Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Dárky pro páry

Jak správně měřit velikost snubních a zásnubních prstenů

27. 9. 2022 aktualizováno

Vybíráte zásnubní prstýnek pro svoji nastávající? Pro vás tu máme několik rad, jak požádat o ruku. Pokročili jste už dál a hledáte snubní prstýnky? Kromě jejich materiálu a designu je samozřejmě důležitý i rozměr. Poradíme vám, jak změřit velikost prstenu, aby perfektně seděl. S jednoduchými pomůckami to zvládnete i sami doma v případě, že prstýnky plánujete objednat na internetu.

Kde koupit zásnubní prsten

Pro zásnubní ani snubní prstýnky se dnes už nemusíte vypravovat do kamenného obchodu nebo dokonce projít několik prodejen v celém městě. Internetová šperkařství nabízejí nepřebernou nabídku nádherných kousků od klasiky až po originální modely, a to v různých cenových kategoriích.

Možná si říkáte – no jo, ale jak v takovém případě zjistím správnou velikost, když si prstýnek nevyzkouším předem? Věřte, že je to jednodušší, než se může zdát.

Jak zjistit velikost prstenu

Existují tři osvědčené způsoby, jak správně změřit prst i v domácích podmínkách.

Pomocí staršího prstýnku

Pokud máte doma nějaké starší prsteny (případně si můžete půjčit od rodiny nebo přátel), můžete si je snadno vyzkoušet na správném prstě. Ten, který vám bude dobře sedět, následně položte na papír, obkreslete tužkou jeho vnitřní obvod a poté pravítkem změřte průměr kruhu. Velikost prstenu zjistíte z tabulky níže.

Pomocí měřících kroužků / proužků

Některé e-shopy se šperky nabízejí zaslání sady měřících kroužků zdarma nebo za menší poplatek. Kroužky jsou obvykle vyrobené z plastu nebo levného kovového materiálu a simulují různé velikosti prstenů, které si tak budete moct vyzkoušet přímo na prstě. Jejich obdobou jsou plastové měřící proužky k utažení. Jedná se o nejjednodušší a nejspolehlivější způsob.

Měřící kroužky na prstýnky

Náš tip

Cena měřících kroužků se pohybuje kolem 100 až 300 korun. Někteří prodejci však nabízejí, že pokud si od nich šperk skutečně koupíte, poplatek za testovací kroužky vám nakonec z celkové částky odečtou.

Pomocí provázku a pravítka

Rozměr prstenu můžete zjistit i velmi jednoduchým měřením. Kolem prstu ovinete provázek nebo tenkou stužku, označíte fixou a zjištěný obvod poté změříte pomocí pravítka. Tato metoda je velmi snadná a dostupná, ovšem má i svá úskalí.

Velikost prestenu - jak změřit rady

Zdroj: eppi.cz

Zjistíte tak sice obvod místa na prstu, kde bude umístěn prstýnek, ale nebudete si moct ověřit, zda jej pak snadno převléknete i přes kloub. Ten mají někteří lidé výraznější a může nastat problém. Vždy proto počítejte i s rezervou a provázek příliš neutahujte. Vytvořit si případně můžete i vlastní maketu prstýnku například z pevnějšího papíru.

Náš tip

Ještě jednodušší způsob: Stáhněte si a vytiskněte šablonu měřícího proužku v PDF.

Na co při měření nezapomenout

Správná ruka, správný prst. Snubní a zásnubní prsteny se správně nosí na prsteníčku levé ruky. Je potřeba změřit právě tento prst a nesplést si ani ruku. Dominantnější ruka (u praváků pravá, u leváků levá), mívá o něco silnější prsty.

Širší prsteny mohou být těsnější. U širokých prstýnků volte raději o číslo větší velikost, u úzkých kroužků obvykle stačí menší.

Velikost prstenu se může během dne měnit. Myslete na různé faktory, které mohou naměřenou velikost ovlivňovat. Jednou z nich je prokrvení prstů – vlivem chladu mohou být prsty užší než obvykle. Naopak některé nemoci, léky nebo například těhotenství mohou způsobit dočasné otoky. O trochu silnější mohou být prsty i hned po ránu. Z toho důvodu doporučujeme provést měření opakovaně v různých denních časech a podmínkách.

Raději větší než menší. Pro případ, že byste netrefili správnou velikost, je lepší koupit prstýnek o číslo větší. Případné dodatečné zmenšení obvodu je mnohem jednodušší.

Náš tip

Nejběžnější velikosti dámských prstenů jsou 52 a 53, pánské začínají u velikostí 60 a 61.

Jak změřit prstýnek tajně

Vybíráte zásnubní prstýnek pro svoji nastávající, nebo třeba tajný dárek pro přítelkyni, maminku nebo jinou ženu? Zjištění správné velikosti bez prozrazení může být oříšek. Jděte na to mazaně s vyzkoušenými fígly.

Podle jiných prstýnků. Pokud žena nějaké prsteny nosí, není nic jednoduššího, než si je od ní tajně vypůjčit a obkreslit si vnitřní obvod. Pokud však vybíráte zásnubní prsten, myslete na to, aby “vzorový” prstýnek dobře seděl právě na levém prsteníčku. Pokud žena prstýnky nikdy nesundává, zkuste následující bod.

Zásnubní prsten jak zjistit velikost

Porovnejte si své ruce. Udělejte vtipnou poznámku na to, jak má vaše partnerka proti vám drobné prstíky. Požádejte ji, aby vám jen tak z legrace půjčila svůj prstýnek, který si zkusíte navléknout například na svůj malíček. Zapamatujte si při tom, kam až se vám její prstýnek podařilo navléknout.

Ve spánku. Pokud žena nemá až příliš lehké spaní, jednoduché měření pomocí provázku zvládnete provést i v noci. Vyžaduje to však velkou šikovnost a rychlost a i tak riskujete, že ženu vzbudíte a nepříjemně vyděsíte.

Využijte příbuzné. Je možné, že ženina sestra nebo maminka budou její velikost prstýnku znát. Případně budou mít velmi podobné prsty, takže můžete měření provést u nich.

Malá lest. Poproste ženu, zda by neasistovala vašemu bezradnému kamarádovi v obchodě při výběru prstýnku pro jeho partnerku, která má podobné ruce jako ona. Případně ji do obchodu můžete vzít vy sami se záminkou nákupu prstýnku pro někoho jiného z rodiny. To už ale může být průhledné…

Nebo se jí prostě zeptejte! Pokud vaše partnerka ví, že jí prstýnek plánujete koupit, protože se o přípravách svatby společně už delší dobu bavíte, nemusíte kolem toho nejspíš dělat až takové tajnosti. Budete tak mít jistotu správné velikosti a spokojenosti přítelkyně.

Tabulka velikostí prstenů

Tabulka velikostí prstenů – jak změřit velikost prstenu

Kde koupit prstýnky

Pokud máte v plánu nákup prstýnků na internetu, doporučujeme zvolit ověřené prodejce. Nabízejí široký výběr, kvalitu i poradenství a kompletní servis. Zde jsou naše tipy:

Brilianty.cz – Nakupte stylové briliantové prstýnky přímo od výrobce. Šperkařská společnost Danfil Jewellery funguje už od roku 1992. Nabízí jedinečné kolekce šperků i výrobu prstenů na zakázku.

Eppi.cz – Eppi se výrobě šperků včetně zásnubních a snubních prstenů věnuje 10 let a nabízí i zakázkovou výrobu. Prodává prsteny s diamanty, drahokamy i perlami, přepychové i cenově dostupné modely. Značka je velmi oblíbená i mezi influencery na Instagramu. Zboží vám dodá v krásném luxusním balení.

Sperky-eshop.cz –Ať už vybíráte diamantové šperky, nebo trendy bižuterii, na tomto e-shopu najdete takřka nepřeberný výběr za skvělé ceny. Většina nabízeného zboží je skladem ihned k odeslání, takže pokud spěcháte, na zásilku nebudete muset dlouho čekat.

Sperkin.cz – Nabízí cenově dostupné zásnubní prsteny se zirkony i s diamanty s možností prakticky okamžité expedice.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (2 hlasy)

Autor článku

Adéla
Adéla

Miluji život a vychutnávám si ho plnými doušky. Momentálně mě definují tři věci: cestování, poznávání a posouvání vlastních hranic. Obdarovávání mých nejbližších mám spojené s úsměvem na jejich tváři. S úsměvem, který mě pokaždé zahřeje u srdce.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář