Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Deskové hry

Karetní hry pro děti i dospělé

Karetní hry zaženou nudu během cestování vlakem, zabaví děti ve školce i partu přátel během oslav Nového roku. Karetní hry ale nejsou jen Prší nebo Černý Petr. Vzniká celá řada zajímavých her, u kterých se dost nasmějete. V tomto článku jsme vybrali několik tipů, ale pokud vás žádné z nich neosloví, zkuste se podívat na jiné společenské hry.

Nejoblíbenější karetní hry pro děti i dospělé

Název hry Stručný popis
1. Výbušná koťátka - karetní hry Výbušná koťátka Jedna z nejúspěšnějších karetních her. Je dostupná v mnoha verzích. Zjistit cenu
2. Labilní jednorožci - karetní hry Labilní jednorožci Párty hra, ve které budujete armádu jednorožců. Zahrajete si až v 8 lidech. Zjistit cenu
3. Bang! - karetní hry Bang! Karetní hra z divokého západu. V současnosti patří k nejoblíbenějším. Zjistit cenu
4. Spící královny - karetní hry Spící královny Strategická karetní hra pro celou rodinu. Je vhodná pro děti už od 8 let věku. Zjistit cenu
5. UNO Junior - karetní hry UNO Junior Oblíbená hra ve zjednodušené verzi pro děti. Karty zdobí obrázky zvířátek. Zjistit cenu
6. Pán prstenů - karetní hry Pán prstenů Hra pro 1 – 4 hráče od 14 let. Ve Středozemi vás postaví proti Sauronovi. Zjistit cenu
7. Pokémon Build & Battle - karetní hry Pokémon Build & Battle Kompletní sběratelský box s kartami i booster balíčky. Vhodná pro děti od 6 let. Zjistit cenu
8. Krycí jména - karetní hry Krycí jména Známá česká karetní hra. Vyhrála celou řadu zajímavých ocenění. Zjistit cenu
9. Sedm draků - karetní hry Sedm draků Svižná karetní hra až pro 5 hráčů. Je zábavná, strategická a nepředvídatelná. Zjistit cenu
10. Harry Potter Boj o Bradavice - karetní hry Harry Potter: Boj o Bradavice Kooperativní karetní hra z kouzelnického světa. Objevují se známí hrdinové. Zjistit cenu
11. Kdo s koho - karetní hry Kdo s koho? Hra pro nejmenší děti již od 3 let. Karty se přebíjí podle velikosti zvířátek. Zjistit cenu
12. Catan - karetní hry Catan Karetní verze oblíbené deskové hry. Spočívá v budování a strategii. Zjistit cenu
13. Hobiti - karetní hry Hobiti Zábavná hra, u které se pobaví každá generace. Lze k ní přikoupit rozšíření. Zjistit cenu
14. Gump Černý Petr - karetní hry Gump: Černý Petr Legendární karetní hra pro děti ve verzi s Gumpem. Je vhodná pro děti již od 4 let. Zjistit cenu
15. Prší - karetní hry Prší Dvouhlavé hrací karty, které lze využít mimo jiné i pro hraní oblíbené hry Prší. Zjistit cenu

1. Výbušná koťátka

Výbušná koťátka - karetní hry

Knihy Dobrovský.cz

Karetní hra Výbušná koťátka měla zajímavý start. V roce 2015 byla založena jako projekt na crowdfundingové platformě Kickstarter. V tomto prostředí se stala historicky nejúspěšnější hrou, když se na její vznik složilo více než 200 000 lidí. V současné době je k dostání celá řada variant, ve kterých se koťátka promění třeba z roztomilých na sprostá nebo štěkající.

Tato kočičí hra spočívá v tahání a dobírání karet. Žádný složitý koncept nemá, o to napínavější ale je. Pokud si totiž vytáhnete vybuchující koťátko, jste ze hry venku. Je ale možné, že na tento moment vůbec nedojde. V balíčku je totiž spousta strategických karet, které umožňují se výbuchu vyhnout. Základní verzi si zahraje 2 – 5 hráčů ve věku od 7 let.

2. Labilní jednorožci

Labilní jednorožci - karetní hry

Alza.cz

Labilní jednorožci jsou podobní Výbušným koťátkům. Minimálně ve dvou aspektech: nikdy nevíte, co si pro vás další karta přichystá. A i v tomto případě vzniklo několik různých variant včetně sprosté edice. S touto hrou se nebudete nudit na žádné oslavě. Patří mezi karetní hry pro dva až osm hráčů. Ve své základní podobě je hra vhodná pro děti už od 8 let.

Karetní hra Labilní jednorožci spočívá v budování armády jednorožců. Nebude to ale žádná nudná strategie. Pravidla hry jsou jednoduchá, vyžadují ovšem vzájemné interakce. Stanete se majitelem stáje a vaším cílem je do ní posbírat co nejvíce jednorožců. Interakce pak spočívají v ničení cílů vašich protihráčů. S touto hrou se můžete zabavit klidně na celou hodinu.

3. Bang!

Bang! - karetní hry

Agátin Svět.cz

Jednoduchý a trefný název odkazuje na hru, která v současné době patří mezi nejpopulárnější karetní hry v České republice. Bang hra rozvíjí spolupráci, a i když připomíná westernové přestřelky, zabaví kromě kluků i holky. Odehrává se na divokém západě a je vhodná pro děti od 10 let. Základní verzi si zahraje 4 – 7 hráčů, existují ale i další hrací verze těchto karet.

Každý z hráčů se stane zkušeným pistolníkem, náhoda ale rozhodne o tom, zda bude jeho postava kladná či záporná. Zajímavou se stává hra už na začátku – protihráči totiž na samotném začátku netuší, koho představujete. Ke své roli se hlásí pouze šerif. V závislosti na své roli pak mají hráči 3 nebo 4 životy, o které v průběhu hry postupně přicházejí.

4. Spící královny

Spící královny - karetní hry

Tlama Games.com

Pamatujete pohádku o Šípkové Růžence? Království, ve kterém všichni spí, a jen jediný hrdina je dokáže zachránit? Tím hrdinou jste v podobě rytíře vy a snažíte se zlomit spící kouzlo, kterým bylo několik království prokleto. Jsou to královny, kdo tentokrát potřebuje vaši pomoc. Hra spoléhá na využití strategie, velkou roli ale hraje i štěstí.

Spící královny jsou vhodné pro děti od 8 let. Zahraje si 2 – 5 hráčů. Deluxe vydání je k dostání v praktické plechové krabičce, jejíž součástí jsou kromě hracích karet také bonusové samolepky. Karty na sobě mají krásné barevné ilustrace symbolizující šlechtice. Před splněním cíle budou hráčům bránit překážky například v podobě lektvarů či draků.

5. UNO Junior

UNO Junior - karetní hry

Veselý-drak.cz

Mezi karetní hry patří také UNO. Abychom si ji ale mohli zařadit mezi karetní hry pro děti již od útlého věku, vybrali jsme verzi UNO Junior. Samozřejmostí jsou i další herní varianty včetně té klasické. Hra UNO Junior se odlišuje tím, že je vhodná pro děti již od 3 let. Jsou tomu přizpůsobena pravidla i vzhled karet. Čím se tedy tato varianta odlišuje od klasické?

Tato zjednodušená varianta využívá karet, které jsou ozdobeny obrázky zvířátek. Samozřejmostí jsou i čísla, nejen podle nich je ale možné se orientovat. Cíl hry zůstává nezměněn – zbavit se všech karet, které mají hráči v ruce. Při poslední kartě je nutné zvolat název hry, jinak není možné vyhrát. Hra UNO patří mezi nejoblíbenější karetní hry.

6. Pán prstenů

Pán prstenů - karetní hry

Imago.cz

Pán prstenů karetní hra se zařadila mezi ostatní deskovky s touto fantasy tematikou. Vzhledem ke svému charakteru není vhodná pro menší děti. Pravidla umožňují začlenění dětí od 14 let. Jedná se o kooperativní hru až pro 4 hráče. Disponuje ovšem také sólo variantou. Balení obsahuje téměř 200 hracích karet, několik karet hrdinů, úkolů a žetony.

Tato hra se pochopitelně odehrává v oblasti Středozemě. Zde jsou hrdinové nuceni spolupracovat a společně čelit nejrůznějším nástrahám v rámci herních příběhů. Zajímavostí je možnost tzv. živé karetní hry, která postupně zpřístupňuje další karty a nové úkoly. Díky nim bude možné vytvářet vlastní balíčky karet a sadu si různě přizpůsobovat.

7. Pokémon Build & Battle

Pokémon Build & Battle - karetní hry

Alza.cz

Četli jste náš článek o dárcích s motivy Pokémona? Chybět mezi nimi pochopitelně nesměly hrací karty. Pokud jste o nich nikdy neslyšeli, děti vám je rády představí. V dnešní době se totiž těší velké oblibě mezi malými sběrateli. Tyto karty ovšem neslouží jen ke sběratelským účelům, opravdu je možné s nimi hrát. Je ale zapotřebí vlastnit kompletní box.

Takže jak hrát Pokémon karty? Princip hry vychází z příběhů – trenéři sbírají a trénují své pokémony. Samotná hra je pak poměrně jednoduchá. Postavit se protihráči a přebít svými kartami ty jeho. V pokročilejších fázích hry se přidávají nejrůznější taktiky, základem ovšem stále zůstává vlastnit dostatek silných karet, které se mohou postavit komukoliv.

8. Krycí jména

Krycí jména - karetní hry

Tlama Games.com

Mezi nejoblíbenější karetní hry nesmíme zapomenout zařadit ani Krycí jména. Tato hra je myšlenkou českého tvůrce Vlaadi Chvátila. Rychle se stala jednou z nejoblíbenějších karetních deskovek nejen u nás, ale po celém světě. Důkazem je řada ocenění, která získala. Dle herní databáze BoardGameGeek se stala historicky nejlepší párty hrou. V čem tedy tato hra tkví?

Hra je vhodná pro 2 – 8 hráčů ve věku od 10 let. Hráči se rozdělí na dva týmy, které mají za úkol odhalit jména svých agentů. Ale pozor – je důležité je odhalit dříve, než se to povede soupeři. K časovému nátlaku se přidává ještě hrozba nájemného vraha. Pokud zasáhne, přijde veškerá snaha vniveč. Základním předpokladem úspěchu je komunikace mezi spoluhráči.

9. Sedm draků

Sedm draků - karetní hry

Knihy Dobrovský.cz

Už jste slyšeli o karetní hře Sedm draků? Patří do kategorie karetní hry pro dva až pět hráčů a je vhodná pro děti už od 8 let. Díky tomu se prosadila jako hra pro rodiny, což je logické i vzhledem k motivu draků. Je to rychlá hra, kterou budete mít odehranou třeba už za 10 – 20 minut. Zavede vás do prostředí vysokých hor, ve kterých žije hned sedm draků.

Každý z těchto draků má svoji barvu a také svoji jedinečnou kouzelnou vlastnost. Princip hry se podobá známému dominu, v tomto případě k sobě ale neskládáte herní kameny, avšak karty s těmito draky. Jakmile propojíte karty svého draka dříve než protihráči, jste na cestě k vítězství. Nechybí ani akční karty, které dokáží průběh hry pěkně zamotat.

10. Harry Potter: Boj o Bradavice

Harry Potter Boj o Bradavice - karetní hry

Imago.cz

Věděli jste, že také Harry Potter má svoji vlastní hru? No jéje, a není to jediná! Deskovek z prostředí kouzelnického světa je mnohem více. Nás ale zajímá ta, kde se hraje s kartami. Jedná se o kooperativní deskovku, která je rozdělená na sedm částí. V průběhu hry se do příběhu zamotávají silnější a silnější nepřátelé i kouzla, proti kterým musíte bojovat.

Cílem hry není nic jiného než zachránit Bradavice. Pokud síly zla neporazíte včas, školu zničí. Během hry si můžete různě vylepšovat své karty, abyste měli dostatek síly a mocných kouzel na boj proti nepřátelům. Hra je vhodná pro 2 – 4 hráče ve věku od 11 let. Délka hry se pohybuje mezi 30 a 60 minutami. Vymezte si pro ni tedy dostatek času.

11. Kdo s koho?

Kdo s koho - karetní hry

Agátin Svět.cz

Desková hra pro nejmenší děti již od 3 let nese název Kdo s koho. I ta využívá hracích karet, které jsou ozdobeny oblíbenými motivy zvířátek. Hra je vhodná pro 2 – 4 děti, zahrát si s nimi ale pochopitelně můžete i vy. Tato hra rozvíjí u dětí paměť, postřeh a vzhledem k charakteru hry také schopnost se soustředit. Tyto schopnosti dále využijí ve školce, ve škole i v životě.

Kdo s koho využívá principu klasické přebíjené, ale s upravenými pravidly pro takto malé děti. Každý z hráčů má svůj balíček, ze kterého postupně tahá a otáčí karty. Hráč, který má na kartě největší zvíře ze všech, získává karty ostatních hráčů. Pro zjednodušení je každá karta opatřena barevným metrem. Podle něj děti poznají, které ze zvířat je větší.

12. Catan

Catan - karetní hry

Albi.cz

Catan je známá desková hra, která je k našemu překvapení dostupná také ve verzi karetní hry. Zatímco klasický Catan je deskovka, jejíž herní doba se může vyšplhat i na déle než hodinu, karetní verze je o mnoho kratší. Obvykle trvá kolem půl hodiny. Zahrají si ji 2 – 4 hráči ve věku od 8 let. Je zjednodušenou verzí, stále si ale drží svoji propracovanost.

Karetní Catan obsahuje více než 100 karet, které symbolizují suroviny, stavební karty a kartu osudu. S jejich pomocí budujete celou oblast, zakládáte vesnice, stavíte infrastrukturu a posíláte rytíře do boje. Během budování získáváte body, které jsou předpokladem pro vítězství ve hře. Při sloučení dvou těchto her můžete hrát dokonce až v 6 hráčích.

13. Hobiti

Hobiti - karetní hry

Imago.cz

Hobiti nejsou jen v příbězích Pána prstenů. Jsou samostatnou karetní hrou, kterou si zahraje celá rodina nebo parta přátel v počtu od 3 do 8 osob. Je vhodná pro děti již od 7 let. Délka hry se pohybuje mezi 30 a 45 minutami. Jedná se o jednoduchou a zábavnou hru, kterou milují nejen děti, ale i dospělí. To ostatně vyplývá i z početných recenzí, které ji doprovázejí.

Název Hobiti toho moc nenapoví, v čem tedy spočívá? Napovědět mohou hrací karty. Více než 100 karet symbolizuje jídlo, pití, předměty, žranice a nejrůznější karty akcí. Průběh hry se nijak neliší od hobitího života – samé jídlo a pití. A kdo jiný se může stát vítězem než ten, kdo toho sní a vypije nejvíce. Body získáváte také za předměty nebo již zmiňované akce.

14. Gump: Černý Petr

Gump Černý Petr - karetní hry

Knihy Dobrovský.cz

Černý Petr karty – to není žádná novinka. Novinka to ale je ve verzi vydané k nové knize Gump: Jsme dvojka. Tato kniha je pokračováním prvního dílu, který dal vzniknout filmové verzi. Ve druhém díle se vracíme do života psího hrdiny, v porovnání s prvním dílem je ovšem dvojka o něco veselejší. I druhý díl se dočká filmového zpracování.

Zatímco se psí příběh vyvíjí, herní princip Černého Petra zůstává i v této verzi stejný. Rozdíl je jen v tom, že jsou karty ozdobeny motivy psů z Gumpa. Stejně jako i v případě klasické verze se jedná o hru patřící mezi karetní hry pro děti. V tomto případě pro děti od 4 let. Hra je vhodná pro 3 – 6 hráčů, kteří si s její pomocí procvičí třeba komunikační dovednosti.

15. Prší

Prší - karetní hry

Veselý-drak.cz

Prší je legendární hra, která patří do hospody, k táboráku i na rodinné oslavy. Patří mezi nejuniverzálnější karetní hry, které si navíc s možná trochu obměněnými pravidly zahrajete po celém světě. Základní pravidla praví, že se jedná o hru pro dva až pět hráčů, jejichž cílem je zbavit se všech svých karet. Kdo toho dosáhne jako první, ten hru vyhrává.

Abyste si zahráli prší, musíte si pořídit karty na mariáš. Tyto karty jsou dostupné v jednohlavém a dvouhlavém provedení. Kromě prší a mariáše si s nimi zahrajete i další známé hry, např. sedmu či oko. I to je v případě těchto hracích karet bodem k dobru a přispívá to k jejich všestrannosti. Námi vybrané karty pocházejí od firmy Piatnik, která byla založena roku 1824.