Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Dárky k Valentýnu

Kde se nosí snubní prsten

27. 9. 2022 aktualizováno

Jsou symbolem lásky, vzájemné oddanosti a věrnosti. Snubní prsteny se v naší společnosti nosí oběma partnery zpravidla na prsteníčku levé ruky. Ne vždy tomu tak bylo a liberální přístup umožňuje i méně konvenční způsoby nošení. Vše důležité o nošení snubních prstenů se dočtete v našem článku.

Snubní prsteny - kde nosit rady

Proč právě prsteníček levé ruky?

Tradici nošení snubních prstenů vychází už z dob starověkého Egypta. Pro staré Egypťany byl kruh symbolem věčnosti. K tomu věřili, že prsteníčkem levé ruky prochází “žíla lásky” vedoucí přímo do srdce. Současnou světskou optikou bychom toto obvyklé umístění snubního prstene mohli odůvodnit tím, že levá ruka je jednoduše blíže srdci.

Má to však i praktické vysvětlení – ve společnosti převažují praváci (pravděpodobně až kolem 90 %) a dá se předpokládat, že na používanější levé ruce prsten vyrobený z choulostivých drahých kovů nebude tolik vystaven běžnému opotřebení a zároveň nositeli nebude překážet při práci. Samotný prsteníček je navíc hned po malíčku druhým nejméně používaným prstem.

I zde najdeme mnoho kulturních rozdílů, a to i v rámci Evropy. Například Balkánci nosí “snubáky” naopak vpravo. Muslimové si zase snubní prsteny při obřadu nevyměňují vůbec a oba partneři nosí zásnubní prsteny – ženy na levém prsteníčku, muži na pravém.

Ženy i muži

Na rozdíl od zásnubních prstenů, které u nás obvykle nosí pouze zasnoubené ženy, které jejich partner oficiálně požádal o ruku, snubní prsten při svatebním obřadu oblékají oba partneři. Zvykem je, že si je partneři “vymění” a uvnitř kroužku mají vyryté křestní jméno partnera a datum svatby.

Snubní prsteny - tradice

Jedná se však spíše o novodobou tradici, která se prosadila až ve 20. století. Zřejmě k tomu přispěly světové války, kdy vojáci na frontách nosili prsten jako připomínku svých lásek, které netrpělivě čekaly na jejich návrat domů. Ve spoustě zemí světa ale stále nošení snubního prstenu i mužem zvykem není.

Poradíme vám originální způsoby, jak požádat ženu o ruku.

Proč muži nenosí snubní prsten?

Mrzí vás, milé dámy, že snubní prsten právě vašeho muže skončil v šuplíku? Zatímco někteří ženatí muži nosí snubák hrdě po celý zbytek života, na prsteníčku jiných je uvidíte zřídkakdy nebo jen krátce po obřadu. Důvody k tomu mají všelijaké a rozhodně ne vždy za nimi stojí špatné úmysly jako záměrné zatajování ženatého stavu a “nahánění” milenek.

Muži všeobecně nejsou zvyklí na nošení šperků jako ženy. Mnozí z nich mají manuálně náročnou práci, při které jim prsten může překážet nebo se obávají jeho poškození. A po prvotním neustálém sundávání a navlékání jednoduše brzy začnou zapomínat. Pokud je pro vás důležité, aby váš muž nosil snubní prsten alespoň do společnosti, budete mu to nejspíš muset připomínat.

Snubní prsten - proč ho muži nenosí

Alternativní způsoby nošení

Někteří lidé nosí snubní prstýnek raději pověšený na řetízku na krku – buď se jim to tak líbí (ostatně takto je prsten srdce úplně nejblíž), nebo k tomu mají praktické důvody. Například manuálně pracující nebo zaměstnanci ve zdravotnictví a laboratořích, kterým prsteny na rukou buďto při práci zavazí, nebo je přímo nosit nesmějí.

Řada otázek panuje také kolem možného nošení zásnubního a snubního prstene na jednom prstě. Pokud k sobě navzájem ladí a jejich designy si nepřekážejí, není důvod zásnubní prstýnek po svatbě přesouvat na jiný prst. Který z prstenů budete nosit nahoře a který dole, je pak už otázkou především vašeho komfortu či vkusu.

Přečtěte si také, jak vybrat snubní prsteny.

Údržba snubních prstenů

Ať už snubní prsten nosíte na prstě neustále, nebo pouze při zvláštních příležitostech, je třeba o něj pečovat, aby jeho krása časem nezašla. Vyčistit jej můžete nechat ve zlatnictví – profesionálové k tomu využívají speciální velmi šetrné přípravky nebo moderní čištění UV zářením. Běžnou údržbu však zvládnete hravě i sami.

Obvykle stačí prsten pouze omýt mýdlovou vodou a vyleštit měkkým ubrouskem. Jsou-li na kovu flíčky, můžete je zkusit odstranit pomocí kyseliny citronové. Pokud chcete použít chemické přípravky, vždy se dobře informujte o jejich vhodnosti použití na daný kov (případně kamínek, pokud ho prsten obsahuje), aby čistič materiál prstýnku nenarušil.

Snubní prsten doporučujeme raději sundat při sportování nebo návštěvě sauny – agresivní pot může na povrchu prstýnku zanechat trvalé škody. Při práci s čisticími prostředky vždy používejte ochranné gumové rukavice.

Pokud prsten zrovna nenosíte, uchovávejte jej v látkovém nebo uzavíratelném plastovém pytlíčku, ideálně v temnu. Neukládejte jej do peněženky k mincím, o které by se prsten mohl poškrábat.

Kde koupit snubní prsteny

Kde koupit snubní prsteny

Snubními prstýnky se budete chtít pochlubit nejen na svatebních fotografiích. Jelikož se jedná o šperk, který by vás měl provázet po mnoho let, jejich pečlivý výběr je velmi důležitý. Je možné, že obejdete mnoho klenotnictví, projedete více měst a prolistujete spousty katalogů, než konečně narazíte “na to pravé”.

Vybírat snubní prstýnky však můžete i na internetu, kde na vás čeká takřka nepřeberný výběr různých modelů od klasických po moderní. V případě nákupu on-line si však nezapomeňte přečíst, jak změřit velikost prstenů.

Doporučujeme zvolit ověřené e-shopy se šperky, kde vám kromě široké nabídky poskytnou i poradenství a servis. Spoustu krásných modelů snubních prstýnků najdete třeba na sperkin.cz nebo sperky-eshop.cz. On-line klenotnictví brilianty.cz nebo eppi.cz nabízejí dokonce možnost zakázkové výroby snubních prstýnků podle vašich představ.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Adéla
Adéla

Miluji život a vychutnávám si ho plnými doušky. Momentálně mě definují tři věci: cestování, poznávání a posouvání vlastních hranic. Obdarovávání mých nejbližších mám spojené s úsměvem na jejich tváři. S úsměvem, který mě pokaždé zahřeje u srdce.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář