DobráVíla.cz - tipy a inspirace na nejlepší dárky DobráVíla.cz - tipy a inspirace na nejlepší dárky
Menu
Dobrá Víla » Dárky k Valentýnu

Jak vybrat zásnubní prsten

27. 9. 2022 aktualizováno

Musí mít zásnubní prsten diamant? Jak zjistit jeho správnou velikost? A kolik se za něj sluší utratit? Výběr zásnubního prstenu pro vaši nastávající vám nejspíš do hlavy zasadí nejednoho brouka. Obzvláště pokud jej vybíráte tajně sám. Můžete přemýšlet nad celou řadou praktických otázek i těch týkajících se stylu a vkusu přítelkyně. Právě pro vás jsme připravili užitečné rady a tipy.

Diamantový zásnubní prsten - kolik stojí

Tradici dávání a nošení zásnubního prstene zavedli podle bádání historiků už starověcí Egypťané kolem roku 3 000 př.n.l. Kruhový tvar pro ně byl symbolem věčnosti a právě prstýnek měl být stvrzením věčného slibu mezi budoucími partnery. První zásnubní prsten s diamantem nosila Marie Burgundská, kterou jím roku 1477 obdaroval rakouský arcivévoda Maxmilián I.

Dnes je zásnubní prsten neodmyslitelnou součástí žádosti o ruku. Kromě promyšlení vhodné příležitosti a místa byste si proto měli dát záležet i na jeho výběru. Pokud přítelkyni nechcete “odbýt” jen tak nějakým obyčejným kouskem, připravte se, že kvůli němu možná budete muset sáhnout hluboko do úspor. Jeho nákup se navíc nevyplácí nechávat až na poslední chvíli. Na luxusní nebo originální prstýnky na zakázku si někdy počkáte i několik týdnů.

Vybírat sám, nebo s přítelkyní?

Ne vždy je nutné, aby bylo vybírání zásnubního prstýnku absolutním tajemstvím. Jako překvapení si jej dnes nechává pouze kolem 35 % mužů. Pokud o svatbě už nějakou dobu s partnerkou hovoříte, nemusíte kolem prstýnku dělat příliš velké opletačky – třebaže na nákupy nakonec vyrazíte sám, klidně se jí napřímo zeptejte, jakou by měla představu či na jakém prstě bude prstýnek nosit. Prsteníček levé ruky je tradice, ale nemusí být vždy pravidlem.

Pokud nákup zásnubního prstýnku chcete nechat v režii utajené mise, zamyslete si nejdříve nad následujícím:

Jaký je styl vaší přítelkyně?

Má ráda klasiku a minimalismus? Nebo ji potěší spíše něco netradičního v moderním duchu? Chce něco malého a nenápadného, nebo naopak touží po nepřehlédnutelném kousku s velkým drahokamem? Zamyslete se nad tím, jak chodí oblékaná a jaké nosí doplňky včetně šperků. Pokud si s tím sami nejste jistí, můžete si nechat poradit třeba od její kamarádky nebo sestry.

Pokud pořídíte drahý luxusní zásnubní prstýnek, který se žena bude obávat nosit, aby jej neztratila nebo nepoškodila, je možné k němu nechat zhotovit i levnější maketu.

Jak často bude prsten nosit?

Nosí běžně šperky nebo bižuterii a je pravděpodobné, že zásnubní prsten bude chtít mít na prstě neustále? Nebo jej nejspíš uloží do krabičky a bude vytahovat jen do společnosti a na speciální příležitosti? V prvním případě přemýšlejte i nad jeho praktičností – například příliš vystouplý prstýnek může ženě při běžných činnostech překážet nebo se zatrhávat o oblečení.

Zlatý zásnubní prsten - prsten ze žlutého zlata

Jakou zvolit velikost prstýnku?

Jak zjistit velikost prstýnku jsme vám radili v samostatném článku. Jde to provést i tajně nebo pomocí šikovných fíglů.

Máte už vybrané snubní prsteny?

Zásnubní a snubní prstýnek mnoho žen nosí dohromady na jednom prstě nebo vedle sebe. V případě, že “snubáky” už máte pořešeny, není od věci volit takový styl, kov a jeho odstín, který bude ke snubnímu prstýnku dobře ladit.

Kolik utratit za zásnubní prsten

Nejspíš jste slyšeli o “pravidlu”, že za zásnubní prsten se sluší utratit částku odpovídající alespoň dvěma až třem měsíčním platům. Dost možná se vám z takové představy zježily vlasy.

Rozhodně je to třeba uvést na pravou míru – jedná se o lišáckou marketingovou strategii, kterou vypustila firma De Breers – jednoduše aby “motivovala” své zákazníky utratit co nejvíce. Ve 30. letech minulého století nejprve propagovala hodnotu prstenu ve výši jednoho měsíčního platu, v osmdesátkách ještě přitvrdila a “normu” zvýšila na dva až tři platy.

Kolik nakonec za prstýnek utratíte, je nakonec jen a pouze na vás a rozhodně k němu své nastávající nemusíte dokládat účtenku, aby měla přehled, nakolik si jí vlastně ceníte. Rozumně zvažte své finanční možnosti a myslete při tom na to, že samotné přípravy svatby v následujících měsících samy o sobě spolknou nemalou částku.

Zamyslete se i nad tím, co nejspíš očekává vaše přítelkyně. Libuje si v luxusních doplňcích a cokoliv jiného, než drahokam by ji pravděpodobně zklamalo? Nebo si na drahých špercích nepotrpí a ocení více, když dostane jednoduchý prstýnek za nepřehnanou cenu a ušetřené peníze utratíte raději za společnou dovolenou?

Nespoléhejte se však na její obvyklou skromnost a výběr prstýnku neodbuďte. Zásnuby mohou být pro vaši vyvolenou velmi významným životním milníkem a každá žena se alespoň někdy chce cítit výjimečně.

Zásnubní prsten s drahokamem - ametyst

Materiál zásnubního prstene

Stříbrné zásnubní prsteny – Stříbro je poměrně levné a dostupné, ale zároveň méně odolné. U zásnubních prstenů proto nepatří k top volbám, ale může být variantou v případě velmi limitovaného rozpočtu. Koupíte je už kolem 800 korun.

Zlaté zásnubní prsteny – Nejoblíbenější materiál zásnubních prstenů (ideálně ve 14 a 18karátové podobě). Zlato je dobře odolné, vhodné i na každodenní nošení.

Zásnubní prsteny z bílého zlata – Ne každá současná žena nosí šperky ve teple žlutém zlatém odstínu. Trendem je bílé zlato, tedy klasické zlato se speciální povrchovou úpravou (rhodiový potah), která mu dodává platinový odstín. V kombinaci s ním krásně vyniknou drahokamy nejrůznějších barev. Je kvalitnější a odolnější než běžné stříbro, a zároveň levnější než platina.

Zásnubní prsteny z růžového zlata – Tzv. “rose gold” odstín je trendem posledních let. Jedná se o slitinu žlutého zlata a mědi, která mu dodává jemný růžový nádech. Cena je zde přibližně stejná jako u zlatých šperků. Růžovozlaté šperky jsou krásné a jedinečné, ale je třeba zvážit, zda se takový prsten bude ženě hodit i k dalším prstýnkům.

Platinové zásnubní prsteny – Platina je půvabný kov velmi oblíbený mezi šperkaři. Jeho velké plus – je hypoalergenní. Zároveň je však vzácný, a tím pádem drahý.

Zásnubní prsteny z chirurgické oceli – V posledních letech se prosazují i alternativní materiály, například chirurgická ocel. Je levná, pevná, hypoalergenní a v kvalitním zpracování je často k nerozeznání k jiným materiálům. Nevýhodou je její horší tvárnost.

Diamantovy zasnubni prsten - diamant versus zirkon

Diamant, zirkon, nebo jiný drahokam?

Věčné diamanty jsou naprostou klasikou zásnubních prstenů – nejpopulárnější jsou ty čiré podobě v briliantovém výbrusu, který dokonale odráží světlo a dává tak vyniknout jeho zářivé kráse. Sehnat se však dají i v barevném provedení – v odstínech duhy i v exoticky působící černé variantě.

Výhodou pravých diamantů je jejich vysoká tvrdost a odolnost – jen tak se nepoškrábou a ani po letech neztrácejí na svém lesku. Označují se mezinárodně uznávanou stupnicí podle jejich čistoty, zbarvení, brusu a karátové hmotnosti.

Vyznavače udržitelného přístupu pak mohou zaujmout syntetické diamanty vytvořené v laboratořích – nejsou o nic méně půvabné než ty přírodní, ale můžete se u nich spolehnout, že při jejich výrobě nebyly využívány neetické či neekologické způsoby těžby. Zároveň mohou být podstatně levnější. Některé světové šperkařské společnosti už se dokonce zavázaly k tomu, že přírodní diamanty zcela přestanou používat.

“Budget-friendly” variantou klasických diamantů jsou levné zirkony. Jedná se rovněž o přírodní minerály, ovšem jsou podstatně měkčí a křehčí než diamanty. Ačkoliv na první pohled mohou být k nerozeznání, po několika letech pravidelného nošení ztrácejí na lesku. Z toho důvodu se do zásnubního prstene pro stálé nošení skutečně vyplatí investovat a pořídit pravý diamant.

K nerozeznání od diamantu, navíc s podobnými vlastnostmi, ale za dostupnější cenu, je minerál zvaný moissanit. I on se v případě zásnubních prstenů v posledních letech těší vzrůstající oblibě.

Trendem jsou i barevné drahokamy – například modrý safír, červený rubín, růžový turmalín, fialový ametyst nebo zelený smaragd. Jejich cena je obvykle nižší než u diamantů, proto si budete moct dovolit pořídit podstatně větší kámen. Navíc jej můžete vybrat v partnerčině oblíbené barvě, což na ni určitě udělá dojem.

Zásnubní prsten na míru

Nenašli jste v žádném klenotnictví přesně to, co jste si představovali? Nebo toužíte věnovat ženě opravdu jedinečný kousek, u jehož zrodu budete stát od samého začátku? Zásnubní prsten si můžete nechat vytvořit na míru.

Jeho cena nemusí být výrazně vyšší než u běžného sortimentu, připlatíte si přibližně 10 až 30 % v závislosti na šperkaři a složitosti konkrétního provedení. Počítejte ovšem s čekací dobou na zhotovení, a to alespoň měsíc od odsouhlasení finálního návrhu.

Kde koupit zásnubní prsten

Klidně i na internetu! Nabídku cenově dostupných i luxusnějších zásnubních prstýnků najdete například v e-shopu Klenoty Aurum.cz. Pokud toužíte po opravdu originálním kousku, třeba i na míru vašim přesným představám, doporučujeme zavítat na brilianty.cz.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.2 (10 hlasů)

Autor článku

Adéla
Adéla

Miluji život a vychutnávám si ho plnými doušky. Momentálně mě definují tři věci: cestování, poznávání a posouvání vlastních hranic. Obdarovávání mých nejbližších mám spojené s úsměvem na jejich tváři. S úsměvem, který mě pokaždé zahřeje u srdce.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář