Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak vybrat snubní prsteny

27. 9. 2022 aktualizováno

Manžela či manželku i snubní prsteny si vybíráme ideálně na celý život. V prvním případě vám do vaší volby rozhodně nijak mluvit nebudeme, v tom druhém pro vás máme spoustu užitečných tipů. Poradíme vám, jak vybrat snubní prstýnky nejen podle ceny a materiálu, ale především tak, aby lahodily oku a vkusu obou partnerů.

Snubní prsteny - jak vybrat tipy

Svatební šaty, oblek či frak, kytice a samozřejmě snubní prstýnky – nic z toho nesmí na tradiční svatbě chybět. Stejně jako se už dnes nebere naprosto striktně svatební dresscode, i v případě prstýnků mají zelenou nejrůznější moderní materiály a originální podoby.

Zda půjdete cestou klasiky, nebo trendů, je věc vašeho vkusu. Platí však, že prstýnky by měli vybírat oba partneři společně a na jejich podobě se shodnout.

Musí být snubní prstýnky stejné?

Prstýnky pro manžele nemusejí být vždy naprosto totožné a uzpůsobené jen velikostí. Dámská varianta je například často doplněná o kamínky nebo nějaké zdobení navíc, pánské snubní prsteny bývají spíše strohé a bez nadbytečných ozdůbek. Přesto by jejich celkový vzhled měl být sladěný (minimálně v materiálu a povrchové úpravě), vyjadřující, že k sobě partneři patří.

Jejich výběr tak často vyžaduje určitý konsenzus a racionální úvahu, aby prsteny nejen souzněly se stylem obou partnerů, ale aby jim vyhovovaly i z praktických důvodů. Pokud si například žena “vymůže” nápadný design s výrazným zdobením, které muži vyžadujícímu minimalismus nebude po chuti, o to více hrozí, že prsten partner brzy po svatbě odloží a nebude nosit.

Přečtěte si, proč muži nenosí snubní prsteny.

Mají-li se partneři problém shodnout, je často lepší zvolit co nejjednodušší klasický styl, který bude přijatelný pro oba. Žena pak může snubní prsten doplnit o zásnubní prsten, který obvykle bývá výraznější. Pokud se jejich vzhled vzájemně “nebije”, po svatbě je možné oba nosit na jednom prstě nebo vedle sebe.

Jak vybrat snubní prstýnky

Co si nechat na snubní prsteny vyrýt?

U snubních prstenů je tradicí nechat si dovnitř kroužků gravírovat jméno partnera a datum svatby. Je však jen na vás, jakou podobu zvolíte. Místo křestního jména je možné na prstýnek použít i přezdívku nebo pouze iniciály. Někteří šperkaři dovedou dovnitř přenést dokonce váš vlastnoruční podpis. Jsou i zákazníci, kteří požadují vyrytí krátkého citátu.

V době covidových lockdownů, kdy řada snoubenců řešila nejistotu ohledně finálního termínu svatby, si mnozí z nich dovnitř nechali vyrýt pouze rok svatby bez přesného data. I to je možné.

Gravírování snubních prstenů nabízí prodejci obvykle zdarma k jejich nákupu. Pokud však máte nějaký nadstandardní požadavek (například vyrytí podpisu, delšího textu nebo obrázkových symbolů), nejspíš si za to pár stovek připlatíte.

Materiál snubních prstenů

Zlaté snubní prsteny jsou nejčastěji žádanou klasikou. Kromě žlutého zlata jsou velmi oblíbené snubní prsteny z bílého zlata, které svým nádherným chladným tónem připomínají podstatně dražší a vzácnější platinu. Velkým hitem posledních let je i růžové zlato, které je slitinou žlutého zlata a mědi, jež mu dodává půvabný “rosegold” odstín.

Zlaté snubní prstýnky - ze žlutého zlata

Moderní a zároveň finančně úspornou variantou jsou snubní prsteny z chirurgické oceli. Na rozdíl od stříbra, které v případě “snubáků” není tak vyhledávané, jelikož se rychleji opotřebovává, je ocel velmi odolná. Na druhou stranu není tak tvárná, takže design těchto prstenů je povětšinou velmi jednoduchý, bez ozdobných “kudrlinek”. Velmi špatně se i gravíruje.

Dalšími možnostmi jsou snubní prsteny z titanu nebo z palladia. Pokud chcete něco velmi netradičního, zaujmout by vás mohly karbonové snubní prsteny v působivé černé barvě.

Karbonové snubní prsteny - jak vybrat

Tip: Pokud má minimálně jeden z partnerů alergii na kovy, vybírejte antialergické materiály, jako je platina nebo chirurgická ocel.

Styl snubních prstenů – co frčí?

Kromě materiálu si budete moct vybrat z různých šířek prstenů, tvarů, kamínků a jiného zdobení. Důležitý je například i tvar vnitřní a vnější plošky – může být zcela kulatý, půlkulatý, plochý (s ostřejšími hranami) nebo komfortní (zaoblený z obou stran).

Snubní prstýnky z růžového zlata - kombinace materiálů

Mezi aktuálně oblíbené styly snubních prstýnků patří kombinace lesklého a matného broušeného povrchu či kovů různých barev (např. bílého zlata s růžovým). Žádané jsou snubní prsteny zdobené tepaným povrchem či neotřelým škrábáním či drásáním (tzv. ice design).

Tepané snubní prsteny - co frčí

Velkým trendem jsou tzv. eternity snubní prsteny, kdy dámskou variantu zdobí čiré či barevné kamínky po obvodu prstenu, dekor větviček či zajímavé “proplétání” symbolizující věčnou lásku. Pánský prsten má v tomto případě obvykle podobu jednoduché hladké obroučky. Romantikům učarují i vintage snubní prsteny, pro které jsou charakteristické například vyrývané květinové motivy.

Eternity snubní prsteny - tipy a trendy

Nechejte si dostatek času

Kamenná klenotnictví i e-shopy se šperky dnes nabízejí nepřeberné množství variant snubních prstenů všech možných materiálů a designů. Je možné, že na ty pravé prstýnky nenarazíte hned na prvním stanovišti a jejich výběr vám zabere delší dobu, což je naprosto v pořádku. Možná, že se pak dokonce rozhodnete nechat si vyrobit snubní prsteny podle vlastního návrhu.

V obou případech je dobré, když nebudete muset spěchat a zbytečně se stresovat, zda k vám objednané prstýnky dorazí včas. Počítejte s tím, že je třeba vybrat správnou velikost prstenů a není samozřejmostí, že je prodejci mají rovnou skladem. Běžná dodací lhůta se pohybuje mezi 4 až 8 týdny.

Z toho plyne, že začít vybírat snubní prsteny byste měli nejpozději 3 měsíce před termínem svatby. V případě, že se berete v létě, kdy je největší frekvence svatebních obřadů, a tím i nejvíce poptávek po prstenech, si raději nechejte ještě o něco větší rezervu.

Snubní prsteny kde koupit - tipy

Cena snubních prstenů

Ujasněte si předem, jakou částku jste schopní a ochotní ve zlatnictví utratit. Snubní prsteny mohou představovat jednu z nejnákladnějších položek celého svatebního rozpočtu. I pokud vaše nároky nejsou vysoké, za pár zlatých prstenů počítejte s investicí minimálně kolem 10 tisíc korun. Snubní prsteny s diamanty nebo z platiny vás můžou stát kolem 30 až 50 tisíc.

Pokud byste si chtěli nechat zhotovit snubní prsteny na zakázku, připočítejte navíc zhruba 20 až 30 procent oproti běžné prodejní ceně za podobný typ z kategorie katalogového zboží. Samozřejmě zde záleží na složitosti zpracování a na tom, kde si prsteny objednáte. Obvykle je možné vytvořit nezávaznou poptávku (i prostřednictvím internetu) a následně můžete různé nabídky mezi sebou porovnat.

Jsou-li vaše prostředky omezené, můžete sáhnout po stříbrné variantě nebo zvolit ocelové snubní prsteny. Ty se dají pořídit už kolem 2 až 4 tisíc korun.

Dát přednost levnějším možnostem je možné i z důvodu, že prstýnky neplánujete nosit každodenně a pořizujete si je spíše ze symbolických důvodů. V opačném případě zvažte to, že zlato nebo platina jsou mnohem odolnější než třeba stříbro a investice do materiálu s dlouhou životností se vám proto vyplatí.

Snubní prstýnky - rady jak vybrat

Kde koupit snubní prsteny

Snubní prsteny koupíte nebo minimálně můžete objednat z katalogu v každém zlatnictví. Pokud toužíte po originálních nebo designérských kouscích, je dobré si předem zjistit reference a vypravit se přímo k obchodníkovi, který je prodejem snubních prstenů vyhlášený, i kdyby vás to mělo stát cestování. Získáte u něj největší výběr a nejlepší servis.

Koupit snubní prsteny už dnes není problém ani na internetu. Je třeba si však předem pečlivě přečíst informace, jak zjistit správnou velikost prstenů, jelikož volba velikosti bude zcela ve vaší režii.

Naše tipy: Pro nákup snubních prstenů online za příznivé ceny doporučujeme navštívit e-shopy sperkin.cz nebo sperky-eshop.cz. Originální prsteny české výroby najdete v internetových klenotnictvích brilianty.cz nebo eppi.cz – oba tito prodejci nabízejí i možnost výroby prstenů na zakázku.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Adéla
Adéla

Miluji život a vychutnávám si ho plnými doušky. Momentálně mě definují tři věci: cestování, poznávání a posouvání vlastních hranic. Obdarovávání mých nejbližších mám spojené s úsměvem na jejich tváři. S úsměvem, který mě pokaždé zahřeje u srdce.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář