Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

15 tipů na hračky na zahradu a ven

6. 5. 2024 aktualizováno

Hračky na zahradu najdou své využití jako dárek pro děti zejména v případě, že máte domeček se zahrádkou nebo třeba chatku. Pak dává například skluzavka smysl. V opačném případě by vás mohly zajímat hračky na ven, mezi které bychom zařadili například nejrůznější vozítka, koloběžky a podobně. Takový dárek můžete dětem schovat pod stromeček. Pojďte se podívat na naše tipy na hračky na ven a zahradu.

1. Skluzavka na zahradu

Skluzavka na zahradu - hračky na zahradu

inSPORTline.cz

Skluzavka patří mezi nejoblíbenější hračky na zahradu. Většina skluzavek se vyrábí z plastu a jejich součástí jsou pochopitelně i schůdky. S ohledem na konstrukci jsou pak některé modely využitelné i v kombinaci s bazénkem. Některé kompaktnější kousky pak můžete na zimu schovat i do interiéru a dopřát tak dětem, aby si svoji oblíbenou hračku užívaly po celý rok.

Skluzavka na zahradu inSPORTline Caracoli je právě jednou z těch, které se hodí pro vnitřní i venkovní využití. Je vyrobená z odolného plastu a je bezpečně zpracovaná. Schůdky jsou protiskluzové a nenaleznete zde žádné ostré hrany. I díky tomu je vhodná pro děti už od 3 let. Rodiče ocení její cenovou dostupnost i jednoduchou montáž.

2. Koloběžky, odrážedla a další

Koloběžky, odrážedla a další - hračky na ven

Alza.cz

Dětská vozítka patří mezi hračky na ven, které můžeme s klidem označit jako dárky k Vánocům. Jsou skladné, takže nemusíte řešit, jestli se vám budou vejít domů. Pořídit je dítěti můžete i v případě, že bydlíte v bytě. Stejně na nich budou řádit na cyklostezkách, v parcích nebo na dětských hřištích. Tato kategorie je navíc tak široká, že v ní vyberete dárek pro dítě v jakémkoliv věku.

Například odrážedla a tříkolky jsou venkovní hračky pro děti už od jednoho roku. Za koloběžku se pak nemusí stydět ani třináctiletý kluk. Velké oblibě se ale v poslední době těší tzv. elektrovozítka. Typicky se jedná o autíčka, můžete se ale setkat i s traktory nebo motorkami. Ta nejlevnější elektrická vozítka pořídíte třeba už od 2 000 Kč. Sofistikovanější modely pro větší děti pak mohou stát i více než 30 000 Kč.

3. Prolézačky na zahradu

Prolézačky na zahradu - hračky na zahradu

Elisdesign.cz

Prolézačky pro děti na zahradu jsou vděčným vybavením, které si zamilují nejen vaše děti, ale i jejich vrstevníci, kteří přišli na návštěvu. Nuda s prolézačkami je neexistující pojem. V tomto případě berte ohled na možnosti vaší zahrady, přeci jen se jedná o hračky na ven, které vyžadují velký prostor. Mohou mít celou řadu nejrůznějších podob a opravdu je z čeho vybírat.

Největší prolézačky pro děti na zahradu se většinou neobejdou bez domku na nožičkách, z něhož vede například skluzavka. Součástí bývají také houpačky, žebříky, přelezy, lanové sítě na lezení, šplhací lana a podobně. Nejen, že se na nich děti zabaví, zároveň ale trochu potrénují své svalstvo a celkovou kondici. Na menší zahradu můžete pořídit třeba prolézací tunel.

4. Pískoviště

Pískoviště - hračky na zahradu

4kids.cz

Mít vlastní pískoviště by podle nás bylo splněným snem mnoha dětí. Nemusely by se bát, že jim z něj někdo odnese jejich hračky nebo jim pošlape jejich výtvory. Měly by dostatek prostoru rozvíjet svoji kreativitu a vy byste nemuseli řešit konflikty vzniklé z důvodů, které jsme uvedli v předchozí větě. Pískoviště se vyrábějí obvykle plastová nebo dřevěná.

Zaujalo nás dřevěné pískoviště, které vidíte na obrázku. Má tvar šestihranu a jeho okraje slouží také jako lavička. Navíc je k němu dodávána také ochranná síť, která zabrání vniknutí nečistot v době, kdy si dítě zrovna nehraje. Doporučuje se pro věkovou skupinu dětí od 3 do 12 let. K pískovišti nezapomeňte přikoupit také hračky na písek, kterých je opravdu mnoho.

5. Zahradní nábytek

Zahradní nábytek - hračky na zahradu

Alza.cz

Zahradní nábytek nemusí být jen výsadou dospělých. Jeho přítomnost ocení na zahradě i děti, které si ale rády hrají na dospělé. Posadit se na vlastní zahradní lavičku se slunečníkem nebo na vlastní dětskou zahradní soupravu jim dodá pocit, že jsou v rodině plnohodnotnými členy. Budou mít místo, kde si mohou se svými kamarády sníst kousek dortu během narozeninových oslav.

Zahradní nábytek pro děti je typicky vyrobený ze dřeva nebo z plastu. Můžete narazit na stolky se židlemi, s lavičkami, případně na soupravy, které jsou smontované jako jeden kus. Ještě bychom zvážili přikoupení zahradního náčiní, nářadí a podobně. Můžete tím u dětí podpořit přirozený zájem o to, aby se podílely v péči o vaši zahradu. Nejoblíbenější jsou dětská kolečka nebo sekačky.

6. Houpačky a houpací kruhy

Houpačky a houpací kruhy - hračky na zahradu

Wikyhračky.cz

Jestliže už na zahradě máte prolézačku, možná přemýšlíte nad způsobem, jak ji vylepšit a dát jí novou tvář. Co by chtěly děti, ptali jste se? Proti houpačce určitě nic mít nebudou. Úplně nejradši by možná měly dvě vedle sebe, aby mohly soutěžit s osobou vedle, kdo se vyhoupne výš. Houpačku můžete zakoupit jak pro menší, tak pro větší děti. Buďte ale ostražití v ohledu její nosnosti.

Houpačky pro nejmenší děti se vyrábějí většinou z plastu. Větší děti můžete usadit do bezpečnostně podobně řešených, avšak dřevěných houpaček. Houpací prkna pak nabízejí nosnost kolem 80 kg, což z nich činí houpačky vhodné pro starší děti. Nejvyšší nosnost obvykle mají houpací kruhy. Může se totiž pohybovat až kolem 100 kg, takže kromě dětí potěší i rodiče.

7. Zahradní domky

Zahradní domky - hračky na zahradu

Elisdesign.cz

Pokud nemáte na zahradě dostatek prostoru pro domeček na nožičkách, který je doplněný skluzavkou a nejrůznějšími prolézačkami, dopřejte dětem alespoň ten domek. Pro něj není zapotřebí tolik místa a děti je zkrátka milují. Zapomeňte na nevzhledné plastové domky, které známe z dětství my. Dneska zdobí zahrádky dřevěné malované domečky s verandami a truhlíky pro květiny.

Domek, který vidíte na obrázku, nabízí dostatek prostoru pro hru ve více dětech. U vstupu se nachází veranda a okénko dovnitř. Uvnitř je domek vybavený kuchyňkou, ale to není vše. Děti zde budou mít i kuchyňské náčiní včetně nádobí. Zpracování domku umožňuje jeho pestré využití – nejen jako rodinný domeček, ale třeba také jako stánek nebo obchůdek.

8. Míč na nejrůznější sporty

Míč na nejrůznější sporty - hračky na ven

Decathlon.cz

Neměli bychom zapomenout ani na míčové hry, které se mezi dětmi také těší velké oblibě. Bude to pravděpodobně jeden z nejlevnějších dárků na našem seznamu, protože stačí koupit pouze míč. Klidně nějaký univerzální míč, který využijí při nejrůznějších hrách. I s ním mají mnoho možností – mohou si na louce před barákem jen házet, zahrát si fotbal, vybíjenou nebo třeba hru na třetího.

Pokud byste děti rádi podpořili v nějaké konkrétní hře, můžete pochopitelně pořídit i k ní určený míč. Vybírejte z basketbalových, volejbalových, fotbalových a tak dále. Řada z těchto míčů se navíc vyrábí ve verzi přímo pro děti. Tyto míče jsou nejen menší, ale pro větší bezpečnost bývají také měkčí na dotek.

9. Vodní hračky na zahradu

Vodní hračky na zahradu - hračky na zahradu

Alza.cz

Vodní hračky na zahradu jsou široká kategorie, která nalezne své uplatnění zejména během letních měsíců. Pokud máte na zahradě dost místa pro dětský bazének nebo rovnou bazén pro celou rodinu, neměly by vám chybět ani vodní hračky. Ty mohou zahrnovat vše od skluzavek přes nafukovací hračky až po hrací centra.

Díky pestrosti vyberete v této kategorii dárek pro dítě už od nejnižšího věku. Například zmiňovaná hrací centra můžete koupit dětem už od dvou let. Jejich hravý design si zamilujete na první pohled. Interaktivní variantou jsou tzv. vodní stoly s hračkami. Stoly lze plnit vodou, případně pískem. V neposlední řadě stojí běžné hračky do vody, např. plovoucí zvířátka nebo chytání rybiček.

10. Skákací hrady

Skákací hrady - hračky na zahradu

Lidl.cz

Skákací hrady a další rozměrnější nafukovací hračky na zahradu nepřestanou děti nikdy bavit. Aby nemusely čekat na další pouť, pořiďte jim jeden takový hrad i k vašemu domku. Zapomeňte ale na kategorii skákacích hradů, které mají jednotný design a ničím vás nepřekvapí. Na trhu najdete hrady pro kluky, pro holky, s bazénkem i se zvířátky.

Skákací hrad Playtive je doporučený pro děti od 3 let. Jeho maximální nosnost je 50 kg, takže v něm budou děti moci dovádět po mnoho let. Do balení budou přidány i dvě záplaty, které hradu zajistí delší životnost. Samozřejmostí jsou také kotvicí háky. Hrad je vybavený basketbalovým košem, míčem a čtyřmi kruhy na házení.

11. Venkovní společenské hry

Venkovní společenské hry - hračky na ven

Elisdesign.cz

Deskovým a společenským hrám jsme věnovali samostatný článek, proto víme mnohé o jejich pestrosti, co se zpracování a tematiky týče. Zajímavá je kategorie venkovních společenských her, které můžete vzít s sebou do parku, na piknik nebo na stanovačku. Tyto hry jednoduše sbalíte do tašky, ale riziko, že by se děti snad nudily, s jejich pomocí eliminujete na minimum.

Mezi těmito hrami naleznete klasiky jako bowling, cvrnkání kuliček nebo třeba házení kruhů. Zajímavý je také soubor her, které pomáhají s rozvojem dětských dovedností. Jednou z nich je například balanční hra, při které musí děti skládat malé rybičky na velrybu tak, aby rybky nepopadaly. Další hry spočívají například v chytání rybiček, jejich nasazování nebo navlékání.

12. Trampolíny

Trampolíny - hračky na zahradu

4kids.cz

Mezi venkovní hračky řadíme také trampolíny, ačkoliv se nejedná o hračky v pravém slova smyslu. Na mnoha a mnoha zahradách ale mají své místo. Stačí jít na procházku do té části vašeho města, ve které stojí rodinné domky, a uvidíte, že jich napočítáte hned několik. Trampolíny se zkrátka staly oblíbenou zábavou menších i větších dětí a k Vánocům jim určitě udělají radost.

Trampolínu vybírejte podle možností své zahrady, ale i podle věku vašich dětí. Pro ty nejmenší se vyrábějí nafukovací modely, které jsou pro ně bezpečnější variantou. Pro děti zhruba do 6 let jsou vhodné trampolíny s gumovou výztuhou. Větší děti i dospělí do 100 kg si pak mohou zaskákat na trampolínách s odolnější konstrukcí. Některé z trampolín jsou vybaveny schůdky pro snadnější vstup.

13. Létající draci

Létající draci - hračky na ven

Alza.cz

Zaměřit náš článek na hračky na ven a zapomenout při tom na létající draky, to by bylo nepřípustné! Vždyť se přeci jedná o jednu z mála venkovních aktivit, které děti vytáhnou ven i za chladnějšího podzimního počasí. Když koupíte draků víc, můžete závodit mezi sebou a učinit tak dětem tento zážitek ještě krásnější. Některé modely draků jsou velké, některé dokonce obrovské.

Zajímavou variantou jsou draci k vymalování. S nimi začíná zábava ještě před cestou na kopec. Samozřejmostí jsou i draci s pohádkovými motivy, typicky tedy můžete udělat dětem radost drakem s motivy Ledového království, Tlapkové patroly nebo třeba Krtečka. Dětem zhruba od 8 let jsou určeny i modely akrobatických draků. Najdete mezi nimi ale i draky pro větší děti od 14 let.

14. Venkovní dílna nebo kuchyňka

Venkovní dílna nebo kuchyňka - hračky na zahradu

Lidl.cz

Snad každé dítě si rádo hraje na dospěláka. Jinak by nejezdily v malých traktorech nebo nevozily panenky v kočárku. S tím souvisí i různé hry na profese. Pokud je váš byt plný hraček v podobě nářadí, lékařských pomůcek, mikroskopů nebo třeba kadeřnických nůžek, vůbec nás to nepřekvapuje. Ale nezapomeňte, že v těchto hrách můžete děti podpořit i na čerstvém vzduchu.

Venkovní dřevěný ponk je vybavená pracovní deska pro děti už od 3 let. V desce je 25 otvorů, které slouží pro připevnění nejrůznějšího příslušenství. U dětí rozvíjí jemnou motoriku a pochopení technické činnosti. Pro malé kuchaře a kuchařky od 3 let pak poslouží venkovní kuchyňka. Její součástí jsou dřezy, plotýnky, držáky, ale i květináče nebo třeba zahradnické náčiní.

15. Stany a teepee

Stany a teepee - hračky na zahradu

Alza.cz

Stany slouží jako úkryt pro děti během jejich kreativní hry, zároveň ale skýtají výhodu, kterou ocení spíše jejich rodiče – během letních dnů totiž mohou poskytnout ochranu před sluncem. Jejich výhodou je, že je můžete rozložit venku i doma. Díky tomu nemusejí děti svůj bunkr opouštět ani v případě, že jejich venkovním hrám nepřeje počasí.

Vybírat můžete ze spousty krásných stanů i teepee. Mohou být vybavené tunely, míčky, několika domečky, zahrádkami a podobně. Ne všechny modely jsou ale určené pro hru venku, některé je možné využívat jen v interiéru. Aby se z nich děti mohly těšit i na zahradě, musí tomu být přizpůsoben materiál. Venkovní úkryty by měly být v ideálním případě voděodolné a omyvatelné.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (31 hlasů)

Autor článku

Adéla
Adéla

Miluji život a vychutnávám si ho plnými doušky. Momentálně mě definují tři věci: cestování, poznávání a posouvání vlastních hranic. Obdarovávání mých nejbližších mám spojené s úsměvem na jejich tváři. S úsměvem, který mě pokaždé zahřeje u srdce.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář