Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Dárky k Valentýnu

Kde se nosí zásnubní prsten před svatbou i po svatbě

27. 9. 2022 aktualizováno

Otevření krabičky se zásnubním prstýnkem je významným okamžikem v životě mnoha žen. Na který prst jej v tu chvíli správně navléknout, nejspíš většina z nás ví. Možná však tápete, jak jej vhodně nosit v následujících týdnech a měsících a jak s ním naložit po svatbě. Na všechny otázky kolem nošení zásnubního prstenu vám odpovíme v našem článku.

Kde se nosí zásnubní prsten rady

Zatímco zásnubní prsten na ruce ženy ohlašuje světu chystanou svatbu, snubní prsteny nosí v páru oba, tedy ženy i muž, od okamžiku oddání při svatebním obřadu. Zásnubního prstýnku se však rozhodně nemusíte sotva po pár měsících svatebních příprav vzdát a stejně jako “snubák” si jej můžete na prstu ponechat klidně po celý život.

Zlaté pravidlo: Prsteníček levé ruky

Zásnubní prstýnek se v evropských zemích správně navléká na prsteníček levé ruky, a to nezávisle na tom, zda je žena pravák či levák. Toto pravidlo vychází z mnohaleté tradice, která se stejně jako v případě snubních prstenů odůvodňuje tím, že právě levá ruka je blíže srdci, což symbolizuje lásku a oddanost partnerovi. Ne všude ve světě to platí stejně, například Rusové nebo Indové nosí zásnubní prstýnky naopak vpravo.

Přístup k tomuto pravidlu je v moderní době už uvolněnější, například některé ženy nosí “zásnubák” na pravé ruce, aby si na levé nechaly místo pro prstýnek snubní. Následování tradice má však i své praktický účel.

Jakmile případný nápadník zmerčí blyštivý kroužek na tomto klasickém místě, hned bude vědět, že je třeba jít o dům dál. Spousta žen se navíc svým zasnoubením ráda chlubí a právě na tomto prstě nejlépe vzbudí kýženou pozornost. Zkrátka prsten na prsteníčku levé ruky vysílá okolí velmi jasné sdělení.

Máme pro vás také tipy, jak ženu požádat o ruku.

Nosit stále, nebo sundávat?

Tradice dávání a nošení zásnubních prstenů vznikla pravděpodobně ve starověkém Egyptě – kruh byl zde považován za symbol věčnosti. Většina zasnoubených žen prstýnek od svého vyvoleného hrdě nosí neustále bez sundávání minimálně až do svatby.

Jak správně nosit zásnubní prstýnek

Může se však stát, že vás partner obdaroval opravdu drahým kouskem s velkým briliantem, který vám jednak může při běžných činnostech překážet, nebo se o dokonce budete obávat jeho ztráty či mechanického poškození. V tom případě jej možná budete chtít nosit pouze do společnosti a ve všedních dnech jej raději ponecháte bezpečně uložený v krabičce.

U velmi drahých zásnubních prstenů je ve světě běžné, že si žena nechá vyrobit levnější maketu s méně vzácným kamenem pro každodenní nošení a ten pravý si nechávají jen pro speciální příležitosti. Na tuto možnost se poptejte u šperkařů, kteří nabízejí zakázkovou výrobu.

Přečtěte si rady, jak vybrat správnou velikost prstýnku.

Kde nosit zásnubní prstýnek po svatbě

Při svatebním obřadu některé nevěsty zásnubní prstýnek sundávají, jiné si snubní prsten nechají navléknout k zásnubnímu. Pokud se styl obou prstýnků navzájem neruší a nijak vám dohromady nepřekážejí, je možné nosit je takto i nadále. Nevýhodou může být, že prstýnky často v kombinaci nevyniknou tak jako na samostatných prstech.

Zásnubní prsten byste nikdy neměli nosit na ukazováčku, který je symbolem touhy po moci o ovládání druhého.

Druhou možností je přemístit zásnubní prsten na jiný prst, například na prostředníček nebo prsteníček pravé ruky. Zde však může nastat problém s velikostí. Pokud jste pravák, prsty na pravé ruce budete mít pravděpodobně o něco silnější a prstýnek tak nemusí dobře sedět. V tom případě si jej však můžete nechat ve zlatnictví upravit. Nejspíš vás to bude něco stát, ale nechat hodnotný a s láskou vybíraný prstýnek už navždy ležet doma v šuplíku by rozhodně byla velká škoda.

Zásnubní prsten na pravé ruce

Jak pečovat o zásnubní prsten

Aby neztratil nic ze své původní nádhery, o zásnubní prstýnek je třeba pečovat stejně jako o jakýkoliv jiný prsten. Obzvláště pokud jej na prstě nosíte neustále. Na povrchu prstýnku se časem mohou tvořit drobné škrábance nebo rýhy, skvrnky, povrch může zmatnět nebo změnit odstín.

Jak by měla správná údržba vypadat? Vždy záleží na konkrétním materiálu a úpravě. Obvykle stačí omytí ve vlažné vodě a vyleštění jemným bavlněným hadříkem. K čištění nepoužívejte zubní pastu nebo jiné prostředky s abrazivními složkami či drsné papírové ubrousky a kartáče.

V klenotnictvích si také můžete zakoupit speciální přípravky nebo vlhčené ubrousky určené k ošetřování konkrétního kovu, nebo si tam šperk nechat profesionálně vyčistit pomocí ultrazvuku.

V případě prstenů s brilianty je vhodné nechat šperk čas od času zkontrolovat klenotníkem. Můžete tak předejít vypadnutí a ztrátě kamínku.

Drahým kovům, kamenům nebo pravým perlám mohou uškodit chemikálie z čisticích prostředků, ale také horká voda či pára (např. v sauně). Při úklidu nebo mytí nádobí proto šperk raději z prstu sundejte nebo používejte dobře těsnící gumové rukavice. Stejně tak je lepší prstýnek odložit při sportování nebo náročnějších manuálních činnostech, aby jej nepoškodil agresivní pot nebo případné tvrdé nárazy. Některým přírodním materiálům může ublížit i silně chemicky ošetřená voda v bazénu, styk s parfémem, make-upem nebo třeba lakem na vlasy.

Zásnubní prsten – kde se nosí

Pokud prstýnek zrovna nenosíte, je nejlepší uchovávat jej v temnu, například ve vhodném látkovém nebo uzavíratelném PVC sáčku. Prstýnek nikdy neschovávejte do peněženky k mincím nebo jiným kovovým předmětům, o které by se mohl poškrábat.

Kde koupit zásnubní prsten

Ať už vybíráte zásnubní prsten jakékoliv hodnoty, snadno jej můžete pořídit i na internetu. V tomto případě doporučujeme zvolit osvědčená a spolehlivá internetová šperkařství se skutečně originálním zbožím, garancí původu drahokamů (žádejte certifikát) a doplňkovým servisem jako u kamenných zlatnictví.

I dobří internetoví prodejci vám mohou nabídnout servis zahrnující například pravidelnou údržbu a profesionální čištění prstýnku v následujících letech, případně možnost dodatečné úpravy rozměru. Vždy se na tyto služby před nákupem informujte.

Nabídku cenově dostupných i luxusnějších zásnubních prstýnků najdete například v e-shopu sperky-eshop.cz. Pokud toužíte po originálním kousku, třeba i na míru vašim přesným představám, doporučujeme zavítat na brilianty.cz.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (11 hlasů)

Autor článku

Adéla
Adéla

Miluji život a vychutnávám si ho plnými doušky. Momentálně mě definují tři věci: cestování, poznávání a posouvání vlastních hranic. Obdarovávání mých nejbližších mám spojené s úsměvem na jejich tváři. S úsměvem, který mě pokaždé zahřeje u srdce.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář