Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Dárky pro vinaře – 13 tipů na dárek pro milovníky vína

29. 10. 2023 aktualizováno

Dárků pro vinaře je nespočet. Aby také ne, vždyť hned po pivu je víno nejoblíbenějším alkoholickým nápojem Čechů. Snad každý se minimálně jednou za život vydá do nějakého toho malebného sklepa a nechá se unášet dokonalou vinnou atmosférou jižní Moravy. Je ten, pro koho sháníte dárek znalým vinařem, nebo je to spíš amatérský milovník vína? V následujících 13 tipech jsem se snažila najít ty nejlepší dárky pro milovníky vína. Věřím, že mezi nimi najdete inspiraci jak na dárek pro vinaře profíka, tak na dárky pro vinaře lajka. Ten třeba vínům tolik nerozumí, ale dobrou lahvinku si moc rád otevře, a rozhodně ocení nějakou vinnou vychytávku, popř. se o víně něco moc rád dozví. Takže tady je mých 13 tipů na nejlepší dárky pro vinaře.

13 tipů na nejlepší dárky pro milovníky vína

Designový dřevěný stojan na lahev

Dárek pro vinaře – designový dřevěný stojan na lahev

Kočičí paní.cz

Tento dárek pro vinaře je velmi elegantní, originální a samozřejmě i praktický. Dřevěný stojan na víno s motivem kočky zajímavě ozdobí každý interiér a milovník vína díky němu bude mít svoji oblíbenou lahvinku stále na očích. Stojan je ručně vyrobený z přírodního dřeva Suar z Indonésie. To je vysoce kvalitní a vyznačuje se jedinečnými vzory. Tato neotřelá dekorace je určená především pro lahev vína, ale když ta se zrovna bude chladit, může podržet klidně i olivový olej. Stojan totiž stojí pouze ve chvíli, kdy v něm je nějaká lahev – ta vyvažuje jeho stabilitu. Dřevěný stojan na víno je vysoký cca 30 cm a široký 6,4 cm.

Doporučuji mrknout i na kovové stojany na víno, třeba vás některý z nich zaujme ještě více. Tady je výběr opravdu velký – od hasičského auta přes krásnou plachetnici až po zamilovaný pár na lavičce. Zrovna ten se mi třeba moc líbí – je to takový milý a vtipný doplněk k lahvi vína. Tu prosím vás nezapomeňte přibalit, ať už vyberete jakýkoliv stojan. Mimochodem máme pro vás i tipy na nejlepší vína.

Zážitkové předplatné vína

Předplatné vína pro vinaře – dárek pro milovníky vína

Adrop.cz

Vinné předplatné? Čtete správně. To si takhle člověk sedí doma, ozve se mu kurýr se zásilkou, tak otevře dveře a dostane do ruky lahev vína. Žádné zdlouhavé přešlapování u regálu a luštění etiket. Víno za vás, respektive za obdarovaného vybere odborník, a to podle sezonnosti i podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Skvělé je, že tento dárek pro milovníka vína není jednorázový. Trvá 3 měsíce a každý měsíc dostane 2 lahve vína. Celkem se tedy váš vinař může v rámci vinného předplatného těšit na 6 lahví kvalitního a pečlivě vybraného vína.

Další variantou, dražší, ale nabitější, je potom zážitkové předplatné vína s celkem 18 lahvemi = tento dárek pro vinaře opět trvá 3 měsíce, ale každý měsíc si bude moci vychutnat 4 až 6 výběrových vín. Jsou vybraná tak, aby se hodila k danému období. Vína v rámci každého vinného předplatného pochází z různých vinařských regionů, obdarovaný vinař tak pozná spoustu odrůd, chutí i vinných zajímavostí.

Elektrický otvírák na víno

Elektrický otvírák na víno – dárek pro milovníky vína

Balabim.cz

Co si budeme povídat, každý z nás už párkrát s otevřením lahve bojoval. A občas dokonce vyhrála lahev, respektive pan korek. Ten se rozlomil, půlka z něj zůstala v hrdle lahve a vy jste museli sáhnout po vařečce, abyste korek zatlačili do vína a vymáchali ho v něm. Dárek pro vinaře šikuly i „nešiky“? Elegantní a taky velmi praktický elektrický otvírák na víno. Tento stylový pomocník má luxusní černou barvu a je opravdu šikovný – každé víno s korkovou zátkou otevře rychle a jednoduše.

Elektrický otvírák na víno je vyroben z kvalitních materiálů, funguje na čtyři klasické tužkové baterky (ty bohužel nejsou součástí balení) a víno dokáže otevřít za necelých 8 sekund. Jak to vlastně funguje? Zmáčknete tlačítko a je to. Otvírák se postará o zbytek. Tento designový pomocník obsahuje navíc i nůž na fólii, kterou je chráněný vršek lahve. Elektrický otvírák na víno je vysoký 23 cm a široký 4,8 cm. Nezapomeňte k němu přidat i lahev, popř. lahve – ať je co otevírat. Naše tipy na ta nejlepší bílá, červená, růžová i šumivá vína najdete tady.

Dárková sada vín

Dárková sada vína – luxusní dárek pro milovníky vína

Osobní vinotéka.cz

Dárkový set, dárkový karton, dárkový box, adventní kalendář a spousta menších doplňků. Z toho všeho můžete vybírat. Já bych rozhodně sáhla po něčem… Wow. Přesně to jsem si řekla například u dřevěné bedýnky s 6 lahvemi z vinařství Bohemia Sekt nebo u adventního kalendáře s miniaturami Bohemia sektů. To musí být skvělý pocit – vědět, že si každý den musíte otevřít jedno políčko s 0,2l Bohemkou. Další moc hezký set bude skvělým dárkem pro milovníky prosecca – dvě lahve prosecca Mionetto, dvě skleničky a jedna chladicí nádoba k tomu.  

Z menších, ale pořád stylových vinných dárků bych vybrala tlakovou zátku na sekt, která se podle mě hodí vždycky a každému. Ne často, ale občas se prostě může stát, že stačí decka na přiťuknutí a na víc není zrovna chuť. Díky této speciální zátce neunikne ze šumivého vína ani bublinka. Taky mě zaujal flash disk á la korková zátka Bohemia Sekt. Kapacita „flešky“ je 8 GB, což na dokumenty rozhodně stačí.

Domácí degustace vína

Dárek pro milovníky vína – domácí degustace vín

Zážitky.cz

Jasně, vyrazit do sklípku a užít si osobně řízenou degustaci, to je vždycky ta nejlepší varianta. Jenže víte, jak to teď je… A je super, že spousta služeb se dnešní době přizpůsobila a lze si je užít i v pohodlí domova. Tak například odborně vedenou vinnou degustaci. Tip na dárek pro milovníka vína a pro jeho nejbližší.

Na výběr je hned několik typů degustací. Od moravských vín přes různá evropská až po bublinky. Právě bublinková degustace mě asi zaujala nejvíce. Málokdo podle mě ví, že i na Moravě se vyrábí kvalitní sekty. Obdarovaný (a možná vy s ním) teď bude mít šanci ochutnat jich rovnou 6. Každá domácí degustace probíhá formou předtočeného videa, stačí vám tedy připojení k internetu (na mobilu, tabletu, počítači nebo televizi) a samozřejmě vychlazené lahve. Pokud šumivá vína nejsou to pravé ořechové, co třeba vína z vinic slavných francouzských herců?

Kvalitní a designové sklenice na víno

Dárky pro vinaře – sklenice na víno

Skleněný shop.cz

Protože na skleničce záleží… Také to máte tak, že vám víno, popř. jakýkoliv jiný drink více chutná z pořádné a hezké skleničky? Já rozhodně. A věřím, že i váš milovník vína ocení kvalitní a designové sklenice na víno z produkce nejlepších českých i zahraničních skláren. Na tomto e-shopu nabízí široký výběr sklenic, od klasických přes originální až po ty luxusní. Mé tipy?

S těmi nejjednoduššími sklenicemi rozhodně neuděláte chybu, protože decentní sklenice nikdy nikoho neomrzí – mrkněte například na set 6 sklenic na bílé víno nebo 6 sklenic na červené víno, oba z bezolovnatého foukaného křišťálového skla. Můžete být ale odvážnější a zvolit originální dárek pro vinaře v podobě barevných sklenic, resp. sklenic s barevnými nožičkami. Tento dárek se bude jednoznačně hodit na oslavy a party – aby bylo na první pohled jasné, která sklenička je čí. Naprosto dokonalá mi přijde dvojice černých sklenic – stojí na uzoučké nožičce, zdobí je originální zlaté malůvky a jsou ideální na červené víno či koktejly. Vyberete si?

Zátka na lahev s tvarem i funkcí skleničky

Dárek pro milovníky vína – zátka na sklenici vína

Balabim.cz

Tak tohle je moooc vtipný dárek pro milovníka vína. Máte mezi svými blízkými někoho, komu by se podobalo pití vína přímo z lahve? Všichni víme, že tohle se rozhodně nedělá. Ale pozor, nějací koumáci přišli se zátkou ve tvaru skleničky, která navíc opravdu slouží jako malá sklenička. Zátku nasadíte na hrdlo lahve a můžete se rovnou napít. Pijete tedy přímo z lahve, ale vlastně pijete ze skleničky. Rozumíte, ne?

Zátka je ze skla a silikonu, sedí na většinu lahví vína a má šířku 8 a výšku 13 cm. Myslím, že by to mohl být milý dárek pro vinaře. Doporučuji to udělat takhle – koupit kvalitní lahev vína a speciální zátku k lahvi přibalit. Uvidíte, že tento vtipný dárek pro vinaře rozhodně potěší a rozveselí. Další zátka, do které jsem se na první pohled zamilovala, je „svíčková“ – jedná se o svíčku (v balení jsou hned 4) se vzhledem korkové zátky. To ale bude velká vinná romantika.

Domácí vinotéka pro vášnivé vinaře

Domácí vinotéka – praktický dárek pro vinaře

Alza.cz

Dárek pro vinaře, kterým mu vyrazíte dech? Domácí vinotéka. Ideálně naplněná, ale to už nechám na vás. Každý milovník vína by prostě doma měl mít svoji menší či větší domácí vinotéku. Vína nebudou zavazet v ledničce (tam si nechejte místo na nějaké dobroty k vínu), budou mít svoje speciální místo, navíc je plná vinotéka krásným bytovým doplňkem. Takže pokud ji váš vinař ještě nemá doma, neváhejte. Tady je stručný přehled základních typů domácích vinoték.

Za prvé můžete vybírat mezi vestavnými (zabudovanými například do kuchyňské linky) a volně stojícími vinotékami. Dalším důležitým (možná i nejdůležitějším) parametrem je kapacita vinotéky. Ta se pohybuje v rozmezí od 1 do 200 lahví vína, nejčastěji okolo 12 až 50. Asi víte, že červené víno má mít jinou teplotu při servírování než víno bílé. Proto existují dvouzónové i vícezónové vinotéky, které zajistí každému vínu potřebnou teplotu. Jednozónová vinotéka chladí na všech místech stejně, ale je zase nejdostupnější. Dalším parametrem k výběru vinotéky je způsob chlazení – vinotéka s termoelektrickým článkem bude levnější, ale nebude mít takový chladicí výkon jako vinotéka s kompresorem. Dále určitě prozkoumejte hmotnost vinotéky a doplňkové funkce, jako jsou displej, LED osvětlení, UV filtr, možnost zamčení, antibakteriální ochranu apod.

Kvízy pro vinné znalce

Dárek pro milovníky vína – desková hra pro vinaře

Albi.cz

Kdo si hraje, nezlobí. Souhlasíte? Potom by se vám mohl líbit tento tip na dárek pro vinaře. Jedná se o zábavný karetní kvíz, který obdarovaného pobaví například na cestách za vínem. V balíčku je ukryto 50 karet s otázkami (plus návod samozřejmě), které jsou rozdělené do šesti tematických okruhů z oblasti vína. U každé z 300 otázek mají hráči na výběr ze tří možných odpovědí, ta správná je vždy vyznačena. Hru si může cvičně zkoušet obdarovaný sám, nebo si může zahrát s až 5 dalšími milovníky vína. Doporučený věk je prý od 12 let, ale to by musel hrát rodilý Moravák, který koštuje víno už v kolébce.

U Albi můžete najít i další tipy na dárky pro milovníky vína, například mě zaujalo polosuché víno s nápisem „Jsi moje zlato“, které obsahuje částečky skutečného 23karátové zlata. Luxus, co říkáte? Super jsou i vtipné ponožky, které mají zespod nápisy – na jedné noze „Pokud tohle čteš“, na druhé noze „Přines mi víno“. To až si hodí vinař nohy nahoru, aby bylo jasné, čím mu uděláte radost. I když jsme tu tip na dárek pro vinaře v podobě skleniček už měli, neodpustím si ho ještě jednou. Tentokrát se jedná o skleničky s originálními nápisy. Která se bude hodit pro vašeho milovníka vína?

Křupavé dobroty k vínu

Slaný dárek pro vinaře k narozeninám

Nutsman.cz

Tento tip na dárek pro vinaře není o víně, ale k vínu jednoznačně patří. Na čem by si obdarovaný asi nejvíc pochutnal? Ořechy, paštiky, krekry, popř. něco originálnějšího? Na e-shopu Nutsman najdete opravdu široké množství nejrůznějších pochoutek, které se skvěle hodí (nejen) k vínu. Doporučuji vytvořit balíček plný vína a dobrot k němu. Co by v takovém balíčku rozhodně nemělo chybět? Pište si…

Ořechy, které jsou plné zdravých tuků, a měly by tak být součástí každého jídelníčku. Dál určitě zvolte i nějaké sušeného ovoce, které může hezky zvýraznit chuť vína. K tomu přihoďte pytlíčky slaných křupavých krekrů různých příchutí, nějakou zajímavou prémiovou paštiku nebo v poslední době velmi oblíbené sušené maso. Věděli jste, že už existuje i sušený sýr? Jedná se o lyofilizovanou křupavou novinku bez umělých přísad, barviv a aromat. Patří váš vinař mezi gurmány, kteří rádi zkouší nové chutě, přihoďte do košíku i nějaký hmyz. Jedlý hmyz. Ten je považován za superpotravinu a potravinu budoucnosti. Má například mnohem méně tuku než hovězí maso, a naopak je plný bílkovin, antioxidantů, aminokyselin a vitamínů. Máte ve vašem online košíku všechno?

Zajímavá kniha o víně

Dárek pro milovníky vína – kniha o víně

Knihy Dobrovský.cz

Existuje tolik knih o víně, to byste ani nevěřili. I když vlastně je to logické. U vína se tak hezky filozofuje, že pak vznikají ty nejzajímavější myšlenky. No a stačí, když je někdo hodí na papír a je to. Vinnou literaturu najdete v nejrůznějších žánrech – to máte kuchařky, průvodce, romány, odbornou literaturu, poezii,… Který typ knihy bude tím nejlepším dárkem pro vašeho milovníka vína?

Na první pohled mě podle názvu i obalu zaujala kniha Víno a čáry. Jedná se o román pro ženy, který je plný romantiky, dobrodružství, záhad a kouzel, vše se samozřejmě odehrává ve vinařském prostředí. To zní jako fajn odpočinková literatura na dlouhé zimní večery, ne? Spíš teda pro ženy vinařky. O něco odbornější potom bude kniha s hezkým názvem Vinografie, která pomocí 100 obrázků představí milovníkovi vín veškeré vinné základy – od historie přes výrobu až po servírování. Do třetice bych doporučila Degustační deník, kam si vinař může zapisovat své vinné úlovky a také všechny dojmy z nich. Ať už budou zápisky odborné, nebo laické, budou všechny pěkně na jednom místě.

Nealkoholické víno aneb když vinař nemůže pít

Dárek pro milovníky vína – nealkoholické víno

DobráVíla.cz

Není nic horšího, než když někdo miluje víno, a nemůže ho pít. V životě však bývá spousta situací a období, kdy to tak prostě je. Od těch krátkodobých (řízení, léky) až po ty dlouhodobější (těhotenství, kojení, nemoc). Někdo se vína vzdá úplně, jiný to nevzdává. Protože nemusí. Vinaři už totiž naštěstí myslí i na tyto případy, a tak se na trhu objevuje čím dál tím víc nealkoholických, respektive dealkoholizovaných vín. Co to?

Tipy na konkrétní nealkoholická vína najdete na výše uvedeném odkazu, tady vám jenom ve stručnosti shrnu to nejdůležitější. Oficiální termín zní „víno bez alkoholu“ a vyrábí se zhruba 10 let. Velkou oblibu ale zaznamenalo až v posledních měsících, možná pár letech. Základem těchto vín je klasické víno, ze kterého se díky speciální technologii odebere alkohol. Nealkoholická vína sice mohou mít obsah alkoholu až 0,5 %, ale nebojte – 0,5 % mají i nealko piva a ty si v klidu dopřává úplně každý. Dealkoholizovaná vína mají i další pozitiva – blahodárný účinek na lidský organizmus, efektivnější trávení, jsou zcela bez tuků a obsahují o 2/3 méně kalorií než klasická vína. Nejsou to tedy jen vína pro těhotné ženy a řidiče, ale také pro lidi na dietě nebo osoby se zdravotními potížemi.

Soudek na čepování vína

Soudek na čepování vína s pípou – dárek pro vinaře

Mall.cz

Tip na dárek pro milovníka vína z tak trošku jiného soudku. Borovicového soudku. Ten se hodí k uchovávání nejen vína, ale i „tvrdšího tekutiny“, jako je whisky, pivo, rum, tequila… Co si budeme povídat, jedná se spíše o naprosto originální a nepřehlédnutelnou dekoraci do obýváku. Dokážete si představit, že tento 35litrový soudek bude plný vína a vy budete s obdarovaným jen točit a točit a pít a pít? Jako za starých dobrých časů pirátů a králů.

Uvnitř sudu je 10litrový sáček, který se naplní vínem a je to. Zavře se víko a… může se začít točit i popíjet. Sáček zaručí, že tekutiny zůstanou delší dobu čerstvé a bez zbytečné příchuti. Soudek leží na dřevěném stojanu, je vyztužený kovovými obručemi a jeho míry jsou 33 × 22 × 29 cm. Pípa je samozřejmě z nerezové oceli. Možná je to malinko úlet – 12l sud na víno, ale věřím, že na party či oslavě z vás díky tomuto dárku pro vinaře bude hvězda.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (4 hlasy)

Autor článku

Vendula
Vendula

Ahoj, jsem Vendula a jsem závislá… na dárcích. Všude kolem sebe vidím, co by se komu mohlo hodit, a podle toho také vypadá můj účet. Ale dárků nikdy nelituji – podle mě jimi dává člověk najevo, že druhého dobře zná, poslouchá ho a že mu na něm záleží. A co mé další závislosti? Rodina v čele s mým dvouletým chlapečkem, cestování, jídlo a pití, kamarádi a volejbal.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář