Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší slivovice – 8 tipů na kvalitní slivovici

27. 9. 2022 aktualizováno

Když máte radost, dejte si slivovici. Když je vám smutno, dejte si slivovici. Gratulace ke svatbě? Dejte si slivovici. Cože, narodilo se vám dítě? Dejte si slivovici. Jste nemocní, dejte si slivovici. Přesně tak, slivovica je lék, kámoš i vrba, takže ji rozhodně můžete pít ke každé příležitosti.

Na následujících řádcích se dočtete se, jaké slivovice jsou nejlepší, ale také jak slivovici pít a jak se vyrábí. No a třeba si potom zakopete nějakou lahvinku na zahradě.

8 tipů na nejlepší slivovice

Název Druh
Nejlepší slivovice
Rudolf Jelínek Slivovice 1994 „Family reserve“ 20y Rudolf Jelínek Slivovice 1994 „Family reserve“ 20y 46,9% Nejlepší slivovice pro náročné Zjistit cenu
Anton Kaapl Slivovice Anton Kaapl Slivovice 47% Nejlepší slivovice do 2 000 Kč Zjistit cenu
Vizovická Slivovice Presenta 2018 Vizovická Slivovice Presenta 2018 50% Nejlepší slivovice do 1 000 Kč Zjistit cenu
Baron Hildprandt Zralá Švestka Baron Hildprandt Zralá Švestka 40% Nejlepší slivovice do 700 Kč Zjistit cenu
Slivovica Žufánek Slivovica Žufánek 50% Nejlepší slivovice do 500 Kč Zjistit cenu
BIO Pálenka ze švestek odrůdy Tegera - nejlepší slivovice Bio pálenka ze švestek Tegera 50,6% Kvalitní bio slivovica Zjistit cenu
Navrátilova slivovica - nejlepší slivovice Navrátilova slivovica 50% Kvalitní slivovice Zjistit cenu
Bernard Mahler Slivovitz - nejlepší slivovice Bernard Mahler Slivovitz 9y 50% Luxusní slivovice Zjistit cenu

1. R. Jelínek Slivovice 1994 „Family reserve“ 20y

Rudolf Jelínek Slivovice 1994 „Family reserve“ 20y

Alkohol.cz

Láhev pro opravdové nadšence a milovníky slivovice. Luxusní slivka v luxusním obalu ve tvaru švestky s podstavcem ze švestkového dřeva. Je od firmy Rudolf Jelínek, jak jinak že. Tato slivovice byla destilována ke 100. výročí založení firmy v roce 1994 a následně 20 let zrála v dubových sudech. A právě proto má nádherně zlatavou barvu, k tomu voní po dřevě s tóny vanilky. Ale ta chuť! Delikátní, vymazlená, jak jinak než švestková s hřejivým závěrem se suchostí dřeva. A jak název napovídá, vychutnat byste si ji měli s těmi opravdu nejbližšími. Je určená pro ty nejdůležitější životní události. Tuhle láhev by opravdu byla škoda zakopat.

2. Anton Kaapl Slivovice (dárkové balení)

Anton Kaapl Slivovice

Alkohol.cz

Tato krásná a elegantní sada lahve i se dvěma skleničkami je výborný tip na vánoční dárek. Vlastně ten nejlepší ve své kategorii. Anton Kaapl na svou slivovici použil pouze čisté švestky bez pecek a pečlivě vybírané v oblasti okolo polského Lublinu. Takhle připravený kvas ze sladkých a opravdu zralých švestek se několikrát destiluje, čímž vzniká… prý královna mezi slivovicemi. V roce 2019 získala tato slivovička bronzovou medaili na soutěži v rakouském Weiselburgu. Ochutnejte tuto 47% krásku, která vám pohladí duši.

3. R. Jelínek Vizovická Slivovice Presenta 2018

Vizovická Slivovice Presenta 2018

Alkohol.cz

Další skvost od Rudolfa Jelínka vypálený v roce 2018. Tahle slivovice vám rozhodně bude „řetízkovat“. Má úžasných 50% a vznikla výhradně ze švestek vypěstovaných v jejich vlastních ovocných sadech. Presenta označuje odrůdu švestek, která podle Rudolfa Jelínka vystihuje rok 2018 nejlépe. Tato odrůda dozrává až v říjnu a je typická pro své malé, ale silně aromatické plody. Kombinace plné chuti a dozvuk sladkých povidel vám navodí hřejivý a pohádkový pocit.

4. Baron Hildprandt Zlatá Švestka

Baron Hildprandt Zralá Švestka

Alkohol.cz

Jeden ze zlatých výběrů zámeckého lihovaru Baron Hildprandt, jehož rodové motto zní “Přes překážky ke slávě”. Přes všechny nástrahy se tato rodinná palírna stala jednou z nejlepších u nás. Šťavnaté švestičky, z nichž je vyrobená tato Zlatá švestka, dozrály v jihočeských sadech. Po destilaci potom ještě celých 12 měsíců odpočívaly v dubových sudech. Vše pod dozorem mistra destilatéra Václava Šitnera. Velmi jemná slivovice s 40 % alkoholu udělá radost i jemnějším povahám a jazýčkům. Těm lahodí obsah, oku zase láhev – je stylová, elegantní, luxusní.

5. Slivovica Žufánek

Slivovica Žufánek

Alkohol.cz

Slivovica od Žufánka v našem top výběru jednoznačně nesmí chybět. Žufánkovy ovocné destiláty vynikají jedinečnou chutí a právem patří k nejlepším na trhu. Na výrobu této slivovice bylo použito osm odrůd švestek. Opravdu osm. A jak je zvykem u Žufánků, všechny dozrály v jejich vlastních sadech. Každá odrůda byla destilovaná zvlášť a do finální jedinečné chutě byly smíchány ve speciálním poměru, který má dohromady krásných 50 % obsahu alkoholu. Do lahví se stáčí až po 8-12 měsících zrání v nerezových tancích. Výsledkem je super slivovica – bez příměsí, chemie či jiných zbytečností.

6. BIO Pálenka ze švestek odrůdy Tegera

BIO Pálenka ze švestek odrůdy Tegera - nejlepší slivovice

Lihovárek.cz

Zámecké sady Chrámce obohatili trh s alkoholem o jednodruhovou pálenku ze švestek odrůdy Tegera. Tyto švestky jsou pěstované tak, aby odpovídaly BIO kvalitě. Období dozrávání této odrůdy přichází ve druhé polovině července. Vyznačuje se většími plody, dužina je velmi sladká a aromatická.

Pokud máte rádi jemné slivovice, pak je právě tato dobrá volba. Nebo může být tím pravým pro někoho, koho znáte. Nikoho nepřekvapí nepříjemnou pachutí, která by v ústech zůstala ještě dlouho po ochutnání.

Navrátilova slivovica - nejlepší slivovice

Lihovárek.cz

Vizitkou Navrátilovy slivovice je půllitrová malovaná lahev, na které se ukrývá i číselné označení a rok. Podobně barvitá je i historie firmy. Ta sahá až do roku 1922 a od té doby se všechna tajemství tohoto řemesla dědí z generace na generaci. Tajemstvím však není, že k pálení dochází na kotli, pod kterým se topí dřevem.

Ve firmě vzniká každým rokem přibližně 4000 lahví slivovice. Na exkluzivitě jim dodává fakt, že obvykle putují do špičkových barů a restaurací. Nyní ji můžete pro sebe i ostatní pořídit i vy. Pokud ji zvolíte jako dárek, dokonce ani nemusíte přidávat mašličku.

8. Bernard Mahler Slivovitz 9y

Bernard Mahler Slivovitz - nejlepší slivovice

Lihovárek.cz

Slivovice Bernard Mahler Slivovitz se připravovala na příchod na svět celých devět let. Tak dlouho trvalo, než výrobci rozhodli o tom, že je připravena opustit sudy a zamířit do lahví. Vznikla smícháním tří odrůd a naplněna byla do pěti sudů. V nich byla předtím usídlena jiná kosher slivovice. Po dozrání zamířilo na trh 1861 kusů této slivovice.

Není snad třeba dodávat, že se jedná o limitovanou prémiovou edici. Pohled na lahev v nás okamžitě evokuje med – to díky její zlatavé barvě. Každá lahev je dodávána s ručně podepsaným certifikátem autenticity.

9. Speciální edice Vizovické slivovice 2011 – 2018

Vizovická slivovice 2011 – 2018 - nejlepší slivovice

Lihovárek.cz

Vizovická slivovice pochází ze Zlínského kraje, konkrétně z oblasti Valašska. Touto koupí však nezískáte jen jednu lahev, ale hned osm. V sadě je zástupce každého ročníku od roku 2011 do roku 2018. Celkem tak máte možnost ochutnat osm různých sklizní a vzájemně je porovnat. Vybrat tu nejlepší ale bude těžké.

Kromě regionu, odkud tyto slivovice pocházejí, je spojuje také lákavá zlatá barva a ovocná chuť. Švestky použité na výrobu Vizovické slivovice se pěstují ve vlastním sadu společnosti Rudolf Jelínek. Pro dokonalou chuť podávejte slivovici při pokojové teplotě.

Slivovice a vše co o ní potřebujete vědět

Slivovice je považována za náš národní nápoj. Možná vás to překvapí, ale jasný původ slivovice není úplně znám. Přetahovaná probíhá mezi balkánskými státy a státy střední Evropy. Na Balkáně se setkáte spíše s označením „rakija“. U nás, na Slovensku a v Polsku je to prostě slivovice. Řadí se mezi ovocné destiláty, na její výrobu se používají odrůdy švestek, ale nejenom těch. Nevěříte? Opravdu. Pravá slivovice může být vyrobená například i z lepotice (čačanská lepotica je řazená mezi pološvestky.).

Proces výroby slivovičky nazýváme destilace neboli pálení. Podle některých zdrojů znali destilaci už ve starověkém Egyptě, ale první doložené písemné zmínky se datují do 10. století, kdy Arabští lékaři destilovali líh s příměsí bylin. První popis jednoduchého destilačního přístroje pochází ze 13. století a mezi 14. a 15. stoletím byl líh označován jako „voda života“ nebo „duch vína“. Byl k dostání v nejrůznějších podobách v téměř všech apatykách jako lék. U nás se potom v 15. století ustanovilo nové řemeslo. Kdo ho vykonával, byl označován velmi hezky (a taky vtipně) – jako vinopal. Ve vizovickém archívu můžeme najít zmínku, že se na Valašsku odváděly z pálení švestek poplatky. Domácí pálení se ještě více rozšířilo od roku 1835, kdy v platnost přichází tzv. císařský patent – ten dovoloval rolníkům pálit jedno vědro bez nutnosti odvádět daň.

A dnes? Koupit si můžete mnoho už hotových druhů slivovice od nejrůznějších výrobců. Anebo… si můžete nechat svoje ovoce zkvasit ve vlastních sudech a kvas potom dovézt do nejbližší (a ideálně vyzkoušené) pálírny. Domů do spíže si za odměnu odvezete krásnou tekutou švestkovici, tedy vlastně slivovici.

Švestky

„Maršal Malinovskij“ aneb jak se slivovice správně pije?

Téměř každý alkohol má svá pravidla, jak ho správně pít. Aby vynikla správná chuť, aby vyniklo to nádherné aroma, aby si člověk opravdu vychutnal to, co ho i zahřeje. A ani u slivovice tomu není jinak. I pití tohoto švestkového léku má svá pravidla, která není radno porušovat, protože by se vám to mohlo nemile vymstít. Když se kvalitní slivovice pije, jak má, tak i kdybyste vypili celou láhev sami, probudíte se jako znovuzrození. Když pravidla nedodržíte, ráno (a pak klidně i celý dlouhý den) to nebude ideální. Au.

První pravidlo vás možná překvapí: Pijte slivovici pokojové teploty. Příliš nachlazená slivovice, nebo naopak příliš teplá nechutná dobře. Nevyniknou ty pravé chutě a vůně. Na Valašsku doporučují ještě zakousnout sušenou švestku, abyste dali chuti tohoto modrého ovoce opravdu vyniknout. A druhé pravidlo? Není oficiální, ale… Myslíme, že z vlastních zkušeností nás všech bychom ho mohli společně vytvořit: Nikdy slivovici nemíchejte s jiným alkoholem. Nikdy! Kolikrát jste už zažili tzv. dvojboj: pivo a slivovice? A pamatujete si to? Večer možná ne, zato utrpení druhý den si pamatujete určitě. A protože už jsme všichni starší osmnácti let a jsme už moudřejší než naše minulá „já“: když slivovici, tak v kombinaci jen s dobrým jídlem.

A pozor, další zásadní informace – zatímco mnoho jiných druhů alkoholu je vyráběno na popíjení, slivovice by se měla pít na ex. Naprosto nádherně a v praxi je popsán proces pití slivovice v Pelíškách. Tři fáze – přivonět, loknout a polknout. Bacha na první fázi a na pálení v nose. Jo a nepřeskakovat. Po kvalitní slivovici by se vám mělo rozlít nádherné teplo po těle. Které hladí.

Jak se pije slivovice

Jak se pozná kvalitní slivovice?

Rozhodně by vás neměla škrábat v krku a určitě by se neměla vracet zpátky. Krásně voní po švestkách a nemá žádný ocas. Čili nemá žádný nepříjemný chuťový dozvuk, který se může objevit do několika sekund nebo až minutě. A další znak je, že u dobré slivovice se nebrečí. Plakat můžete u Titanicu, ale nikdy ne u „štamprličky“ slivovičky. V diskuzích o kvalitní slivovici jste bezesporu narazili na termín řetízkování. I takhle se pozná dobrá slivovice. Je to proces, kdy ihned po nalití do sklenky stékají kondenzující pramínky alkoholu po jejím okraji.

Náš tip

Dáváte přednost pálených hruškám? Pak pro vás máme tipy na nejlepší hruškovice.

Slivovice jako lék

V dřívějších dobách se slivovice dávala jako lék i malým dětem. Doma se často připravoval i pro ně stravitelný lék – slivovice s medem aneb valašský penicilin. Ale rozhodně vás nechceme navádět, v dnešní době je pro děti spousta jiných medicín. Vy si samozřejmě tento přírodní lék bez váhání dopřejte – takový čaj se slivovicí a medem, to je účinná pomoc při nachlazení a chřipce.

Dáme vám i recept na slivovicový likér, který zvládnete sami, a ještě si pochutnáte. Do slivovice přidejte med (říká se, že nejlepší je poměr 1:1), nechejte v láhvi odpočívat zhruba tři měsíce, průběžně jedenkrát týdně protřepejte. No a to je celé. Takhle vyrobený penicilin můžete pít v pokojové teplotě nebo připravený jako grog. Znáte lepší zahřívací a zdravotní nápoj?

Slivovice s vysokým obsahem alkoholu

Co když se vám do rukou dostane slivovice s opravdu vysokým obsahem alkoholu? Co s ní? Přece toto tekuté zlato nepošlu do záchodu. No to rozhodně nedělejte. Slivovici si můžete naředit do požadovaného obsahu destilovanou vodou z lékárny nebo vodou s nízkým obsahem vápníku a hořčíku. Tady ale pozor, je doporučeno přidávat destilát do vody, a ne opačně.

Existuje tzv. Platoova tabulka na ředění kýžené koncentrace alkoholu. Trochu vám s tím pomůžeme a napíšeme vám vzoreček. Takže kolik vody musím přidat na ředění slivovice? Množství vody = (množství neředěné slivovice) X (lihovitost neředěné slivovice) / (požadovaná lihovitost) – (množství neředěné slivovice) Máte to? A to jste ještě nic nepili…

Slivovice

Výroba slivovice

Základ pro výrobu dobré a kvalitní slivovice, respektive všech ovocných destilátů, je dobrý a kvalitní kvas. Jaké ovoce do něj nasbírat? Do kvasu patří pouze nenahnilé a neplesnivé ovoce, zbavené o lístky a stonky. Tyto lístky mohou způsobovat chlorofylové tóny v pálence a zvyšují obsah nežádoucího metylalkoholu. Nahnilou část ovoce můžete odříznout, pecky naopak můžete nechat – dávají slivovici mandlové aroma.

Odborná švestková teorie

V každém kvasu jsou přítomny přirozené enzymy, které ovoce v kvasu rozmělní. Pro zkrácení doby potřebné pro „ztekucení“ je vhodné použít pektolitické enzymy – aby nedocházelo k množení nežádoucí mikroflóry a k oxidaci, je dobré ovoce, co nejdříve rozkvasit. Cílem je vytvořit pH 2,8–3,2, ve kterém se nedaří nežádoucím mikroorganizmům, ale kvasinkám vyhovuje.  Na každém ovoci se nacházejí přirozené kvasinky. Ale než se namnoží tyto přirozené, množí se i ty nežádoucí. Právě proto se kvasu pomáhá ušlechtilými kvasinkami. Tím pádem dojde k rychlejšímu nástupu fermentace. Celková doba kvašení záleží na teplotě, cukernatosti a množství v jednom sudu. Když je kvas připravený, někdy po 6 až 8 týdnech (může být i 100 dní), nastupuje destilace.

Destilace u ovocných pálenek musí být jemná a pomalá. Pálí se při teplotě 88 °C, kdy se odpařuje jen alkohol a v kvasu zůstávají silice, které způsobují pachutě v konečném destilátu. Výpary se ochlazují a kondenzát vytéká do připravené nádoby. Tento postup se opakuje dvakrát. A teprve až při druhém pálení teče pitelný nápoj. Destilát má v závislosti na počáteční cukernatosti kvasu a stavu při dokvašení přibližně 32 až 80 % objemu alkoholu. Potom právě přichází ředění slivovice destilovanou vodou na ideálních 51–52 %. Ale jsou slivovice i se 40 % obsahu alkoholu.

Následně musí destilát projít odplyněním, tzv. vyvětráním. Tento proces, zejména v průmyslové výrobě, může být urychlen ultrazvukem. Jinak probíhá v otevřené nádobě kryté před hmyzem, a to zhruba týden.

Domácí slivovice

Tento léčivý mok si můžete vyrobit i svůj, domácí. Domácí slivovice má tu výhodu, že víte, co tam je. Použijete svoje vlastní švestky nebo durancie, které vám na zahradě rostou. Zakládáte si svůj kvas z vyzrálého ovoce a každý kus jste drželi v ruce. Další výhoda je ta, že chuť je pravá. Nepřidáváte žádný průmyslově vyráběný líh ani rafinovaný cukr, umělé příchutě nebo barviva. A svůj kvas předáte vámi známé (nebo alespoň kamarády doporučené) pálenici.

Slivovice a kalorie

Když už jsme se bavili o cukernatosti, má vůbec slivovice nějaké kalorie? Alkohol jako takový neobsahuje žádné tuky, bílkoviny ani cukry, ale kaloricky je dost vydatný. Paradox, co? Slivovice, podle obsahu alkoholu, má zhruba 925 kJ, což je 225 kcal. Důležité je vědět, že jediný gram alkoholu obsahuje 7 kcal. Takže slivovičku při dietě zrovna nedoporučujeme.

Nejznámější výrobci slivovice

Slivovice Rudolf Jelínek

Asi první firma, která vás napadne, když se řekne slivovice. A to ani nemusíte být její „pijáci“. Jak říká jejich slogan, vlajkovou lodí jejich společnosti je stále slivovice. I přesto, že v jejich nabídce najdete i další ovocné destiláty. Tahle společnost á za sebou více než 400letou tradici výroby destilátů na Valašsku. Jejich první písemná zmínka se datuje do roku 1585. Díky klimatickým podmínkám, kde se daří zejména ovocným stromům, se od poloviny 18. století začala vyrábět slivovica. V 19. století se do rukou dostala Zikmundovi Jelínkovi, který využil své zkušenosti při vedení Eichenovy palírny a založil svou vlastní. Přes všechny rodinné peripetie a bratrské neshody dal v roce 1926 společnosti jméno Rudolf Jelínek a od té doby se začala tvořit magie. Již zmíněná R. Jelínek Slivovice je předákem každoročního portfolia. Ale řadíme sem i R. Jelínek Slivovice Zlatá, která svou vůní připomíná koňak. Taky u nich najdete Pálenku z planých trnek a jiné netradiční pálenky a destiláty. A právě od nich můžete dostat i Bohemia Honey – slivovici s medem – její výroba je založena na klasické slivovici a lipovém medu, je vyrobená trojstupňovou destilací.

Slivovice Žufánek

Slivovice od firmy Žufánek jsou jedinečné. Žufánek, s.r.o., dříve Žusy, s.r.o., se považují za legendu českého lihovarnictví. Založili ji manželé Žufánkovi se svými syny v roce 2000. Za tu dobu vyrostl jejich lihovárek v Boršicích u Blatnice do rozměrů světového formátu. Jejich široký sortiment a nabídka započala právě slivovicí. Jejich ovoce, které používají na výrobu nejrůznějších destilátů, je z jejich vlastních sadů. Veškeré produkty jsou 100% přírodní a dělané s láskou a pečlivostí. K jejich slivovicím patří Slivovica – unikátní cuvée z různých odrůd švestek, Slivovica z dubového sudu – zlatá podoba jejich slivovice, která svoji krásnou zlatavou barvu (a k tomu i vanilkové tóny) získává díky dubovým sudům. Veškeré jejich produkty stojí aspoň za panáčka.

Slivovice Fleret

Od roku 1850 ve Frenštátě pod Radhoštěm působí destilérka Fleret, jejíž osobitost je dána nejen vlastním ovocem, ale i beskydskou vodou. Snad i díky tomu oslovila soutěže a jejich porotce po celém světě. V roce 1948 byla destilérka znárodněna a zrušena, výroba se obnovila až v roce 1993. Zakládají si na špičkových surovinách a tradičních recepturách, nicméně se nebojí ani modernizovat a rozšiřovat výrobu – díky zvyšující se poptávce zahraničních trhů. V roce 2020 získali 2 zlaté, 6 stříbrných a 2 bronzové medaile v degustačních soutěžích v San Franciscu a Londýně pro řadu Fleret Collection 1850, Beskyd 1129 a Révu pálenku.

Mezi jejich produkty patří například zajímavá Slivovice z vínového sudu. Destilát odpočívá v sudech od červeného vína, a právě proto vyniká svými nevšedními aromatickými i chuťovými vlastnosti, podkreslená tóny zralých ostružin a malin. Tato slivovice se řadí do limitované edice Fleret Collection 1850.

Další zástupce švestkovice je klasická Slivovice. Její vyvážená chuť je dána stejným poměrem mezi vypeckovaným a nevypeckovaným ovocem. V nabídce Fleretu je i slivovice se sníženým obsahem alkoholu, pouze 36 %. Má skvělou barvu a aroma a říká se jí Valašská Švestka.

Sudličkova Pálenice

Matěj Sudlička vdechl život do zchátralé zemanské tvrze, a počala tak éra skvělého lihovarnictví nejdříve jen za pomoci malého domácího destilačního zařízení. Po znárodnění do roku 1989 tento zemědělský dvůr opět chátral, ale firma Fonticulus, spol. s.r.o. navázala na tradici svých předků, kteří na přelomu 19. a 20. století vlastnili závod RAZOV ve Vizovicích, později proslavený R. Jelínkem. V roce 2004 se součástí firmy stal RVHP (Rada vzájemné hospodářské činnosti) Hrobický lihovar u Pardubic.

Firma Fonticulus se zabývá destilací zejména ovocných destilátů, ale do jejich portfolia patří i ořechovka, punč nebo česká kmínka. Co se slivovice týče, nabízejí dvě Slivovice 40% nebo Slivovice 50%. Jsou vyrobeny z nevypeckovaných vyzrálých švestek. Švestky jsou nejdříve zpracovány vřetenovým čerpadlem, které z nich udělá kaši, ale nerozdrtí pecky. Ovoce kvasí 60 dnů bez přístupu vzduchu. Takhle vznikne jemná slivovice, která je pak ředěná na požadovaný obsah alkoholu.

Slivovice Baron Hildprandt

Naproti zámku v Blatné založil baron František Hildprandt v roce 1885 svou palírnu. „Přes překážky ke slávě“ – to je krédo, které je vepsáno do rodového erbu a kterým se celá jejich historie poslušně řídí. Rodina Hildprandtů přišla o všechen svůj majetek a byla z Čech násilně vystěhována. Do Blatné se vrátila až v 90. letech. Říká se, že do každé jejich láhve se promítá trnitá cesta za úspěchem, který nyní slaví i v zahraničí. Jejich mistr destilatér Václav Šitner dává vzniknout výborným destilátům, které jsou vyrobené ze zralého kvalitního ovoce z jižních Čech a z třikrát destilovaného stařeného destilátu, lihu, vody a extraktu ze sušeného ovoce o obsahu alkoholu 40 %. Další řada jsou čtyřikrát destilované pálenky. Ty jsou destilovány dvoustupňovou kotlíkovou destilací a hádejte kolikrát? To bylo lehké, jasně. Čtyřikrát. Snižuje se tím obsah uhlovodíku v tekutině a chuť je tím jemnější. Tyto pálenky zrají jeden rok v tancích a mají 42,5% obsah alkoholu. Jejich řada Silné pálenky s jemnou chutí mají obsah allkoholu 50 %. Voda používána na ředění požadovaného objemu pochází z jejich studní.

Ochutnejte nejen Slivovice Hildprandt, ale i další jejich ovocné destiláty. Nebude litovat. A není to jen palírna, ale i pivovar. O tom třeba jindy.

Slivovice cena – kolik stojí slivovice

Oproti ostatnímu alkoholu se mohou zdát ceny za slivovici poněkud vyšší. Na tu pravou si připravte pár stovek, za některé kousky i pár tisíc. Za jednu z nejdražších slivovic je považována Slivovice 1994 „Family reserve“ 20y za 9 999 Kč. Mezi další čtyřmístné slivky se řadí třeba slivovice od Kleinera – 3 555 Kč za Connoisseur Edition Silver Plum. Kvalitní slivovici ale běžně seženete do tisícovky. Cena domácí slivovice se pak pohybuje okolo 300 Kč za litr.

Kde slivovici koupit

Rozhodně doporučujeme prověřené zdroje. Pokud se vám nechce přímo do palírny, klikněte na prověřené e-shopy a velké profesionální prodejcen apříklad alkohol.cz. Prosím, hlavně pozor na pančovaný alkohol. I pálení domácí slivovice se musí řídit legislativou. Spousta on-line nabízených destilátů z ovocného kvasu pochází z pěstitelských palíren, přestože je takový prodej zakázaný. Pokud byste opravdu domácí slivovici, může to být trošku oříšek – málokdo prodává svou domácí slivovici jen tak. Většinou nikdo ze svého domácího kvasu nevypálí 200 litrů slivovice, aby si dával inzerát na internet. Takže jediný recept na nákup domácí slivovičky je mít někoho z rodiny či z kamarádů.

Všichni víte, že nejdůležitější na celém světě je zdraví. No a už vaši prarodiče věděli, že pokud chcete být zdraví, je dobré začínat den štamprličkou slivovice. Na závěr bychom rádi připomněli krásné české motto „Všeho s mírou“. Takže naše rada? K lahvince slivovičky mějte vždycky po ruce i nějakého Míru. Pokud ještě váháte, tak už se na to vykašlete a přikupte si nějakou výše uvedenou slivovicu. Je to tekuté zlato. A jak říkal Bohuš: „Jak na dno? Do dna!“

Další tipy na skvělou lahev:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (123 hlasů)

Autor článku

Vendula
Vendula

Ahoj, jsem Vendula a jsem závislá… na dárcích. Všude kolem sebe vidím, co by se komu mohlo hodit, a podle toho také vypadá můj účet. Ale dárků nikdy nelituji – podle mě jimi dává člověk najevo, že druhého dobře zná, poslouchá ho a že mu na něm záleží. A co mé další závislosti? Rodina v čele s mým dvouletým chlapečkem, cestování, jídlo a pití, kamarádi a volejbal.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář