Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Dobrá Víla » Deskové hry

Vědomostní deskové hry

7. 11. 2023 aktualizováno

Milujete poznávání a rádi se dozvídáte nové a nové informace? A zvážili jste jako jeden z možných zdrojů poznání vědomostní deskové hry? Pěkně zpracovaná hra vás zabaví během oslav narozenin i zimních večerů. A ještě se dozvíte něco nového. Navíc z různých odvětví, deskovky jsou totiž dostupné ve velkém množství témat. Stačí si jen vybrat.

V tomto článku se dozvíte 15 tipů na nejlepší vědomostní deskové hry. Můžete si je pořídit pro zpestření svého volného času, ale velkou radost udělají i jako dárek.

1. Máme rádi Česko

Máme rádi Česko - vědomostní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Vědomostní stolní hra Máme rádi Česko se bezpochyby řadí k těm nejoblíbenějším. Vychází ze stejnojmenné televizní show, ovšem k jejímu hraní není nutné pořad znát ani ho pravidelně sledovat. Princip televizní verze zůstává zachován, ale pravidla vám ho vysvětlí znovu.

Dva týmy proti sobě soutěží v otázkách založených na znalostech o naší zemi. Otázky se dotýkají zeměpisu, historie i kultury. Občas ale budou hráči potřebovat více než znalosti velkou míru štěstí. Vítězem je pochopitelně ten, kdo nasbíral nejvíce bodů. Kromě 148 hracích karet je součástí balení také kolo štěstí, tikající bomba či přesýpací hodiny.

2. Mozkovna

Mozkovna - vědomostní deskové hry

Albi.cz

Mezi vědomostní hry pro dva a více hráčů patří také Mozkovna. Ta ovšem kromě znalostí testuje také paměť, postřeh či logické uvažování. Dostatečný výběr okruhů otázek zajistí, že vás hra nepřestane bavit ani po opětovném hraní. Potěší i celkové krásné zpracování.

Mozkovna disponuje pěti okruhy otázek, v nichž se setkají grafické úlohy, textové úlohy, logické úlohy, postřehovky a vědomostní otázky. Napětí při hře zvyšuje časový limit, během kterého je nutné úlohy splnit. Hra bude o to zábavnější, pokud se rozhodnete vsadit na úspěch či neúspěch vašich protivníků. Výhrou sázky získáte body k dobru.

3. Kvíz Harry Potter

Kvíz Harry Potter - vědomostní deskové hry

Tlamagames.com

To by bylo, aby v našem výběru chyběla deskovka z fantasy světa! Jako zástupce jsme v tomto případě vybrali kvíz zaměřený na testování znalostí z knih/filmů o Harrym Potterovi. Přizvat můžete jednoho až sedm dalších milovníků tohoto kouzelnického světa.

Připraveno je pro vás 500 otázek, které se mohou týkat čehokoliv, co znáte z Harryho světa. Připomenou vám napínavé souboje, nebezpečné situace i nejpoužívanější kouzla. Celková doba hraní se obvykle pohybuje kolem 15 minut. Že je to málo? Nebojte se, k vítězství potřebujete nasbírat pouze 7 bodů. Připravenost na otázky ale nepodceňte.

4. Divočina Severní Ameriky

Divočina Severní Ameriky - vědomostní deskové hry

Veselý-drak.cz

Kolik toho víte o divokých prériích, které se rozkládají v Americe? Kolik toho víte o zvířatech, která našla v Severní Americe svůj domov? Své znalosti teď máte možnost otestovat ve hře nazvané Divočina Severní Ameriky. Přivítá vás barevná krabice, které dominují ukázky několika zvířat, na která při hře možná narazíte.

O grafice nemluvíme jen tak. Skvělé obrázkové zpracování vás totiž bude provázet celou hrou a naprosto si ho zamilujete. Zajímavostí je také několik herních režimů, mezi kterými máte na výběr. Můžete si mimo jiné zvolit to, zda chcete s ostatními hráči spolupracovat, nebo zda budete hrát proti nim. Přínosným prvkem je také ilustrovaný Expediční deník.

Ať už se rozhodnete hrát jakoukoliv variantu, odměnou vám bude příjemně strávený čas s ostatními. A bonusem vědomostních her jsou také nově nabyté znalosti.

5. Desítka

Desítka - vědomostní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Zajímavou variantou vědomostní společenské hry je Desítka. Její kompaktní balení smartbox umožňuje, že si ji s sebou můžete přibalit klidně i na cesty. A nemusíte se omezovat jen na tuto variantu, nabízí totiž také velké množství různých rozšíření.

Hra disponuje 200 okruhy s 2000 otázkami a 2000 možnými odpověďmi. Každý z okruhů má tedy 10 různých otázek a v odpovídání na ně se v jednom okruhu vystřídají všichni hráči. Po správné odpovědi získáváte bod. V momentě, kdy jste opět na řadě, se můžete pokusit v rámci okruhu znovu správně odpovědět, riskujete tím ale body, které jste v tomto okruhu již získali.

6. iKNOW

iKNOW - vědomostní deskové hry

Albi.cz

Mezi nejoblíbenější vědomostní hry Albi patří deskovka nazvaná iKNOW. Do češtiny bychom mohli její název přeložit jako Já znám nebo Já vím. A právě o tom to je. Ukázat, kolik toho víte. Kromě znalostí zde ale záleží také na schopnosti taktizovat.

Hru totiž nevyhraje ten nejchytřejší. Vyhraje ten, kdo dokáže své znalosti o světě skloubit s hádáním, jak si asi povedou jeho spoluhráči. Svoji taktiku a vědomosti můžete zúročit během 1600 otázek, které se dotýkají 4 různých kategorií. Správnou odpověď vám postupně pomáhá rozluštit celkem 4800 nápověd. Hrát může až 6 osob ve věku od 12 let.

7. Párty Alias Ženy vs Muži

Párty Alias Ženy vs Muži - vědomostní deskové hry

Tlamagames.com

Deskovku Párty Alias byste mezi vědomostními společenskými hrami nejspíše nečekali. Pravdou je, že smyslem této hry je primárně dobrá zábava s přáteli či rodinou. Ovšem verze Ženy versus Muži možná přinese benefity, které byste u ní nečekali.

Ve hře se proti sobě postaví dva týmy – ženy proti mužům. Zástupci každého z nich si poté postupně vytahují kartičky se slovy, které jsou známé právě spíše jejich protějškům. Tato slova mají za úkol vysvětlit zbytku svého týmu, který musí dané slovo uhodnout. Slov je celkem 2400. Přesýpací hodiny zajistí férové množství času pro obě strany.

8. Na křídlech

Na křídlech - vědomostní deskové hry

Veselý-drak.cz

Hra Na křídlech právem patří mezi nejoblíbenější vědomostní hry současné doby. Ačkoliv by téma ptačí říše nemuselo oslovit každého fanouška deskových her, na svém herním a grafickém zpracování rychle nažene ztracené body zpět. Hra je vhodná až pro 5 hráčů ve věku od 10 let. Pokud nemáte spoluhráče, využijte speciálního solitérního módu.

Ve hře se ocitnete v kůži ornitologů, kteří ptáky nejen pozorují a zkoumají, ale také se je snaží přilákat do své voliéry. Zakládáte si na tom, aby byly vaše ptačí exempláře co nejzajímavější, a za své úspěchy získáváte body. Vyhrává ten, kdo posbíral bodů nejvíce. Body získáváte nejen za ptáky, ale také za plnění úkolů v průběhu hry.

Hra je natolik úspěšná a oblíbená, že v roce 2019 získala prestižní německé ocenění. Každá ze 170 karet je kromě ilustrace doplněná také o zajímavost o daném ptákovi.

9. Zpátky do lavic

Zpátky do lavic - vědomostní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Zpátky do lavic zní jako název hry, kterou byste měli hrát s dětmi na konci prázdnin. Není tomu tak. Je sice určena osobám od 12 let, ale zahrát si ji mohou i dospělí. Jejím cílem je připomenutí znalostí ze základní školy, které jste pravděpodobně už dávno zapomněli.

Celkem 300 karet obsahuje 1200 otázek, které vás dovedou do 6 předmětů. Připomenete si „základy“ češtiny, matematiky, dějepisu, přírodopisu, zeměpisu a občanské výchovy. Během časového limitu musejí hráči odpovědět na 5 otázek týkajících se některého z předmětů. Odměnou za odpovědi je samozřejmě známka a na konci hry také vysvědčení.

10. Znáte český film?

Znáte český film - vědomostní deskové hry

Albi.cz

Další vědomostní hra pro dva a více hráčů nese název Znáte český film? A vůbec, znáte? Hra vás možná vyvede z omylu. Budete překvapení, kolik se toho dozvíte. K dispozici je totiž 1350 otázek. Ty jsou navíc rozdělené do 6 kategorií.

Otázky se týkají filmových hlášek, filmů, herců a hereček, pohádek, televizních pořadů a zajímavostí. Během hraní si můžete vybrat kategorii i náročnost otázek. Za správné odpovědi nedostáváte body, ale bankovky. Kromě klasické hry si můžete zahrát i akční variantu. Ta spočívá ve vsázení na spoluhráče. Výsledek sázky může hru obrátit.

11. Co na to Češi?

Co na to Češi - vědomostní deskové hry

Tlamagames.com

Mezi vědomostní deskové hry založené na televizních soutěžích patří také Co na to Češi? Pokud pořad znáte, pak vám princip hry snad nemusíme vysvětlovat. Na rozdíl od televizní verze však tuto deskovou hru mohou hrát i jen tři hráči. Může jich ale být až 10.

Otázky se netýkají až tolik naší země jako nás, občanů. U hry totiž nezáleží moc na tom, jaké máte vědomosti, ale spíše odhady nebo mínění. Odhadujete, jaké mohly být nejčastější odpovědi na různé otázky vztahující se k velice obecným tématům nebo činnostem. Hra vás zabaví na 30 až 60 minut a přizvat můžete spoluhráče ve věku od 15 let.

12. Politický kvíz s glóbusem

Politický kvíz s glóbusem - vědomostní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Hledáte hru, kterou byste si mohli zahrát s dětmi od 12 let? Kvízový glóbus je zabaví otázkami i stylem provedení. Všichni hráči ocení také hned 6 variant pravidel, díky kterým si budete moct hru vyzkoušet na různé způsoby. Ta vám tím pádem nezevšední.

Ve hře získáte všichni možnost otestovat, jak jste na tom se znalostmi geografie, politiky nebo demografie. Otázky se mohou týkat zemí, měst i měn. Je jich celkem 440 a pozor, přijít může opravdu z jakékoliv oblasti zeměkoule. Glóbus, který je součástí balení, můžete otáčet všemi směry. Popisky na něm jsou v českém jazyce.

13. Zoom

Zoom - vědomostní deskové hry

Albi.cz

Koukáte na Primu Zoom a líbí se vám poučné pořady, které na tomto kanálu běží? Tato vědomostní stolní hra vám je nyní naservíruje až na stůl. Třeba v ní budete mít prostor zúročit poznatky, které jste získali právě v těchto pořadech. Určitě se ale dozvíte i něco nového.

Herní otázky jsou rozdělené do čtyř kategorií, konkrétně se jedná o přírodu, zajímavá místa, vědu a techniku a historii. Herní karty mají na sobě kromě tří otázek také autentické fotografie, které se k nim vztahují. Výrobci mysleli při tvoření hry na vše, a proto je součástí balení také zapisovací blok a zvětšovací lupy.

14. Jméno, město, zvíře, věc

Jméno, město, zvíře, věc - vědomostní deskové hry

Knihydobrovský.cz

Je vám název této deskovky povědomý? Jak by ne. Hra, kterou většina z nás zná z dětství, se tentokrát představuje jako vědomostní stolní hra. I když by se dalo říci také cestovní. Krabičku s kartičkami s sebou můžete vzít třeba i do vlaku a zahrát si, ať vám cesta utíká.

Tuto svižnou a zábavnou hru si může zahrát dva a více hráčů. Jejím cílem je nasbírat co nejvíce karet. Hracích karet je celkem 70. Výhodou hry je, že si ji mohou zahrát také menší děti školního věku. Stačí, když už umí číst a psát. Můžete ji tedy považovat za procvičování slovní zásoby například během prázdnin.

15. Tajemství těla

Tajemství těla - vědomostní deskové hry

Albi.cz

Tělo je naším chrámem a vůbec není na škodu, když toho o něm víme co nejvíce. Jen tak si můžeme být jistí, že pro něj děláme to nejlepší. Pomoct nám v tom může také kvízová vědomostní deskovka nazvaná Tajemství těla. Inspirací jí byl pořad České televize.

Součástí hry je 175 karet s celkem 875 otázkami, které otestují vaše současné znalosti o lidském těle a obohatí vás o spoustu nových. Nechybí ani 25 karet s 50 fotkami, které odkazují na to, co se v našich tělech nachází. Nebo třeba na to, co by tam být nemělo. Na hádání obsahu obrázkových karet přijde řada při finálových otázkách.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Adéla
Adéla

Miluji život a vychutnávám si ho plnými doušky. Momentálně mě definují tři věci: cestování, poznávání a posouvání vlastních hranic. Obdarovávání mých nejbližších mám spojené s úsměvem na jejich tváři. S úsměvem, který mě pokaždé zahřeje u srdce.

Podobné články