Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Dárky k Vánocům

16 tipů na vánoční dárek pro seniory a důchodce

28. 11. 2023 aktualizováno

Povím vám to asi takhle – kdyby byli všichni důchodci jako moje babička a dědeček, nepotěší je nikdy nic a jakýkoliv dárek je vlastně zbytečný. Ale pozor, opravdu věřím, že mnoho seniorů a důchodců naopak ocení cokoliv. Hlavní pro ně totiž je, že si na ně někdo vzpomněl a dárek jim dal. Navíc, pokud se trefíte do dárků s tematikou vnoučat, koníčků, povídání… budou jistě nadšení. Abyste měli inspiraci, jaký dárek pro seniora vybrat, připravila jsem pro vás souhrn 16 tipů na vánoční dárky pro seniory či důchodce.

1. Sada na pečení kváskového chleba

Sada na pečení kváskového chleba - dárky senioři

Craftiry.com

Další z našich tipů je perfektním dárkem pro seniory, kteří už zapomněli, že spolu zažívali krásné časy při společných aktivitách. Připomeňte jim, jak jim dohromady šlo všechno pěkně od ruky. Vybavte je sadou na pečení kváskového chleba, který si společně upečou, a pak ho také společně sní. K dárečku můžete přibalit i kartičku s věnováním a přáním hezkých Vánoc.

Tato sada na pečení chleba obsahuje téměř vše potřebné k jeho výrobě. Jedná se např. o mouku, kmín, koriandr, formičku, utěrku a dokonce i zástěru. Pro snazší pochopení je přiložen návod v češtině. Dokoupit si budou muset jen pár věcí, většinu z nich ale najdou doma. Výsledkem bude chléb s křupavou kůrkou, ale hlavně radost z jeho pečení.

2. Dědečku, babičko, vyprávějte

Dárek pro seniory - Dědečku, vyprávěj

Knihy Dobrovský.cz

Pokud si s dědečkem nebo babičkou rádi povídáte, pokud často vzpomínají na své dětství, školní léta i první lásky (to poslední samozřejmě za zády toho druhého), kniha Babičko, vyprávěj, resp. Dědečku vyprávěj bude skvělým dárkem. Nejen pro vaše prarodiče, ale také pro vás, celou rodinu i pro další generace.

Kniha se skládá z dobových fotografií a grafik, jsou v ní vynechaná místa jednak na popisky a vzpomínky, jednak na vlastní fotky. Pokud s knihou prarodičům pomůžete, užijete si spolu hodiny plné vzpomínek, smíchu a zřejmě i nostalgie. Dozvíte se mimo jiné, čím chtěli s dětství být, jací byli jejich rodiče, kde a s čím si hráli, jak potkali svého životního partnera, jak vzpomínají na důležité události našich dějin…

3. Masážní vanička na nohy

Dárek pro důchodce - masážní vanička

Alza.cz

Nohy v teple, to je základ. A co teprve v bublinkovém a masážním teple, to bude teprve paráda. Starší lidé trpí na bolavé nohy, které natékají a neslouží už tak, jak by měly. Masážní vanička je tedy skvělý dárek pro důchodce – díky mnoha funkcím uleví bolavým nohám po dlouhém dni, navíc pomůže i při klasické pedikúře.

Existuje samozřejmě hned několik druhů. Základem je vždy bublinková koupel a nějaký ten masážní váleček uvnitř. Skvělou funkcí je určitě udržení teplé vody (někde i samotný ohřev), dále potom uklidňující infračervené světlo, nástavce na pedikúru a třeba i aromatický filtr. Mezi nejprodávanější vaničky na nohy patří ty od společnosti Beurer, mezi nejoblíbenější patří téměř profesionální kousek s velkým množstvím zajímavých funkcí a doplňků NAIPO oFlexiSpa.

4. Pexeso z vlastních fotek

Dárek pro seniory - Pexeso z vlastních fotek

Babičkářství.cz

Pexeso, super cvičení paměti pro malé i velké. A pokud je pexeso originální, o to víc si u něj spolu s vašimi prarodiči užijete zábavy. Vždyť společně strávené chvíle jsou nejvíc. Aktivní zábava je skvělá nejen proto, že s ní čas rychleji uteče, ale také pro trénování mozkových závitů, což je pro seniory velmi důležité.

Pexeso obsahuje 36 hracích kartiček, tj. celkem 18 fotek. Už máte své favority? Z vašeho dětství, z babiččina dospívání s retro účesem i „ohozem“, z prvního společného výletu, z dědečkovy oslavy kulatých narozenin… Věřím, že se dobře pobavíte právě i u vybírání fotek. A když už jsme u výběru, zvolit můžete jeden z 20 stylů zadní strany kartiček. Kartička má rozměr 4,8 x 4,8 cm, takže fotka na ní bude hezky vidět. Top mezi vánočními dárky pro seniory.

5. Wellness pobyt pro dva

Wellness pobyt pro dva seniory

Zážitky.cz

Někteří senioři cestují i v pokročilejším věku, užívají si důchodcovského volna, což je naprostá pecka. Abyste je v jejich aktivním životě podpořili a zároveň jim dopřáli trošku relaxace, nabízím tip na jeden z mnoha wellness pobytů. Do lázní v Karlových Varech by se měl jednou podívat úplně každý, je to podle mě taková česká luxusnější klasika.

Hotel se nachází v historickém centru města, takže pro procházky ideální výchozí bod. Pobyt je tedy pro 2 osoby na 2 noci, a to rovnou v pokoji Deluxe nebo v apartmá. Součástí balíčku je samozřejmě i masáž, podle výběru Thajská nebo Olejová. Při příjezdu bude na seniory čekat lahev sektu. Aby s vámi mohli sdílet ty nejaktuálnější zážitky, mohla by se jim hodit i Wi-Fi zdarma na pokoji. Poukaz platí až 24 měsíců, takže nemusíte mít strach, že nebude kdy jej vybrat. Prostě pecka mezi zážitky pro seniory.

6. Chmelová dobrota

Chmelová dobrota - dárek pro seniory

Domací-pivotéka.cz

Praktické dárky jsou fajn, ale na dobré jídlo či pití si také nikdo stěžovat nebude. Obzvlášť, když jde o pivo! Starší lidé mají tendence na sobě šetřit a nedopřávat si tolik dobrot jako dříve. Proto je řada na vás, abyste jim podobné potěšení zprostředkovali.

Pro pána doporučujeme tuto pivní sadu, která obsahuje celkem 15 různých piv a pochutin. Z piv se mu dostane do rukou kupříkladu Černovar či Rychtář. Mezi dobrotami jsou arašídy, tyčinky nebo sušené hovězí maso. Bedně ale vévodí Jack Daniel’s.

7. Reflexní masáž nohou

Relaxační dárek pro seniora

Zážitky.cz

O unavených a bolavých nohách už jsem tu psala – kromě masážní vaničky je skvělým dárkem pro důchodce například i opravdová masáž nohou. A samozřejmě nemusí být jen nohou, masáží na výběr je celá řada. Mě ale zaujala tato půlhodinová či hodinová reflexní masáž nohou.

Reflexní masáže vychází z teorie energetických drah. Ty propojují chodidla se všemi orgány našeho těla. Co to znamená? Že reflexní masáž nohou působí blahodárně na celé tělo. Během masáže si obdarovaný užije příjemné, uklidňující a uvolňující pocity, a k tomu se později přidá ještě bonus –pozitivní efekt procedury na zdraví. Tuto masáž si může senior užít hned na 5 místech ČR (Brno, Karlovy Vary, Mladá Boleslav, Praha a Špindlerův Mlýn).

8. Deka s rukávy pro domácí pohodu

Deka s rukávy pro domácí pohodu

Balabim.cz

Spousta seniorů se u televize balí do několika vrstev oblečení, přitom je to zcela zbytečné. Mám tip na jednodušší a příjemnější způsob, jak se doma zahřát. Deku kombinovanou se županem. Ne, není to hloupost, naopak. Je to velmi praktická a efektivní vychytávka pro seniory.

Deka je opravdu velká (152 x 214 cm) a má dva rukávy. Ty zajišťují bezproblémový pohyb rukou, senior tak může být úplně zakrytý, a přitom jednoduše manipulovat s ovladačem, knížkou, pletením, křížovkami nebo třeba může hladit svého čtyřnohého mazlíčka. Deka má dokonce praktickou kapsu a je vyrobena (dokonce v EU) z příjemného a hřejivého polar fleecu. Můžete koupit 2 a hned máte skvělé vánoční dárky pro důchodce.

9. Levandulový polštář s vlastním potiskem

Levandulový polštář s vlastním potiskem

Belabel.cz

Tímto dárkem pro seniora zabijete hned dvě mouchy jednou ranou – jednak je levandulový polštář velmi praktický (mimo jiné napomáhá k snadnému usínání a klidnému spánku), jednak je to velmi milý a hezký dárek. Vložíte na něj vlastní fotku nebo třeba nějaký vzkaz? Vše závisí jen a jen na vaší fantazii.

Polštářek má rozměry 40 x 40 cm, uvnitř je hypoalergenní výplň s pravou levandulí. Potah je na zip a snímatelný, takže jej lze i vyprat. Výplň polštářku je tvořena kuličkovým rounem a doplněna pravou levandulí výhradně z Francie – ta má totiž nejvyšší obsah vonných silic a je nejkvalitnější. Polštář pro důchodce můžete nechat bílý a pouze doprostřed přidat vlastní motiv, nebo si vyberte jeden z několika barevných podkladů. Věřím, že vyberete ten nejhezčí polštář s tím nejhezčím potiskem.

10. Společenská hra Jak to tenkrát bylo?

Společenská hra Jak to tenkrát bylo?

Babičkářství.cz

Čas strávený se svými nejbližšími, to je pro všechny seniory a důchodce tím největším dárkem. Abyste ten čas mohli strávit originálně, mám pro vás tip na společenskou hru, díky které se o babičce a dědečkovi něco dozvíte, a navíc se náramně pobavíte. Určitě si z takovýchto akcí a her pořizujte foto či video záznamy, rádi na ně budete vzpomínat – třeba se svými vnoučaty.

Hra obsahuje kartičky s retro fotkami, a hravou formou tak vybízí k vyprávění příběhů ze života vašich blízkých. Možná se teprve díky této hře dozvíte historky a věci, o kterých jste dosud neměli ani tušení. První kolo je jednoduché – napadne vás při pohledu na kartu s fotografií nějaký váš zážitek? Druhá fáze hry je věnovaná otázkám, které se váží k předchozím příběhům. Poslouchali jste pořádně? Dokážete správně odpovědět?

11. Trekingové hole na delší procházky

Dárek pro seniora - Trekingové hole na delší procházky

4camping.cz

Jak jsem psala na začátku, seniory nemůžeme házet do jednoho pytle – jedni jsou negativní, druzí pozitivní, jedni sedí v teplém křesílku, jiní pořád někde „lítají“. A pro ty poslední je tento tip – trekingové hole pro bezpečnější a pohodlnější procházky. Hodí se spíše na delší cesty, ale samozřejmě budou oporou i na kratší cesty třeba jen do obchodu.

Holí máte na výběr několik desítek. Vybírat můžete podle ceny (ty nejlevnější seženete už za pár set korun), podle recenzí nebo podle funkcí, které jsou vám sympatické. Mně třeba přijdou velmi praktické skládací hole (nejen) pro seniory, které mohou jednoduše složit do batohu, nákupní tašky a potom si je zase jednoduše roztáhnout. Určitě bych vybírala také podle váhy. Ty nejlehčí váží okolo neuvěřitelných 230 g, nejtěžší okolo 630 g (za pár).

12. Dárek pro důchodce z lékárny

vánoční dárky pro seniory

DrMax.cz

Hned na začátek bych možná upozornila na to, že mnoho seniorů a důchodců užívá pravidelně bohužel velké množství prášků. Pokud mezi ně patří ten váš, tak tento tip na dárek pro důchodce rozhodně přeskočte. Nebylo by dobré, aby museli polykat další pilulky. Pokud ostatní seniory je naopak podpora imunity, paměti nebo třeba zdravých kloubů určitě fajn.

Mrkněte například na Houbové Quarteto, které pomáhá jak po fyzické (k rekonvalescenci), tak po psychické stránce. Podobné účinky (imunita, únava, rekonvalescence) má i velmi oblíbený rakytník. Na podporu koncentrace a paměti by se mohly hodit „IQ kapsle“. Už mimo doplňky stravy, ale… Někteří důchodci velmi dají na televizní reklamy, těm by se mohla hodit hřejivá konopná mast na svaly, klouby a záda.

13. Kniha pro aktivní seniory

Kniha pro aktivní seniory

Knihy Dobrovský.cz

Ne každý senior má odvahu a chuť na univerzitu třetího věku, ale nové technologie, cvičení paměti nebo třeba jazyky je velmi lákají. Pokud znáte seniora, který se rád vzdělává, čte, cvičí (tělo i mozkové buňky), skvělým tipem na dárek pro seniora je kniha…

… Co třeba Angličtina pro aktivní seniory, Komunikace na počítači pro seniory, Internet pro seniory, Zábavné úkoly pro seniory nebo třeba i Jóga pro seniory.

14. Dárek pro seniora gurmána

Dárek pro seniora gurmána

Babičkářství.cz

Dobré jídlo a pití, to je nejvíc nejvděčnější dárek pod sluncem. Ne nadarmo se především seniorům k téměř každé životní události vyrábí dárkový koš plný nejrůznějších pochutin. Můžete jim dopřát něco, co by si sami nekoupili, vytvoříte jim zásoby na delší dobu, ušetříte jim tak cestu do obchodu, nebo alespoň nějaké to kilo v nákupní tašce.

Krásná je například velká sada čajů (obsahuje 90 nálevových sáčků) plná bylinek a ovoce, místo klasické paštiky zvolte trojici francouzských mysliveckých terin, na chuť přidejte belgické čokoládové sušenky a k tomu lahev například zdravotního zázvorového sirupu, medovinu pro štěstí nebo dárkovou sadu kvalitních portských vín. A když už jsme u těch sad, mrkněte na už namíchané sady – dárkový box pro babičku či ovocnou sadu pro babičku i dědu.

15. Mobilní telefon pro seniory

Mobilní telefon pro seniory

Alza.cz

Důchodci mají často mobilní telefon ještě z roku XY. Pořád jim slouží, protože jej nepoužívají tak často jako my a hlavně jej střeží jako oko v hlavě. Každá technika však má svoji dobu „spotřeby“, navíc senioři často ztrácí dokonalý cit v prstech, ruce se jim mohou více třást a prsty natékají – nový telefon s velkými tlačítky by tak mohl být praktickým dárkem pro důchodce.

Telefony pro seniory mají kromě pořádných tlačítek také kontrastní a dobře čitelný displej, navíc i několikadenní výdrž baterie. Jsou určeny ke dvěma základním funkcím – hovory a SMS, takže jsou velmi jednoduché na obsluhu. Některé nabízejí velmi zajímavé doplňující funkce, například svítilna, SOS tlačítko, stojánek na nabíjení, nebo pro pokročilejší dokonce i fotoaparát.

16. Lahev jako vzpomínka

Personalizovaný dárek pro důchodce

Alkohol.cz

Pokud senior nebere žádné prášky, mohla by pro něj být lahev zajímavým dárkem. Ovšem je potřeba nad výběrem trošku popřemýšlet. Důchodci občas vzpomínají na to, jak dřív pili „hořkou“, že si pamatují, kdy poprvé ochutnali „bechera“, jak kdysi dávno s tatínkem pálili vlastní „slivku“… Podpořte jejich vzpomínky tím pravým alkoholem.

Z těch tradičních mě napadají tyto: litrová Becherovka nebo Becherovka s vlastní etiketou (sem můžete napsat vtipné věnování, nebo dát nějakou starší fotku), Griotka především pro babičku v zajímavé litrové lahvi, sada mini tatranských čajů pro seniory původem „zo Slovenska“ a třeba speciální dvoulitrovka „peprmintky“.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (14 hlasů)

Autor článku

Vendula
Vendula

Ahoj, jsem Vendula a jsem závislá… na dárcích. Všude kolem sebe vidím, co by se komu mohlo hodit, a podle toho také vypadá můj účet. Ale dárků nikdy nelituji – podle mě jimi dává člověk najevo, že druhého dobře zná, poslouchá ho a že mu na něm záleží. A co mé další závislosti? Rodina v čele s mým dvouletým chlapečkem, cestování, jídlo a pití, kamarádi a volejbal.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář