Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Dárky pro páry

Žádost o ruku – Jak požádat o ruku ženu, muže i rodiče

27. 9. 2022 aktualizováno

Ať už žádost o ruku bude pro ženu překvapením z čistého nebe, nebo dlouho očekávaným činem, vyžaduje to sebrat odvahu a hlavně vymyslet plán. Čím rozhodně zapůsobíte a na co si naopak dát velký pozor? Připravili jsme pro vás několik tipů a rad.

Se žádostí o ruku se pojí jistá etiketa. Zároveň však nejspíš chcete své přítelkyni připravit nejen hezký, ale pokud možno také originální zážitek, na který celý život (v dobrém smyslu slova) nezapomene. Třebaže nepatříte k vyhlášeným romantikům a mužům, kteří chrlí z kapes jedno láskyplné překvapení za druhým, na tomto důležitém aktu byste si rozhodně měli dát záležet. Rádi vám s tím pomůžeme.

Jak požádat o ruku tipy

Jak překonat trému a nejistotu

Pro mnoho mužů je žádání o ruku situace mimo jejich komfortní zónu. Může ve vás vyvolávat pocity nejistoty, obavy, aby vše vyšlo podle plánů, a dokonce trému.

Není divu, chystáte se k velkému životnímu kroku. I když nemáte pochybnosti o tom, že odpověď bude znít ANO, přece jen jdete s kůží na trh. Možná nejste zvyklí slovně projevovat své city a děsí vás, že tomu možná budou přihlížet i jiní lidé. Žádný strach, s tím vším se dá vypořádat!

Nenechte se do ničeho tlačit. Třebaže vám přítelkyně (nebo okolí) dává jasně najevo, že už „je čas“, měli byste si být jistí, že to (už) také chcete. Pokud nebudete jednat pod tlakem, ale z vlastního svobodného rozhodnutí, nebude pro vás žádost o ruku tolik stresující.

Nemusíte být originální za každou cenu. Na sociálních sítích občas proběhnou videa s velkolepými žádostmi o roku, které nejspíš vyžadovaly dlouhé přípravy a možná i zapojení profesionálů. Nenechte se tím zastrašit. I když nad podobnými videi vaše polovička pokaždé zasněně vzdychne, neznamená to, že přesně to očekává i od vás.

Buďte sami sebou. Válčíte s trémou a představa, že před partnerkou pokleknete v restauraci plné lidí, ve vás vyvolává žaludeční nevolnost? Pro mnoho lidí je žádost o ruku velmi intimní záležitost, u které nepotřebují nebo ani nechtějí žádné svědky. Vezměte přítelkyni na místo, které máte oba rádi a kde se cítíte příjemně.

Je to přirozené. Žádost o ruku může být velmi emotivní zážitek pro vás oba. Pokud je z vašeho hlasu cítit tréma, ruce se vám třesou nebo se dokonce před partnerkou neubráníte slzám, neznamená to, že jste situaci nezvládli jako „správný muž“. Dejte průchod svým citům, o to krásnější zážitek to pro vás bude.

Jak žádat o ruku strach a tréma

Etiketa aneb co při žádání o ruku nesmí chybět

Žádost o ruku vychází z mnohaleté tradice. I když jste se rozhodli jít na to originálně, na několik základních „náležitostí“ byste rozhodně zapomenout neměli.

Zásnubní prsten – Na jeho výběru si dejte záležet. Poradíme vám s tím v článku Jak vybrat zásnubní prsten.

Kytice – Dojem rozhodně uděláte, pokud zvolíte partnerčiny oblíbené květiny nebo alespoň barvu. Dáte jí tak najevo, že dobře znáte a záleží vám na tom, co má ráda.

Pokleknutí – Své nastávající tím projevíte úctu. Třebaže zvolíte méně tradiční způsob žádosti o ruku, pokleknutí by rozhodně mělo následovat.

Vezmeš si mě? – Neopomenutelná formalita. „Předání“ zásnubního prstýnku nestačí, přímá otázka s možností odpovědi „ano“ nebo „ne“ určitě nesmí zůstat nevyslovena.

Žádost o ruku etiketa

Jak požádat o ruku rodiče nevěsty

Tradici vyžadující požádat o ruku nejdříve rodiče budoucí nevěsty vnímá spousta z nás dnes už jako přežitek. I tak vám doporučujeme dopředu zjistit, zda budoucí snacha s tchánem nepatří ke staromilcům, které by se nedodržení tohoto postupu mohlo dotknout.

Třebaže zvolíte „moderní“ přístup, osobní setkání s rodiči pro oficiální oznámení zásnub určitě neodkládejte. Neměla by to být žádná přepadovka, ale předem ohlášená návštěva. Mamince nezapomeňte přinést květiny, u tatínka si můžete udělat „očko“ třeba nějakým tekutým dárkem.

Zajímá vás kde se nosí zásnubní prstenJakou velikost prstenu vybrat?

Kde požádat o ruku

Možná si říkáte, že „kde“ není až tak důležité ani rozhodující v tom, jaké se vám dostane odpovědi. Vhodně zvolené místo však události vdechne tu správnou atmosféru výjimečného okamžiku.

Po zhlédnutí několika hollywoodských romantických filmů máte možná pocit, že vyslovit žádost o ruku je potřeba nejlépe v restauraci plné cizích lidí. Jak už jsme zmínili, pokud by vám osobně, případně vaší partnerce něco takového nemuselo být komfortní, žádného podobného klišé se rozhodně držet nemusíte.

Za nejlepší volbu považujeme místa, se kterým se pro vás oba pojí příjemné vzpomínky. Může to být místo vašeho seznámení, prvního rande nebo první společné dovolené. Skvělou volbou může být jakýkoliv kousek přírody, kde je vám oběma dobře, ať už je to horská vyhlídka, nebo altánek u rybníka za městem. Zapojit můžete i přátele, kteří vám na vybraném místě pomohou připravit třeba romantický piknik.

Tipy, jak žádat o ruku

Požádat ženu o ruku můžete klidně i u vás doma. Pomocí svíček a vhodně zvolené hudby jí připravíte krásné překvapení po návratu domů i uprostřed vašeho obýváku. V tomto případě však přípravy doporučujeme nepodcenit. Pokud partnerce slavnostně předáte prstýnek a poté se usadíte na gauč a budete očekávat, až vám vaše milá připraví něco k snědku a následně umyje nádobí, nejspíš velký dojem neuděláte. Raději ji po žádosti vezměte na večeři někam ven.

Jak požádat ženu o ruku

Chcete na to jít originálně, ale vyhnout se pokud možno už tisíckrát ohraným písničkám typu „prstýnek schovaný v dezertu“, které už nikoho neohromí? Máme pro vás 8 nápadů, které nevyžadují složité přípravy, ale určitě zapůsobí.

 1. Tenkrát poprvé. Navrhněte jí, že si zopakujete vaše první opravdové rande. Vše do detailu připravte včetně způsobu vyzvednutí, místa schůzky a doprovodu domů. Před dveřmi jí překvapte prstýnkem.
 2. Svatba volá. Změňte jí v mobilu jméno u svého kontaktu na „Vezmeš si mě?“ Zavolejte jí z jiné místnosti a až vás začne po bytě hledat, čekejte na ni v pokleku. (V tomto případě si však musíte být jistí, že jí vaše malé „vloupání“ do telefonu nebude vadit.)
 3. Puzzle lásky. Nechejte vyrobit puzzle s vaší společnou fotografií a textem žádosti o ruku. Pokud však nechcete čekat na odpověď měsíce, doporučujeme to nepřehánět s počtem dílků.
 4. Zamilovaný román. Chodí si vaše milá před spaním číst? Vložte jí do rozečtené knihy místo záložky malou obálku s romantickou básní a prstýnkem.
 5. Vyletí ptáček. Vezměte ji na pěkné místo a přemluvte, že si uděláte společné selfie. Jakmile budete připraveni, vyslovte svoji žádost a zmáčkněte spoušť (skvělý by byl automaticky nastavený vícenásobný snímek). Budete mít perfektní vzpomínku na její první reakci.
 6. Dobré ráno. Ve spánku jí opatrně navlékněte prstýnek na prst a až uslyšíte, že se budí, přineste jí „zásnubní“ snídani do postele.
 7. Zapojte dítě. Máte už společné dítě? Nechte mu vyrobit bodýčko s nápisem „Maminko, vezmeš si tatínka?“ a oblékněte mu jej tak, aby to pro partnerku bylo překvapení.
 8. Je to ve hvězdách. Pořiďte si ve tmě svítící nalepovací hvězdičky a na strop nad vaší postelí v ložnici z nich přes den vyrobte nápis s žádostí o ruku. Večer běžte spát spolu. To bude překvápko, jakmile zhasnete světlo…

Žádost o ruku zásnubní prstýnek

Jak nežádat o ruku

Co naopak žádnou ženu nepotěší? Neriskujte, že se očekávané „ano“ nakonec změní v „ne“.

 1. Ani trochu snahy. Říkali jsme sice, že máte myslet i na svůj komfort a nemusíte vymýšlet žádné zbytečné složitosti. Druhý extrém je ale taky extrém. Mělo by být znát, že jste si dali na žádosti záležet, stejně jako vám záleží na partnerce.
 2. Nevhodná doba. Možná jste plány na žádost o ruku spřádali už dlouhou dobu a najednou se něco pokazilo. Pohádali jste se, partnerce není dobře, nastala nešťastná událost v rodině… Vždy je lepší žádost odložit na vhodnější dobu, než riskovat, že tím celý krásný a neopakovatelný okamžik zkazíte.
 3. V podroušeném stavu. Nikdy, ale opravdu nikdy nežádejte o ruku v opilosti!
 4. Konečně máš, cos chtěla. V žádném případě partnerce při žádosti o ruku nepředhazujte (ani ve vtipu!), že vás k tomu konečně „dokopala“ proti vaší vůli. Pokud se na ženění ještě necítíte, raději to spolu ještě proberte a žádání o ruku odložte.
 5. Těch peněz, co to stálo! Za zásnubní prsten je někdo schopný utratit celé jmění. Určitě jí ale nepředhazujte žádné cifry, ať už s jakýmkoliv motivem. Je to nevkusné.
 6. S (příliš) chladnou hlavou. Možná ve vás akt žádosti o ruku nevzbuzuje žádné zvláštní emoce. Pro vaši partnerku to však může být velmi významný životní okamžik. Dopřejte jí, aby si jej užila a vychutnala. Nekažte jí večer například „vážnými“ debatami o předmanželské smlouvě.

Jak nežádat o ruku chyby

Jak požádat muže o ruku – Dámská volenka

Emancipace vládne světu. Proč by to měl být pouze úkol mužů a nemohlo by to jít i naopak? Stejně tak žádala o ruku královna Viktorie prince Alberta nebo Monika z Přátel Chandlera. Každá sice z docela jiného důvodu, ale… proč ne, pokud to tak cítíte?

Rozhodně si však tento čin dobře promyslete. Co vás k tomu vede? Máte jistotu, že už se na to protějšek také cítí připravený? Nemůže se ho to jakkoliv dotknout, že jste iniciativu převzala vy? Nebude vnímat jako nátlak? Nemůže být důvodem, že s tím váš partner sám otálí, to, že pro vás připravuje překvapení, které byste mu tím mohla zkazit?

Není od věci o tom mluvit dopředu s partnerem samotným, abyste se ubezpečila, že jste oba na stejné vlně, případně se diskrétně obrátit na jeho dobrého přítele a požádat jej o názor.

Jak požádat o ruku muže

Jak poznám, že mě chce požádat o ruku?

Možná jste celá nedočkavá a hledáte jakékoliv možné důkazy, že to váš partner konečně plánuje. Nebo naopak vám najednou připadá podezřele nervózní a tajnůstkářský, což ve vás vyvolává obavy, zda se něco neděje. V obou případech se vyvarujte jakéhokoliv „šmejdění“, hledání důkazů, scén nebo dokonce podezírání z mileneckého poměru.

Ať už váš drahý skutečně něco chystá, určitě se nechcete nechat připravit o překvapení. Pokud o tom dokonce víte, buďte shovívavá a přistupte na jeho hru.

V opačném případě zase nechcete vyvolávat dojem nátlaku a dělat ve vztahu dusno. Možná prostě jen potřebuje více času nebo máte oba odlišnou představu o „minimální“ délce vztahu, než přistoupíte k tak velkému rozhodnutí. Pokud je to pro vás důležité téma, je dobré o tom otevřeně mluvit, ideálně bez jakýchkoliv výčitek, vyhrocených emocí a ultimát.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (10 hlasů)

Autor článku

Adéla
Adéla

Miluji život a vychutnávám si ho plnými doušky. Momentálně mě definují tři věci: cestování, poznávání a posouvání vlastních hranic. Obdarovávání mých nejbližších mám spojené s úsměvem na jejich tváři. S úsměvem, který mě pokaždé zahřeje u srdce.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář