Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší gin na světě – TOP 7 lahví

2. 11. 2023 aktualizováno

Gin s ledem, se sodovkou, s tonikem, s vermutem… Která verze je ta vaše nejoblíbenější? Gin patří mezi nejrozšířenější druh alkoholu na světě. Někdo jej miluje samotný, někdo si jej přidává do koktejlů, kterých existují snad desítky. A pozná ho v nich úplně každý – díky výrazné jalovcové vůni. Ale co o ginu vlastně víte? Tušíte, odkud pochází, jak se vyrábí, nebo třeba jak ho správně pít? Všechno vám prozradíme. Včetně ginové TOP 7.

Název Druh
7 nejlepších ginů
Hendrick's Gin Hendrick’s Gin Nejlepší skotský gin Zjistit cenu
Bombay Sapphire Gin Traditional Bombay Sapphire Gin Traditional Ikonický gin Zjistit cenu
Gordon's Premium Pink gin Gordon’s Premium Pink gin Nejlepší růžový gin Zjistit cenu
Gin Mare Gin Mare Nejlepší španělský gin Zjistit cenu
Malfy Gin Originale Malfy Gin Originale Nejlepší italský gin Zjistit cenu
OMG Gin Žufánek OMG Gin Žufánek Nejlepší český gin Zjistit cenu
Beefeater Gin Beefeater Gin Nejlepší anglický gin Zjistit cenu

1. Hendrick’s Gin (1l 41,4%) – nejlepší skotský gin

Hendrick's Gin

Bottles & Stories.cz

Skotský gin, který si jen tak nespletete. Master Distiller Lesley Gracie postavila jeho recepturu na kombinaci výtažků z bulharských damascénských růží a výběrových salátových okurek. Není to na první pohled úplně lákavá kombinace, ale… Přesvědčí vás první napití.

Spolu s tradičním jalovcem a citrusy se jedná o dokonale svěží a jednoduše geniální kousek. Vyzkoušejte Hendrick’s Gin&Tonic a pochopíte, o čem mluvíme.

2. Bombay Sapphire Gin Traditional (1l 40%) – ikonický gin

Bombay Sapphire Gin Traditional

Alkohol.cz

Ikonická modrá láhev Bombay Sapphire Ginu nesmí chybět v žádném baru. Že jste jej ještě neochutnali? Tak na co čekáte? Výrazné chuti tradičního jalovce tady dělá společnost andělika, mandle, citronová kůra, skořice Cassia, kosatcový kořen, pepř Cubeb, grains of paradise a lékořice.

Vyrábí se ve Velké Británii a je destilován unikátním procesem – na rozdíl od ostatních ginů, které jsou destilovány společně s bylinkovými ingrediencemi, je Bombay Sapphire destilován bez příměsí. A jak se do něj ty bylinky dostanou? Gin prochází jakousi bylinkovou párou. Ta mu dodává sílu i jemnost zároveň.

3. Gordon’s Premium Pink gin (0,7l 37,5%) – nejlepší růžový gin

Gordon's Premium Pink gin

Alkohol.cz

Jen růžová to může být… Určitě jste si růžového trendu mezi giny všimli. Gordon’s Premium Pink gin u nás není tak rozšířený, ale pokud máte ochucené a voňavé giny rádi, určitě stojí za ochutnání. Co stojí za jeho barvičkou? Jahody, maliny a červený rybíz.

Ale nebojte, stále si zachovává svůj originální Gordon‘s recept z roku 1880. Gin je destilován stejným způsobem jako London Dry gin. Po destilaci se přidá přírodní aroma a chuť skutečných ovocných plodů. Tak na růžovou.

4. Gin Mare (0,7l 42,7%) – nejlepší španělský gin

Gin Mare

Alkohol.cz

Jedinečný středomořský gin s velmi specifickým chuťovým profilem, za kterým stojí přidané španělské olivy. A také bazalka, tymián a rozmarýn. Ano, čtete správně. Díky nim si Gin Mare s jinými giny nespletete. Je voňavý, kořeněně-dřevitý s výraznými tóny bylinek a citrusů. Kromě mírné sladkosti v něm ucítíte i slanost. Proto tento specifický gin uplatníte i v méně tradičních koktejlech, např. s rajčatovým džusem. Jdete do toho?

Měděné destilační zařízení pro výrobu ginu stojí ve staré malebné kapli, která kdysi sloužila jako útočiště mnichům. Každý druh bylinek se přitom maceruje (máčí v lihu za studena) i destiluje samostatně, teprve poté se mísí dohromady.

5. Malfy Gin Originale (0,7l 41%) – nejlepší italský gin

Malfy Gin Originale

Alkohol.cz

Zákulisí tohoto ginu je pravé italské – rodinné a zalité sluncem. Ačkoli je rodinná společnost Torino Distillati již vlastněna firmou Biggar & Leith, rodinné fungování zůstalo zachováno a Carlovi pomáhá nejen jeho žena Piera, ale i děti Rita a Valter. Důraz přitom kladou nejen na rodinnou tradici, ale také na lokální suroviny a dokonale osvěžující chuť připomínající slunečné léto.

Kromě tohoto originálního a „čistého“ kousku pod touto značkou najdete i Malfy Gin Rosa (s vyhlášeným růžovými grapefruity ze Sicílie a rebarborou), Malfy Gin Arancia (s kůrou ze sicilských červených pomerančů) a Malfy Gin Limone (s citronovou kůrou). Tak který vyzkoušíte?

6. OMG Gin Žufánek (0,5l 45%) – nejlepší český gin

Nejlepší český gin – OMG Gin Žufánek

Lihovárek.cz

Oh My God, vždyť Žufánkův OMG perfektně konkuruje světové špičce mezi suchými giny. Tahle dobrota stojí na vybrané směsi 16 bylin a koření. Kromě tradičního jalovce v ní mimo jiné najdete koriandr, puškvorec, anděliku, brusinky, navíc i africký pepř Grains of paradise, levanduli, pomerančovou kůru nebo ryze českou meduňku či výtažek z našeho národního stromu, lípy srdčité.

Jedná se o první z bylinek vydestilovaný gin v České republice. V roce 2014 získal maximálních 10 bodů od německého magazínu Eye for Spirit (to se podařilo do té doby jen 8 z 54 testovaných světových ginů) a v roce 2015 stříbrnou medaili na Craft Spirits Awards v Berlíně.

7. Beefeater Gin (1l 40%) – nejoblíbenější anglický gin

Beefeater Gin

Alkohol.cz

Na zdraví královny! A samozřejmě také na to vaše. Beefeater gin je britská klasika, která vás nikdy nezklame. Ne náhodou je totiž tato značka ginu jednou z nejoblíbenějších na světě. Stojí na 9 ingrediencích, kterým vládne tradiční přísada: jalovec. Dalšími ingrediencemi jsou citrusová kůra, mandle, semena koriandru, kosatcový kořen, andělika a lékořice.

Beefeater se stále destiluje podle původní metody a receptury, výsledkem je kvalitní gin s obsahem přírodních složek, bez chemických přísad, bez cukru a dalších dochucovadel. Nově se ovšem pouští i do ochucených ginů – ochutnáte růžovou jahodu, nebo krvavý pomeranč?

8. A teď trošku ginové teorie

Gin pochází překvapivě z Nizozemska, první výroba je datována do roku 1650. Stejně jako mnoho dalších destilátů byl gin „vynalezen“ jako lék. Konkrétně měl pomáhat na ledvinové potíže a jednalo se o směs dvou močopudných surovin: olej z jalovcových bobulí a obilný destilát. A název? Genever (z francouzštiny, genévrier = jalovec).

Angličtí vojáci tento lék přivezli domů. V Anglii všem natolik zachutnal, že byl považován za národní nápoj. V roce 1831 londýnští lihovarníci vytvořili ještě druhý typ ginu – tzv. (London) dry gin. Od toho holandského se liší nejen výrobou, ale i chutí. Vyrábí se destilací z obilí a přidáním všemožných bylin jako např. kardamom, pomerančová kůra nebo jalovčinky a spousta dalších přísad, které jsou vlastním tajným receptem každé palírny.

Základní typy ginu

Existují dva tipy ginů holandský a anglický. Výrazný a jemný. Který bude váš oblíbený?

Původní holandský je stále označován jako „genever“. Jedná se o tzv. double gin – destiluje se na dvakrát, aby bylo dosaženo vyššího obsahu alkoholu. Je výraznější, ostřejší a těžší – i kvůli tomu, že na závěr výroby odpočívá v dubových sudech.

Dry gin je chloubu britského impéria. I když se jedná o tzv. suchý gin, má oproti genever ginu jemnější chuť. Také proto je právě tento druh ginu v současné době po světě nejrozšířenější a nejoblíbenější.

Jak se gin správně pije?

U ginu neexistují striktní pravidla jako například u whisky. Nemusíte mít speciální skleničku, ani jeho teplota není daná. Vše záleží čistě na vás. Rozhodně doporučujeme jej vychladit. Pokud si rádi pochutnáváte na čistém alkoholu, bez jakéhokoliv (zbytečného) ředění, stačí vám malá sklenička a led. Pokud dáváte přednost slabší verzi a koktejlům, tady je variant spousta. Jak umíchat gin tonic a další skvělé variace se dozvíte v následujících tipech.

Gin tonic

Jaké koktejly z ginu umícháte?

Gin Fizz

Ingredience: 45 ml ginu – 30 ml čerstvé citronové šťávy – 10 ml sirupu Gomme (cukrový sirup) – 80 ml sodovky – kostky ledu

Do shakeru dejte několik kostek ledu, přidejte gin, citronovou šťávu a sirup. Dobře protřepejte a nalijte do větší sklenice. Teprve potom dolijte sodovkou, aby „šejkováním“ neztratila bublinky. Na závěr přidejte plátek citrónu a brčko.

Gin&Tonic

Ingredience: 45 ml ginu – 150 ml toniku – kostky ledu – plátky citronu, limetky či salátové okurky

Do větší sklenice nalijte gin a přisypte kostky ledu. Doplňte vychlazeným tonikem a navrch přidejte plátky okurky či citrusu. Někdo říká, že okurka je základ, někdo ji raději nahrazuje citrusy. Necháme to na vás.

Negroni

Ingredience: 30 ml campari bitter – 30 ml cinzano rosso – 30 ml ginu – 1 plátek pomeranče

Do sklenice na whisky vhoďte pár kostek ledu a zalijte je campari, cinzanem a ginem. Zamíchejte a ozdobte plátkem pomeranče.

Gimlet

Ingredience: 2 díly ginu – 1 díl limetkového džusu – kostky ledu – plátek limetky nebo okurky

Vše smícháte dohromady a nalejete do koktejlové sklenice na stopce. Použijete shaker? Je to na vás.

Martini

Ingredience: 55 ml ginu – 15 ml suchého vermutu (např. Cinzano Dry) – kostky ledu – olivy

Gin, vermut i kostky ledu smíchejte v shakeru a přes sítko přelijte do koktejlové sklenice na stopce. Ozdobte jednou či dvěma olivami na napichovátku. A víte jak – protřepat, nemíchat.

Long Island Iced Tee

Ingredience: 15 ml vodky – 15 ml tequily – 15 ml bílého rumu – 15 ml Triple secu – 15 ml ginu – 25 ml citronové šťávy – 30 ml Gomme sirupu (cukrový sirup) – 75 ml coly – kostky ledu

Do vysoké sklenice vložte led a postupně přilívejte ostatní ingredience. Jemně promíchejte, přidejte brčko, ozdobte plátkem citronu.

5 světově nejznámějších značek ginu

Tak co, základní informace už od nás máte. Dokážete tedy vyjmenovat alespoň tři nejznámější značky ginu? My vám jich podrobně představíme rovnou pět. Snad v každé zemi se najde nějaký producent tohoto jalovcového destilátu. My se podíváme na zoubek těm světově nejprodávanějším:

Beefeater Gin

Přísně střežená receptura tohoto nejznámějšího a nejoceňovanějšího ginu pochází z roku 1820, již 200 let se tak Beefeater vyrábí stejným způsobem. Název získal podle strážců londýnského Toweru (pevnost, ve které jsou uložené korunovační klenoty britské královské rodiny). Jejich symbol najdete na každé Beefeater lahvi.

Vyrábí se přímo v Londýně v Beefeater Distillery, a to metodou steeping – dvacetičtyřhodinovou macerací bylin v obilném destilátu a následnou destilací. Původní receptura ikonického Beefeateru, která je dnes jediným dry ginem vyrábějícím se v srdci hlavního města, zůstala dodnes v podstatě nezměněna. Jedná se o čistě přírodní produkt bez přidaného cukru a dochucovacích esencí. Do portfolia značky Beefeater patří Beefeater Dry, super prémiový Beefeater 24, Beefeater Burrough’s Reserve nebo ochucené varianty Beefeater PINK a Beefeater BLOOD ORANGE.

Bombay Sapphire Gin

Tento ikonický gin si svoji popularitu nezískal pouze nezaměnitelným názvem a designem. Bombay Sapphire je destilován naprosto unikátním procesem, který se používá už jen ve čtyřech výrobnách na světě. Jeho historie sahá do roku 1761 a proces výroby se jmenuje vapour infusion (plynná infúze – alkoholové páry procházejí přes bylinné přísady umístěné odděleně v perforovaných měděných koších, tím se jemná vůně každé přísady, tzv. botanicals, vstřebá do alkoholu).

K výrobě se používá prvotřídní skotské obilí a 10 bylinných příměsí (bobule jalovce, rajská zrníčka, citronová kůra, koriandr, andělika, kořen kosatce, bobule kubéby, skořicová kůra, mandle, lékořice), které doplňují základní chuť jalovce, a dodávají tak „modrému“ ginu jeho jedinečnost.

Gin Saphire

Tanqueray Gin

V Anglii to prostě umí. Představujeme vám další anglickou značku – Tanqueray. Výroba tohoto ginu sahá až do roku 1830, kdy Charles Tanqueray založil v Londýně The Bloonsbury Distillery. Experimentoval s výrobou, ladil ji přesně podle svých představ, až vznikl Tanqueray gin. Ve svém výrobním procesu prochází čtyřnásobnou destilací a získává tak charakteristickou čirost. Postupně se tato značka začala díky oblíbenosti svých výrobků rozvíjet a vyrábět různé druhy ochucených ginů.

Od roku 1948 se Tanqueray Gin stáčí do typických láhví s rodinnou pečetí. Největší rozvoj společnosti přišel v padesátých a šedesátých letech, když se gin dostal na americký trh. Tanqueray gin prý v malé restauraci Buena Vista v San Franciscu popíjel i Frank Sinatra spolu s dalšími kolegy z branže.

Gordon´s Gin

Společnost Gordon´s byla založena už v roce 1769 Alexanderem Gordonem.  V Southwarku, městské části Londýna, postavil palírnu, která byla zásobována skvělou čistou vodou. Poté se mu podařilo vytvořit něco unikátního – gin, který je dnes jedničkou na světovém trhu. Gordon´s gin obdržel punc kvality od královského dvora i různá mezinárodní ocenění.

Kromě průzračného destilátu si můžete vychutnat i jeho dokonalou růžovou variantu s přírodní chutí i vůní plodů malin, jahod a červeného rybízu.

Gordon´s Gin

Hendrick’s Gin

Nejmladší z námi představovaných značek ginu, jeho výroba začala až v roce 1999 v lihovaru Girvan ve Skotsku. Jedná se o malosériově vyráběný gin, na který dohlíží žena – hlavní destilatérka Lesley Gracie. Kromě tradičního jalovce používá Hendrick’s k vylepšení chutě bulharskou růži a okurku. Klasický gin je stále plněný do tmavě hnědé lahvičky á la lékárna. S přibývajícími variantami se mění i barva lahví.

Žádný jiný gin nechutná jako Hendrick’s gin, protože žádný není vyráběný jako on. Rafinovaná směs bylin a přírodních ingrediencí přechází do ginu v průběhu destilace na jednom ze čtyř na světě dochovaných tzv. Carter-Head destilačních přístrojů – v něm se ingredience nevaří, ale koupou ve výparech.

Hendrick's Gin

Jak a z čeho se gin vyrábí?

Pojďme si to shrnout. Pokud jste náš článek dočetli až sem, jste plní informací (a snad i chutí). Jak se tedy ten gin vyrábí? Každá značka to má jinak, kdo se v tom má vyznat? Tady to máte ještě jednou a podrobně:

Původní holandská receptura se vyrábí z fermentovaného ječného (popř. i jiného obilného) sladu a výsledná pálenka prochází ještě jednou destilací. Při druhém procesu jsou přidávány ingredience v podobě zejména oleje z jalovce a v závislosti na konkrétní receptuře se pak přidávají další bylinky, koření a přísady. Gin se poté destiluje ještě jednou (double gin), aby bylo dosaženo vyššího obsahu alkoholu. Nakonec nápoj potřebnou dobu odpočívá v dubových sudech.

Dry gin, někdy rovnou London dry gin – aby bylo úplně jasno, kdo za touto dobrotou stojí. Základem je také obilná pálenka, ale při následné destilaci jsou přísady zavěšeny v prodyšném vaku nad destilátem. Výpary směsí koření a bylinek procházejí, kondenzují a kapou zpět do nápoje. Dry gin navíc neuzrává v dubových sudech. Proto ta jemnost.

Další tipy na skvělou lahev:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (54 hlasů)

Autor článku

Vendula
Vendula

Ahoj, jsem Vendula a jsem závislá… na dárcích. Všude kolem sebe vidím, co by se komu mohlo hodit, a podle toho také vypadá můj účet. Ale dárků nikdy nelituji – podle mě jimi dává člověk najevo, že druhého dobře zná, poslouchá ho a že mu na něm záleží. A co mé další závislosti? Rodina v čele s mým dvouletým chlapečkem, cestování, jídlo a pití, kamarádi a volejbal.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář