohu doporučit je investovat do hudebních nástrojů kvalitních, třeba klidně z běžného obchodu. Na Kytarách.cz vše objednáte z pohodlí domova, a třeba zdarma vyzvednete na nejbližší prodejně, kdy pojedete kolem. Dětem tyto hračky vydrží déle a využijí je i v pozdějším věku.

9. Dětská perkusní sada

Perkusní sada pro roční miminko – hračky pro rozvoj dítěte

Kidtown.cz

Taaakže, u hudebních nástrojů ještě chvíli zůstaneme. Víte, jak jsem vám radila zabrousit do klasických hudebnin. Tak to je rada nad zlato, jelikož zde nakoupíte nejkvalitnější hudební nástroje za zlomek ceny těch, které jsou určený speciálně pro děti. Navíc vydávají mnohem příjemnější, melodické zvuky, což jistě oceníte. Tato sada je však výjimkou. Kvalitní dřevěné zpracování vám a hlavně dětem udělá radost.

Pěstujte rytmus a hudební sluch již v útlém věku a pořiďte svým dětem opravdové nástroje, ne náhražky. Navíc, tyto bicí nástroje, tamburíny a rolničky jistě využijete i v pozdějším věku, nebo třeba u táboráku.

10. Tahací hračka pro roční dítě

Tahací hračka

Alza.cz

Za chvíli už bude dítko umět samo chodit. Pořiďte mu prvního psího kamaráda, který ho bude opravdu všude následovat.

Milá, dřevěná, tahací hračka v podobě barevného psíka se díky otáčení koleček celá rozpohybuje. Hračka je vyrobená z kvalitního dřeva a nezávadných barev.

11. Tatrovka

Tatrovka

Wiky hračky.cz

Vaše dítko ještě nemá tatrovku? Tak to se musí okamžitě napravit! Tuto hračku známe již z dob našich rodičů, a tak víme, že se těší veliké oblibě.

Dítě se na ni může vozit, skládat a vykládat náklad a dovádět společně s kamarády. Jak? No třeba uspořádat velký automobilový závod! Juhuu! Skvělá dárek pro roční dítě.

12. Hračky do vody pro miminko

Hračky do vody

Agátin svět.cz

Miluje vaše dítko vodu? Rádo v ní tráví více a více času? V roce je batole čím dál tím šikovnější, takže už ve vaně krásně sedí a při cákání kouká kolem sebe, co by se mu asi tak hodilo do ručiček. Možná byste mu měli pořídit nějaké hračky do vody. Spousta z nich rozvíjí motorické schopnosti, takže kromě zábavy se ve vaně i něco naučí.

Knížka do vody, protékací misky, rybářská loďka se síťkou na rybičky, hladový žabák… To vše jsou skvělé vodní dárky pro šikovné dětské ručičky.

13. Dětské úložné boxy do pokojíčku

Dětské úložné boxy

4home.cz

Protože dárků k prvním narozeninám vaše dítě dostane opravdu hodně, mrkněte se určitě po nějakém hezkém úložném boxu. Hodí se nejen na stavebnice, ale také na plyšáky, autíčka, výbavu pro panenky…

Opět existují nejrůznější barvy a motivy, také materiály se liší. Mohou být textilní, plastové i dřevěné. Některé mají víko, jiné jsou bez víka. Existují i skládací kousky. Výběr záleží především na tom, co do boxu budete ukládat.

Tip: Prázdný box batole zřejmě nezaujme. Pokud mu do něj ale schováte nějaké kostky, nebo jakoukoliv další hračku, pochopí hned, k čemu slouží a brzy se naučí do něj hračky samo schovávat.

14. Jídelní set pro nejmenší

Jídelní set pro nejmenší

Alza.cz

Dítku už rostou zoubky a může jíst spousty dobrot? V tom případě by se mělo začít se společným stolováním. Veselé nádobí, které bude jenom jejich, podpoří radost ze společného jídla.

Nádobí je nerozbitné a přizpůsobené pro ruce malého dítěte. Pokud vyberete soupravu s oblíbeným obrázkem, bude jídlo ještě zábavnější.

15. Pěnové kostky

Pěnové kostky

4Kids.cz

Stavění kostek je velká zábava! Bojíte se pořídit těžké dřevěné kostky? S těmito bude vaše dítko naprosto v bezpečí. Pěnové kostky podporují motoriku, zručnost, poznávání tvarů a barev a můžete je použít na spousty dalších zábavných činností. Je to opravdu skvělá hračka pro roční dítě, kterou měl snad každý z nás.

16. Lego Duplo Box plný zábavy

Lego Duplo Box plný zábavy

Alza.cz

Lego je naprostá klasika a nesmí chybět v žádném dětském koutku. Výrobci mysleli samozřejmě i na ty nejmenší, takže si můžou hrát i děti už od jednoho roku.

Box plný zábavy je plný DUPLO kostek, které můžete připojovat k speciálnímu vozíku. Ten má zaoblené kraje a můžete jej všude vozit. Je tak vhodný i pro nejmenší děti.

Komplexní sada obsahuje 2 prvky otevíracích oken, roztomilého pejska, kostky s číslicemi a odpovídající kostky s obrázky, které pomohou dítěti s počítáním.

17. Interaktivní plyšák pro kluky i holky

Interaktivní plyšák

Alza.cz

Plyšová hračka se hodí ke každé příležitosti – ať už je to dárek k narozeninám, dárek k Vánocům, nebo dárek jen tak, třeba za bolístku. Že má vaše ratolest už dost plyšáků? To věřím, a proto jsem pro vás vybrala interaktivní plyšáky, kteří vaše dítko mohou i něco naučit.

Mluvící pejsek je klasika, kterou má každé druhé dítě – modré uši jsou pro kluky, růžové pro holky. A nemusíte se bát, i když jsou nápisy v angličtině, písničky a říkanky v nich nahrané jsou česky. Taky mě zaujal krteček, který vydává své charakteristické zvuky – pokud vaše dítko tyto pohádky miluje, není co řešit. Dalším mluvícím zvířátkem je medvídek, který umí více než 50 slov, frází a 5 písniček. A na závěr přidávám jednorožce, který opakuje slova a zvuky po vás. Je to neuvěřitelná „ptákovina“, která pobaví nejen děti, ale i dospělé. To vám garantuji.

18. Hravé chodítko – skvělý dárek k prvním narozeninám

Dřevěné chodítko červená kuchyňka – edukativní hračka pro nejmenší

Pinkorblue.cz

Chodítko je pro vašeho malého průzkumníka velkým pomocníkem. Takové, ve kterém dítě sedí a zároveň ťape, se příliš nedoporučuje – nepodporuje samostatnou chůzi. Ale chodítko, kterého se dítko pouze drží a tlačí jej před sebe, je naprosto v pořádku.

Chodítka jsou krásná, nejčastěji dřevěná. Najdete mezi nimi pojízdnou kuchyňku, kutilský pult, sekačku na trávu, chodítko s kostkami, interaktivní chodítko s různými aktivitami, nebo chodítko s vozíčkem, ve kterém vaše roční miminko může převážet hračky a plyšáky.

19. Dětské povlečení

Dětské povlečení

4home.cz

Spinká váš poklad stále v miminkovském povlečení? Chystáte mu pořídit velkou postel? Možná by se mu jako dárek k prvním narozeninám hodilo i povlečení pro „velké“ holky a kluky.

Na výběr jsou pohádkové vzory, které roční dítě ještě nemusí znát, vládnou samozřejmě zvířecí obrázky, nebo pro kluky autíčkové či lodičkové kousky. Co se týče materiálu, je to stejné jako u nás dospěláků – nejběžnější je bavlna, dále krep, pro studenější noci i flanel.

Tip: Pozor si dejte na rozměry. Jsou dva nejčastější, a to 100 × 135 cm a 140 × 200 cm. Pro roční batole máte zřejmě stále menší přikrývku, takže hledejte i menší rozměr povlečení.

20. Dětské teepee do pokojíčku

Dětské teepee do pokojíčku – útulný dárek pro nejmenší

ELISdesign.cz

Že dětské teepee a stany patří jen na zahradu nebo na tábory? Pche! Tak to si určitě nemyslí vaše děti. Pořiďte jim třeba toto úžasné teepee a uvidíte, že o nich jen tak neuslyšíte. Můžete jej naplnit barevnými kuličkami, či plyšáky a jinými hračkami.

Teepee skvěle navozuje pocit bezpečí, úkrytu a vymezuje dětem jejich soukromé území. Díky stabilní konstrukci je možné teepee umístit za slunných dnů i na terasu či trávník před domem.

21. Knížka českých písniček

Knížka českých písniček

Knihy Dobrovský.cz

Jste hudebně založená rodina? Písničky jsou důležitou součástí výchovy dítěte a jsou oblíbenou zábavou samozřejmě i těch nejmenších.

Skvělým dárkem je zpěvník plný not, akordů a textů pro všechny děti i dospělé, kteří si rádi zahrají a zazpívají známé písničky oblíbených autorů Z. Svěráka a J. Uhlíře.

Na pěkné knihy pro nejmenší děti se můžete podívat přímo v nakladatelství Svojtka. Nebo si vybrat jednu z knih pro nejmenší děti.

22. Krtečkův bazén s balonky

Krtkův bazén

Wiky hračky.cz

Děti tyhle balonkové bazénky milují. Také se v nich vaše mimi hned musí vykoupat? Ať už je to na návštěvě, nebo někde v dětském koutku? Jestli v baloncích dokáže řádit dlouhé minuty, pořiďte mu jeho vlastní bazének.

Tento bazének je krásný a veselý, s oblíbeným pohádkovým hrdinou – Krtečkem. Rozměry jsou opravdu dostačující – 120 × 104 × 36 cm. Pozor, neobsahuje míčky, ty určitě dokupte. Doporučuji jich pořídit víc, nezdá se to, ale stovka je málo. Variantou je, že do Krtečkova hřiště žádné balonky nedáte a necháte ho jen jako ohrádku pro vašeho mrňouse.

23. Zvuková knížka plná zvířátek

Zvuková knížka

Knihy Dobrovský.cz

Určitě to znáte – všechno, co hraje a vydává zvuky, je prostě nejvíc. Vás všechny ty zvuky občas přivádí k šílenství, ale co byste pro rozvoj a štěstí vašeho miminka neudělali. Že?

Vybrala jsem pro vaše dítka veselou knížku s téměř 30 zvuky těch nejznámějších i méně známých zvířátek. Víte třeba, jak dělá liška? Tato knížka vydrží dětem opravdu dlouho. Kromě klasického režimu, kdy vaše mimi mačká obrázek zvířátka a to potom vydá zvuk, je tu i druhý trošku náročnější režim, a to je poznávání zvuků – kniha sama vydá zvuk a dítě musí zmáčknout odpovídající zvířátko. Obsáhlejší je potom tato kniha s 60 zvuky zvířat z celého světa, klukům by se mohla líbit i autíčková kniha.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.6 (30 hlasů)

Autor článku

Gabriela
Gabriela

Milovnice kávy a dobrého jídla, náruživá cestovatelka a čtenářka dobrých knih. Kromě cestování a poznávání nových kultur si užívám čas strávený s rodinou a těmi nejbližšími, kterým ráda vymýšlím nejrůznější dárky. Nápady pak předávám dál, jak je tomu třeba i na tomto webu. :)

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář